9 دلیل اینکه استخراج بیتکوین به صرفه نیست؟

استخراج بیتکوین
رمز ارز

9 دلیل اینکه استخراج بیتکوین به صرفه نیست؟

9 دلیل اینکه استخراج بیتکوین به صرفه نیست؟

یکی از روش‌های پرطرفدار و البته کمی دشوار در بدست آوردن ارز دیجیتال بیت کوین (Bitcoin)، استخراج آن است. از ابتدا پیدایش بیت کوین، ماینر‌‌های خصوصی و بعد‌ها بسیاری از شرکت‌های بزرگ تجاری و حتی دولت‌ها به سمت استخراج این رمزارز محبوب حرکت کردند. همچنین با توجه به رشد روز افزون Bitcoin، احتمال می‌رود در سال آینده نیز شاهد تغییراتی در بازار خرید بیت کوین و مسائل مربوط به ماینینگ بیت کوین آن خواهیم بود.

آیا استخراج بیت کوین به صورت مستقل (فردی) به‌صرفه است؟ این مهم‌ترین سؤالی است که ممکن است به ذهن هرکسی برسد! به‌هرحال چند سالی است که داستان رمز ارزها و بیت کوین در بین جوامع مختلف گرم شده و این مسئله طرفداران بسیاری پیداکرده است. این موضوع با حمله بیت کوین به قیمت‌های ۵۰ هزار دلاری داغ‌تر شد و بسیاری در فکر این افتادند که بتوانند به هر طریقی از این دنیای جدید و عجیب سودی به دست بیاورند. استخراج بیت کوین در لپتاپ و یا گوشی را می‌توان یکی از این راهکارها دانست.

 

1_استخراج بیتکوین بسیار رقابتی شده است

البته این روزها استخراج بیت کوین رقابتی است برای هدر دادن حداکثر برق ممکن با اجرای بیهوده حسابی تریلون ها بار در ثانیه. بیهوده بودن ماینینگ هدفی را دنبال می کند – محافظت از بیت کوین – اما این اتلاف و رقابت هر روز بیشتر می شود. ماینرها در یک مسابقه تمام عیار همیشگی قفل شده اند.

شانس شما برای ماینینگ موفقیت آمیز یک بلوک متناسب با درصد کل قدرت هشی است که کنترل می کنید، بنابراین اگر سایر ماینرها کامپیوترهای استخراج قدرتمندتری بسازند (که در زبان عامیانه ماینینگ به عنوان rigs _کارت گرافیک های فدرتمند شناخته می شود)، باید خودتان ریگ های قوی تری بسازید.

این مسابقه تسلیحاتی به طرز شگفت انگیزی به سرعت پیش می رود. تجهیزات سخت افزاری ماینینگی (  حاوی CPUهای قوی – کارت گرافیک) که می‌تواند 1 تریلیون هش در ثانیه یا 1 TH/s تولید کند، در اوایل سال 2011 روزانه حدود 20000 دلار به دست می‌آورد.

همان تجهیزات سخت افزاری در اوایل سال 2015 فقط 4 دلار در روز و در اوایل سال 2020 فقط 10 دلار در روز درآمد داشت.(این تجهیزات سخت افزاری ها برق زیادی مصرف می کنند و برق هزینه دارد، بنابراین به احتمال زیاد در اوایل سال 2020 با ضرر کار می کردید.)

از آنجایی که تجهیزات سخت افزاری‌های قوی‌تر – آن‌هایی که می‌توانند از طریق هش‌های بیشتری در ثانیه انرژی بگیرند – انرژی بیشتری مصرف می‌کنند، مصرف انرژی بیت‌کوین به طور پیوسته در حال افزایش است و به نظر نمی‌رسد این روند به این زودی‌ها کند شود.

دانشگاه کمبریج تخمین می زند که مصرف انرژی سالانه بیت کوین از حدود 6 تراوات ساعت (تقریبا مصرف برق سالانه لوکزامبورگ) در سال 2017 به بیش از 80 تراوات ساعت (تقریبا مصرف برق سالانه فنلاند) در سال 2020 افزایش یافته است.

مصرف برق بیتکوین

بیت کوین اکنون سالانه انرژی بیشتری نسبت به بسیاری از کشورها و ایالت های ایالات متحده مصرف می کند. منبع داده: دانشگاه کمبریج و اداره اطلاعات انرژی ایالات متحده این رقم 80 تراوات ساعت بیش از 185 کشور از 219 کشور موجود در پایگاه داده سیا است، از جمله سوئیس، یونان، اسرائیل، سنگاپور، پرتغال، پرو، و نیوزیلند.

