استیبل کوین چیست؟ آیا معتبر هستند؟ بهترین استیبل کوین چیست؟

1032х540_eng-3
رمز ارز

استیبل کوین چیست؟ آیا معتبر هستند؟ بهترین استیبل کوین چیست؟

استیبل کوین چیست؟

این روزها خبرهایی بسیار زیادی در خصوص اینکه نگهداشت پول با تتر خطرناک هست و یا استیبل کوین ها پایدار و قابل اطمینان نیستند می شنویم. بسیاری از استیبل کوین ها فاقد پشتوانه هستند و وثیقه های معتبری ندارند. در این مقاله به بسیاری از این شبهات پاسخ می دهیم. اصلاحات در پایین مقاله توضیح داده شده اند.

رمز ارز یک دارایی فوق نوسانی در دنیاست! این چیزی است که هر روز می‌شنویم. با این وجود، استیبل کوین‌هایی نظیر USDC و USDT به واسطی جهت تبادل تبدیل شده‌اند که تریدرها می‌توانند همانند ارز فیات از آن‌ها استفاده کنند.

نکته : برخی الفاظ کلیدی مانند رز فیات، مینت، پگ و دی پگ و… در پایین مقاله توضیح داده شده اند.

به طور کلی وثیقه‌های مختلفی که برای استیبل‌کوین‌ها به کار می‌روند عبارتند از:

• ارز فیات. رایج‌ترین نوع وثیقه برای استیبل کوین‌ها. دلار آمریکا پر استفاده‌ترین نوع وثیقه است اما ارز ملی کشورهای دیگر نیز گاها مورد استفاده قرار می‌گیرد.

• فلزهای گران‌بها. برخی از ارزهای دیجیتال به قیمت فلزهایی مثل طلا یا نقره وابسته هستند.

 ارزهای دیجیتال. تعدادی از استیبل کوین‌ها از ارزهای دیجیتال دیگر مثل اتریوم به‌عنوان وثیقه استفاده می‌کنند. وثیقه این نوع استیبل کوین‌ها معمولا بیشتر از حد مورد نیاز است (Over collateralized) تا در برابر نوسانات قیمتی ثابت بمانند.

 انواع دیگر سرمایه‌گذاری. شرکت‌های توسعه‌دهنده استیبل کوین اغلب از ترکیب وثیقه‌های مختلف مثل اوراق تجاری، اوراق قرضه، وام‌ها و سایر سرمایه‌گذاری‌های تاییدشده استفاده می‌کنند.

استیبل کوین‌ها ارزهای دیجیتالی هستند که بر بستر بلاکچین ضرب یا صادر (Mint) می‌شوند و قیمت آن‌ها معمولا به یک دارایی فیزیکی مثل ارز فیات یا طلا وابسته است که به آن وابستگی قیمت یا پگ (Peg) گفته می‌شود. داشتن وابستگی قیمت یا پشتوانه یک دارایی فیزیکی باعث می‌شود که قیمت استیبل کوین ثابت بماند. همانند ارزهای دیجیتال دیگر، کاربران می‌توانند استیبل کوین‌ها را بخرند، بفروشند، آن‌ها را با ارزهای دیگر معامله کنند و یا در کیف پول‌های ارز دیجیتال خود ذخیره کنند.

استیبل کوین ها توانسته‌اند میزانی از ثبات را برای معامله‌گران ایجاد کرده و با جذب و تشویق مردم، آن‌ها را وارد دنیای ارزهای دیجیتال کنند. تتر (USDT) اولین ارز باثباتی بود که وارد بازار شد و از این رو، محبوبیت فراوانی یافت و با فتح ارزش بازار، در میان 5 رمز ارز برتر قرار گرفت.

پس از آن، ارز USDC یا همان USD Coin عرضه شد که ابهام ثبات و پایداری ارزش پیرامون تتر را از بین برد. دلار بایننس یا بایننس یو‌اس‌دی «Binance USD» که با نماد «BUSD» در بازار کریپتو ارائه شده، استیبل کوینی است که توسط صرافی مشهور بایننس «Binance» طراحی و عرضه شده است.

