سهام شناور چیست؟ چرا توجه به سهام شناور مهم است؟

سهام شناور
سهام

سهام شناور چیست؟ چرا توجه به سهام شناور مهم است؟

سهام شناور چیست؟ چرا توجه به سهام شناور مهم است؟

توجه به شناور سهام برای انتخاب سهم از گزینه های مهمی هست که باید به آن توجه ویژه داشته باشید. به عنوان مثال سهمی با P/B پایین حتی زیر 1 می تواند به این دلیل که بالای 80 درصد شناور دارد، جذاب نباشد. چرا که این سهم حتما به تازگی افزایش سرمایه بالایی داده و تا این سهم توسط مالکانش جمع آوری بشه حداقل زمان بالای 1 سال طول خواهد کشید که با سرمایه گذاری های کوتاه مدت جور در نمیاد.

همچنین سهام با شناور بسیار پایین ( به عنوان مثال 3 درصد) هم نوسانات بالایی دارد. مقاله آموزشی زیر دید مناسبی در  خصوص سهام شناور به ما خواهد داد. البته توجه داشته باشید که بزرگی و کوچکی شناور به کل تعداد سهم بهتر است سنجیده شود.

به عنوان مثال شناور نمادی که حدود 250 میلیارد سهم و7 درصد شناور دارد با نمادی که 200 میلیون سهم و 7 درصد شناور دارد، قابل مقایسه نیستند. که لازم است ارزش شناور را محاسبه کنیم.

سهام شناور چیست؟

سهام شناور، تعداد سهام عمومی یک شرکت برای معامله در بازار آزاد است. این کل سهامی نیست که یک شرکت ارائه می دهد، زیرا سهام نزدیک و محدود را در خود ندارد. شناور سهام فقط به شما می گوید که در حال حاضر چند سهم را می توان خرید یا فروخت.

محاسبه سهام شناور یک شرکت یک موضوع ساده است که تعداد سهام نزدیک و محدود را از تعداد کل سهام موجود کم می کند. سهام نزدیک ممکن است متعلق به کارمندان، سهامداران عمده یا افراد داخلی باشد، در حالی که سهام محدود سهامی هستند که مجاز به معامله برای مدت معینی مانند در طول دوره قفل پس از عرضه اولیه نیستند.

 

درک نحوه عملکرد یک شناور سهام

شناور سهام، تعداد کل سهامی است که برای خرید و فروش در دسترس سرمایه گذاران عمومی است. ممکن است به صورت یک رقم مطلق مانند 10 میلیون سهم بیان شود، یا گاهی اوقات ممکن است به صورت درصدی از کل سهام موجود شرکت بیان شود.

به عنوان مثال، یک شرکت ممکن است 100 میلیون سهام موجود در بازار داشته باشد اما تنها 75 میلیون از آن سهام ممکن است واقعاً در دسترس عموم باشد. این بدان معناست که شناور 75 میلیون یا 75 درصد از کل سهام موجود است.

 

کدام سهام از شناور سهام حذف شود؟

 

سهام نگهداری شده توسط افراد داخلی (Insider )

سهام نگهداری شده در دفاتر خود شرکت مانند سهام خزانه (Treasury Stock)

سهام محدودی که توانایی مالک را برای فروش آن در یک دوره زمانی معین محدود می کند (Limited stock)

به طور خلاصه، هر سهمی که به صورت عمومی برای معامله در دسترس نباشد، می تواند از شناور حذف شود.

 

اما طبقه‌بندی سهام به‌عنوان شناور ممکن است تفاوت‌های دیگری داشته باشد و سرمایه‌گذاران ممکن است محاسبات خود را از شناور بر اساس ملاحظات زیر تنظیم کنند:

اگر سهام کافی در اختیار یک سرمایه گذار باشد که نیاز به تشکیل پرونده سه ماهه در کمیسیون بورس و اوراق بهادار باشد، معمولاً بیش از 5 درصد از سهام موجود است.

