دارک پول چگونه کار می کند؟

دارک پول چیست؟
فارکس

دارک پول چگونه کار می کند؟

دارک پول چگونه کار می کند؟

اصطلاح دارک پول در چند سال گذشته در دنیای مالی رایج شده است. آن ها چه هستند؟ چه اتفاقی در آن ها می افتد؟ چه کسی آن ها را اداره می کند؟ این نام در واقع بسیار شوم تر از آنچه واقعا هست میباشد. دارک پول ها به سادگی مکان هایی هستند که سهام در آن ها «خارج از مبادله» معامله می‌شود. به عبارت دیگر، آن ها جایگزینی برای بورس (و بازار فارکس) هستند.

سهام به طور سنتی در بورس اوراق بهادار معامله می­­شد. اکنون، به لطف الگوریتم‌های رایانه ای و افزایش حجم معاملات سهام، این مکان های جدید به نام دارک پول ها در جایی که سهام معامله می‌شود، ظهور کرده‌اند.

آن ها سفارشات سرمایه گذاران مختلف را گرد هم می آورند و آن ها را مطابقت می­دهند. در واقع، آن ها دقیقاً همان کاری را انجام می­دهند که بورس انجام می­دهد. تنها تفاوت این است که معاملات انجام شده بلافاصله در معرض دید عموم قرار نمی­گیرند.

یک مرور فوری از دارک پول ها: چه هستند و چه نیستند

دارک پول ها شباهت های زیادی با بورس سنتی دارند. هر دو مکان هایی هستند که در آن سهام توسط معامله گران و سرمایه گذاران خرید و فروش می شود. با این حال، تفاوت های قابل توجهی در نحوه قیمت گذاری و تطبیق سفارش­ها با یکدیگر در یک دارک پول و در بازار سهام وجود دارد.

این بخش‌ها دقیقاً به شما نشان می‌دهند که دارک پول ها چیستند و چه نیستند، بنابراین می‌توانید تصمیم بگیرید که آیا و چه زمانی مکان مناسبی برای انجام معاملات شما هستند یا خیر.

دارک پول چگونه کار می کنند؟

خارج از چشم عموم مستقر شده است.

معاملاتی که در یک دارک پول، حل و فصل می شوند (که اغلب به عنوان اجرا شده نیز نامیده می شوند) بلافاصله به صورت عمومی گزارش نمی­شوند. معمولاً زمانی پس از انجام معاملات به بورس گزارش می‌شوند.

بازه زمانی گزارش معاملات در هر مکان متفاوت است و همچنین می تواند به قوانین و مقررات مالی محلی بستگی داشته باشد. هنگامی که معاملات پس از انجام شدن و نه در زمان واقعی گزارش می گردد، احتمال کمی وجود دارد که تأثیر قیمت قابل توجهی بر سهام داشته باشد.

نیاز به رازداری: تاریک در مقابل شفاف

معاملات دارک پول ناشناس هستند و بلافاصله گزارش نمی­شوند، به همین دلیل است که به آن ها تاریک گفته می شود. هر بازاری که بورس اوراق بهادار نیست و داده‌های معاملات خود را در زمان واقعی نقل می‌کند، نوعی از دارک پول ها است.

از طرف دیگر، بورس های سنتی متکی به شفافیت و باز بودن هستند. برای بورس ها، ایده بازار منصفانه این است که تمام داده های معاملاتی در مورد قیمت و حجم باز است، به همین دلیل است که بورس ها به عنوان بازارهای شفاف شناخته می شوند. بازار جهانی امروز ترکیبی از معاملات در تاریک یا در بازارهای شفاف است

ممکن است فکر کنید که ناشناس بودن و مخفی بودن دارک پول ها شوم به نظر می رسد. با این حال، اجازه داد و ستد و تسویه معاملات خارج از چشم عموم و در زمان واقعی، به چند دلیل مهم است.

تطبیق سفارشات بدون حرکت در بازار

کارگزاران و بانک‌ها گزینه‌هایی برای مطابقت سفارش‌ها بدون حرکت در بازار در اختیار دارند، به این معنی که قیمت سهام در حین تکمیل سفارش تغییر نمی‌کند. عرضه و تقاضا بر قیمت های بازار تاثیر می­گذارد.

سفارش های فروش بزرگ عرضه را افزایش می دهد و می تواند قیمت ها را پایین بیاورد. سفارش های خرید بزرگ باعث افزایش تقاضا می شود و بنابراین می تواند قیمت ها را افزایش دهد. قبل از ظهور دارک پول ها، یک مؤسسه بزرگ تنها به دو روش می توانست سفارش بزرگی را انجام دهد:

 • سعی کند بعد از ساعات معاملات آن را با کارگزاران تسویه کند. ساعات مشخصی وجود دارد که بورس اوراق بهادار برای معامله باز است. با توافق با قیمت و مقدار سهام در زمانی که بازار سهام برای معاملات بسته است، یک سفارش بزرگ قیمت بازار را تغییر نمی­دهد.

