حمایت و مقاومت در تحلیل تکنیکال

حمایت و مقاومت
تحلیل تکنیکال

حمایت و مقاومت در تحلیل تکنیکال

حمایت و مقاومت در تحلیل تکنیکال

حمایت و مقاومت افقی

اگر کاملا مبتدی هستید، یکی از مهم ترین مهارت هایی که باید بیاموزید هنر شناسایی مناطق یا نواحی حمایتی و مقاومت قوی است.

حمایت و مقاومت افقی

منبع: MetaTrader 4, ©2000-2020 MetaQuotes Ltd.

حمایت منطقه ای است که تقاضا به اندازه کافی قوی است تا از کاهش بیشتر قیمت جلوگیری کند. در نتیجه، قیمت بارها و بارها در آن منطقه بالا می رود تا زمانی که شکسته شود.

سطوح حمایت توسط معامله گرانی که به دنبال قیمت مقرون به صرفه هستند شکل می گیرد. هنگامی که قیمت بالا می رود و دوباره به همان سطح پایین می آید، معامله گران فرصت دیگری برای خرید دوباره در آن سطح دارند زیرا ممکن است بار اول آن را از دست داده باشند.

معامله‌گرانی که قبل از این خرید کرده‌اند نیز تشویق می‌شوند زمانی که قیمت دوباره به سطح حمایت برگشت، به موقعیت‌های خود اضافه کنند. همچنین منطقه ای است که فروشندگان کوتاه مدت می توانند به طور بالقوه سود خود را ببرند. این منجر به تشکیل یک سطح حمایتی می شود.

تا زمانی که حمایت به کار خود ادامه دهد، خریداران کنترل را در دست خواهند گرفت. هنگامی که قیمت از سطح حمایت عبور کند، با متوقف شدن برخی از خریداران، فروشندگان شروع به ورود خواهند کرد.

از سوی دیگر، مقاومت منطقه ای است که عرضه به اندازه کافی قوی است تا از افزایش بیشتر قیمت جلوگیری کند. در نتیجه، قیمت از آن منطقه تا زمانی که شکسته شود به پایین جهش می کند.

سطوح مقاومت توسط معامله گرانی شکل می گیرد که به دنبال فروش با قیمت بالاتر هستند. هنگامی که قیمت ازسطح مقاومت بالا می رود، فروشندگان کوتاه مدت فرصت دیگری برای فروش مجدد دارند، به خصوص برای کسانی که قبلاً آن سطح را از دست داده اند.

به طور مشابه، این همچنین فروشندگان کوتاه مدت با موقعیت های موجود را تشویق می کند تا با فروش با قیمت بالاتر، به موقعیت های خود اضافه کنند. برای خریداران، سطوح مقاومت می تواند به عنوان یک منطقه بالقوه برای کسب سود عمل کند.

هنگامی که سطح مقاومت شکسته شود، فروشندگان دیگر کنترل نخواهند داشت. خریداران شروع به ورود خواهند کرد در حالی که برخی از فروشندگان کوتاه مدت متوقف می شوند.

در حال حاضر، احتمالاً می توانید به راه هایی فکر کنید که در آنها می توانید از سطوح حمایت و مقاومت استفاده کنید. در اینجا برخی از کاربردها وجود دارد که باید به آنها توجه کنید:

☐ برای ورود با قیمت بهتر استفاده می شود

☐ کسب سود و سطوح خروج

☐ برای معاملات شکست قیمت استفاده می شود

☐ به عنوان مکانیزم فیلتر برای جلوگیری از ورود به معاملات بد استفاده می شود

توجه داشته باشید که برای انجام معامله نمی توانید فقط به این موضوع تکیه کنید. شما باید از این علاوه بر استراتژی معاملاتی فعلی خود استفاده کنید.

فرض کنید از قیمت و شاخص حرکت به عنوان عامل تأیید استفاده می کنید. می توانید حمایت و مقاومت را برای افزایش احتمال معاملات خود اضافه کنید.