اگر یک سرمایه گذار بلندمدت بزرگ یا یک سرمایه گذار طبقه بندی شده به عنوان یک خودی سهام را در اختیار داشته باشد و قصد فروش آن را نداشته باشد.

منطق پشت این محاسبات این است که این سرمایه گذاران – مشابه سرمایه گذاران داخلی با سهام محدود – احتمالاً سهام خود را نمی فروشند و تنها در صورتی می توانند این کار را انجام دهند که فروش خود را به عموم اطلاع دهند. در نتیجه، سرمایه گذاران ممکن است تصور کنند که این سهام به طور موثر حداقل در کوتاه مدت قفل شده اند.

چرا توجه به سهام شناور مهم است؟

چرا شناور سهام برای سرمایه گذاران مهم است

سرمایه گذاران به شناور توجه می کنند زیرا به آنها نشان می دهد چقدر سهام برای معامله در دسترس است. این اطلاعات می‌تواند در زمان‌های کلیدی، مانند فشار کوتاه احتمالی، حیاتی باشد. اما همچنین ارزشمند است زیرا ساختار مالکیت شرکت را نشان می‌دهد و سرنخ‌هایی را ارائه می‌دهد که اگر شرکت نیاز به جمع‌آوری پول داشته باشد، چگونه ممکن است در آینده پیش برود.

سهامی که دارای شناور کوچک است عموماً نسبت به سهامی که دارای شناور بزرگ است نوسان بیشتری خواهد داشت. این به این دلیل است که با تعداد سهام کمتر، پیدا کردن خریدار یا فروشنده دشوارتر است. این باعث گسترش بیشتر و اغلب حجم کمتر می شود.

به دلیل انتشار محدود، سهام با شناور کوچک‌تر، حداقل در کوتاه‌مدت، نسبت به سهام شناور بزرگ‌تر، بی‌ثبات‌تر خواهند بود. سرمایه گذاران ممکن است سهام بیشتری را نسبت به آنچه در دسترس هستند تقاضا کنند و قیمت را بالا ببرد. همان دینامیک به صورت معکوس نیز کار می کند. بنابراین، اگر تقاضا برای سهام سقوط کند، می تواند قیمت سهام را بسیار پایین بیاورد.

 

نکته : اگر یک شرکت، سهامی را به عنوان سهام خزانه در اختیار داشته باشد (شاید پس از خرید مجدد سهام)، می تواند آن سهام را برای افزایش سرمایه به بازار بفروشد. ممکن است نیازی به مجوز سهام جدید برای افزایش سرمایه نداشته باشد. این سهام تبدیل به سهام موجود می شود و به عنوان بخشی از سهام شناور محسوب می شود.

 

دلایل کوچکتر بودن شناور ممکن است متفاوت باشد:

بازار ممکن است نتواند تمام سهام موجود را جذب کند، بنابراین پذیره نویسان عرضه اولیهتصمیم می گیرند تنها بخشی از سهام را بفروشند.

خودی ها نمی توانند یا نمی خواهند تمام سهام خود را به عنوان بخشی از عرضه اولیه بفروشند.

یک شناور کوچکتر ممکن است به تقویت سهام بیشتر از یک شناور بزرگتر کمک کند، زیرا عرضه اولیه ممکن است بتواند مجموعه کوچکتری از سرمایه گذاران را که هیجان بیشتری نسبت به سرمایه گذاری دارند جذب کند.

و شایان ذکر است که قیمت بالاتر در یک عرضه اولیه می تواند یک محدوده روانی برای قیمت سهام تعیین کند و به حمایت کمک کند.

