مزایا و خطرات دارک پول ها

دارک پول
فارکس

مزایا و خطرات دارک پول ها

چارت نگار:شاید برای افراد حقیقی در بورس ایران کمتر پیش بیاید که از کارگزار خود بخواهند در یک دارک پول معامله کنند اما ​برای افرادی که در بازار سهام کشورهای خارجی و در فارکس معامله می کنند بسیار ضروری هست که شیوه کار اچ اف تی تریدر ها در دارک پول ها (بارزارهای غیر شفاف ) را بشناسند و استراتژی های معاملاتی خود را بر اساس آن تنظیم کنند. با این سری از مقالات ما همراه باشید تا با مزایا و خطرات دارک پول ها بیشترآشنا کنیم:

بازارهای سهام به دلیل شفافیت، سفارشات خود را در یک دفتر سفارش برای همه نمایش می ­دهند. زمانی که سرمایه ­گذاران بر سر قیمت توافق می­ کنند، معامله ­ای اتفاق می­افتد و فرآیند توافق بر سر قیمت و انجام معامله تکرار می­ شود و تا زمانی که بورس باز است در تمام روز معاملات ادامه می ­یابد. اما در مواقع دیگر ممکن است سرمایه ­گذار به دلیل پول بزرگی که دارد و از ترس با خبر شدن عموم معامله گران از این خرید یا فروش، بخواهد خارج از بورس معامله کند.

اینجاست که یک دارک پول وارد می‌شود. دارک پول یک مکان خصوصی است که در آن سرمایه‌گذاران می‌توانند مقادیر زیادی سهام را بدون توجه به نیات بازار و مهم‌تر از همه، بدون تغییر بیش از حد قیمت بازار مبادله کنند.

اگرچه کارمزدهای بورس اوراق بهادار کوچک به نظر می­رسد، فقط کسری از یک سنت، برای یک بانک یا کارگزار مقدار قابل ملاحظه ای محسوب می­شود. بسیار مقرون به صرفه­ تر است که بتوانید یک معامله داخلی را در یک دارک پول مطابقت دهید.

برای بسیاری از بانک‌ها و کارگزاران، به لطف رایانه‌های فوق سریع و توانایی هدایت معاملات از طریق موقعیت های مختلف در یک میلی‌ثانیه، دارک پول ها به اولین نقطه‌ای تبدیل شده‌اند که سعی می‌کنند معامله را قبل از هدایت آن به بورس انجام دهند.

HFT

بازارهای سهام سنتی برای دارک پول ها بسیار مهم هستند. اگرچه بازارهای سهام می توانند بدون دارک پول ها دوام بیاورند، دارک پول ها نمی توانند بدون بازارهای سهام زنده بمانند. آنچه بازارهای سهام را از دارک پول ها متمایز می کند، شفاف بودن بازارهای سهام است، به این معنی که اطلاعات معاملاتی و مقدار سهامی که خرید و عرضه می شود در دسترس همگان است.

کارگزاران و دلالان در هنگام سرمایه گذاری از طریق دارک پول ها شخصیت های مهمی هستند. آن ها کسانی هستند که سفارش شما را هدایت می کنند و اغلب تصمیم می­ گیرند که از کدام دارک پول استفاده کنید. آن ها می‌توانند افراد، شرکت‌های کوچک یا زیر مجموعه ‌های بانک‌ های بزرگ باشند که یا برای دفتر خود معامله می‌کنند (خود ریسک و موجودی کالا را به عهده می‌گیرند) یا از طرف مشتریان سفارش‌ها را اجرا می‌کنند (این ممکن است شما باشید).

بین دلال و فروشنده تفاوت جزئی وجود دارد. دلال کسی است که کارش معامله از طرف دیگران است، در حالی که فروشنده کسی است که می تواند به حساب خود معامله کند.

ایالات متحده و اروپا همچنان بزرگترین بازارها برای دارک پول ها هستند، اما نباید سایر بازارهای بزرگ جهان، به ویژه آسیا را فراموش کنید که به سرعت در حال رشد است. این بازارها راهبری خود را از بازارهای اصلی ایالات متحده و اروپا می گیرند، بنابراین شباهت ها در قوانین حاکم بر دارک پول ها قوی است، اما اگر در سطح جهانی سرمایه گذاری می کنید، خوب است برخی از مسائل نظارتی اساسی سایر بازارهای اصلی جهانی را بدانید.

معاملات در دارک پول ها در آسیا کم است و اکثریت قریب به اتفاق معاملات همچنان در بورس های نمایش داده شده انجام می شود. بازارهای اصلی آسیا ژاپن، هنگ کنگ و سنگاپور هستند.

بازارهای آسیایی به دنبال رشد هستند که به معنای جذب نقدینگی بیشتر است. انجام این کار اغلب مستلزم جلب نظر معامله گران خودکار است.