و این بیشتر از مصرف برق سالانه 34 ایالت ایالات متحده (به علاوه DC) است.و طبق یک تخمین، کار ماینینگ مورد نیاز برای تایید یک تراکنش بیت کوین، از برق کافی برای تامین انرژی یک خانوار آمریکایی متوسط ​​به مدت 22 روز استفاده می کند، ردپای کربنی مشابه بیش از 750000 تراکنش ویزا (یعنی 300 کیلوگرم دی اکسید کربن) ایجاد می کند. زباله های الکترونیکی به ارزش دو توپ گلف تولید می کند.

ماینینگ بیت کوین سالانه

ماینینگ بیت کوین سالانه انرژی بیشتری نسبت به تمام ایالت های سبز رنگ مصرف می کند. منبع داده: اداره اطلاعات انرژی ایالات متحده .

نقشه ساخته شده با Mapchart.net.کافی است بگوییم که بیت کوین در زمانی که بشر نیاز به کاهش مصرف انرژی خود برای جلوگیری از بدترین اثرات تغییرات اقلیمی دارد، بیت کوین از مقدار زیادی انرژی استفاده می کند،  و در مواقعی که ما نیاز داریم، مقادیر زیادی کربن تولید می کند. تا ردپای کربن ما را کاهش دهیم.

شنیدن این موضوع که در هر گزارش، 80 درصد کل استخراج بیت کوین از انرژی های تجدیدپذیر استفاده می کند، تا حدودی دلگرم کننده است،  اما همچنان، استفاده از انرژی بیش از حد – به هر شکلی که باشد – نگران کننده است.اسطوره ماینینگچی انفرادی روزهای اولیه بیت کوین واقعاً شبیه کالیفرنیا در روزهای راش طلا در دهه های 1840 و 1850 بود. هر علاقه‌مندی که یک کامپیوتر خانگی قدرتمند یا حتی یک لپ‌تاپ محکم داشته باشد، می‌تواند با استخراج بیت‌کوین ده‌ها یا صدها دلار در روز درآمد داشته باشد.

بر اساس برآوردهای ما، حتی در اواخر سال 2013، شما می توانید 5-10 دلار در روز از طریق ماینینگ با مک بوک کم ارزش کسب کنید.تعداد کمی از مردم آن را با استخراج بیت کوین ثروتمند کردند (سرمایه گذاران اولیه تمایل داشتند بهتر عمل کنند)، اما با این حال، این پول آسان بود.

و این یک نقطه فروش کلیدی برای بیت کوین بود: با رقابت بسیاری از ماینرهای کوچک و مستقل، هیچ کس نمی تواند قدرت کافی برای خارج کردن زنجیره اصلی و در نتیجه جعل تراکنش با حمله 51 درصدی که قبلاً در مورد آن صحبت کردیم، جمع کند.

و ایده کسب درآمد صاحبان «کسب و کار کوچک» خودکفا بدون کمک دولت یا شرکت‌های بزرگ با اخلاق آزادی‌خواهانه بیت‌کوین مطابقت دارد.

اما این افسانه – یک ماینر انفرادی که با لپ تاپ یا تجهیزات سخت افزاری خانگی در دست، خود را تجهیز کرده است – مدتهاست که از بین رفته است.

 مشکل اساسی این است که استخراج بیت کوین به شدت رقابتی شده است. تعداد بلاک‌هایی که می‌توانید استخراج کنید، متناسب با کسری از کل قدرت هش جهان است که کنترل می‌کنید، بنابراین کلید شما برای کسب درآمد بیشتر، ساخت رایانه‌های قدرتمندتر از رقبایتان است.

از آنجایی که همه اینطور فکر می کنند، همه رایانه های قدرتمندتری می سازند – اما این باعث می شود همه به همان موقعیت رقابتی قبلی خود بازگردند.در واقع، کل قدرت هش شبکه بیت کوین، اصطلاحی که برای کل اکوسیستم ماینرها به کار می رود، در طول زمان به شدت افزایش یافته است:

نرخ هش کل شبکه بیت کوین (همچنین به عنوان کل قدرت هش شناخته می شود)، که مجموع نرخ هش همه ماینرها است. در سال های اخیر منفجر شده است زیرا همه. منبع داده: Blockchain.comجالب اینجاست که در روزهای اولیه بیت کوین، ساتوشی از ماینرها خواست تا از یک “توافق آقایان” برای استفاده نکردن از رایانه های بسیار قدرتمند برای استخراج استفاده کنند،  که نشان می دهد او باید از پتانسیل مخرب یک مسابقه تسلیحاتی اطلاع داشته باشد. با این حال، واضح است که این توافق زیاد دوام نیاورد. پتانسیل معیوب شدن و به دست آوردن کل پول باید برای ماینرها بسیار وسوسه انگیز باشد.

سرمایه گذاری های عظیم از آنجایی که مجموع قدرت هش شبکه بسیار زیاد است، یک ماینر باید خودش مقدار زیادی از قدرت هش را کنترل کند تا شانس رقابتی برای استخراج یک بلوک داشته باشد.لپ تاپ ها دیگر به اندازه کافی برای استخراج خوب نیستند.

