8 ویژگی برای شناسایی مناطق حمایت و مقاومت

شناسایی نقاط حمایت و مقاومت
تحلیل تکنیکال

8 ویژگی برای شناسایی مناطق حمایت و مقاومت

8 ویژگی برای شناسایی مناطق حمایت و مقاومت

اگر بدون اندیکاتور معامله می کنید باید به یک چیز در نمودار توجه زیادی داشته باشید: قیمت. قیمت پادشاه است قیمت تمام آنچه را که باید بدانید به شما خواهد گفت.

چیز شگفت انگیزی که همه بازارها دارند این است: یک تاریخ. بازار به شما می گوید که نقطه اساسی در نمودار کجاست. این نقاط اساسی پایه و اساس هر کاری است که شما به عنوان یک معامله گر بدون اندیکاتور انجام می دهید.

یک نقطه اساسی در نمودار، منطقه حمایت و مقاومت است. ممکن است با مفهوم حمایت و مقاومت آشنا باشید، با این حال، مناطق حمایت و مقاومت با آنچه بسیاری از معامله‌گران به عنوان حمایت و مقاومت توصیف می‌کنند، متفاوت است. من این مناطق حمایت و مقاومت را با یک کلمه می نامم – مناطق.

هشت ویژگی مناطق به شرح زیر است:

 1. مناطق یک ناحیه هستند، نه یک نقطه قیمت.
 2. مناطق مانند شراب ناب هستند. با گذشت زمان بهتر می شوند.
 3. مناطق نقاطی در نمودار هستند که قیمت به طور مکرر معکوس می شود.
 4. مناطق ممکن است در نمودار بسیار بالا یا پایین باشند.
 5. مناطق جایی هستند که معامله گران بدون اندیکاتور فرصت های معاملاتی را پیدا می کنند.
 6. مناطق حمایت و مقاومت به ندرت نیاز به اصلاح دارند.
 7. نمودارهای خطی به معامله گران برهنه کمک می کند مناطق را پیدا کنند.
 8. مناطق اغلب توسط بسیاری از معامله گران دیده می شود.

نکته مهم : همانطور که در نکته یک ذکرشد مقاومت و حمایت ناحیه هستند که باید یک مستطیل ترسیم کنیم نه یک خط در مقاله  ” حمایت و مقاومت در تحلیل تکنیکال ” این شیوه ترسیم نشان داده شده است. ولی خوب در این مقاله متاسفانه به صورت خط ترسیم شده است که این شیوه دیگر در سبک های جدید توصیه نمی شود.

ممکن است بخواهید نگاه دقیق تری به هر یک از این هشت ویژگی بیندازید.این بسیار مهم است که بدانید چگونه مناطق را ترسیم کنید، چرا باید مناطق را روی نمودارهای خود ترسیم کنید، و درک کنید که این مناطق چه زمانی برای معامله شما حیاتی می شوند.

مناطق قدیمی، مناطق جدید

سن مناطق، و اهمیت سن یک منطقه، موضوعی است که در میان معامله گران بحث داغ است. برخی از معامله گران بر این باورند که تنها مناطقی که اخیراً ایجاد شده اند مهم هستند و برخی دیگر از معامله گران معتقدند که مناطقی که مدت ها پیش ایجاد شده اند به اندازه مناطق تازه ایجاد شده اهمیت دارند. من معتقدم که مناطق بازیافت می شوند.

اگر به هر نموداری برای هر ارز نگاهی بیندازید، سطوح قیمتی تاریخی را خواهید یافت. چیزی که متوجه خواهید شد این است که قیمت در همان سطوح به طور مکرر تمایل به معکوس دارد. این یک ویژگی متمایز مناطق است، و شما می توانید از این ویژگی برای تعریف و کشف مناطق در نمودارهای ارزی خود استفاده کنید.​

هر بار که نموداری را می بینم که به یک منطقه نزدیک می شود، به این فکر می کنم که ممکن است بازار آخرین باری را که در آن سطح قیمت نقره داغ شده است، در آن منطقه به یاد بیاورد.

