راز انتخاب سهام بنجامین گراهام – 7 معیار برای انتخاب سهام ارزشی

معیارهای ارزش سهام بنجامین گراهام
سهام

راز انتخاب سهام بنجامین گراهام – 7 معیار برای انتخاب سهام ارزشی

راز انتخاب سهام بنجامین گراهام

علیرغم تغییرات بی پایان بازار، توصیه بنجامین گراهام همچنان صادق است و برای سرمایه گذارانی که قصد دارند با سرمایه گذاری در سهام ارزشی، ثروت طولانی مدت و آزادی مالی ایجاد کنند، 100٪ دقیق است.

راز سرمایه گذاری با ارزش موفقیت آمیز به جای سرمایه گذاری در برندگان بازار، شناسایی و سرمایه گذاری در سهام با ارزش ذاتی پایین است. سهام ارزشی سهامی هستند که در مقایسه با ارزش بنیادی یا ذاتی خود با نرخ پایین تری معامله می شوند.

استراتژی سرمایه گذاری ارزشی به جای قیمت سهام شرکت، به مبانی شرکت توجه بیشتری دارد. بنجامین گراهام که به عنوان پدر سرمایه گذاری ارزشی شناخته می شود، در کتاب معروف خود، «سرمایه گذار هوشمند»، استراتژی های مختلفی را برای شناسایی سهام ارزشی به وضوح ارائه می دهد.

کتابی که به‌عنوان «بهترین کتاب در زمینه سرمایه‌گذاری تا کنون نوشته شده» شناخته می‌شود که توسط وارن بافت ادعا شده است. اصول سرمایه گذاری ارزش گراهام با زمان آزمایش شده و غیرقابل انکار دقیق هستند. بیایید به این هفت اصل بی انتها که توسط بنجامین گراهام برای انتخاب سهام ارزش ذکر شده است بپردازیم.

معیارهای انتخاب سهام بنجامین گراهام

1_رتبه بندی کیفیت

مهم است که به دنبال رتبه بندی کیفیت متوسط یا بهتر باشید. شما مجبور نیستید بهترین شرکت ها را با کیفیت پیدا کنید، حتی متوسط یا بهتر هم خوب است. بنجامین گراهام استفاده از سیستم رتبه‌بندی استاندارد اند پورز را توصیه کرد و شرکت‌ها را ملزم به داشتن رتبه درآمد و سود سهام S&P از B یا بهتر کرد. سیستم رتبه بندی S&P از D تا A+ متغیر است. شما باید به سهامی با رتبه بندی B+ یا بهتر بچسبید، فقط برای اینکه در حاشیه امن باشید.

2_نسبت بدهی به دارایی جاری

بنجامین گراهام به شرکت هایی با نسبت کل بدهی به دارایی جاری کمتر از 1.10 توصیه کرد. در سرمایه‌گذاری ارزشی، سرمایه‌گذاری در شرکت‌هایی با بار بدهی کم اهمیت دارد.

 3_نسبت جاری

این به معنای بررسی نسبت جاری (دارایی های جاری تقسیم بر بدهی های جاری) برای یافتن شرکت هایی با نسبت های بیش از 1.50 است. این یک نسبت رایج است که توسط بسیاری از خدمات سرمایه گذاری ارائه می شود.

4_ رشد سود مثبت به ازای هر سهم

معیار چهار بسیار ساده است: به این معنی است که شرکت هایی را با رشد سود هر سهم مثبت در طول پنج سال گذشته و بدون کسری سود بیابید. درآمد باید در سال اخیر بیشتر از پنج سال قبل باشد. با اجتناب از شرکت‌هایی که در پنج سال گذشته کسری درآمد داشته‌اند، از شرکت‌های پرخطر دور خواهید ماند.

5_ نسبت قیمت به سود هر سهم (P/E)

منظور گراهام سرمایه گذاری در شرکت هایی با نسبت قیمت به سود هر سهم (P/E) 9.0 یا کمتر است. او توصیه کرد به دنبال شرکت هایی باشید که با قیمت های مقرون به صرفه می فروشند. یافتن شرکت هایی با نسبت قیمت پایین به سود هر سهم (P/E) معمولاً شرکت های با رشد بالا را حذف می کند، که باید با استفاده از تکنیک های سرمایه گذاری رشد ارزیابی شوند.

شماره 6_ قیمت به ارزش دفتری (P/BV)

معیار 6 یافتن شرکت هایی با نسبت قیمت به ارزش دفتری (P/BV) کمتر از 1.20 است. نسبت قیمت به سود هر سهم (P/E) که در قانون شماره 5 ذکر شده است، گاهی اوقات می تواند گمراه کننده باشد. نسبت قیمت به ارزش دفتری (P/BV) با تقسیم قیمت فعلی بر آخرین ارزش دفتری هر سهم برای یک شرکت محاسبه می‌شود. ارزش دفتری نشانه خوبی از ارزش اساسی یک شرکت است. سرمایه گذاری در سهامی که نزدیک یا کمتر از ارزش دفتری آنها فروخته می شود منطقی است.

شماره 7_ سود سهام

این معیار به معنای سرمایه گذاری در شرکت هایی است که در حال حاضر سود سهام پرداخت می کنند. سرمایه گذاری در شرکت های کم ارزش مستلزم انتظار برای سرمایه گذاران دیگر برای کشف معامله هایی است که قبلاً پیدا کرده اید. گاهی اوقات دوره انتظار شما طولانی و خسته کننده خواهد بود، اما اگر شرکت سود سهام مناسبی را پرداخت کند، می توانید کنار بنشینید و سود سهام خود را جمع آوری کنید در حالی که صبورانه منتظر می مانید تا سهام خود از قیمت پایین به بیش از ارزش گذاری شده تبدیل شود.

راز انتخاب سهام بنجامین گراهامو آخرین فکر.. ما نباید نگران باشیم که چرا یک سهم با قیمت مقرون به صرفه فروخته می شود. با این سوال که آیا این شرکت در صنعتی که در حال مرگ است رقابت می کند؟ آیا شرکت از شکست ناشی از یک مشکل پیش بینی نشده رنج می برد؟ مهمترین چیز این است که مشخص شود مشکل شرکت کوتاه مدت است یا بلند مدت و آیا مدیریت از مشکل آگاه است و برای اصلاح آن اقدام می کند. شما می توانید خرد کسب و کار خود را برای تعیین اینکه آیا مدیریت برنامه مناسبی برای حل مشکلات فعلی شرکت دارد یا خیر قرار دهید.

فقط این هفت اصل ارزش سرمایه گذاری را دنبال کنید و مانند بنجامین گراهام سرمایه گذاری خواهید کرد. با شانس، شاید شما همان موفقیتی را داشته باشید که او از آن لذت می برد!!​

دیدگاه خود را اینجا قرار دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فیلدهای نمایش داده شده را انتخاب کنید. دیگران مخفی خواهند شد. برای تنظیم مجدد سفارش ، بکشید و رها کنید.
 • عکس
 • شناسه محصول
 • امتیاز
 • قیمت
 • در انبار
 • موجودی
 • افزودن به سبد خرید
 • توضیحات
 • محتوا
 • عرض
 • اندازه
 • تنظیمات بیشتر
 • نویسنده
 • قسمت
 • زبان
Click outside to hide the comparison bar
مقایسه