 

 • سفارش را در بازار نمایش داده شده قرار دهد. اگر کل سفارش با حجم کامل نمایش داده شود، قیمت احتمالاً برخلاف مؤسسه حرکت می­کند زیرا سفارش آن به قدری بزرگ است که قیمت سهام را جابجا می کند. برای مقابله با این مورد، گزینه هوشمندانه این است که سفارش را به چند قسمت تقسیم کنید و با ارسال سفارشات در تعداد 100 یا 200 سهم کوچکتر، آن را به بازارها وارد کنید.

 

 • هنگامی که این سفارشات پر می شوند، فرایند تکرار می شود. این فرآیند می‌تواند پر زحمت باشد و در واقع انواع سفارش‌های استاندارد پیشرفته  برای رفع این مشکل با برش خودکار یک سفارش بزرگ به قطعات کوچک‌تر برنامه‌ریزی شده است.

معاملات کامپیوتری الگوریتمی برای شناسایی این نوع سفارشات و سپس معامله مطابق آن ها ایجاد شده اند. سپس مؤسسات با نیاز به یافتن راه‌حل جایگزین برای سفارشات بزرگ‌تر خود که تحت تأثیر نامطلوب الگوریتم‌ها قرار می‌گرفت، مواجه شدند.

دارک پول چگونه کار می کند؟
معاملات کامپیوتری الگوریتمی

با اجتناب از کارمزد مبادله، سود بیشتری کسب کنید

کارگزاران و بانک­ها می توانند سود بیشتری کسب کنند زیرا معاملات آن ها مشمول کارمزد مبادله نمی شود. معامله گری یک بورس اوراق بهادار مطابقت دادن معاملات است. هر بار که معامله ای انجام می شود، یک بورس اوراق بهادار کارمزدی را دریافت می کند، به این صورت بورس ها پول خود را به دست می آورند.

کارگزاران ایده دارک پول ها را دوست داشتند زیرا می توانستند بورس را دور بزنند و هیچ هزینه مبادله ای پرداخت نکنند و بنابراین سود خود را افزایش دهند. تنها کاری که کارگزاران باید انجام می دادند این بود که خریداران و فروشندگان را در بین مشتریان خود پیدا کنند و آن معاملات را مطابقت دهند.

بهبود قیمت

کارگزاران وظیفه دارند بهترین اجرا را در قبال مشتریان خود داشته باشند که سعی دارند بهترین قیمت ممکن را برای مشتریان خود بیابند. بخشی از مفهوم بهترین اجرا، بهبود قیمت است، که به معنای فرصت، اما نه تضمین، به دست آوردن قیمت بهتر برای مشتریان است.

اگر یک کارگزار این فرصت را داشته باشد که مشتری خود را در یک دارک پول در مقایسه با قیمت نمایش داده شده بورس قیمت بهتری دریافت کند، می تواند سفارشات مشتری را به یک دارک پول هدایت کند.

از آنجایی که قیمت‌ها در یک دارک پول، قیمت‌های خود را از پیشنهاد خریدار و پیشنهاد فروشنده مبادله نمایش داده شده می‌گیرند و اغلب در نقطه میانی (متوسط قیمت) بهترین پیشنهاد خریدار و پیشنهاد فروشنده موجود در بازارهای نمایش داده شده اجرا می‌شوند، همین امر فرصت را برای قیمت بهتر می‌دهد.

از آنجایی که قیمت‌ها می‌توانند بسیار سریع حرکت کنند، فرصت بهبود قیمت می‌تواند از دست برود در حالی که معامله در حال انجام است و معامله مشتری با قیمت پایین‌تری انجام می‌شود.

نقطه میانی یک معامله، میانگین قیمت بین بهترین پیشنهاد خریدار و بهترین پیشنهاد فروشنده است. به این ترتیب خریدار و فروشنده هر دو راضی هستند زیرا قیمت کمی بهتر دارند. به عنوان مثال، اگر بهترین پیشنهاد خرید سهام 10.50 دلار و بهترین پیشنهاد فروش 11.00 دلار باشد و بخواهید فوراً سهام خود را بفروشید، بهترین پیشنهاد 10.50 دلار را دریافت خواهید کرد.

اگر خریدار دیگری در همان زمان بخواهد فوراً خرید کند، باید 11 دلار بپردازد. در یک دارک پول قیمت متوسط 10.75 دلار، با این سفارشات مطابقت دارد. به این ترتیب شما، فروشنده، 0.25 دلار برای هر سهم بیشتر برای سهام دریافت می­کنید و خریدار 0.25 دلار کمتر برای سهام خود می پردازد.