حمایت و مقاومت

شکل 1- منطقه حمایت/مقاومت در نمودار روزانه EUR/CAD در سال 2006. بازار در ژوئیه و آگوست 2006 در 1.4350 حمایت می کند و سپس در سپتامبر و اکتبر 2006، بازار در همان منطقه در 1.4350 مقاومت می یابد.

در ژوئیه و اوت 2006 (پیکان بالا). این جفت بارها و بارها در این سطح در طول چند هفته حمایت پیدا کردند. سپس، در سپتامبر و اکتبر 2006، این جفت به این منطقه باز می گردد و در سه موقعیت جداگانه در سطح 1.4350 مقاومت می یابد (فلش رو به پایین).

اکنون به نمودار بعدی، همان جفت، EUR/CAD در شکل 2 نگاهی بیندازید. در اینجا این جفت مقاومت در سطح 1.4350 بازگشته است.

چهار سال بعد. بازار به سطح بحرانی 1.4350 برمی گردد، در آنجا مقاومت پیدا می کند و به سرعت سقوط می کند. نمودار حافظه دارد! این یک منطقه بسیار واضح برای این جفت ارز است. آیا فکر می کنید که دانستن اینکه قیمت در کجا ممکن است تغییر کند، برای شما، به عنوان یک معامله گر بدون اندیکاتور، یک مزیت است؟

حمایت و مقاومت

شکل 2 – منطقه حمایت/مقاومت در نمودار روزانه EUR/CAD در سال 2010. پس از معاملات بالاتر و بالاتر، بازار در منطقه 1.4350 مقاومت پیدا می کند و قیمت کاهش می یابد.

این مناطق برای معامله گر بدون اندیکاتور حیاتی هستند. هنگامی که قیمت به یک منطقه می رسد، معامله گر بدون اندیکاتور برای تنظیم معامله احتمالی در حالت آماده باش قرار می گیرد. چرا معامله گر بدون اندیکاتور می خواهد بداند زمانی که قیمت به یک منطقه می رسد؟ زیرا قیمت بارها در این مناطق چرخیده است!

دانستن آنچه که یک بازار در گذشته انجام داده است برای معامله گر بدون اندیکاتور بسیار مهم است، نه به این دلیل که معامله گر بدون اندیکاتور فرض می‌کند که بازار دوباره بچرخد، بلکه به این دلیل که معامله گر بدون اندیکاتور در حالت آماده‌باش قرار دارد و ممکن است بازار دوباره بچرخد.

معامله گر بدون اندیکاتور معاملات را بر اساس رسیدن قیمت به یک منطقه انجام نمی دهد، معامله گر بدون اندیکاتور از چندین ابزار برای تصمیم گیری در مورد زمان انجام معامله استفاده می کند. با این حال، معامله گر بدون اندیکاتور معامله نمی کند مگر اینکه قیمت به یک منطقه رسیده باشد.

این اولین مرحله (رسیدن قیمت به یک منطقه) برای معامله گر بدون اندیکاتور در هنگام راه اندازی یک معامله است.

توجه به این نکته هم مهم هست که برخورد حد اقل سه نقطه متوالی به خط حمایت و مقاومت اعتبار خط ترسیم شده را افزایش می دهد. شکل 3 را ببینید.

support resistance

شکل 3- یورو/دلار روزانه یک منطقه روشن در سطح 1.1930 در سال 2003 دارد. بازار سه بار متوالی مقاومت پیدا می کند.

چگونه مناطق حمایت مقاومت را پیدا کنیم؟

مناطق آن نقاطی در نمودار هستند که قیمت به طور مکرر معکوس شده است.

با این حال، ممکن است در ابتدا پیدا کردن این مناطق در نمودار برای شما دشوار باشد. چند میانبر یواشکی وجود دارد که می توانید از آنها برای کمک به توسعه چشم برای یافتن مناطق استفاده کنید. برخی از مناطق بسیار واضح هستند و یافتن آنها آسان است. مناطق دیگر کمی پیچیده تر هستند و اگر تجربه یافتن مناطق در نمودار را نداشته باشید، ممکن است تشخیص آنها برای شما دشوار باشد. لطفاً هنگام ترسیم مناطق خود روی نمودار، این سه میانبر را در نظر داشته باشید.

