4 کاربرد مهم بلاک چین در تحول دیجیتال

متاورس
رمز ارز

4 کاربرد مهم بلاک چین در تحول دیجیتال

در این مقاله به خوبی به ارتباط نزدیک و بهم پیچیده بین بلاک چین و تحول دیجیتال پی خواهید برد و اینکه کدام پروژه های بلاکچین نقش مهمی در فناوری و فرایندهای سازمان ها دارند. با شناخت این پروژه ها و اهمیت بلاکچین در آینده، به واقعیت موضوع آشنا میشید و بدون توجه به خبرهای نادرست، می توانید بهترین پروژه ها برای سرمایه گذاری یا ترید رو شناسایی کنید.

عصر تحول دیجیتال برای شرکت‌هایی در هر اندازه و نوع، از فورچون 500 گرفته تا استارت‌آپ‌ها فرا رسیده است. این اصطلاح به شرکت هایی اشاره دارد که از فناوری پیشرفته برای بهبود قابلیت های کسب و کار، کارایی عملیاتی و در نهایت تجارب مشتریان خود استفاده می کنند. یکی از اهداف مهم برای تحول دیجیتال، استفاده از داده های دقیق و قابل اعتماد برای فرآیندهای کسب و کار دیجیتالی است.

از فناوری بلاک چین می توان برای کمک به تحول دیجیتال با پر کردن شکاف بین دنیای دیجیتال و فیزیکی استفاده کرد. برای اجرای یک استراتژی داده بین دو جهان، شرکت باید دو چیز را تضمین کند: اعتبار داده و قابلیت استفاده از داده ها.

اصالت داده به نحوه تولید داده در دنیای فیزیکی و نحوه آپلود و تأیید آن اشاره دارد. دستیابی به اصالت تنها از طریق نرم افزار دشوار است. یک راه موثر این است که از یک تراشه سخت افزاری برای “خروج” داده ها با یک کلید خصوصی تعبیه شده در تراشه استفاده کنید. از آنجایی که امضای دیجیتالی ایجاد شده توسط کلید خصوصی را نمی توان جعل و اصلاح کرد، می توان امضا را در گره بلاک چین با استفاده از کلید عمومی مربوطه تایید کرد.

علاوه بر این، در طول انتقال داده ها، رمزگذاری می تواند برای اطمینان از حفظ حریم خصوصی و یکپارچگی داده ها اعمال شود. فناوری بلاک چین می‌تواند برای اعتبارسنجی امضاهای سخت‌افزاری،  پروتکل‌های انتقال ایمن، و انجام راستی‌آزمایی زنجیره‌ای برای اطمینان از ایمن بودن کل فرآیند استفاده شود.

یک الگوریتم اجماع اثبات مشارکت (PoC) می‌تواند برای تعیین کیفیت و استفاده از داده‌ها طراحی شود تا فرآیند تبدیل دیجیتال را عینی‌تر و مؤثرتر کند. هنگامی که داده‌های دقیق، قابل استفاده و مؤثر به‌دست می‌آیند و تجزیه و تحلیل می‌شوند، الگوریتم‌هایی خاص می‌توانند داده‌ها را تجزیه و تحلیل کنند و خروجی محاسبات خود را در بلاک چین ذخیره کنند و برنامه‌هایی مانند تنظیم بلادرنگ، تشخیص تقلب و نظارت بر اعتبار را در متاورس امکان‌پذیر کنند.

علاوه بر این، فناوری بلاک چین می تواند دقت داده ها را نیز بهبود بخشد. قبل از اینکه داده‌ها روی یک زنجیره ذخیره شوند، داده‌ها توسط گره‌های مشارکت‌کننده شبکه بلاک چین از طریق الگوریتم اجماع بررسی و بررسی می‌شوند و داده‌ها باید به صورت دیجیتالی امضا شوند تا اعتبار و مالکیت داده‌ها تایید شود. این امر دقت داده ها را بهبود می بخشد.

 

1-بلاک چین و اینترنت اشیا (IoT)

در حالی که اینترنت اشیا بر بهبود مجموعه داده های مناسب مورد استفاده برای اهداف مختلف تمرکز دارد، بلاک چین بر اطمینان از دست نخورده ماندن یکپارچگی داده ها تمرکز دارد. اینترنت اشیا به دستگاه‌ها اجازه می‌دهد تا داده‌ها را به شبکه‌های بلاک چین منتقل کنند و سوابق تراکنش‌های مشترک ضد دستکاری ایجاد کنند. شرکای تجاری ممکن است با استفاده از بلاک چین به تبادل و دسترسی به داده های اینترنت اشیا بپردازند که نیاز به کنترل و مدیریت مرکزی را از بین می برد. علاوه بر این، تمام تراکنش ها را می توان برای به حداقل رساندن اختلافات و ایجاد اعتماد در بین شرکت کنندگان شبکه تأیید کرد.