درک سهام شناور

یک شرکت ممکن است دارای تعداد زیادی سهام موجود، اما سهام شناور محدود باشد. به عنوان مثال، فرض کنید یک شرکت دارای 50 میلیون سهم موجود است. از این 50 میلیون سهم، مؤسسات بزرگ دارای 35 میلیون سهم، مدیریت و خودی ها 5 میلیون سهم دارند و طرح مالکیت سهام کارکنان (ESOP) دارای 2 میلیون سهم است. بنابراین، سهام شناور تنها 8 میلیون سهم (50 میلیون سهم منهای 42 میلیون سهم) یا 16 درصد از سهام موجود است.

مقدار سهام شناور یک شرکت ممکن است در طول زمان افزایش یا کاهش یابد. این ممکن است به دلایل مختلفی رخ دهد. به عنوان مثال، یک شرکت ممکن است سهام اضافی را برای افزایش سرمایه بفروشد، که سپس سهام شناور را افزایش می دهد. اگر سهام محدود یا نزدیک در دسترس باشد، سهام شناور نیز افزایش خواهد یافت.

از طرف دیگر، اگر یک شرکت تصمیم به اجرای بازخرید سهام داشته باشد، تعداد سهام موجود کاهش می یابد. در این صورت، سهام شناور به عنوان درصدی از سهام موجود نیز کاهش می یابد.

 

چرا سهام شناور مهم است

سهام شناور یک شرکت یک عدد مهم برای سرمایه گذاران است زیرا نشان می دهد که چه تعداد سهام واقعاً برای خرید و فروش توسط عموم سرمایه گذاران موجود است. شناور پایین معمولاً مانعی برای معاملات فعال است. این عدم فعالیت معاملاتی می تواند ورود یا خروج سرمایه گذاران از موقعیت های سهامی را که شناور محدودی دارند دشوار کند.

سرمایه‌گذاران نهادی اغلب از معامله در شرکت‌هایی با سهام شناور کوچک‌تر اجتناب می‌کنند، زیرا سهام کمتری برای معامله وجود دارد، در نتیجه منجر به نقدینگی محدود و اسپرد پیشنهادی-فروش گسترده‌تر می‌شود.

در عوض، سرمایه گذاران نهادی (مانند صندوق های سرمایه گذاری مشترک، صندوق های بازنشستگی و شرکت های بیمه) که بلوک های بزرگ سهام را خریداری می کنند، به دنبال سرمایه گذاری در شرکت هایی با سهام شناور بزرگتر هستند. اگر در شرکت‌هایی با سهام شناور بزرگ سرمایه‌گذاری کنند، خریدهای کلان آن‌ها تاثیری بر قیمت سهام نخواهد داشت.

ملاحظات خاص

یک شرکت مسئولیتی در قبال نحوه معامله سهام در سهام شناور توسط عموم ندارد – این تابعی از بازار ثانویه است. بنابراین، سهامی که توسط سرمایه‌گذاران خریداری، فروخته می‌شود یا حتی کوتاه‌مدت می‌شوند، تأثیری بر شناور نمی‌گذارند، زیرا این اقدامات نشان‌دهنده تغییر در تعداد سهام در دسترس برای معامله نیست. آنها به سادگی نشان دهنده توزیع مجدد سهام هستند. به همین ترتیب، ایجاد و معامله گزینه‌ها روی سهام تأثیری بر شناور نمی‌گذارد.

توجه به این نکته ضروری است که مؤسسات سهامی را برای همیشه نگه نمی دارند. تعداد مالکیت سازمانی به طور منظم تغییر خواهد کرد، اگرچه نه همیشه با درصد قابل توجهی. کاهش مالکیت نهادی همراه با کاهش قیمت سهام می تواند نشان دهنده این باشد که موسسات در حال تخلیه سهام هستند. افزایش مالکیت نهادی نشان می دهد که مؤسسات در حال انباشت سهام هستند

سرمایه گذاری در بازار سهام همیشه یک ریسک است، به همین دلیل مهم است که قبل از هر تصمیمی درباره هر شرکت و سهام آن تحقیق کنید. یکی از اطلاعاتی که باید به آن توجه زیادی داشته باشید، شناور است، که تعداد سهام یک شرکت سهامی عام برای معامله است.