فکر نمی‌کنید استرالیا در بازارِ دارک پول ها پیشتاز باشد، اما در سال 2013 کمیسیون اوراق بهادار و سرمایه‌گذاری استرالیا (ای.اس.آی.سی)  تغییراتی را در نحوه عملکرد دارک پول ها در استرالیا اعمال کرد، که می‌تواند چیزی باشد که سایر حوزه‌های قضایی از آن استفاده می‌کنند.

 منافع و خطرات دارک پول ها

معامله از طریق یک دارک پول هم خطرات و هم پاداش دارد. یکی از کارهایی که دارک پول ها انجام داده اند، پیچیدگی بیشتر و انتخاب بیشتر به بازارها است. در اینجا می‌توانید در مورد ریسک‌ها و پاداش‌های موجود در یک معامله غیر شفاف و نحوه آماده‌سازی استراتژی معاملاتی خود برای خطرات احتمالی اطلاعات کسب کنید.

شناسایی منافع دارک پول ها

معامله گری در دارک پول ها دو مزیت اصلی دارد:

 • تاثیر کمتر بر قیمت: اگر با سفارش‌های بزرگ معامله می‌کنید یا با سهامی معامله می‌کنید که قالبیت نقدشوندگی ندارند (در بازار به طور فعال معامله نمی‌شوند)، هر سفارشی که به بازار شفاف ارسال می‌کنید، خطر حرکت قیمت را به سمتی که شما دوست ندارید بیشتر می­شود. به عنوان مثال، هنگامی که یک سفارش فروش ارسال می­کنید، بدیهی است که برای سهامی که می خواهید بفروشید، تا حد ممکن قیمت بالایی می خواهید. ارسال یک سفارش فروش بزرگ زمانی که خریداران زیادی در بازار سهام قابل مشاهده نیستند، قیمت را پایین می آورد.

همچنین، هنگامی که سفارش نمایش داده می‌شود، سیگنالی به بازار می‌فرستد که فروشنده بزرگی وجود دارد و خریداران سفارش‌های خود را از بازار خارج می‌کنند و پیش‌بینی می‌کنند که به زودی می‌توانند سهام را با قیمتی حتی پایین‌تر خریداری کنند. این امر قیمت سهامی را که می‌فروشید کاهش می‌دهد.

اما وقتی نوبت به ارسال سفارش به یک دارک پول می‌رسد، اندازه سفارش نمایش داده نمی‌شود، بنابراین سفارش شما کمتر احتمال دارد که قیمت را بر علیه شما تغییر دهد. بنابراین یکی از پاداش های دارک پول این است که بتوانید سهام را بخرید یا بفروشید بدون اینکه قیمت را بر خلاف خودتان حرکت دهید.

 • قیمت بهتر از بازارهای شفاف: روش استاندارد برای مطابقت با یک معامله در یک دارک پول این است که آن را در قیمت متوسط اسپرد انجام دهید، به این معنی که قیمتی که معامله با دارک پول انجام می‌شود، نیمه راه بین بهترین پیشنهاد خرید (بالاترین قیمت کسی که مایل به خرید سهام است) و بهترین پیشنهاد فروش (پایین ترین قیمتی که کسی مایل به فروش در آن است).

اگر می خواهید فورا سهام بخرید، بهترین پیشنهاد فروش را پرداخت می کنید. اگر می­خواهید بفروشید، بهترین پیشنهاد خرید را دریافت می­کنید. قیمت پیشنهادی خرید همیشه کمتر از پیشنهاد فروش است. با معامله در نقطه میانی اسپرد، فروشنده قیمت کمی بالاتر از بهترین پیشنهاد خرید و خریدار قیمت کمی کمتر از بهترین پیشنهاد فروش دریافت خواهد کرد. هنگامی که سفارش های بزرگ را در سهام معامله می کنید، یا اگر اغلب معامله می­کنید، این توانایی ارائه شده توسط دارک پول برای مطابقت با معاملات با قیمت متوسط می تواند در درازمدت مقدار قابل توجهی از پول شما را ذخیره کند.

شناخت خطرات دارک پول ها

نکته : در کشور ما شاید در حال حاضر، انجام معاملات در دارک پول ها برای یک فرد حقیقی غیر ممکن باشد ولی در دنیا این کار برای سرمایه گدارن حقیقی امکان پذیر است.

معامله گری در دارک پول ها دو خطر اصلی دارد. آن ها اساساً به موارد زیر می رسند:

 • نشت اطلاعات: نشت اطلاعات زمانی است که معامله‌گران دیگر می‌توانند اطلاعات مربوط به سفارش‌های وارد شده به بازار را دریافت کنند و از آن اطلاعات برای کسب سود از معاملات خود استفاده کنند. هنگامی که یک سفارش بزرگ به یک دارک پول ارسال می شود، هیچ حجمی نشان داده نمی شود، اما می تواند اطلاعات را افشا کند. به عنوان مثال، اگر یک سفارش خرید به یک دارک پول ارسال شود و پر نشده یا فقط تا حدی پر شده باشد، نشان می‌دهد که به تعداد خریداران در بازار فروشنده وجود ندارد.