استفاده از بلاک چین برای اینترنت اشیا چندین مزیت دارد:

خطر دستکاری داده‌های دریافتی از دستگاه‌های اینترنت اشیا را کاهش دهید و در نتیجه اعتماد را در میان طرف‌های تجارت اینترنت اشیا فعال کنید.از الگوریتم اجماع بلاک چین برای تأیید صحت داده ها و بررسی یکپارچگی استفاده کنید و هزینه های سربار واسطه ها را کاهش دهید.

برای جلوگیری از خطر انکار، یک مسیر حسابرسی تغییرناپذیر ایجاد کنید.فعال کردن پرداخت ماشین به ماشین با استفاده از قرارداد هوشمند و اقتصاد توکن.از آنجایی که محاسبات لبه برای اینترنت اشیا مهم می‌شود، می‌توان از فناوری بلاک چین برای تشویق شرکت‌کنندگان در محاسبات لبه برای ارائه داده‌های با کیفیت بالا در حین پردازش و تأیید در لبه قبل از آپلود در دفتر کل بلاک چین استفاده کرد.

حمل و نقل بار یک مثال کاربردی از همگرایی اینترنت اشیا و بلاک چین است. جابجایی بار یک روش پیچیده است که شامل چندین طرف با اولویت های مختلف است. دما، موقعیت، زمان رسیدن و وضعیت کانتینرهای حمل و نقل همگی می توانند در یک بلاک چین مجهز به اینترنت اشیا در حین سفر ذخیره شوند. تراکنش‌های غیرقابل تغییر بلاک چین تضمین می‌کنند که همه طرف‌ها می‌توانند به داده‌ها اعتماد کنند و برای انجام فعالیت‌های خود سریع و کارآمد عمل کنند.

 

فایل کوین چارت نگار

2-بلاک چین و ذخیره سازی توزیع شده

 

برای آینده توسعه بلاک چین، ذخیره سازی یک عملکرد ضروری است. بسیاری از سناریوهای کاربردی مانند هوش مصنوعی و اینترنت اشیا به حجم زیادی از ذخیره سازی داده نیاز دارند و ادغام این فناوری ها با بلاک چین ناگزیر نیاز به مصرف مقدار زیادی ذخیره سازی داده دارد که توزیع شده و همیشه در دسترس است. در حال حاضر، بلاک چین های اصلی نمی توانند به طور مستقیم مقادیر بزرگی از داده ها را ذخیره کنند، زیرا گره های کامل نیاز به همگام سازی تمام داده های بلاک چین دارند.

اگر مقدار زیادی داده روی زنجیره وجود داشته باشد، بار گره بیش از حد بزرگ خواهد بود و کارایی بلاک چین پایین می‌آید. بنابراین، محبوب‌ترین روش برای قرار دادن داده‌ها در زنجیره، قرار دادن داده‌ها در فضای ذخیره‌سازی غیرمتمرکز مانند [1]آی.پی.اف.اس است، در حالی که مقادیر کمی از داده‌ها مانند هش، متا داده‌ها و گزارش‌های تراکنش را روی بلاک چین ذخیره می‌کند.

با این حال، فناوری آی.پی.اف.اس به تنهایی نمی‌تواند گره‌های شبکه مشارکت‌کننده را تشویق کند که داده‌های خارج از زنجیره را ذخیره کنند و آنها را همیشه در دسترس قرار دهند. به منظور اجرای مکانیسم تشویقی، پروژه فایل کوین (Filecoin ) اثبات تکرار و اثبات فضا-زمان را پیشنهاد کرد. اثبات تکرار و اثبات فضا-زمان تضمین می کند که داده ها واقعاً می توانند تکرار شوند، ذخیره شوند و برای بازیابی همیشه توسط ماینرها از طریق مکانیسم های تشویقی در دسترس باشند.

ما می توانیم بیشتر از فناوری ذخیره سازی غیرمتمرکز مانند آی.پی.اف.اس و فایل کوین برای بهبود در دسترس بودن داده ها استفاده کنیم. با این حال، صنعت هنوز باید بررسی کند که آیا این مکانیسم بالغ و پایدار است یا خیر.

