دیفای، متاورس بدون بانک

دیفای
متاورس

دیفای، متاورس بدون بانک

دیفای، متاورس بدون بانک

تامین مالی غیرمتمرکز یا دیفای ( Defi )، مرز بعدی در امور مالی برای متاورس غیرمتمرکز است. دیفای از ترکیبی از فناوری‌های موجود مرتبط با بلاک چین – مانند دارایی‌های دیجیتال، کیف پول، قراردادهای هوشمند و خدمات کمکی از جمله اوراکل‌ها – برای ایجاد اشکال جدیدی از تراکنش‌های مالی و دور زدن موسسات سنتی ناکارآمد مانند بانک‌های تجاری استفاده می‌کند.

به بیان ساده، دیفای محصولات مالی مانند وام های وثیقه ای و مشتقات دارایی هستند که از طریق فناوری بلاک چین غیرمتمرکز ارائه می شوند، به جای سیستم های سنتی و متمرکز بانک ها و صرافی ها (که می توان به آن CeFi اشاره کرد).

 

در سال 2020، دیفای با نشان دادن قدرت خود حاکمیتی و تامین مالی همتا به همتا در طول قرنطینه همه‌گیر، سیاست تسهیل پولی دولت و سیاست‌های محرک مالی، فضای فین‌تک را به‌سختی گرفت.

بر اساس گزارش اخیر Statista 2022، تعداد کاربران منحصر به فرد دیفای در مارس 2022 به حدود 4.5 میلیون نفر رسید، از 189 کاربر در دسامبر 2017. اگرچه تعداد کاربران در مقایسه با یک بانک تجاری بزرگ مانند بانک آمریکا هنوز کم است. که بیش از 60 میلیون مشتری دارد، نرخ رشد طی دو سال گذشته فوق العاده است (شکل 1 را ببینید).

1 2

دیفای شروع به تغییر شکل امور مالی و تجارت الکترونیکی جهانی کرده است، با این حال برای اکثر مردم مرموز است. مزیت دیفای کجاست؟ همانطور که در جدول 4.1 نشان داده شده است، دیفای به دنبال ارائه یک تغییر پارادایم از روش بانکداری سنتی امروزی است.

ویژگی کلیدی دیفای این است که حتی افراد بدون حساب بانکی نیز می توانند به سیستم مالی مدرن دسترسی داشته باشند. بر اساس نظرسنجی بانک جهانی در سال 2017، 1.7 میلیارد نفر در سراسر جهان به حساب بانکی دسترسی ندارند.

از میان این 1.7 میلیارد نفر، تقریباً 460 میلیون در جنوب شرقی آسیا، 350 میلیون در آفریقا و 225 میلیون در چین زندگی می کنند. حتی در ایالات متحده، توسعه یافته ترین کشور سرمایه داری، هنوز حدود 55 میلیون نفر وجود دارند که حساب بانکی ندارند.

اکنون آنها می توانند به راحتی به پخش کننده دیفای تبدیل شوند. به سادگی با یک گوشی هوشمند و اتصال اولیه به اینترنت، هر کسی در هر گوشه ای از جهان می تواند به پروتکل های دیفای دسترسی داشته باشد و از مجموعه گسترده ای از خدمات مالی لذت ببرد.

به عنوان مثال، خدمات وام دهی غیرمتمرکز، مانند وام مرکب و AAVE، یا خدمات مدیریت دارایی غیرمتمرکز، مانند متامسک، imToken، کیف پول عامل، کیف پول Enjin و غیره.

علاوه بر این، دیفای دارای چند مزیت منحصر به فرد بر اساس فناوری های بلاک چین است:

قابلیت کنترل در مقایسه با روش CeFi برای واگذاری دارایی‌ها به موسسات مالی برای اهداف نگهداری، مزیت اصلی دیفای این است که کاربران همیشه کنترل مطلق بر دارایی‌های خود دارند. علاوه بر این، در دیفای، کاربران می توانند به دلخواه نقش مشتری یا ارائه دهنده را در تراکنش های مالی ایفا کنند. آنها می توانند یا طرف سرویس دهنده یا طرف سرویس دهنده باشند و هیچ آستانه ای برای ورود وجود ندارد.