 1. با نمودار بازه زمانی بالاتر شروع کنید.
 2. از نمودار خطی برای یافتن مناطق روی نمودار استفاده کنید.
 3. مناطق جزئی را نادیده بگیرید.

از نمودار بازه زمانی بالاتر استفاده کنید

سوال: وقتی با شخصی جدید ملاقات می کنید، چگونه تصمیم می گیرید که چگونه باشد؟ شما تاریخ آنها را یاد می گیرید، از مردم در مورد آنها می پرسید، سعی می کنید آنچه را که در گذشته انجام داده اند رمزگشایی کنید، به این امید که آنها را بهتر درک کنید. چرا این کار را می کنی؟ فرض ضمنی این است که آنها همان کارهایی را که در گذشته انجام داده اند در آینده انجام خواهند داد. بازارها تفاوتی ندارند. وقتی بازار در یک روند صعودی است، معامله گران به نمودارهای قدیمی نگاه می کنند تا ببینند مناطق بحرانی در کجای نمودار قرار دارند. اینجاست که می بینیم تاریخ بارها و بارها تکرار می شود.

این میانبر برای یافتن مناطق در نمودار بدون در نظر گرفتن بازه زمانی شما کار خواهد کرد. به سادگی یک بازه زمانی بالا بروید. این یک روش بسیار قدرتمند برای یافتن مهمترین مناطق در نمودار است.

بررسی نمودار بازه زمانی بالاتر به شما امکان می دهد مناطقی را شناسایی کنید که برای بازه زمانی که برای معامله انتخاب می کنید، بحرانی ترین مناطق در نمودار هستند. چند لمس بر روی نمودار بازه زمانی بالاتر به لمس های زیادی در نمودار بازه زمانی پایین تر تبدیل می شود. این تکنیک روی هر نمودار زمانی کار خواهد کرد.

به شکل 4، نمودار یک ساعته GBP/USD نگاهی بیندازید. این جفت در سطح 1.6291 به پایین ترین حد خود رسیده است. این لمس روی 1.6291 نشان می دهد که بازار به پایین ترین سطح قابل توجهی رسیده است و این سطح ممکن است بعدا مهم شود. ممکن است به یاد داشته باشید که لمس شدید (پایین یا اوج) نیز مناطق بحرانی هستند. اگرچه بیشتر نواحی از بالا و پایین لمس می‌کنند (لمس‌های حمایتی و مقاومتی)، لمس در سطوح شدید نیز بسیار حیاتی است، مانند پایین بودن شدید در شکل 4. بعداً، بازار اغلب به این سطوح شدید باز خواهد گشت.

شکل4 -سطح 1.6291 در نمودار یک ساعته GBP/USD به نظر می رسد بسیار پایین باشد، بنابراین یک منطقه در این سطح در نظر گرفته می شود.

یک ماه بعد، نمودار چهار ساعته GBP/USD (شکل 5) دو نتیجه گیری بسیار جالب را نشان می دهد. اول، بازار در واقع حمایت و مقاومت در سطح 1.6291 پیدا کرده است. بازار حافظه دارد دوم، نمودار چهار ساعته چشم انداز بسیار روشنی را برای این بازار نشان می دهد.

حرکت به سمت یک بازه زمانی بالاتر راهی عالی برای به دست آوردن دیدگاه است. فقط مهم ترین مناطق در نمودار بازه زمانی بالاتر آشکار می شوند. اگر از متاتریدر برای نمودارهای خود استفاده می کنید، بازه های زمانی زیر را در دسترس خواهید داشت: یک دقیقه، پنج دقیقه، 15 دقیقه، 30 دقیقه، یک ساعت، چهار ساعت، روزانه، هفتگی و ماهانه. بنابراین، اگر نمودار یک ساعته را معامله می کنید، حرکت به سمت نمودار چهار ساعته به شناسایی مناطق بحرانی کمک می کند. منطقه GBP/USD در 1.6291 به وضوح یک منطقه بحرانی است، زیرا بازار بیش از شش بار در طول یک ماه این منطقه را لمس می کند (شکل 5).

شکل 5- بازار یک ماه بعد در نمودار چهار ساعته GBP/USD به منطقه 1.6291 باز می گردد. به لمس های مکرر از بالا و پایین توجه کنید.