مفاله ذیل هم می تواند برای شما جذاب باشد:

5 مشکل بیتکوین

 

stablecoin contraction

استیبل کوین ها چقدر پایدار هستند؟

پس از اینکه کمیسیون بورس و اوراق بهادار ایالات متحده از BUSD به عنوان توکنی که امنیت آن ثبت نشده نام برد و به پکسوس دستور داد تا از ضرب توکن های جدید خودداری کنند، استیبل کوین ها وارد دوره عدم اطمینان زیادی می شوند.

آیا این حرکات نشان دهنده یک جنگ گسترده تر توسط رگولاتورهای ایالات متحده در مورد استیبل کوین ها است؟

امی کاستور، گزارشگر مستقل ارزهای دیجیتال، که از سال 2016 به پوشش ارزهای رمزنگاری شده پرداخته است، معتقد است که سرکوب BUSD دقیقاً بزرگترین صرافی ارزهای دیجیتال جهان، Binance است:

دنبال کردن BUSD صادر شده توسط Paxos بخشی از یک سرکوب بسیار گسترده تر در مورد ارزهای دیجیتال است. آنها قصد دارند جریان خون این استیبل کوین را قطع کنند.»

او ادامه می‌دهد: «آنها می‌خواهند BUSD را بکشند، زیرا BUSD برای بایننس، که بزرگترین کازینو کریپتو فراساحلی است، حیاتی است.

بایننس هر دلار آمریکا و استیبل کوین را به صورت خودکار به BUSD (نسخه ثابت) تبدیل می کند. اکنون آنها باید چیز دیگری برای تبدیل خودکار به … احتمالاً Tether پیدا کنند. بنابراین، شاید مقامات بعدی Tether را مورد هدف قرار دهند، چیزی که مدت‌ها حرف آن پیش آمده است.»

حتی قبل از این حرکت‌های نظارتی در BUSD، شاخص‌های مختلف بازخرید بزرگی از استیبل کوین‌ها را بین سپتامبر 2022 تا فوریه 2023 نشان دادند. برخی اینطور فکر می کنند و به ذخایر پول نقد پیچیده ای که توسط خزانه های استیبل کوین نگهداری می شود، نیاز به حسابرسی های شخص ثالث و رابطه ناآرام بین استیبل کوین ها و خزانه داری ایالات متحده اشاره می کنند.

 

براین اساس استیبل کوین ها چقدر پایدار هستند؟

اخیراً BUSD بیش از حد  متزلزل‌ به نظر می‌رسد، اما تا کنون اتفاق جدی نیفتاده است. (Coinmarketcap)

استیبل کوین فقط یک توکن است که به ارزش یک دارایی، یک الگوریتم یا یک ارز فیات متصل است. آنها به‌عنوان یک سرمایه در گردش واقعی برای معامله‌گران یا به‌عنوان پناهگاهی امن برای نقدینگی بسیار محبوب هستند، با ارزش کل تسویه‌شده با استفاده از استیبل کوین‌ها در سال گذشته به ۷ تریلیون دلار رسید – این بیشتر از مسترکارت است.

از 10 فوریه، سه استیبل کوین فیات وثیقه شده با دلار بزرگ (USDT، USDC و BUSD) تقریباً 12٪ از کل بازار ارزهای دیجیتال را تشکیل می دهند و 91.58٪ از کل عرضه استیبل کوین را تشکیل می دهند.

استیبل کوین ها چقدر پایدار هستند؟

بازار استیبل کوین ها از 10 فوریه 2023. منبع: CoinGecko

با توجه به اینکه دلار آمریکا ارز ذخیره جهانی است، استیبل کوین ها به عنوان یک تکیه گاه به سمت آن جذب می شوند، اما دسته های دیگری نیز وجود دارد. استیبل کوین‌های دارای وثیقه از دارایی‌های دنیای واقعی مانند طلا برای وثیقه استفاده می‌کنند تا سطح قیمت‌ها را ثابت نگه دارند، مانند پکسوس.