شفافیت. کد پروتکل دیفای منبع باز است و روی یک بلاک چین عمومی اجرا می‌شود، بنابراین هر کسی می‌تواند امنیت، قوانین تعامل، تاریخچه تراکنش‌ها و استفاده واقعی از شبکه را تأیید کند.

مقاومت در برابر سانسور. مقاومت در برابر سانسور به ویژگی های یک شبکه اشاره دارد که از تغییر یا مسدود کردن داده های موجود در آن توسط طرفین جلوگیری می کند. هنگامی که داده ها اضافه می شوند، حذف یا تغییر آن ها عملاً غیرممکن است و آن را دائمی می کند. در دیفای، گره های شبکه بلاک چین تراکنش های فردی را سانسور و تغییر نمی دهند.

قابلیت برنامه ریزی دیفای از طریق قراردادهای هوشمند پیاده سازی می شود و قراردادهای هوشمند را می توان با توجه به نیازهای عملکردی برنامه ریزی و تنظیم کرد تا با انواع مختلف منطق مالی هماهنگ شود.

ترکیب پذیری. به آن پول Lego نیز می‌گویند، به این معنی که پروتکل‌های سطح پایه دیفای که توسط قرارداد هوشمند پیاده‌سازی می‌شوند، می‌توانند توسط سایر پروژه‌های دیفای برای ایجاد برنامه‌های دیفای جدید استفاده شوند.

به عنوان مثال، پروتکل DEX یونی سواپ و پروتکل وام دیفای کامپاند را می توان توسط پروتکل فارم بازده برای تولید بازدهی بهینه با وام دادن و مبادله دارایی ها با استفاده از این دو پروتکل استفاده کرد.

قابلیت همکاری. دیفای امکان توکن‌سازی و مبادله ارزش دارایی‌های دیجیتال با دارایی‌های فیات و فیزیکی را فراهم می‌کند. به عنوان مثال، پروژه Synthetix یک پروتکل غیرمتمرکز صدور دارایی مصنوعی است که بر روی اتریوم ساخته شده است.

این دارایی‌های مصنوعی توسط توکن شبکه Synthetix (SNX) وثیقه می‌شوند، که وقتی در قرارداد قفل می‌شود، امکان صدور دارایی‌های مصنوعی (Synths) را فراهم می‌کند. این مدل وثیقه ادغام شده، کاربران را قادر می سازد تا مستقیماً با قرارداد هوشمند، تبدیل بین Synths را انجام دهند و نیازی به طرف مقابل ندارند.

توکن ها و منابع درآمدی حاکمیتی

همانطور که از نام آن پیداست، دیفای یک روش غیرمتمرکز تر برای انجام تراکنش ها است. مشخصه سیستم با دفترهای دیجیتال شفافی است که روی چندین کامپیوتر نگهداری می شوند، بنابراین هیچ نقطه خرابی متمرکزی وجود ندارد.

حاکمیت آن نیز غیرمتمرکز است – کنترل به جای یک مقام مرکزی به اعضای یک شبکه بستگی دارد. اعتماد از طریق اجماع عمومی به دست می آید: اعضای جامعه باید خودشان در مورد اعتبار معاملات توافق کنند، نه اینکه به اشخاص ثالث تکیه کنند.

در نتیجه، تراکنش‌های دیفای می‌توانند امن‌تر از امور مالی سنتی باشند. به عنوان مثال، در اعطای وام و استقراض، دیفای از تثبیت بیش از حد و مکانیسم انحلال خودکار برای کاهش ریسک اعتباری طرف وام گیرنده استفاده می کند.