 

هوش مصنوعی

3-بلاک چین و هوش مصنوعی (AI) و یادگیری ماشینی (ML)

 

AI/ML می تواند به بلاک چین کمک کند تا در برنامه های کاربردی دنیای واقعی خود هوشمندتر شود. به عنوان مثال، در تامین مالی زنجیره تامین، به منظور کنترل ریسک ها، می توان از AI/ML برای ارائه داده های پردازش شده توسط AI/ML به بلاک چین استفاده کرد. علاوه بر این، AI/ML می‌تواند رفتار غیرعادی را تجزیه و تحلیل کند و تشخیص تقلب را برای حجم زیادی از داده‌های موجود در زنجیره فراهم کند.

بلاک چین همچنین می‌تواند به هوش مصنوعی کمک کند تا قابلیت‌های اشتراک‌گذاری داده‌ها را با استفاده از مکانیزم تشویقی تعریف‌شده بر اساس قرارداد هوشمند بهبود بخشد. برای کاهش نگرانی‌های مربوط به حریم خصوصی، اثبات دانش صفر (ZKP)، محاسبات چند جانبه ایمن (MPC)، و الگوریتم رمزگذاری همومورفیک می‌تواند اعمال شود. از طریق استفاده از قراردادهای هوشمند و مکانیسم‌های تشویقی، می‌توان تأیید حقوق داده‌ها و تراکنش‌های تبادل داده و همچنین قیمت‌گذاری داده را اجرا کرد.

 

علاوه بر این، بلاک چین می تواند به هوش مصنوعی کمک کند تا الگوریتم های هوش مصنوعی بهینه شده را ارتقا دهد، قابلیت های محاسباتی توزیع شده را برای وظایف یادگیری عمیق ایجاد کند و به طور موثر از منابع محاسباتی بیکار استفاده کند. از قراردادهای هوشمند بلاک چین می توان برای مدیریت رفتار الگوریتم های هوش مصنوعی و جلوگیری از مشکلات امنیتی ناشی از استفاده نادرست از الگوریتم های هوش مصنوعی استفاده کرد.

 

cloud computing +chartnegar

4-بلاک چین و رایانش ابری

 

فناوری ابری (همچنین به عنوان محاسبات ابری شناخته می‌شود) به این معنی است که سرورها، ذخیره‌سازی داده‌ها، پایگاه‌های داده، شبکه‌ها، نرم‌افزارها و تجزیه و تحلیل‌ها در اینترنت میزبانی می‌شوند و در مراکز داده بزرگ و دارای مالکیت خصوصی ذخیره می‌شوند. پلتفرم‌های رایانش ابری مانند AWS (سرویس‌های وب آمازون)، Microsoft Azure و پلتفرم کلود گوگل سه نوع پیشنهاد ابری ارائه می‌دهند:

 

زیرساخت به عنوان یک سرویس (IaaS). ارائه خدمات ابری IaaS شامل خدمات محاسباتی، شبکه و ذخیره سازی برای مصرف کنندگان ابری است.پلتفرم به عنوان یک سرویس (PaaS). ارائه دهندگان PaaS میان افزار، پایگاه داده، محیط زمان اجرا و ابزارهای توسعه را ارائه می دهند.

نرم افزار به عنوان یک سرویس (SaaS). SaaS برنامه های کاربردی واقعی را برای مصرف کنندگان ابر فراهم می کند، بنابراین مصرف کنندگان ابر نیازی به نصب نرم افزار یا خرید منابع محاسباتی مانند سرورها، ذخیره سازی و تجهیزات شبکه برای استفاده از برنامه های کاربردی روی ابر ندارند.

ارائه‌دهنده ابر کاربران نهایی را قادر می‌سازد تا از راه دور به منابع IT از ارائه‌دهندگان ابر بر اساس پرداخت به ازای استفاده، «اجاره» و دسترسی داشته باشند، که جایگزینی کارآمد برای میزبانی محلی و بهره‌برداری از منابع فناوری اطلاعات است. کسب‌وکارها مشترک خدمات ابری می‌شوند و مانند خرید برق از شبکه برق، ماهانه یا سالانه هزینه می‌پردازند.