استیبل کوین‌هایی که توسط سبدهای ارزهای دیجیتال وثیقه می‌شوند، توسط سایر ارزهای دیجیتال و استیبل کوین‌ها پشتیبانی می‌شوند که ممکن است خود دارای وثیقه یا وثیقه فیات باشند. Dai شرکت MakerDAO این مدل را اختراع کرد. دای یک الگوی پایدار است که توسط استیبل کوین های مختلف دیگر، اتر و بیت کوین پیچیده پشتیبانی می شود.

بیشتر استیبل کوین‌های الگوریتمی بحث‌برانگیز، مکانیسم مینت غیرمتمرکز را با انگیزه‌های اقتصادی ترکیب می‌کنند تا پیوند خود را با یک دارایی ارزشمند، معمولاً دلار، حفظ کنند. فرآیندهای خودکار – در تئوری – ارزش خود را نزدیک به آن هدف نگه می‌دارند.

واضح است که الگوریتم‌های تثبیت قیمت هنوز تجربی هستند و به معامله‌گران اجازه می‌دهند تا در صورت نیاز سکه‌ها را ضرب کرده و بسوزانند تا قیمت خود را حفظ کنند.

در ماه مه 2022، استیبل کوین الگوریتمی Terra، UST، به دلیل طراحی وابستگی دایره‌ای آن به طور مشهوری مستقل  شد. کیف پول های متعدد از آسیب پذیری های موجود در اکوسیستم Terra و رویه های خودکار آن سوء استفاده کردند. استیبل کوین UST – و توکن وثیقه آن، LUNA – سقوط کرد و بازار را به زمستان دیگری کشاند.

خبر بد این است که استیبل کوین های دارای وثیقه فیات نیز می توانند در یک اجرای بانکی کاهش یابند.

استیبل کوین ها توکن هایی هستند که اغلب به دلار متصل می شوند. منبع: Pexels

 

کاهش وابستگی و ذخایر نقدی

استیبل کوین ها با وابستگی های دلاری خود دائماً در محدوده از پیش تعریف شده حرکت عادی بالا و پایین می روند. دامنه کوچکی از نوسانات طبیعی است، اما حرکت قابل توجه برای یک مدت طولانی منجر به نگرانی‌های کاهش عمق می‌شود.

سینکلر دیویدسون، اقتصاددان در دانشگاه RMIT می‌گوید: «مشکل واقعی خود پیوند واقعی است. «ایجاد یک رژیم نرخ ارز ثابت امتحان شده و آزمایش شده است. دولت‌های ملی شکست خورده‌اند و اکنون، بخش خصوصی تلاش می‌کند همین کار را انجام دهد. تقریباً تمام مبادلات مرتبط در تاریخ بشر مورد حمله قرار گرفته است.»

یانک گریزی یک پیش‌گویی خود تحقق‌بخش است، زیرا مشتریان با وحشت قبل از اینکه دیگران آن‌ها را شکست دهند، برای برداشت پول به رقابت می‌پردازند. استیبل کوین‌ها می‌توانند با سرعت بیش از حد کاهش یابند و به طور بالقوه سقوط کنند، زیرا در صدها صرافی کریپتو فروخته می‌شوند و 24/7 معامله می‌شوند.

 

برخی از وثیقه ها نقدشوندگی کمتری دارند و ارزیابی وثیقه های اعلام شده ممکن است بر اساس قیمت دارایی های پایه و هزینه های تبدیل آن به وجه نقد تغییر کند. حتی USDT، USDC و BUSD با خطراتی روبرو هستند که دیدن آنها برای سرمایه گذاران باتجربه ارزهای دیجیتال سخت است.

Whats The Problem with Stablecoins III Redacted

تتر می گوید که اوراق تجاری پرخطر خود را به صفر رسانده است

به عنوان مثال، وثیقه USDT شامل وام های تضمین شده (8.7٪) و سایر سرمایه گذاری ها (4٪) با اطلاعات ناشناخته در مورد جزئیات سررسید یا اوراق بهادار اساسی است. USDT همچنین اوراق قرضه شرکتی و فلزات گرانبها (5.1٪) را در گزارش های حسابرسی شده خود فهرست می کند.