یک لپتاپ بیش از 50000 برابر کندتر از دستگاه استخراج 2000 دلاری که قبلاً ذکر کردیم، استخراج می کند. شما همچنین در این فرآیند لپ‌تاپ خود را سوزانده‌اید.

بنابراین، عملا، این روزها تنها راه برای تبدیل شدن به یک ماینر مستقل، سرمایه گذاری هزاران دلاری در یک کامپیوتر ماینینگ با ASIC است که به عنوان ریگ ماینینگ نیز شناخته می شود.

استخراج بیتکوین

مشکل اینجاست که حتی با آن تجهیزات سخت افزاری 2000 دلاری، به طور متوسط ​​38 سال طول می کشد تا یک بلوک استخراج کنید. شما می توانید باج یک پادشاه را برای استخراج یک بلوک به دست آورید – پاداش بلاک 12.5 بیت کوین، بیش از 110000 دلار، در زمان نوشتن مقاله است .

به معنای واقعی کلمه هیچ کاری غیر از من نمی تواند انجام دهد. اوه، و آن کامپیوتر گران قیمت حدود 2000 دلار در سال به قبض برق شما اضافه می کند.مشکل دیگر این است که با ادامه مسابقه تسلیحاتی، باید تجهیزات خود را ارتقا دهید تا رقابتی بمانید:

سودآوری هر تجهیزات سخت افزاری ماینینگ

با ادامه رقابت تسلیحاتی، سودآوری هر تجهیزات سخت افزاری ماینینگ در طول زمان به شدت کاهش خواهد یافت. برای به دست آوردن درآمد مناسب باید به خرید تجهیزات سخت افزاری های قوی تر ادامه دهید. منبع داده: Bitinfocharts.comبه طور خلاصه، ماینرهای انفرادی هیچ شانسی برای کسب درآمد از استخراج بیت کوین ندارند مگر اینکه به طور مداوم مقادیر زیادی پول در تجهیزات تخصصی سرمایه گذاری کنند.

2_شرکت در استخرها کارمزد بالایی دارد

با این نرخ، آنها ممکن است بهتر باشند فقط بیت کوین را از یک صرافی بخرند و به بهترین ها امیدوار باشند.استخرهای ماینینگیکی از راه‌حل‌های سریع تصادفی بودن پرداخت‌ها، پیوستن به یک استخر ماینینگ، یا باشگاهی از ماینرهایی است که قدرت هش خود را به اشتراک می‌گذارند و درآمد حاصل از هر بلوکی را که استخراج می‌کنند تقسیم می‌کنند.

یک استخر به اندازه کافی بزرگ، بلوک‌ها را در فواصل زمانی تقریباً منظم استخراج می‌کند، بنابراین درآمد منظمی متناسب با میزان قدرت محاسباتی که در استخر مشارکت می‌کنید، کسب خواهید کرد.استخرهای ماینینگ درآمد مورد انتظار شما را افزایش نمی دهند.

شما واقعاً در دراز مدت پول خود را از دست می دهید زیرا استخرها 1-3٪ کارمزدی را برای تمام پاداش های استخراج دریافت می کنند. اما درآمد شما را صاف می کند، که مفید است. اکثر مردم ترجیح می دهند، مثلاً 100 دلار در سال درآمد داشته باشند تا اینکه 1٪ شانس برنده شدن 10000 دلار در هر سال داشته باشند.

 

3_بسیاری از شرکت‌هایی که خدمات ابری را ارائه می‌کنند کلاهبردار هستند.

استخراج ابری استخرهای ماینینگ همچنان به شما نیاز دارند که سخت افزار خود را داشته باشید که هزینه اولیه بالایی دارد. یک جایگزین جدیدتر برای ماینرهای معمولی تر، استخراج ابری است: شما فقط تجهیزات سخت افزاری های ماینینگ را از یک متخصص اجاره می کنید و بخشی از سود را از هر چیزی که مانع استخراج تجهیزات سخت افزاری های اجاره ای شما می شود، جمع آوری می کنید.

شرکتی که تجهیزات سخت افزاری های ابری را اجرا می کند، از خرید، نگهداری و ارتقاء رایانه ها مراقبت می کند.در واقع کاملاً شبیه محاسبات ابری است، جایی که شما فضای ذخیره‌سازی و قدرت محاسباتی را از یک سرویس تخصصی مانند خدمات وب آمازون (AWS) یا مایکروسافت آژور اجاره می‌کنید به جای اینکه خودتان سعی کنید سرورها را اجرا کنید.(اگر تعجب می کنید، AWS با مشتریانی که از سرورهای اجاره ای برای استخراج بیت کوین استفاده می کنند، اخم می کند.)علاوه بر مانع کمتر برای ورود، این رویکرد با صرفه‌جویی در هزینه‌ها همراه است.