برای معاملات سنتی، می توان از قراردادهای هوشمند برای دریافت خوراک قیمتی از منابع مختلف اوراکل استفاده کرد و در صورت نیاز تماس های حاشیه ای را در زمان واقعی انجام داد. همه این توابع بر اساس توکن های دیفای هستند.

برنامه های دیفای بر روی شبکه ها ساخته شده اند و هر شبکه توکن های بومی خود را دارد. توکن‌های دیفای عمدتاً شامل دو شکل توکن هستند: توکن حاکمیتی و توکن LP (ارائه‌دهنده نقدینگی). استیبل کوین ها دسته خاصی از توکن ها هستند و در بخش بعدی به طور جداگانه مورد بحث قرار خواهند گرفت.

 

توکن های حاکمیتی دیفای

توکن‌های حاکمیتی دیفای به دارندگان توکن اجازه می‌دهند تا پروتکل بلاک چین را اداره کنند و در برخی موارد به آن‌ها امکان می‌دهند که ارزش مستقیماً از استفاده از برنامه دیفای دریافت کنند. ایده آل مانند سهام سنتی است: افراد می توانند در تصمیمات هیئت مدیره رأی دهند و هنگام انتشار از سود سهام سود ببرند.

در حالی که پیاده‌سازی مالی سنتی استاندارد شده است، پیاده‌سازی‌ها در دیفای می‌توانند با مدل‌های جدید که چندین بار در سال اختراع می‌شوند، به شدت با یکدیگر متفاوت باشند.

موارد زیر چند نمونه از نشانه های حاکمیتی هستند:

یونی سواپ (UNI).

یونی سواپ یک صرافی غیرمتمرکز و غیرقابل اعتماد است که از قراردادهای هوشمند برای ارائه نقدینگی و بازارساز خودکار (AMM) استفاده می کند. AMM قراردادهای هوشمندی را نشان می دهد که به اصطلاح استخرهای نقدینگی از توکن ها را ایجاد می کنند که به طور خودکار توسط یک الگوریتم معامله می شوند نه دفترچه سفارش. AMM ها قیمت توکن ها را بر اساس فرمول های ریاضی از پیش تعیین شده تعیین می کنند.

UNI نشانه حاکمیتی برای پروتکل یونی سواپ است. UNI برای رشد، پایداری و توسعه به رهبری جامعه استفاده می شود. برای دستیابی به همه اینها، یونی سواپ مالکیت مشترک جامعه و یک سیستم حاکمیتی متنوع، پر جنب و جوش و اختصاصی را امکان پذیر می کند. UNI را می توان با ارائه نقدینگی برای استخرهای منتخب به دست آورد، که در نهایت از آنجایی که بخش بزرگتری از عرضه صادر می شود، برای حاکمیت استفاده می شود.

 

Aave

(AAVE). Aave یک سیستم وام دهی غیرمتمرکز است که به کاربران این امکان را می دهد تا بدون خدمات واسطه به دارایی های کریپتو وام بدهند، وام بگیرند و سود کسب کنند. پروتکل Aave بر روی بلاک چین اتریوم اجرا می شود. Aave سیستمی از قراردادهای هوشمند است که اجازه می دهد دارایی ها توسط شبکه توزیع شده ای از رایانه هایی که نرم افزار آن را اجرا می کنند، مدیریت شوند.

این به سادگی به این معنی است که کاربران Aave برای مدیریت وجوه خود نیازی به اعتماد به شخص یا موسسه ندارند. آنها فقط باید اعتماد کنند که کد آن همانطور که نوشته شده اجرا می شود. توکن های AAVE توکن بومی Aave هستند. توکن AAVE دارای دو مورد استفاده کلیدی است: حاکمیت و امنیت. به دارندگانی که سکه را می گذارند اجازه می دهد تا در تصمیم گیری های عملیاتی پلت فرم شرکت کنند.