در اینجا نگاهی دقیق تر به آنچه سهام شناور است و چگونه می تواند به اطلاع رسانی استراتژی های سرمایه گذاری شما کمک کند، آورده شده است.

درک نحوه عملکرد سهام شناور

از آنجایی که سهام شناور تعداد سهامی است که برای معامله در دسترس عموم است، در طول زمان در معرض نوسانات قرار می گیرند و تحت تأثیر شرایط مختلف قرار می گیرند. آنها معمولاً به دو دسته بالا و پایین دسته بندی می شوند.

شناور بالا:

شناور سهام اگر تعداد سهام زیادی برای معامله در دسترس داشته باشد، بالا در نظر گرفته می شود. در مثال بالا، سهام شناور نماد کرمان ، با مسئولیت محدود در نظر گرفته می‌شود، زیرا اکثریت قریب به اتفاق کل سهام برای معامله باز است.

همچنین به این معنی است که خرید و فروش این سهام برای سرمایه گذاران آسان تر است زیرا تقاضای زیادی وجود ندارد. سهام شناور بالا توسط سرمایه گذاران نهادی مانند صندوق های سرمایه گذاری مشترک و شرکت های بیمه ترجیح داده می شود، زیرا آنها می توانند تعداد زیادی سهام را بدون تأثیر زیادی بر قیمت سهام خریداری کنند.

 

سهام شناور چیست؟

شناور پایین:

زمانی که درصد کمی از سهام برای معامله عمومی در دسترس باشد، شناور پایین در نظر گرفته می شود. این ممکن است نتیجه داشتن تعداد زیادی سهام نزدیک یا محدود یا داشتن سرمایه‌گذاران کم باشد. عرضه سهام کم است که می تواند خرید آنها را دشوار کند و سرمایه گذاری را منصرف کند.

هنگامی که یک شرکت سهام جدید را به عنوان راهی برای افزایش سرمایه منتشر می کند، ممکن است یک شناور افزایش یابد. همچنین در صورت خرید سهام توسط خودی ها یا سهامداران عمده می تواند کاهش یابد یا در صورت فروش سهام افزایش یابد.

نکته سریع: اسپرد قیمت پیشنهادی، تفاوت بین این است که یک نفر یک اوراق بهادار را به قیمت (قیمت پیشنهادی) می‌خرد و شخص دیگری مایل به فروش آن در هر زمان خاص است (قیمت درخواستی). هرچه اسپرد پیشنهاد خرید کمتر باشد، بهتر است. سهام شناور بالا معمولاً دارای شکاف پیشنهادی-فروش باریکی هستند، در حالی که سهام با شناور پایین اغلب شکاف بسیار بیشتری دارند.

 

این مقاله را نیز مطالعه نمایید :

 

سهام با شناور پایین چیست؟

 

این نوع نوسانات می تواند فرصت هایی برای خرید و فروش سهام برای کسب درآمد سریع ایجاد کند، اما به طور کلی سازگاربا استراتژی های سرمایه گذاری بلند مدت نیست.

. از آنجایی که ارزش سهام با شناور پایین می‌تواند بسیار غیرقابل پیش‌بینی باشد، سرمایه‌گذاری در آنها می‌تواند ریسک قابل‌توجهی را به همراه داشته باشد. همچنین سهام شناور پایین با کمبود مواجه هستند که می تواند خرید یا فروش آنها را با مشکل مواجه کند. در نتیجه، اسپرد پیشنهاد و تقاضا ممکن است بسیار بیشتر از آن چیزی باشد که با سهام شناور بالا پیدا می کنید.