 

گزارش USDT مورخ دسامبر 2022 تنها 58.5 درصد از ذخایر نقدی در خزانه داری ایالات متحده را نشان می دهد که میانگین سررسید آن کمتر از 60 روز است. در مقایسه، USDC و BUSD  صد درصد وثیقه خود را در وزارت خزانه داری ایالات متحده به عنوان اوراق قرضه و همچنین سپرده های نقدی قوی دارند.

بنابراین، با رشد ارزش بازار استیبل کوین‌های دارای وثیقه فیات، ممیزی‌های شخص ثالث که «اثبات وثیقه» را تأیید می‌کند، به بخش مهمی از صنعت تبدیل می‌شود. از زمان فروپاشی FTX و خزانه‌های DAO که توکن‌های بومی آن‌ها ممکن است بسیار نوسان داشته باشند، آنها از قبل موضوعی هستند. بنابراین، depeg بانکی قابل قبول است.

 

1

تهدیدات آزاد سازی و کاهش وابستگی ارزها

Whale Alert – یک سیستم تجزیه و تحلیل بلاک چین که سوزاندن توکن ها و مینت ها را برای USDT، USDC و BUSD گزارش می کند – ثبت می کند که از اواخر سال 2022 تا اوایل سال 2023، افزایش قابل توجهی در بازخرید استیبل کوین، عمدتاً در BUSD وجود داشته است.

کاهش ارزش بازار این استیبل کوین ها این موضوع را تایید می کند. از زمان بالاترین سطح عرضه آنها در نوامبر 2022 تا 10 فوریه 2023، مجموعاً 9.8 میلیارد دلار – یا 7.23٪ از استیبل کوین ها – بازخرید شده و از بازار کریپتو خارج شدند. قبل از اقدامات SEC در 13 فوریه، BUSD بیش از 31٪ از بازخریدها را نمایندگی می کرد.

استیبل کوین ها

نمودارهای ارزش بازار 90 روزه برای استیبل کوین های دارای وثیقه فیات USDT، USDC و BUSD از 10 فوریه 2023. منبع: CoinGecko

سرمایه گذاران کریپتو ممکن است متوجه کاهش تسلط استیبل کوین در بازار کریپتو نشده باشند. استیبل کوین ها در سه ماه گذشته از ارزش بازار 16.5 درصدی به 12.9 درصد کاهش یافتند و تقریباً 10 میلیارد دلار نقدینگی را از بازار حذف کردند.

بازخریدهای در مقیاس بزرگ به معنای کاهش نقدینگی برای استیبل کوین ها بوده است. این استیبل کوین‌های دارای وثیقه فیات یا دارای وثیقه خزانه‌داری ممکن است نسبت‌های نقدی فعلی را مورد آزمایش قرار دهند (محدوده ۲۰٪ در مورد USDC، ۶٪ برای BUSD، و یک نسبت نامشخص برای USDT).

بنابراین، “وثیقه فیات” ممکن است نام اشتباهی باشد، زیرا تا 80٪ از وثیقه در اسناد خزانه با سررسید ثابت 30 روزه نگهداری می شود و تنها 20٪ آن در سپرده نقدی نقدی نگهداری می شود.

استیبل کوین ها احتمالاً در طول سقوط بازار نسبتاً پایدار باقی می مانند. با این حال، برداشت‌های زیاد استیبل کوین‌ها در صرافی‌های متمرکز به کیف پول‌های خودسرپرست یا فیات ممکن است باعث تاخیر شود.

CEXها، رمپ‌های داخل و خارج فیات، ممکن است استیبل کوین کافی برای پرداخت برداشت نداشته باشند، یا حجم بازخریدهای استیبل کوین ممکن است بیشتر از پول نقد موجود برای بازخریدهای فوری باشد.

 

مثال دوم آزمایش نشده است اما ممکن است. در 13 دسامبر 2022، بایننس برداشت بیش از 1.6 میلیارد دلار USDC را متوقف کرد، زیرا صرافی USDC را برای تامین مالی برداشت‌های مذکور در اختیار نداشت.