به عنوان مثال، استخراج ابری می تواند بسیار کارآمد باشد زیرا از صرفه جویی در مقیاس سود می برد. ماینینگ ابری به جای راه‌اندازی دسته‌ای از تجهیزات سخت افزاری‌های کوچک، به ایجاد مزارع ماینینگی غول‌پیکر، راه‌اندازی‌های عظیم با ده‌ها یا صدها سکوی ماینینگ مجهز به ASIC تمایل دارد که همه با هم استخراج کنند. این به آنها اجازه می دهد تا هزینه های ثابت بالای خنک کننده، امنیت و ذخیره سازی را به طور میانگین محاسبه کنند.

مرزعه بیتکوین

یک مزرعه ماینینگ بیت کوین، پر از صدها دستگاه ماینینگ مجهز به ASIC که در تمام طول روز کاری جز استخراج انجام نمی دهند. منبع: ویکی مدیا

استخراج ابری همچنین به شما این امکان را می‌دهد تا استخراج را به نقاط مطلوب‌تری از جهان برون سپاری کنید. بیشترین هزینه در استخراج از برق حاصل می شود؛ متأسفانه برای ماینرها، مراکز فناوری پیشرفته که در آن علاقه مندان بیت کوین جمع می شوند نیز بالاترین هزینه های برق را دارند.خنک نگه داشتن سکوهای ماینینگی مکنده انرژی چالش بزرگ دیگری است. و در نهایت، داشتن یک اینترنت قوی ضروری است زیرا هر ثانیه که تجهیزات سخت افزاری شما آفلاین است، ثانیه ای است که شما استخراج نمی کنید.

بنابراین، مکان‌هایی با برق ارزان، هوای سرد، و اینترنت سریع (به ترتیب تقریبی در حال کاهش) برای استخراج عالی هستند. چین دارای نیروی زغال‌سنگ ارزان‌قیمت است و دسترسی روزافزون به اینترنت، که آن را به محبوب‌ترین مکان برای استخراج تبدیل می‌کند: بر اساس یک تخمین، 80 درصد از کل بیت‌کوین‌ها در چین استخراج می‌شوند.

مناطق سردتر و شمالی برای استخراج ابری نیز بسیار محبوب هستند: ایسلند به دلیل انرژی زمین گرمایی فراوان (و ارزان!)،  کبک به دلیل نیروی برق آبی فراوانش (دو تا سه برابر ارزان تر از بقیه آمریکای شمالی است)، و روسیه برای انرژی ارزان هسته ای و برق آبی اش.استخراج‌کنندگان ابری شروع به استفاده از برق زیادی در کبک کردند، در واقع، این استان در سال 2018 به طور موقت فروش برق به ماینینگ‌کاران را متوقف کرد، زیرا آنها باید مقداری انرژی برای ساکنان واقعی کبک ذخیره کنند.

نیروگاه زمین گرمایی در ایسلند

ابرهایی در آسمان با دود خارج شده از آن توضیحات به طور خودکار تولید می شود

یک نیروگاه زمین گرمایی در ایسلند که از نقاط داغ زیرزمینی برق تولید می کند. ماینرهای بیت کوین عاشق استخراج در ایسلند هستند زیرا انرژی زمین گرمایی بسیار ارزان و فراوان است. منبع: ویکی مدیا

بزرگترین نقطه ضعف استخراج ابری این است که بسیاری از شرکت‌هایی که این خدمات را ارائه می‌کنند کلاهبردار هستند: آنها اشتراک‌های بلندمدت را به شما می‌فروشند، چند ماه کار می‌کنند و سپس عملیات را تعطیل می‌کنند و اجرا می‌کنند.

سایر کسب‌وکارهای استخراج ابری، که بسیاری از آنها به‌صورت ناشناس تحت آدرس‌های جعلی ثبت شده‌اند، «کمیسیون‌های» مشکوک بالایی را برای ارجاع مشتریان جدید ارائه می‌کنند؛  توسعه‌دهنده معروف بیت‌کوین، گاوین آندرسن، به دنبال این کسب‌وکارهای مشکوک رفت، با این استدلال که «بسیاری از آنها به این مشاغل تبدیل خواهند شد. طرح های پونزی باشد.»

مشکل دیگر از اقتصاد ساده ناشی می شود. از آنجایی که تقریباً هیچ مانعی برای ورود وجود ندارد – هر کسی می‌تواند با یک کلیک در ماین ابری ثبت‌نام کند – افراد به پیوستن خود ادامه می‌دهند تا زمانی که تمام سود استخراج ابری از آن خارج شود.

اگر استخراج ابری دوباره سودآور شود، افراد بیشتری به آن ملحق می‌شوند تا زمانی که رقابت آنقدر زیاد شود که برای همه بی‌سود شود. (این یک نمونه کتاب درسی از یک بازار کاملاً رقابتی است: در این بازارها، که هیچ مانعی برای ورود وجود ندارد، در بلندمدت هیچ سودی وجود ندارد.) در زمان نگارش، شما همچنان می‌توانید سود کسب کنید. شما یک شرکت استخراج ابری با هزینه برق کم پیدا می کنید، اما ما نمی دانیم که این مدت چقدر ادامه خواهد داشت.