این یک نکته مهم را در مورد مناطق به ارمغان می آورد. اهمیت یک منطقه به طور مستقیم با تعداد لمس آن ناحیه ارتباط دارد. بنابراین، به عنوان مثال، اگر نمودار روزانه یک منطقه را با پنج لمس در طول سال گذشته نشان دهد، این یک منطقه بسیار بحرانی در آن نمودار خاص را نشان می دهد.

در اینجا مثال دیگری وجود دارد: در شکل 6، نمودار روزانه EUR/CAD، توجه کنید که منطقه 1.4350 سه بار در طول دو ماه به عنوان مقاومت عمل کرده است.

شکل 6- یک منطقه بحرانی در 1.4350 در نمودار روزانه EUR/CAD.

اگر حتی بیشتر به عقب برگردیم، می‌توانیم در شکل 7 ببینیم که چگونه وجود دارد همان‌طور که قیمت پیدا کرده است، روی همین منطقه، منطقه 1.4350 بسیار لمس می‌شود هم حمایت و هم مقاومت در این ناحیه. تقریباً پنج سال قبل، این تماس‌ها در همان منطقه بحرانی، منطقه 1.4350 رخ داده است.

شناسایی نقاط حمایت و مقاومت

شکل 7- تقریباً پنج سال قبل، EUR/CAD به طور مکرر مقاومت و حمایت در منطقه 1.4350 پیدا می کند.

برخی از معامله گران خواهند گفت که مناطق قدیمی دیگر اهمیتی ندارند. معامله گران می گویند چیزهایی مانند “چیزها تغییر کرده اند” یا “با تورم، این سطوح قدیمی دیگر معنایی ندارند” یا “چرا بازار سطحی را به خاطر می آورد که در بیش از یک دهه نبوده است؟”

اگر در حال حاضر این طرز فکر شماست، من شما را تشویق می‌کنم که به مناطق روی نمودار 15 سال پیش نگاهی دقیق بیندازید. فقط روی نمودار به عقب برگردید، قیمت فعلی را در نظر نگیرید. خطوط خود را بر اساس مناطق حمایت و مقاومت 15 سال پیش روی نمودار بکشید. اگر نمودار شما به 15 سال قبل باز نمی گردد، سعی کنید حداقل 5 تا 10 سال به عقب برگردید. شما باید بتوانید مناطق بحرانی را در نمودار از مدت ها قبل شناسایی کنید. اکنون به جلو بروید و خواهید دید که قیمت در آینده از این مناطق حمایت و مقاومت جهش می کند.

نمودار دارای حافظه است. هر چقدر هم که این شگفت انگیز به نظر برسد، درست است: قیمت حافظه دارد. این برای هر بازاری، در هر بازه زمانی صادق است. امیدوارم بری بیرون و خودت ببینی. لطفاً انجام دهید— آینده شما به عنوان یک معامله گر بدون اندیکاتور ممکن است به آن بستگی داشته باشد. بازارها مناطق بحرانی را به خاطر می آورند، به همین دلیل برای شما نیز مهم است که این مناطق بحرانی را به خاطر بسپارید.

نمودار خطی دوست شماست

علامت گذاری مناطق روی نمودار به سادگی کشیدن یک خط روی نمودار است. با این حال، اگر قبلاً به نمودارها از نظر مناطق حمایت و مقاومت نگاه نکرده اید، ممکن است پیدا کردن مکان دقیق این مناطق کمی دشوار باشد. مهم است که به عنوان یک معامله گر بدون اندیکاتور، این مناطق را “ببینید”. یکی از روش های عالی برای یافتن مناطق در نمودار، و این به ویژه برای آن دسته از معامله گرانی که در یافتن مناطق در نمودار جدید هستند، خوب عمل می کند، حرکت به نمودار خطی است.

اکثر بسته های نموداری به شما امکان می دهند بازار را بر روی نمودار خطی مشاهده کنید. نمودار خطی نموداری است که یک خط پیوسته را ارائه می دهد و قیمت های بسته شدن را به هم متصل می کند. نمودار خطی به جای نمایش باز، بالا، پایین و بسته، مانند نمودار شمعی یا نمودار میله ای، به سادگی قیمت های بسته شدن را به هم متصل می کند.