 

خزانه داری ایالات متحده و خطر سرایت

استیبل کوین ها همچنین در حال تبدیل شدن به دارندگان قابل توجه اوراق بهادار ایالات متحده هستند و خطراتی را نه تنها برای بازارهای کریپتو بلکه برای دارندگان اوراق قرضه و دولت ایالات متحده ایجاد می کنند.

به گفته وزارت خزانه داری ایالات متحده، ارزش بازار ترکیبی استیبل کوین های دلاری آمریکا تا اکتبر 2022، آنها را به شانزدهمین دارنده بزرگ اوراق بهادار ایالات متحده پس از سنگاپور و بالاتر از عربستان سعودی، کره، نروژ، آلمان و 20 کشور دیگر تبدیل می کند.

اکثریت وثیقه این استیبل کوین ها در اوراق بهادار خزانه داری ایالات متحده بود. اسوار پراساد، استاد اقتصاد در دانشگاه کرنل، هشدار می‌دهد که اجرا بر روی استیبل‌کوین‌ها می‌تواند به بازارهای اوراق قرضه سرازیر شود، زیرا ناشران این ارزهای دیجیتال ممکن است مجبور شوند خزانه‌داری ایالات متحده را برای احترام به بازخریدها بفروشند:

و حجم زیادی از بازخریدها حتی در یک بازار نسبتاً نقدشونده می تواند آشفتگی در بازار اوراق بهادار اساسی ایجاد کند. و با توجه به اهمیت بازار اوراق بهادار خزانه داری برای سیستم مالی گسترده تر در ایالات متحده، […] فکر می کنم تنظیم کننده ها به درستی نگران هستند.

دیویدسون موافق است. “کاهش وابستگی می تواند به بازارهای غیر رمزنگاری سرایت کند. همانطور که سرمایه گذاران دارایی های کریپتو را می فروشند، دارایی های غیر رمزنگاری را نیز می فروشند. با گذشت زمان، ما انتظار داریم که شاهد افزایش این همبستگی باشیم، مانند همه دارایی های پرخطر.”

دیویدسون می‌گوید این همبستگی اتفاق می‌افتد، «زیرا برخی از گروه‌های افراد به‌طور فزاینده‌ای مالک هر دو دسته از دارایی‌ها هستند».

این رابطه پیچیده بین استیبل کوین ها و اوراق بهادار خزانه داری ایالات متحده به عنوان وثیقه به معنای مقررات در حال آمدن است. در حالی که SEC می تواند از طریق اجرای مقررات اقدام کند، کنگره حرف آخر را خواهد زد.

 

مقررات قریب الوقوع

درست قبل از کریسمس 2022، سناتور در حال خروج از پنسیلوانیا، پت تومی، لایحه‌ای با عنوان «قانون شفافیت ذخایر استیبل‌کوین و یکنواخت تراکنش‌های ایمن سال 2022» به سنای ایالات متحده ارائه کرد. این لایحه شامل طرح هایی برای الزامات افشای استاندارد و تأییدیه های شرکت های حسابداری ثبت شده برای صادرکنندگان استیبل کوین بود.

همچنین یک سیستم مجوز برای صادرکنندگان استیبل کوین پیشنهاد کرد و در صورت ورشکستگی یک صادرکننده استیبل کوین، حمایت از مصرف کننده را با اولویت بندی مصرف کنندگان بهبود بخشید.

آری ردبورد، رئیس امور حقوقی و دولتی در آزمایشگاه‌های TRM – یک شرکت اطلاعاتی بلاک چین – به مجله می‌گوید که شفافیت بلاک چین در واقع برای تنظیم‌کننده‌ها و سازمان‌های مجری قانون کاملاً مفید است و «در نهایت می‌تواند به جلوگیری از فعالیت‌های غیرقانونی، حفظ یکپارچگی بازار و کاهش خطرات سیستمی کمک کند. ”

ردبورد قبلاً مشاور ارشد معاون وزیر و معاون وزیر امور تروریسم و اطلاعات مالی در وزارت خزانه داری بود. او خاطرنشان می کند که حتی فروپاشی Terra بر اقتصاد کلان تأثیری نداشته است.