شناور پایین می تواند برای یک سرمایه گذار مشکل ساز باشد. شناور پایین به طور کلی به معنای نقدینگی کم است. در نتیجه، برای سرمایه‌گذار سخت‌تر خواهد بود که وقتی می‌خواهد سهام را به دست بگیرد. همچنین ممکن است برای یک سرمایه‌گذار سخت‌تر باشد که سهام را در مسیر خود بفروشد و زیان‌ها ممکن است تسریع شود زیرا کسانی که در تلاش برای فروش هستند باعث کاهش شدید قیمت می‌شوند.

 

نکته مهم : به جای در نظر گرفتن شناور، مارکت کپ شناور را در نظر بگیرید بهتر هست. در واقع ضرب قیمت سهم در تعداد کل سهم ضرب در شناور سهم. این شاخص نرمال تری برای مقایسه سهام و تصمیم گیری برای انتخاب سهم است.

 

همانطور که قبلا ذکر شد، شرکت ها ممکن است تصمیم بگیرند که سهام شناور خود را با انتشار سهام جدید به عنوان راهی برای افزایش سرمایه یا تشویق معامله بیشتر افزایش دهند. اما آنها همچنین ممکن است تصمیم بگیرند که شناور خود را از طریق خرید سهام کاهش دهند، که می تواند منجر به افزایش ارزش سهام شود.

این معمولاً زمانی اتفاق می‌افتد که شرکت معتقد باشد سهامش بیش از حد تنزیل شده است، می‌خواهد در خودش سرمایه‌گذاری کند یا می‌خواهد شاهد افزایش نسبت‌های مالی خود باشد.

در هنگام سرمایه گذاری در سهام شناور پایین باید به چند نکته توجه داشت:

 

حجم نسبی (RVOL): این مقایسه نحوه اندازه گیری حجم معاملات فعلی در برابر حجم معاملات در دوره قبلی است. این شاخص کلیدی است زیرا می تواند بر نقدینگی شرکت تأثیر بگذارد و به سرمایه گذاران می گوید که آیا یک شرکت ارزش سرمایه گذاری در آن را دارد یا خیر.

واکنش ها به اخبار: آیا حجم یا قیمت سهام تحت تاثیر اخبار مربوط به شرکت منتشر کننده آن قرار گرفته است؟ اگر چنین است، این تغییر چه بود و چقدر طول کشید؟ هر چند وقت یکبار سهام تحت تأثیر چنین اخباری قرار می گیرد؟ پاسخ به این سؤالات می تواند به شما ایده ای در مورد عملکرد گذشته بدهد و نظر شما را در مورد آنچه ممکن است در آینده اتفاق بیفتد، آگاه کند.

درصد شناور: این تعداد کل سهام موجود برای معامله است که به صورت درصد بیان می شود. وقتی درصد شناور را در نظر می گیرید، از خود بپرسید: این شناور چقدر کوچک است و چه مدت از آن اندازه بوده است؟ آیا شرکت اخیرا اقدام به خرید مجدد سهام کرده است؟ آیا تقسیم سهام یا انشعاب معکوس وجود داشت؟ به دنبال دلایلی باشید که چرا شناور پایین است و آیا از نظر تاریخی چنین بوده است. این می تواند به شما بینشی بدهد که آیا فرصت خوبی برای سرمایه گذاری وجود دارد یا اینکه آیا باید سهام را واگذار کنید.

.

این مقاله می تواند برای شما مفید یاشد :

 

دیدگاه خود را اینجا قرار دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فیلدهای نمایش داده شده را انتخاب کنید. دیگران مخفی خواهند شد. برای تنظیم مجدد سفارش ، بکشید و رها کنید.
 • عکس
 • شناسه محصول
 • امتیاز
 • قیمت
 • در انبار
 • موجودی
 • افزودن به سبد خرید
 • توضیحات
 • محتوا
 • عرض
 • اندازه
 • تنظیمات بیشتر
 • نویسنده
 • قسمت
 • زبان
Click outside to hide the comparison bar
مقایسه