به نمودار روزانه GBP/CHF نگاهی بیندازید (شکل 8). کجا شما منطقه را ترسیم می کنید؟ حال، به نمودار خطی در شکل 9 نگاهی بیندازید. مناطق این نمودار را کجا ترسیم می کنید؟

چارت نگار

شکل 8- گاهی اوقات مناطق خیلی واضح نیستند، مانند این نمودار روزانه GBP/CHF.

در شکل 9 بسیار واضح است که یک ناحیه باید در 2.2713 رسم شود و این زیبایی نمودار خطی است. نمودار خطی به شما امکان می دهد مناطقی را در نمودار پیدا کنید که قیمت در آنها “خم” شده است – نمودار خطی به ما کمک می کند تا مناطق را شناسایی کنیم زیرا نمودار خطی نشان می دهد که قیمت کجا به طور مکرر خم شده است، هر خم در نمودار خط یک منطقه بالقوه است. آن مکان‌های روی نمودار خطی با چندین خم، ناحیه هستند.

نمودار خطی

شکل 9- نمودار خطی اغلب تشخیص مناطق را آسان تر می کند.

نمودارهای خطی نیز ممکن است برای آن دسته از نمودارهایی که به نظر می رسد قیمت به یک منطقه احترام نمی گذارد، بسیار مفید باشد. نگاهی به NZD/USD بیندازید.

نمودار چهار ساعته در شکل 10. ببینید قیمت های بازار در سراسر مغازه چگونه است و به نظر می رسد قیمت به هیچ منطقه ای احترام نمی گذارد؟ شاید یک منطقه حمایت و مقاومت در نمودار پنهان باشد. شاید آنجا باشد، اما بلافاصله مشخص نیست که این منطقه در کجا واقع شده است.

شکل 10- گاهی اوقات مناطق خیلی واضح نیستند. قیمت در این نمودار چهار ساعته NZD/USD بسیار متلاطم به نظر می رسد.

هنگامی که نموداری به این شکل است، تشخیص منطقه ممکن است دشوار باشد. شاید هیچ منطقه ای در این نمودار وجود نداشته باشد؟ برای این نمودارها، نمودار خطی ممکن است به کمک بیاید. نمودار خطی ممکن است شما را از عملکرد نامناسب قیمت در نمودارها نجات دهد. نمودار خطی ممکن است آنچه را که در غیر این صورت درهم است و رمزگشایی آن دشوار است را روشن کند.

نمودارهای خطی برای معامله گر بدون اندیکاتور کاملاً حیاتی هستند. توجه کنید که چگونه حرکت قیمت در نمودار در شکل 11 مشخص می شود و منطقه اکنون آشکار است. از آنجایی که نمودار خطی فقط قیمت بسته شدن را در نظر می گیرد، یک راه بسیار ساده برای مشاهده عملکرد قیمت است.

چارت نگار

شکل 11- نمودار خطی نمودار چهار ساعته NZD/USD یک منطقه واضح را در 0.6937 نشان می دهد. توجه داشته باشید که چندین خم در نمودار خط در این ناحیه وجود دارد.

چرا قیمت بسته شدن مهم است

اکنون، ممکن است تعجب کنید، “چرا به نموداری نگاه کنید که فقط قیمت بسته شدن را در نظر می گیرد؟” نمودار خطی فقط از قیمت های بسته شدن تشکیل شده است.

این درست است، اما قیمت های بسته شدن مهمترین قیمت هستند. توجه به این نکته ضروری است که قیمت پایانی بازار فارکس معمولاً پایان جلسه معاملاتی آمریکای شمالی در ساعت 5 بعد از ظهر در نظر گرفته می شود. زمان نیویورک هر روز نبردی بین گاو نر (خریداران) و خرس ها (فروشندگان) رخ می دهد.