سیاست گذارانی مانند وزیر خزانه داری ایالات متحده – حتی در پاسخ به Terra – به وضوح اعلام کردند که استیبل کوین ها، امروزه خطر قابل توجهی برای سیستم مالی گسترده تر ندارند.

در حالی که کنگره نتوانست در سال گذشته به توافقی در مورد قانون دست یابد، Redbord خاطرنشان می کند که “استیبل کوین ها یکی از معدود زمینه هایی هستند که شاهد توافق کلی بین سیاست گذاران و صنعت هستیم.”

او می‌گوید: «احتمالاً در سال جاری شاهد پیشرفتی در لایحه استیبل‌کوین‌ها خواهیم بود که به ذخایر تفکیک‌شده 1:1، ممیزی‌های معنادار و سایر کنترل‌های حمایت از مصرف‌کننده نیاز دارد. در این دیدگاه خوش بینانه تر، راهنمایی های نظارتی به صنعت کمک می کند و منجر به پذیرش گسترده تر می شود.​

توضیحات تکمیلی:

ارز فیات چیست؟

ارز فیات یا همان پول بدون پشتوانه (Fiat Currency)،‌ واحد پولی کشورهاست. این ارز برخلاف باورهای رایج مردم که تصور می‌کنند پشتوانه‌ی آن طلا و نقره موجود در خزانه‌داری هر کشور است؛ پشتوانه‌ای ندارد. فیات (Fiat) یک واژه با ریشه‌ی لاتین و به معنای «باید بشود» یا «بگذار بشود» است. اعتبار این پول بسته به ثبات اقتصادی کشور آن و میزان عرضه و تقاضای مردمی است که از آن استفاده می‌کنند. می‌توان گفت این ارزها اعتبار خود را از دولت چاپ کننده‌ی آن می‌گیرند.

پگ (Peg) :

یعنی وابستگی قیمت، به عبارت دقیق‌تر، یعنی قیمت یک رمزارز برای تطابق با قیمت یک دارایی دیگر ثابت شود. برای مثال قیمت استیبل کوینی مثل تتر (USDT) به قیمت دلار پگ شده است. در واقع نرخ تبادل دو ارز در این روش ثابت می‌ماند.

دیپگ (Depeg) 

دیپگ یعنی نوسان قیمت یک استیبل کوین نسبت به پشتوانه‌اش! به عنوان مثال، اگر پشتوانه یک استیبل کوین دلار آمریکا باشد و قیمت آن نسبت به دلار آمریکا کاهش پیدا کند، می‌گوییم که این رمز ارز دیپگ شده است.

کمیسیون بورس و اوراق بهادار ایالات متحده‌ی آمریکا (SEC)

🔹کمیسیون بورس و اوراق بهادار ایالات متحده‌ی آمریکا(SEC)، یک آژانس مستقل دولتی است که با هدف محافظت از سرمایه‌گذاران، نظارت بر عملکرد بازارهای اوراق بهادار و تسهیل جمع‌آوری سرمایه‌ ایجاد شده است. این آژانس در سال ۱۹۳۴ به عنوان نخستین سازمان قانون‌گذاری بازار اوراق بهادار توسط کنگره‌ی آمریکا ایجاد شده است.

این آژانس از سرمایه‌گذاران در برابر کلاهبرداری و دستکاری در بازار محافظت می‌کند. این سازمان همچنین بر تغییر مالکیت و فروش شرکت‌ها در ایالات متحده‌ی آمریکا نظارت می‌کند. قوانین این کمیسیون در حدود 80 سال پیش پایه گذاری شده و کاملا قدیمی است.

تاریخچه ارز دیجیتال پکسوس

عرضه اولیه استیبل کوین ها به سال 2014 برمی‌گردد، اما عرضه اولیه ارز دیجیتال پکسوس در 14 سپتامبر 2018 توسط چارلز کاسکاریلا و ریچ تئو صورت گرفت. در واقع زمان عرضه این رمزارز مصادف با برگزاری یک مناقشه در خصوص شفافیت مالی تتر که در آن زمان استیبل کوین اصلی بازار بود، است.