این کارمزد با توجه به میزان داده و تعداد کاربرانی که یک کسب و کار نیاز دارد تعیین می‌شود – این کار را برای شرکت آسان‌تر می‌کند تا عملیات خود را بالا و پایین کند. به طور کلی، رایانش ابری هم مقیاس‌پذیری سیستم را بهبود می‌بخشد و هم در هزینه‌ها نسبت به زیرساخت‌های سنتی فناوری اطلاعات صرفه‌جویی می‌کند.

به طور خلاصه، رایانش ابری در مقایسه با مراکز داده سنتی که توسط شرکت‌های منفرد میزبانی می‌شوند، مزایای زیادی ارائه می‌کند، که برای بازیکنان متاورس که باید رشد انفجاری داده را مدیریت کنند، حیاتی است:

ارائه‌دهندگان رایانش ابری مدل‌های قیمت‌گذاری مانند «پرداخت به‌موقع» را ارائه می‌کنند، که به این معنی است که مصرف‌کنندگان فقط برای آنچه استفاده می‌کنند پرداخت می‌کنند.کاربران نیازی به کار بر روی تهیه و مدیریت زیرساخت های فناوری اطلاعات ندارند، زیرا ارائه دهنده ابر این کار را انجام می دهد.

با این وجود، ارائه دهندگان رایانش ابری ممکن است از قطع خدمات رنج ببرند و معمولاً پیامدهای منفی بیشتری نسبت به قطعی که توسط مراکز داده سنتی تجربه می شود، دارند. به عنوان مثال، در 7 دسامبر 2021، پلت فرم میزبانی وب آمازون دچار یک قطعی بزرگ شد و وب سایت های بزرگی مانند فیس بوک، نتفلیکس، دیزنی+ و ونمو را از بین برد. همچنین، سرویس تحویل آمازون مختل شد و از دریافت مسیرها یا بسته‌ها توسط رانندگان جلوگیری کرد و ارتباط بین آمازون و هزاران راننده‌ای که به آنها متکی است قطع شد.

 

این قطعی همچنین باعث از بین رفتن چندین صرافی ارزهای دیجیتال مانند کوین بیس، بایننس و تعدادی دیگر از سرویس های مرتبط با بلاک چین شد که برنامه آنها را در آمازون میزبانی می کردند. حتی مبادله مشتقات غیرمتمرکز dYdX نیز تحت تأثیر قرار گرفت و این سؤالات را مطرح کرد که اگر رابط کاربری جلویی (UI) در یک ابر متمرکز میزبانی شود، واقعاً چقدر غیرمتمرکز بودن یک DEX (صرافی غیرمتمرکز) وجود دارد.

 

استفاده از ای.پی.اف.اس (سیستم فایل بین سیاره ای) برای میزبانی رابط کاربری front-end برای برنامه های       وب-3 ممکن است به یک روند تبدیل شود، زیرا برنامه های کاربردی متاورس به دنبال محافظت در برابر قطع سرویس ابری هستند. برخلاف پروتکل HTTP (اینترنت موجود) که اشیاء (فایل‌های متنی، عکس‌ها، ویدئوها) را که توسط سروری که با استفاده از URL ذخیره می‌شوند، مکان‌یابی می‌کند، ای.پی.اف.اس اشیاء را با هش روی فایل مکان‌یابی می‌کند.

این تنها یک نمونه از استفاده از بلاک چین برای رفع مشکل قطع سرویس ابری است. علاوه بر این، بلاک چین را می توان به گونه ای طراحی کرد که از منابع محاسباتی بیکار به صورت غیرمتمرکز استفاده کند. منابع محاسباتی غیرفعال زیادی مانند CPU، GPU، ذخیره سازی و پهنای باند شبکه در این سیاره وجود دارد، اما به دلیل ماهیت متمرکز آنها توسط ارائه دهندگان ابر فعلی قابل استفاده نیستند.

شاید این مقاله نیز برای شما مفید باشد :

۵ پروژه برتر بلاکچین با مدل کسب و کار همگرا در متاورس

[1] -InterPlanetary File System

 

نظرات (1)

 1. Xtrader

  عالی

دیدگاه خود را اینجا قرار دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فیلدهای نمایش داده شده را انتخاب کنید. دیگران مخفی خواهند شد. برای تنظیم مجدد سفارش ، بکشید و رها کنید.
 • عکس
 • شناسه محصول
 • امتیاز
 • قیمت
 • در انبار
 • موجودی
 • افزودن به سبد خرید
 • توضیحات
 • محتوا
 • عرض
 • اندازه
 • تنظیمات بیشتر
 • نویسنده
 • قسمت
 • زبان
Click outside to hide the comparison bar
مقایسه