 

میکر (MKR):

میکر یک پروژه ارز دیجیتال مبتنی بر اتریوم است که مسئول استیبل کوین DAI است. با توکن MKR، کاربران می توانند از طریق داشبورد میکر Voting به تغییرات جدید رأی دهند یا در داخل شبکه سازنده DAO پیشنهاداتی ارائه دهند.

کامپاند (COMP):

توکن کامپاند (COMP) یک توکن ERC 20 است که در شبکه اتریوم اجرا می شود. کامپاند یک پروتکل وام دهی است. دارندگان توکن می توانند از طریق داشبورد حاکمیت مرکب به پیشنهادات، بحث و گفتگو و اجرای تغییرات شبکه رأی دهند. این توکن با امکان استقراض و وام دادن به مجموعه خاصی از ارزهای دیجیتال مانند ETH، DAI و USDT کار می کند. اکنون، هر کاربری با آن رمزارزها می‌تواند بدون صرف زمان، تلاش، فوراً کریپتو قرض دهد و قرض بگیرد.

 

سوشی (sushi).

سوشی یک توکن ERC-20 است که در صرافی غیرمتمرکز سوشی سواپ برای ارائه دهندگان نقدینگی صادر می شود. سوشی سواپ یک صرافی غیرمتمرکز است که به کاربران امکان می دهد ارزهای دیجیتال را با ارزهای رمزپایه مشابه یونی سواپ مبادله کنند.

توکن سوشی در سوشی سواپ با ارائه یک استخر نقدینگی به دست می‌آید، و همچنین می‌توان آن را در ازای توکن‌های SLP، که برای کنترل پروتکل استفاده می‌شود، به اشتراک گذاشت. هدف توکن سوشی پاداش دادن به کاربران پروتکل است.

برای دستیابی به این هدف، این پروتکل به کاربران اجازه می دهد حتی زمانی که دیگر نقدینگی به استخر سوشی سواپ ارائه نمی کنند، از کارمزد سوشی سواپ کم کنند. کاربران با قرار دادن سوشی برای کسب سوشی بیشتر به این امر دست می یابند.

توکن های ارایه نقدینگی دیفای (LP )

 

توکن‌های LP سهم ارائه‌دهنده نقدینگی کریپتو از یک استخر را نشان می‌دهند و ارائه‌دهنده نقدینگی کریپتو کاملاً کنترل توکن را در دست دارد. برای مثال، اگر ۱۰ دلار دارایی به یک استخر Balancer که ارزش کل آن ۱۰۰ دلار است، کمک کنید، ۱۰ درصد از توکن‌های LP آن استخر را دریافت خواهید کرد.

نگه داشتن توکن های LP به ارائه دهندگان نقدینگی کنترل کاملی بر نقدینگی قفل شده خود می دهد. بیشتر استخرهای نقدینگی به ارائه‌دهندگان اجازه می‌دهند تا توکن‌های LP خود را در هر زمان و بدون تداخل بازخرید کنند، اگرچه بسیاری از آنها ممکن است جریمه کوچکی را در صورت بازخرید آنها خیلی زود دریافت کنند.

 

رابطه بین توکن‌های LP و سهم متناسب یک استخر نقدینگی بیشتر در دو مورد استفاده می‌شود: (1) برای تعیین سهم تأمین‌کننده نقدینگی از کارمزد تراکنش‌های انباشته‌شده در طول مدت تأمین نقدینگی. و (2) تعیین مقدار نقدینگی که از استخرهای نقدینگی به ارائه دهندگان نقدینگی باز می گردد، زمانی که LP ها تصمیم به بازخرید توکن های LP خود می گیرند.

بسیاری از موارد استفاده جدید برای توکن های LP در پلتفرم های مدرن دیفای در حال ظهور هستند. این شامل:

قرار دادن توکن های LP برای کسب جوایز بیشتر برای تشویق LP ها به قفل کردن نقدینگی خود در استخرها. گاهی اوقات به این کار کشاورزی می گویند.