4_فروش کلنگ سودآورتر از استخراج طلا

حتی با وجود ابزارهایی مانند استخرهای ماینینگ و استخراج ابری، استخراج بیت کوین دیگر یک سرمایه گذاری سودآور برای ماینرهای کوچک و انفرادی نیست. شاید بهترین راه برای کسب درآمد از استخراج بیت کوین، گرفتن یک صفحه از کارآفرینان در Gold Rush اصلی باشد.

تب طلا پس از کشف طلا در ساترز میل، نه چندان دور از ساکرامنتو، کالیفرنیا را فرا گرفت. مردان جوان از سراسر ایالات متحده و جهان به این امید به این ایالت هجوم آوردند که آن را ثروتمند کنند. اما امید زیادی برای این ماینرهای مشتاق وجود نداشت: شرایط سخت بود، با افزایش رقابت، درآمد به طور پیوسته کاهش یافت، و تجهیزات آنقدر گران بود (قیمت چکمه های جدید 2500 دلار به دلار امروزی)  که شانس زیادی وجود نداشت. کسب درآمد.

7

گروهی از مردم در یک منطقه صخره ای توضیحات به طور خودکار تولید می شود

آسیاب ساتر در کالیفرنیا، جایی که کشف طلا در سال 1848 جرقه‌ای را برای طلای کالیفرنیا برانگیخت. منبع: اداره پارک ها و تفریحات کالیفرنیا

نه، پول واقعی که در هجوم طلا به دست می آمد، از فروش کالا به ماینرها بود. ساموئل برانان، تاجری از نیویورک، یک فروشگاه عمومی در ساتر میل تأسیس کرد و به سرعت با فروش چرخ دستی، چادر و، بله، کلنگ به ماینرها، ثروتمند شد.(او با دویدن در خیابان‌های سانفرانسیسکو، تکان دادن بطری گرد و غبار طلا، که باعث شد مردان بیشتری به ماینینگ طلا سرازیر شوند، تقاضا را تحریک کرد.

حتی مشهورتر از برانان یک مهاجر آلمانی به نام لوی اشتراوس بود که ثروت خود را از فروش لباس و پارچه به ماینرها به دست آورد. (شلوار جین آبی معروف او تا دهه 1870 اختراع نشد، یعنی پس از هجوم طلا.)

کارآفرینان در دره سیلیکون امروزی، که تفاوت چندانی با کالیفرنیای روزهای طلایی ندارد، این درس را به دل گرفته اند. نظریه مشهور کلنگ استدلال می‌کند که با شرکت در جدیدترین شوق فناوری، ثروتمند شدن سخت است – اما فروش تجهیزات به کسانی که چنین هستند بسیار سودآور است.

در حالی که بعید به نظر می رسد که شما به اندازه کافی خوش شانس باشید که طلا را به دست آورید، این یک شرط مطمئن است که افراد زیادی در حال تلاش برای کسب درآمد از این مد هستند و آنها بسیار مشتاق خرید تجهیزات هستند.

همین درس در مورد بیت کوین نیز صدق می کند. در حالی که ماینرها سود واقعی چندانی به دست نمی آورند، شیدایی ماینینگ قیمت پردازنده های گرافیکی را بالا می برد،  که تراشه های رایانه ای هستند که معمولاً برای ارائه گرافیک رایانه ای برای بازی های ویدیویی و فیلم های متحرک سه بعدی، تولید مدل های علمی و انجام کارهای محاسباتی دیگر استفاده می شوند. کارهای سنگین سنگین.

پردازنده‌های گرافیکی اغلب به‌عنوان نسخه‌های ارزان‌تر، اما کم‌تأثیرتر ASIC استفاده می‌شوند، بنابراین در میان ماینرهای کم‌هزینه یا گیمرهایی که تلاش می‌کنند مقداری پول نقد اضافی به دست بیاورند، مورد استفاده قرار می‌گیرند.تولیدکنندگان پردازنده گرافیکی آمریکایی AMD و Nvidia شاهد افزایش قیمت سهام خود بوده‌اند، زیرا ماینرهای بیت‌کوین و سایر ارزهای دیجیتال تراشه‌های خود را جمع‌آوری کرده‌اند.

شرکت‌های دیگر به‌طور تکان‌دهنده‌ای از ASIC ثروتمند شده‌اند. مشهورترین آنها Bitmain است، یک چینی که شروع به فروش خط سکوهای ماینینگی Antminer خود با ASIC کرد. Bitmain اکنون 70-80٪ از بازار سخت افزار استخراج بیت کوین را کنترل می کند.