هر دوی شما قیمت بهتری نسبت به آنچه در بورس داشتید دریافت می کنید. این یک دارک پول است که در بهترین حالت خود کار می کند و ارزش را به هر دو طرف بازار ارائه می دهد.

معامله در دارک پول

بررسی نحوه عملکرد دارک پول ها: گام به گام

دارک پول ها به بخش مهمی از بازارهای جهانی تبدیل شده اند و به عنوان جایگزین مناسبی برای بازارهای سهام استفاده می شوند. دانستن اینکه چگونه کار می کنند به شما در سرمایه گذاری کمک می کند و به شما کمک می کند تا تصمیم بگیرید که آیا می خواهید معاملات شما از یک دارک پول عبور کند یا خیر، و اگر چنین است، کدام یک. این بخش در مورد چگونگی کارکرد یک دارک پول، از ارسال سفارش گرفته تا اجرای یک سفارش، بحث می کند.

در روزهای قبل از دارک پول، وقتی وارد معامله می‌شوید، کارگزار شما آن را در بورس مناسب قرار می‌دهد و تمام. اگر شما یک سفارش محدود، سفارشی که قیمت دقیقی را که مایل به معامله یک سهام هستید تعیین می کند ثبت کنید، در دفترچه سفارش نمایش داده می شود.

اگر دفتر معاملات را به صورت بلادرنگ تماشا می‌کردید و سهام سهامی بود که به اندازه کافی کند معامله می‌شد، در واقع می‌توانید سفارش خود را در دفترچه مشاهده کنید. تعداد سهام و قیمتی که شما دستور داده اید در دفتر بورس ظاهر می شود. وقتی روی دارک پول ها سرمایه گذاری می کنید چه اتفاقی می افتد:

 1. اگر بانک یا کارگزار شما دارک پول های خود را دارد یا به دیگر دارک پول ها دسترسی دارد، ممکن است قبل از ارسال آن به بورس، ابتدا سفارش شما را در آنجا ثبت کنند.

اگر از یک سفارش محدود استفاده می‌کنید و سهامی که معامله می‌کنید، سهامی است که به کندی حرکت می‌کند و خیلی نقد نیست، نشان های از ارسال سفارش‌ها از طریق یک دارک پول این است که سفارش شما در دفترچه سفارش نشان داده نشود.

با یک سفارش در بازار، که سفارشی است که می گوید در آن لحظه معامله را با بهترین قیمت پیشنهادی انجام خواهید داد، اگر کارگزار شما از دارک پول ها استفاده می­کند، معامله شما باید با قیمت متوسط قیمت پیشنهادی خرید یا پیشنهادی فروش انجام شود.

 1. اگر سفارش از طریق یک دارک پول هدایت شود و ترتیب تطبیقی مخالف در آن وجود داشته باشد (سفارش خرید مطابق با سفارش فروش شما یا سفارش فروش مطابق با سفارش خرید شما)، سفارش شما در آنجا اجرا می­ شود.

بدترین قیمتی که دریافت می کنید باید برابر با پیشنهاد خرید یا پیشنهاد فروش موجود در بازار سهام نمایش داده شده باشد. با این حال، در حالت ایده‌آل، قیمتی که دریافت می‌کنید نقطه وسط پیشنهاد خرید و پیشنهاد فروش موجود در بازار سهام نمایش داده شده خواهد بود.

 1. اگر ترتیب تطبیقی در دارک پول ها وجود نداشته باشد، کارگزار شما ممکن است آن را به دارک پول ها دیگری هدایت کند و سعی کند با معامله مطابقت داشته باشد.

اگر هنوز هم مطابقت پیدا نشد، سفارش به بازار سهام هدایت می شود. اگر این یک سفارش در بازار باشد، بلافاصله اجرا می شود. اگر سفارش محدود باشد، تا زمانی که قیمت سهام با قیمت در سفارش محدود مطابقت داشته باشد، در دفترچه سفارش قرار می‌گیرد.

 1. اگر سفارش در یک دارک پول مطابقت داشته باشد، سپس به بورس گزارش می­شود.

این در زمان واقعی اتفاق نمی افتد. کشورهای مختلف قوانین متفاوتی در مورد بازه زمانی دارند که در آن یک تراکنش غیرشفاف باید گزارش شود.

دیدگاه خود را اینجا قرار دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فیلدهای نمایش داده شده را انتخاب کنید. دیگران مخفی خواهند شد. برای تنظیم مجدد سفارش ، بکشید و رها کنید.
 • عکس
 • شناسه محصول
 • امتیاز
 • قیمت
 • در انبار
 • موجودی
 • افزودن به سبد خرید
 • توضیحات
 • محتوا
 • عرض
 • اندازه
 • تنظیمات بیشتر
 • نویسنده
 • قسمت
 • زبان
Click outside to hide the comparison bar
مقایسه