استفاده از ارزش توکن‌های LP به‌عنوان یک عامل واجد شرایط برای دسترسی به پیشنهاد اولیه DEX (IDO) – یعنی برای شرکت در IDO‌های خاص، باید مقدار مشخصی از نشانه‌های LP را در اختیار داشت.

در زیر چند نمونه از توکن های LP مورد استفاده توسط پلتفرم های پیشرو دیفای آورده شده است:

 

وان اینچ

ارائه دهندگان نقدینگی رمزنگاری با استفاده از تجمیع کننده وان اینچی دیفای DEX، صرف نظر از استخر وان اینچی که نقدینگی به آن ارائه می کنند، از کارمزدهای معاملاتی پلت فرم به شکل توکن 1INCH بهره می گیرند.

این توکن‌های وان اینچ همچنین به‌عنوان توکن حاکمیتی پلتفرم عمل می‌کنند، به این معنی که داشتن توکن‌های وان اینچ با حق رای متناسب در مدیریت غیرمتمرکز حکومت وان اینچ همراه است.

یونی سواپ

ارائه دهندگان نقدینگی یونی سواپ با توکن‌های قابل تعویض ERC-20 LP پاداش می‌گیرند، که این توکن‌ها را در سراسر اکوسیستم دیفای مبتنی بر اتریوم قابل ترکیب می‌کند. در نتیجه، اگرچه معمولاً هیچ بازار مستقیمی برای خرید و تجارت خود توکن های LP وجود ندارد، توکن های LP مانند یونی سواپ می توانند به عنوان وثیقه در پروتکل های وام دهی مانند Aave یا میکرDAO استفاده شوند.

توجه به این نکته مهم است که توکن‌های ارائه‌دهنده نقدینگی یونی سواپ با توکن‌های حاکمیت UNI که برای رأی‌گیری در مورد پیشنهادات جدید و سایر اشکال تصمیم‌گیری غیرمتمرکز استفاده می‌شوند، یکسان نیستند.

سوشی سواپ

ارائه دهندگان نقدینگی سوشی سواپ توکن های ERC-20 سوشی سواپ Liquidity Provider (SLP) مرتبط با دارایی خاصی را که سپرده گذاری کرده اند دریافت می کنند.

به عنوان مثال، اگر کاربر DAI و ETH را به یک استخر واریز کند، توکن های DAI-ETH SLP را دریافت خواهد کرد. سپس این توکن‌های SLP را می‌توان در یک استخر نقدینگی تعیین‌شده DAI-ETH SLP برای تولید سوشی، توکن حاکمیت پلتفرم سوشی سواپ، واریز کرد.

کِرو

Curve یک استخر نقدینگی صرافی غیرمتمرکز در اتریوم است که برای تجارت استیبل کوین بسیار کارآمد طراحی شده است. Curve که در ژانویه 2020 راه اندازی شد، به کاربران اجازه می دهد تا با الگوریتم کم لغزش و کارمزد کم که به طور خاص برای استیبل کوین ها و کارمزدهای کسب درآمد طراحی شده است، بین استیبل کوین ها معامله کنند.

در پشت صحنه، توکن های نگهداری شده توسط استخرهای نقدینگی نیز به پروتکل کامپاند یا iearn.finance عرضه می شود تا درآمد بیشتری برای ارائه دهندگان نقدینگی ایجاد کند. ارائه‌دهندگان نقدینگی، نقدینگی را در استخر سهام می‌گذارند تا یک توکن LP خاص توکن را دریافت کنند تا یک توکن LP که به یک جفت معاملاتی گره خورده است.