بیت مین آنقدر مملو از پول نقد شد که از آن زمان به راه اندازی یک شرکت استخراج ابری و استخرهای ماینینگ منشعب شد. دو استخر بزرگ ماینینگ آن، AntPool و BTC.com، زمانی تقریباً نیمی از قدرت ماینینگ جهان را در اختیار داشتند.

بنابراین، اگر شما یک کارآفرین کوچک هستید که امیدوار است از شوق بیت‌کوین سود ببرد، بهترین استراتژی شما ممکن است این نباشد که دستتان را در ماینینگ کثیف کنید – ممکن است بخواهید کلنگ دیجیتال بفروشید.

5_متمرکز بودن به جای غیرمتمرکز

آخرین داستان در مورد قدرت قابل توجه Bitmain ممکن است شما را نگران کند، و احتمالاً مربوط به ساتوشی است، هر کسی و هر کجا که باشد.

این به این دلیل است که اصل پایه بیت کوین، و فلسفه مرکزی جامعه کریپتو-آزادی که در اطراف ارز پدید آمده است، تمرکززدایی است. این ایده این است که افراد باید کنترل کامل بر وجوه خود داشته باشند، بدون هیچ گونه مداخله ای از سوی دولت ها (و احتمالاً شرکت های بزرگ). هیچ دولت یا بانکی نباید بتواند مسیر بیت کوین را کنترل کند؛ ارز باید ساختارهای قدرت موجود را خراب کند، نه تقویت آنها.

اما دنیای بیت کوین در سال های اخیر بیشتر و بیشتر به سمت متمرکز شدن گرایش داشته است. تعدادی از بازیگران اصلی بخش‌هایی از زیرساخت‌های اساسی بیت‌کوین را می‌خورند، و برای فردی (به‌ویژه فردی که ثروتمند نیست) اظهار نظر در مورد آینده این ارز سخت‌تر می‌شود.

6_تعداد کل نود‌های کامل بیت‌کوین کاهش یافته است.

بلاک چین بیت کوین بسیار بزرگ است: در زمان نگارش این مقاله، بیش از 250 گیگابایت و حدود 50 گیگابایت در سال بسته بندی می شود. این باعث می‌شود آن را برای قرار دادن روی بسیاری از لپ‌تاپ‌ها بیش از حد بزرگ کند، و حتی در لپ‌تاپ‌هایی که می‌توانند با چیزی به این بزرگی جا شوند، استفاده گسترده از فضایی است که می‌تواند برای عکس‌ها، اسناد، بازی‌ها و فایل‌های دیگری باشد که احتمالاً برای شما ارزش بیشتری دارد. از میلیون ها تراکنش قدیمی و این به این معنی نیست که تلفن شما برای ذخیره این مقدار داده کار سخت تری خواهد داشت.

8

با انجام تراکنش‌های بیشتر و بیشتر، بلاک چین بیت کوین به طور پیوسته افزایش یافته است. منبع داده: Blockchain.com

به همین دلیل، اکثر کاربران بیت کوین کل بلاک چین را در دستگاه های خود ذخیره نمی کنند. در عوض، آن‌ها فقط یک کپی جزئی از بلاک چین را در دستگاه‌های خود ذخیره می‌کنند و آن‌ها را به نود‌های سبک‌وزن می‌شناسند. آن‌ها برای اجرای کامل نود‌ها یا رایانه‌هایی که کل زنجیره بلاک را ذخیره می‌کنند، برای اعتبارسنجی تراکنش‌ها و اطمینان از داشتن آخرین بلوک‌ها در بلاک چین، به افراد دیگر متکی هستند.معاوضه این است که افراد دارای نود های سبک وزن نمی توانند 100% مطمئن باشند که تمام تراکنش هایی که دریافت می کنند قانونی هستند. آنها باید به صاحبان نود های کامل اعتماد کنند.

مشکل این است که هیچ کس برای حفظ یک نود کامل پولی دریافت نمی کند، اما نود های کامل برای عملکرد بیت کوین ضروری هستند، زیرا آنها تنها نود هایی هستند که بلاک چین رسمی را ذخیره می کنند. کارشناسان می گویند که فقدان انگیزه مالی و سختی فزاینده حفظ یک نود کامل به این معنی است که بیت کوین کنندگان متوسط دیگر نود های کامل را حفظ نخواهند کرد. در عوض، چند شرکت بزرگ که سود زیادی از بیت‌کوین می‌برند، می‌افتد – استخرهای استخراج، تولیدکنندگان ASIC مانند Bitmain، شرکت‌های استخراج ابری و دیگران. – برای اجرای کامل نود ها.

به سختی می توان دقیقاً دانست که چه کسی نود ها را اجرا می کند، اما از قبل واضح است که با وجود علاقه روزافزون به بیت کوین، تعداد نود ها در حال رکود است. در زمان نگارش این مقاله، تعداد نود‌های کامل بیت‌کوین از حدود 10000 در دو سال گذشته تغییر نکرده است.