مقاله ذیل شاید برای شما مفید باشد

آشنایی با بانک های مرکزی در بازار فارکس

معامله گران طیف کاملی از احساسات را طی می کنند و اغلب از ترس به حرص و طمع تغییر می کنند و در طول جلسه معاملاتی دوباره برمی گردند. با این حال، هنگامی که به پایان روز نزدیک می شود، معامله گران شروع به پاسخ دادن به این یک سوال مهم می کنند: “آیا باید این معامله را تا فردا نگه دارم یا اکنون باید این معامله را ببندم؟” دقیقاً به همین دلیل است که قیمت بسته شدن بسیار مهم است و نه تنها در آمریکای شمالی.

معامله گران در اروپا نیز قیمت بسته شدن را می بینند و ممکن است به آن واکنش نشان دهند.

این نکته مهمی است زیرا بسته به کشور، زمان بسته شدن ممکن است فقط 10:00 یا 11:00 شب در اروپا باشد. معامله گران در قاره آمریکا و اروپا بخش خوبی از روز را در همان زمان به معاملهمی گذرانند. این یک جنبه مهم از فارکس است، زیرا بازارهای اروپا و آمریکای شمالی اکثریت قریب به اتفاق حجم فارکس را در اختیار دارند. بنابراین، این قیمت پایانی، آخرین قیمت برای جلسه نیویورک، بسیار مهم است.

هم معامله گران در قاره آمریکا و هم در قاره اروپا بر آن تأثیر می گذارند. پس از این قیمت بسته شدن، بازار به طور قابل توجهی کند می شود و به بازار بین بانکی تغییر می کند، دوره معاملاتی بسیار کندی که با تراکنش های گاه به گاه بانک به بانک مشخص می شود. به معنای واقعی، قیمت بسته شدن آمریکای شمالی آخرین قیمت روز قبل از بیدار شدن آسیا و شروع یک روز معاملاتی جدید است.

ساعت 11:00 شب در اروپا، بسته به کشور. معامله گران در قاره آمریکا و اروپا بخش خوبی از روز را در همان زمان به معامله می گذرانند. این یک جنبه مهم از فارکس است، زیرا بازارهای اروپا و آمریکای شمالی اکثریت قریب به اتفاق حجم فارکس را در اختیار دارند. بنابراین، این قیمت پایانی، آخرین قیمت برای جلسه نیویورک، بسیار مهم است. هم معامله گران در قاره آمریکا و هم در قاره اروپا بر آن تأثیر می گذارند.

پس از این قیمت بسته شدن، بازار به میزان قابل توجهی کاهش می یابد و به بازار بین بانکی تغییر می کند، دوره معاملاتی بسیار کندی که با تراکنش های گاه به گاه بانک به بانک مشخص می شود. به معنای واقعی، قیمت بسته شدن آمریکای شمالی آخرین قیمت روز قبل از بیدار شدن آسیا و شروع یک روز معاملاتی جدید است.

مناطق در نمودار فریم زمانی پایین ممکن است گاهی فکر کنید که آیا یک منطقه به اندازه کافی برای ترسیم یک خط روی نمودار مهم است یا خیر. گاهی اوقات ممکن است خیلی واضح نباشد، شاید چند لمس روی یک منطقه وجود داشته باشد، اما ممکن است منطقه حمایت و مقاومت قوی نباشد. اگر اینطور است، احتمالاً چیزی را می بینید که به آن منطقه کوچک می گویند.

یک منطقه کوچک چیزی بیش از یک منطقه حمایت و مقاومت در نمودار بعدی پایین‌تر نیست. این مناطق در نمودار تایم فریم پایین بسیار آشکار هستند و با تمرین آنها را در نمودار تایم فریم بالاتر خواهید دید، اما مناطق بحرانی نیستند. علامت گذاری مناطق جزئی در نمودار فقط نمودار را گیج کننده می کند.

نظرات (1)

 1. ماریا

  عالی بود.بی نظیر هستین

دیدگاه خود را اینجا قرار دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فیلدهای نمایش داده شده را انتخاب کنید. دیگران مخفی خواهند شد. برای تنظیم مجدد سفارش ، بکشید و رها کنید.
 • عکس
 • شناسه محصول
 • امتیاز
 • قیمت
 • در انبار
 • موجودی
 • افزودن به سبد خرید
 • توضیحات
 • محتوا
 • عرض
 • اندازه
 • تنظیمات بیشتر
 • نویسنده
 • قسمت
 • زبان
Click outside to hide the comparison bar
مقایسه