به عنوان مثال، اگر کاربر اتریوم را به پلتفرم کامپاند دیفای قرض دهد، با یک توکن نقدینگی به نام cETH مبادله می‌شود که به طور خودکار برای دارنده آن سود جمع می‌کند. علاوه بر این که به ارائه دهندگان نقدینگی کریپتو اجازه می دهد تا ETH به اضافه بهره خود را برداشت کنند

از کامپاند، کاربران Curve می‌توانند cETH خود را در سایر استخرهای نقدینگی به اشتراک بگذارند تا بازدهی غیرفعال و CRV (توکن حاکمیت منحنی) تولید کنند. این توکن‌های LP به کاربران اجازه می‌دهند تا به یک لایه اضافی از سودمندی و سود بالقوه از سرمایه‌گذاری اولیه خود دست یابند.

 

بَلِنسر( Balancer )

بلنسر یک پروتکل AMM است که استخرهای نقدینگی را متشکل از دارایی‌های دارای وزن نابرابر متعدد می‌سازد. مانند بسیاری از مثال‌های بالا، توکن‌های نقدینگی بلنسر – که توکن‌های استخر متعادل کننده (BPT) نامیده می‌شوند – توکن‌های ERC-20 هستند که در اکوسیستم گسترده‌تر اتریوم  دیفای قابل ترکیب هستند.

با این حال، با توجه به پیکربندی منحصر به فرد استخر چند دارایی بلنسر ، توکن های BPT توسط سبدی از دارایی های رمزنگاری پشتیبانی می شوند. برخی از پروژه‌هایی که در بالای استخرهای بلنسر ساخته می‌شوند، از کاربران می‌خواهند که توکن‌های BPT را برای کسب پاداش به اشتراک بگذارند.

شبکه کیبِر

شبکه Kyber نقدینگی را از ذخایر مختلف، از جمله دارندگان توکن، بازارسازان و DEX ها، در یک استخر نقدینگی واحد در شبکه خود جمع می کند. ارائه‌دهندگان نقدینگی در پروتکل Dynamic Market میکر (DMM) Kyber توکن‌های DMM LP را دریافت می‌کنند که نشان دهنده سهم نقدینگی آنهاست.

سپس این توکن‌های DMM را می‌توان در استخرهای استخراج نقدینگی واجد شرایط قرار داد تا KNC یا MATIC (توکن‌های حاکمیتی مربوط به Kyber و Polygon) را علاوه بر هزینه‌های پروتکلی که از طریق برنامه سهام به دست می‌آیند، کسب کنند.

 

شکل 2 نشان می دهد که کل ارزش قفل شده (TVL) در اکوسیستم دیفای در پایان مارس 2022 حدود 227 میلیارد دلار است. TVL شامل تمام کوین های سپرده‌شده در تمام عملکردهایی است که پروتکل‌های دیفای ارائه می‌دهند، از جمله استخرهای سهام، وام‌دهی و نقدینگی. متریک TVL یک معیار مهم برای کل دارایی ها و نقدینگی بازار دیفای است.

به طور خلاصه، پروتکل دیفای و توکن های دیفای مرتبط می توانند از منابع مختلفی درآمد ایجاد کنند، مانند:

سود سهام کارمزد. پروتکل ها ممکن است درآمدهای کارمزد را به دارندگان توکن بپردازند.

defi

شکل 2.کل ارزش قفل شده در سیستم دیفای (مارس 2022)

منبع: دیفای Dashboard, https://دیفایllama.com/

 

دیدگاه خود را اینجا قرار دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فیلدهای نمایش داده شده را انتخاب کنید. دیگران مخفی خواهند شد. برای تنظیم مجدد سفارش ، بکشید و رها کنید.
 • عکس
 • شناسه محصول
 • امتیاز
 • قیمت
 • در انبار
 • موجودی
 • افزودن به سبد خرید
 • توضیحات
 • محتوا
 • عرض
 • اندازه
 • تنظیمات بیشتر
 • نویسنده
 • قسمت
 • زبان
Click outside to hide the comparison bar
مقایسه