کل نود‌های کامل بیت‌کوین

تعداد کل نود‌های کامل بیت‌کوین – رایانه‌هایی که بلاک چین کامل را ذخیره می‌کنند – از سال 2018 کاهش یافته است. منبع داده: CoinDance

اگر حق با آن کارشناسان باشد، چند نهاد قدرتمند در واقع آینده بلاک چین – و در نتیجه ارز را کنترل خواهند کرد.

7_نرم‌افزاری که در قلب بیت‌کوین قرار دارد، عمدتاً متعلق به گروه کوچکی از افراد است

دومین مورد از تمرکز مشکل‌ساز بیت‌کوین مربوط به نرم‌افزاری است که بر روی نود‌های کامل اجرا می‌شود که به مشتریان یا پیاده‌سازی بیت‌کوین معروف هستند. در زمان نگارش این مقاله، 97.5 درصد از تمام نود‌ها نرم‌افزار مشتری Bitcoin Core را اجرا می‌کنند – این تعداد 10341 نود از 10605 است. مشتری رتبه دوم، Bitcore، تنها بر روی 111 نود اجرا می شود.

همیشه اینطور نبود؛ مشتریان دیگر دعوا می کردند. بیت کوین XT در سال 2015 بر روی بیش از 1000 نود کامل اجرا شد – بیش از 15٪ از تمام نود های کامل در آن زمان. بیت کوین کلاسیک در اوج خود در سال 2016 بر روی بیش از 2000 نود کامل اجرا شد – بیش از 30 درصد از کل نود ها. اما در زمان نگارش، فقط ۲ نود بیت کوین XT و ۳ نود بیت کوین کلاسیک را اجرا می کنند. Bitcoin Core از اوایل سال 2018، زمانی که Bitcoin Unlimited سقوط کرد، هیچ رقابت جدی نداشته است.

بازار نرم افزار مشتری بیت کوین

بازار نرم افزار مشتری بیت کوین قبلاً نسبتاً رقابتی بود، اما بیت کوین Core مدت هاست که رقبای خود را شکست داده است. منبع داده: CoinDance

با نگاهی به نمودار، متوجه خواهید شد که به محض سقوط بیت کوین Unlimited، تعداد نود‌های کامل Core بیت کوین صاف شده است. استنباط علیت از این امر دشوار است، اما نگران کننده است که بیت کوین Core به محض اینکه آخرین رقیب خود را شکست داد، گسترش خود را متوقف کرد. این همان چیزی است که معمولاً از انحصارها انتظار دارید.

تسلط بر یک نرم افزار لزوماً چیز بدی نیست. اما، به طرز نگران‌کننده‌ای، تیم پشت بیت کوین Core عمدتاً توسط یک شرکت بلاکچین به نام Blockstream تأمین مالی می‌شود. و، نگران‌کننده‌تر، Blockstream تعداد زیادی از تیم اصلی Bitcoin Core را به کار می‌گیرد.

و در حالی که Bitcoin Core می گوید که دارای یک جامعه بزرگ و پر رونق از برنامه نویسان است،  The Verge گزارش می دهد که کد بیت کوین Core آنقدر پیچیده است و خطرات اشتباه آنقدر زیاد است که فقط تعداد کمی از برنامه نویسان واقعاً می توانند آن را درک کنند.

این باید هر طرفدار تمرکززدایی را نگران کند: نرم‌افزاری که در قلب بیت‌کوین قرار دارد، عمدتاً متعلق به گروه کوچکی از افراد است که توسط یک شرکت به کار گرفته شده و سرمایه‌گذاری می‌شوند. پتانسیل تضاد منافع و تغییرات خصمانه کاربر توسط Blockstream زیاد است.

8_ماینینگ چند استخری

استخراج مستقل، همانطور که قبلاً ذکر کردیم، راه بسیار پایداری برای کسب درآمد نیست. بنابراین جای تعجب نیست که استخرهای ماینینگ رایج ترین و در واقع پیش فرض ترین راه برای استخراج هستند. ماینرهای مبتدی به سمت استخرهای استخراج هدایت می شوند. استخراج انفرادی حتی به عنوان جایگزین ثبت نمی‌شود.

با این حال، آنچه شگفت‌انگیز است، تثبیت قدرت در دست تنها چند استخر است. استخرهای برتر همیشه در حال تلاش برای موقعیت هستند، و استخرها همیشه در حال ظهور هستند یا از کار می‌افتند، اما به طور کلی، ما دریافته‌ایم که 15 استخر برتر حدود 95 درصد از کل بلاک‌های بیت‌کوین را استخراج می‌کنند. و به طور کلی، 5 استخر برتر بین 60 تا 75 درصد کل استخراج بیت کوین را کنترل می کنند.