 

 • این اطلاعات تمایل به نشت و تاثیر بر قیمت دارند. درست مانند یک بورس سنتی، وقتی تعداد خریداران بیشتر از فروشندگان باشد، قیمت افزایش می یابد. هر زمان که سرمایه گذاران برای خرید یا فروش تلاش می کنند، بدون توجه به اینکه در بازارغیر شفاف یا در بازارهای شفاف ساخته شده باشد، سیگنالی را به بازار ارسال می­کنند.

اگر شما سرمایه‌گذار خرده‌فروشی هستید که در بخش‌های سهام کوچک سرمایه‌گذاری می‌کنید، نیازی نیست نگران نشت اطلاعات باشید، زیرا معاملاتتان تأثیر زیادی بر قیمت سهام نخواهد داشت.

 • اعتماد: هر سرمایه‌گذاری که از یک دارک پول استفاده می‌کند، به هر کسی که آن را اداره می‌کند، اعتماد زیادی دارد. هنگامی که سفارشی را در یک دارک پول قرار می­دهید، اپراتور بازار از سفارش مطلع خواهد شد. با این دانش، اپراتور می‌تواند جلوتر از مشتری معامله کند (که به عنوان اجرای پیش دستانه شناخته می‌شود؛، یا اپراتور می‌تواند اطلاعات را به شخص ثالثی بفروشد که می‌تواند همین کار را انجام دهد. وقتی صحبت از دارک پول ها می شود، هر دوی این مسائل به طور گسترده مورد بحث قرار می گیرند.

اگر نگران اعتماد هستید، در نظر بگیرید که آیا به کارگزار خود اعتماد دارید که از معامله‌گران با تواتر بالا برای نقدینگی استفاده نکند. اگر کارگزار شما این کار را انجام دهد، ممکن است متوجه شوید که اغلب قیمتی بدتر از آنچه انتظار داشتید دریافت می کنید. اگر به کارگزار خود اعتماد ندارید، ممکن است لازم باشد کارگزار دیگری پیدا کنید. برای اطمینان از اینکه کارگزار شما بهترین خدمات را به شما ارائه می دهد، به بخش بعدی «پرسیدن سؤالات درست از کارگزار خود» مراجعه کنید.

برای ایجاد اعتماد به کارگزار خود، کارگزار شما باید در مورد اینکه چگونه معاملات شما را هدایت می کند و از چه دارک پول خاصی استفاده می کند، با شما باز عمل کند. کارگزار شما باید نشان دهد که مناظره و بحث عمومی در مورد دارک پول ها و اچ.اف.تی را دنبال می کند و به روز است. انجام این کار به شما نشان می دهد که او شایستگی دارد و می تواند با هر گونه تغییر احتمالی در نحوه عملکرد و تنظیم دارک پول ها سازگار شود.

مزایا و خطرات دارک پول ها

 

 آیا معاملات شما در دارک پول ها رد و بدل می شود یا خیر؟

کارگزاران اغلب با مشتریان خود در مورد اینکه چگونه معاملات مشتریان خود را هدایت می کنند، صحبت نمی کنند. گاهی اوقات ممکن است متوجه شوید که سفارشی را وارد بازار کرده اید و در دفترچه سفارش بورس نمایش داده نمی شود. این می تواند به ویژه در سهام با حرکت آهسته و غیر نقدی آشکار باشد. این احتمال وجود دارد که کارگزار شما در تلاش است معامله را در یک دارک پول انجام دهد.

کارگزار شما ممکن است بدون اینکه از شما بخواهد در یک دارک پول [سفارشتان را] اجرا کند. اگر به شما کمک کند قیمت بهتری برای معامله خود داشته باشید، انجام این کار مشکلی ندارد. اما دارک پول ها دارای برخی خطرات هستند، بنابراین می‌خواهید بدانید که آیا معاملات شما در یک دارک پول انجام می‌شوند و چه زمانی و آیا انجام این کار به نفع شماست یا به نفع کارگزار شما. این بخش ها توضیح می دهند که چه کاری باید انجام دهید تا مطمئن شوید که از معاملات خود بهترین نتیجه را دریافت می کنید.

 

دیدگاه خود را اینجا قرار دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فیلدهای نمایش داده شده را انتخاب کنید. دیگران مخفی خواهند شد. برای تنظیم مجدد سفارش ، بکشید و رها کنید.
 • عکس
 • شناسه محصول
 • امتیاز
 • قیمت
 • در انبار
 • موجودی
 • افزودن به سبد خرید
 • توضیحات
 • محتوا
 • عرض
 • اندازه
 • تنظیمات بیشتر
 • نویسنده
 • قسمت
 • زبان
Click outside to hide the comparison bar
مقایسه