به خاطر داشته باشید که سطوح حمایت می توانند به مقاومت تبدیل شوند و بالعکس (شکل 2). این همان چیزی است که ما آن را تغییر نقش می نامیم.

حمایت و مقاومت در تحلیل تکنیکال

نحوه ترسم حمایت و مقاومت

برای پشتیبانی، باید در پایین‌ترین نقطه‌های قیمتی آن فریم زمانی خاص ترسیم کنید (شکل 3).

نحوه ترسم حمایت و مقاومت

برای مقاومت، باید بالاترین نقاط قیمت آن فریم زمانی خاص را ترسیم کنید (شکل 4).

بالاترین نقاط قیمت

توجه داشته باشید که حمایت و مقاومت باید به‌عنوان یک ناحیه یا منطقه دیده شود تا یک سطح ثابت. باید به عنوان یک محدوده به جای یک خط افقی مستقیم دیده شود.

عوامل تعیین کننده قدرت همه سطوح حمایت و مقاومت برابر نیستند زیرا دارای سطوح مختلف قدرت هستند. هیچ تضمینی و قوانین سختی برای تعیین این موضوع وجود ندارد، اما برخی از دستورالعمل های کلی وجود دارد که می توانید آنها را دنبال کنید:

☐ آیا در ناحیه تلاقی تشکیل شده است؟

☐ آیا منطقه نزدیک است یا در یک عدد گرد است؟

☐ تعداد نقاط لمسی

☐ اوج و پایین های نوسان اخیر چقدر بود؟

اگر ناحیه حمایت یا مقاومت در ارتباط با میانگین متحرک و عدد گرد دارید، این به عنوان یک لایه سه گانه حمایت یا مقاومت عمل می کند که در آن قیمت احتمال جهش بیشتری دارد.

همانطور که ممکن است قبلاً بدانید یا ممکن است ندانید، همانطور که در نمودار زیر مشاهده می شود، قیمت تمایل به شکل گیری حمایت و مقاومت در اعداد گرد در نمودار دارد. پشتیبانی در 1.17000 EUR/USD تشکیل شده است.

این به این دلیل است که ما به طور طبیعی برنامه ریزی شده ایم تا بر اساس اعداد گرد فکر کنیم.

به عنوان خلاصه، میانگین های متحرک به عنوان حمایت و مقاومت پویا عمل می کنند. همینطور برای بالا و پایین های نوسانی، به خصوص زمانی که اخیراً شکل گرفته باشند (شکل 5).

حمایت و مقاومت پویا

به طور مشابه، می توانید ببینید که مقاومت در EUR/USD در 1.09900 در نمودار بعدی شکل می گیرد (شکل 6).

مقاومت در EUR/USD

اگرچه پایین ترین قیمتی که 10 سال پیش شکل گرفت هنوز هم می تواند به عنوان پشتیبان عمل کند، اما در مقایسه با زمانی که 1 ماه پیش تشکیل شده بود، چندان قابل توجه نخواهد بود.

معامله گران تمایل دارند برای تصمیم گیری در مورد معاملات خود به جای چندین سال قبل، به سطوح اخیر قیمت ها نگاه کنند. سطوحی که معامله گران به آن توجه می کنند، سطوحی هستند که باید به آنها توجه داشته باشید.

این مقاله هم ممکن هست برای شما مفید باشد :

۸ ویژگی برای شناسایی مناطق حمایت و مقاومت

دیدگاه خود را اینجا قرار دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فیلدهای نمایش داده شده را انتخاب کنید. دیگران مخفی خواهند شد. برای تنظیم مجدد سفارش ، بکشید و رها کنید.
 • عکس
 • شناسه محصول
 • امتیاز
 • قیمت
 • در انبار
 • موجودی
 • افزودن به سبد خرید
 • توضیحات
 • محتوا
 • عرض
 • اندازه
 • تنظیمات بیشتر
 • نویسنده
 • قسمت
 • زبان
Click outside to hide the comparison bar
مقایسه