تتر در آن دوره ادعا داشت که به ازای هر توکن خود در بازار یک دلار آمریکا را به عنوان ودیعه نگهداری می‌کند؛ اما بعداً خلاف آن ثابت شد. در آن زمان تیم پکسوس که اعضای آن افراد ماهر و متخصص در زمینه‌های مختلف نظیر کارمندان سابق وال استریت (Wall Street) و سیلیکون ولی (Silicon Valley) بودند، از این فرصت به بهترین شکل استفاده کرده و تلاش زیادی را برای شفافیت رمزارز پکسوس انجام دادند​.

مینت چیست؟

فرآیند ایجاد یک توکن غیرقابل تعویض، مینت نامیده می‌شود. این اصطلاح به فرآیند تبدیل آیتم دیجیتال به یک دارایی در بلاک‌چین اشاره دارد. مشابه نحوه ایجاد و اضافه شدن سکه‌های فلزی به گردش مالی، NFT‌ها نیز پس از ایجاد ضرب می‌شوند.

بانک گریزی (Bank Run)

بانک گریزی (به انگلیسی Bank Run) زمانی رخ می‌دهد که تعداد زیادی از سپرده‌گذاران یکباره شروع به برداشت دارایی‌های خود از بانک می‌کنند. گاهی در مسیر پرفرازونشیب سرمایه‌گذاری ممکن است گرفتار اخبار بد یا شایعات شویم و نتوانیم بر ترس خود غلبه کنیم. گاهی این ترس موجب بانک گریزی می‌‌شود.

دای «DAI»

در بین استیبل کوین‌های مشهور و محبوب جهان می‌توان دای «Dai» را نیز مشاهده کرد که برخلاف سه استیبل کوین قبلی که دارای پشتوانه نقدی بودند، از پشتوانه ارز دیجیتال برخوردار است. این استیبل‌ کوین توسط پلتفرم وام‌دهی ارز دیجیتال میکردائو «MakerDAO» در سال ۲۰۱۷ ارائه شده است.

این استیبل کوین در زمان بازار خرسی توانست پگ «Peg» خود را حفظ کرده و دچار ریزش نشود. در حالی‌که بسیاری از استیبل‌ کوین‌های دیگر تحت تأثیر بازار خرسی دچار دی‌پگ «de Peg» شده بودند و ریزش قیمت وابسته خود را از دست داده بودند!

استیبل کوین بدون پشتوانه

شاید برایتان جالب باشد بدانید که استیبل‌ کوین‌ها از نوع بدون پشتوانه هم ارائه شده‌اند که به آن‌ها استیبل کوین الگوریتمی نیز گفته می‌شود.

در واقع عملکرد این نوع از توکن‌ها به بانک مرکزی شباهت دارد. افزایش یا کاهش عرضه این توکن‌ها با مکانیزم توافقی صورت می‌گیرد که شبیه به فرآیند چاپ اسکناس در بانک مرکزی است.

امپلفورت (AMPL) یکی از استیبل کوین‌های الگوریتمی است و به جای این که یک پشتوانه فیزیکی برای نگه داشتن قیمت روی ۱ دلار به کار ببرد، از یک پروسه به نام Rebase استفاده می‌کند. Rebase با توجه به میزان عرضه و تقاضا، به صورت اتوماتیک عرضه را تنظیم می‌کند.

 

دیدگاه خود را اینجا قرار دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فیلدهای نمایش داده شده را انتخاب کنید. دیگران مخفی خواهند شد. برای تنظیم مجدد سفارش ، بکشید و رها کنید.
 • عکس
 • شناسه محصول
 • امتیاز
 • قیمت
 • در انبار
 • موجودی
 • افزودن به سبد خرید
 • توضیحات
 • محتوا
 • عرض
 • اندازه
 • تنظیمات بیشتر
 • نویسنده
 • قسمت
 • زبان
Click outside to hide the comparison bar
مقایسه