4 استخر ماینینگ برتر

در زمان نگارش مقاله، 4 استخر ماینینگ برتر 56 درصد از کل قدرت هش را کنترل می کنند، به این معنی که آنها 56 درصد از تمام بلوک ها را استخراج می کنند. منبع داده: Blockchain.com

در برخی موارد، برخی از استخرها آنقدر قدرتمند می شوند که اکثریت یا تقریباً اکثریت کل قدرت هش شبکه بیت کوین را کنترل می کنند. در سال 2014، GHash.io که اکنون از بین رفته است، 55 درصد از کل قدرت هش را کنترل می کرد، و استخرهای Bitmain (BTC.com و AntPool) زمانی 42 درصد از کل قدرت هش را در اختیار داشتند.

این موارد نه تنها به دلیل مشکلات معمول انحصارها بلکه به دلیل تهدید حمله 51 درصدی نگران کننده بود. به یاد داشته باشید که هر شخص یا نهادی که بیش از نیمی از کل قدرت هش را کنترل کند، می‌تواند از همه افراد دیگر در ترکیب خارج شود، که به آنها اجازه می‌دهد طولانی‌ترین زنجیره جدید را ایجاد کنند، که به نوبه خود به آنها اجازه می‌دهد تاریخ را بازنویسی کنند و سرمایه‌ها را بدزدند. افراد هرگز نمی توانند امیدوار باشند که به چنین قدرتی برسند، اما استخرهای استخراج – همانطور که داستان های GHash و Bitmain نشان می دهند – می توانند به راحتی به آن دست یابند.

اکنون، بیت‌مین هرگز به معیار جادویی 51% (یا، بهتر است بگوییم، 50% + 1 هش در ثانیه) نرسید، اما GHash برای چند روز بالاتر از آن بود. برای آرام کردن اعصاب جامعه، مدیر ارشد فناوری GHash سوگند خورد که هرگز حمله 51٪ را انجام ندهدو متعهد شد که سهم بازار GHash را در آینده به 40٪ محدود کند.

بیت‌کوین در آن زمان از یک گلوله طفره رفت، اما از آن زمان، بیت‌کوین‌داران همچنان در استخرهای استخراج قدرت از آینده ارز نگران هستند.

9_چینی ها کنترل را در دست دارند

یکی دیگر از شاهکارهای شگفت انگیز تمرکز این است که بیشتر استخرهای برتر در چین مستقر هستند. در زمان نگارش این مقاله، استخرهای چینی بیش از 80 درصد از نرخ هش شبکه بیت‌کوین را کنترل می‌کنند و بنابراین 80 درصد بیت‌کوین‌های جهان را استخراج می‌کنند،  رقمی که مطابق با تخمین‌های تاریخی است.

بیشتراستخرهای برتر چینی هستند: Poolin، F2Pool، BTC.com، AntPool، ViaBTC، BTC.TOP، 1Thash&58COIN،  OKExPool،  BytePool،  و WAYI.CN. استخرهای کشورهای دیگر به سختی ثبت می‌شوند. منبع داده: Blockchain.com[400]

بزرگترین استخر غیر چینی، در زمان نگارش مقاله، Huobi.pool سنگاپوراست که مجموعاً 3٪ از قدرت هش بیت کوین را کنترل می کند.(شرکت هولدینگ آن استخر، Huobi، در چین تاسیس شد و هنوز روابط نزدیکی با آن دارد. بزرگترین استخر استخراج غیر چینی بدون ابهام، SlushPool چک است،  که تنها 2.8٪ از قدرت هش بیت کوین را کنترل می کند.)

و فراموش نکنیم که شرکت چینی Bitmain 70-80٪ از بازار سخت افزار استخراج بیت کوین را در اختیار دارد.

مشکل اینجاست که دولت چین دوست دارد بر شرکت های برتر فناوری خود کنترل داشته باشد. این بدان معناست که دولت چین به راحتی می تواند شبکه بیت کوین را سانسور یا مداخله کند، استخراج را محدود کند، یا به اکوسیستم بیت کوین آسیب برساند،  کاری که بارها و بارها تهدید به انجام آن شده است.

یک دولت مرکزی قدرتمند و تعداد انگشت شماری از شرکت های بزرگ می توانند آینده بیت کوین را کنترل کنند. این دنیایی نیست که ساتوشی تصور می کرد.

این مقاله ممکن است برای شما مفید باشد :

​چرا ذخیره سازی سرد مهم است ؟

دیدگاه خود را اینجا قرار دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فیلدهای نمایش داده شده را انتخاب کنید. دیگران مخفی خواهند شد. برای تنظیم مجدد سفارش ، بکشید و رها کنید.
 • عکس
 • شناسه محصول
 • امتیاز
 • قیمت
 • در انبار
 • موجودی
 • افزودن به سبد خرید
 • توضیحات
 • محتوا
 • عرض
 • اندازه
 • تنظیمات بیشتر
 • نویسنده
 • قسمت
 • زبان
Click outside to hide the comparison bar
مقایسه