نقدینگی خارج از بازار چیست؟ نقدینگی فانتوم چیست؟

انواع نقدینگی
فارکس

نقدینگی خارج از بازار چیست؟ نقدینگی فانتوم چیست؟

چارت نگار : نقدینگی خارج از بازار چیست؟ نقدینگی فانتوم چیست؟

نقدینگی در مورد حجم است. هرچه سهام بیشتری برای خرید و فروش در بازار موجود باشد، گفته می شود که بازار نقدینگی بیشتری دارد. یکی دیگر از نشانه‌های نقدینگی این است که هنگام خروج سفارش‌های موجود، سفارش‌های جدید وارد بازار شوند تا دوباره آن ها را پر کنند.

بازارها به طور کلی نقدینگی را دوست دارند که به عنوان کاهش ریسک در نظر گرفته می شود، زیرا ورود یا خروج از معامله را آسان می کند.

همه بازارها نیاز به نقدینگی دارند، هم بورس های نمایش داده شده و هم دارک پول ها. نقدینگی مایه حیات آن هاست. بدون آن، معاملات نمی توانند تطبیق مناسبی (تطبیق معاملات خرید با فروش ) داشته باشند.

نقدینگی چیست؟

نقدینگی نیز تأثیر بسیار مهمی بر بازارها دارد. نقدینگی اسپردها را کاهش می دهد که تفاوت قیمت بین پیشنهاد خرید و فروش است. هر چه تعداد سهام در حال عرضه و مناقصه بیشتر باشد، پیشنهاد خرید و فروش نزدیک‌تر می‌شوند، که برای سرمایه‌گذاران خوب است، زیرا اختلاف بین پیشنهاد خرید و فروش همان چیزی است که سرمایه‌گذار (اغلب اوقات) پرداخت می‌کند. که این برای سرمایه گذاران یک هزینه است.

هنگامی که سهامی را می فروشید، اگر می خواهید معامله را فوراً انجام دهید، قیمت پیشنهادی خرید را دریافت می کنید (که کمتر از پیشنهاد فروش است). وقتی می خواهید سهامی را فورا بخرید، پیشنهاد فروش را پرداخت می­کنید (که بالاتر از قیمت پیشنهادی خرید است).

به این ترتیب شما همیشه تفاوت اسپرد را از دست می دهید. این هزینه ای است که برای اجرای فوری می پردازید. بنابراین برای یک سرمایه گذار اسپردهای کوچکتر خوب است زیرا به معنای هزینه های کمتر است.

با این حال، نقدینگی همیشه آنطور که به نظر می رسد نیست. سه نوع نقدینگی وجود دارد:

 • نقدینگی بازار
 • نقدینگی خارج از بازار ( Off_market liquidity )
 • نقدینگی فانتوم ( Phantom liquidity )

بخش های زیر به طور عمیق تر نقدینگی بازار و خارج از بازار و چرایی اهمیت آن ها را توضیح می دهد. برای اطلاعات بیشتر در مورد نقدینگی فانتوم، که اصطلاح جدیدتری است و بحث های زیادی را ایجاد کرده است، به نوار کناری نزدیک مراجعه کنید.

نقدینگی بازار

حجمی که در دفتر معاملات درج شده و در بورس وارد و خارج می­شود، نقدینگی بازار است. دیدن آن برای همه در دسترس است و شکل سنتی نقدینگی است. شما به راحتی می توانید نقد شوندگی یک سهم را از نقد شوندگی بازار آن مشخص کنید.

نقدینگی بازار مهم است زیرا هر چه نقدینگی بیشتر باشد، یک سفارش واحد یا تعداد انگشت شماری از سفارشات تأثیر کمتری بر قیمت سهام می­گذارد. هنگامی که نقدینگی فراوان وجود دارد، ارزش سهام تحت تأثیر یک سفارش واحد قرار نخواهد گرفت.

برای تعیین اینکه آیا سهام دارای نقدینگی فراوان در بازار است، به موارد زیر توجه ویژه­ای داشته باشید:

 • اسپرد: اسپرد کوچک، حتی 0.01 دلار، نشان دهنده نقدینگی خوب است.
 • عمق بازار: حجم، به عبارت دیگر، میزان سهام عرضه شده در دو طرف دفتر معاملات، عمق بازار را تعیین می کند.

اگر تعداد زیادی سهام (به تعداد هزاران یا حتی ده ها هزار) در هر دو طرف عرضه شود، این نشانه نقدینگی خوب است. اکثر سفارشات امروزه در تعداد چند صد سهم اجرا می شوند. اگر نقدینگی بسیار بالاتر از آن وجود داشته باشد، این سفارشات کوچک بازارها را به حرکت در نمی آورند.

همچنین به دنبال دفتر سفارشات بگردید تا در صورت خروج سفارشات موجود، با حجم جدید پر شود. بنابراین وقتی معامله ای مطابقت دارد و از دفترچه سفارش ناپدید می شود، آیا سفارش­های جدیدی روی صفحه ظاهر می­شود؟

نقدینگی بازار برای دارک پول­ها هم مهم است. اگر دارک پول­ها نقدینگی نداشته باشند، معاملات انجام نمی‌شود، امّا نقدینگی برای دارک پول ها از منظر قیمت‌گذاری نیز مهم است. دارک پول ها مرجع قیمت خود را از بازار نمایش داده شده می گیرند. هر چه نقدینگی بیشتر باشد، اسپردها کمتر می شوند. اسپردها در دارک پول ها از بازارهای نمایش داده شده پیروی خواهند کرد.

این مقاله هم می تواند برای شما مفید باشد :

بازارسازان چه کسانی هستند؟

 

نقدینگی خارج از بازار

نقدینگی خارج از بازار در بورس ارسال نمی­شود. اساساً نقدینگی خارج از بازار شامل سفارش‌هایی است که به یک دارک پول ارسال می‌شوند یا یک دستور شفاهی (غیر الزام‌آور) که به یک کارگزار داده می‌شود تا ببیند آیا می‌تواند مطابقت پیدا کند یا خیر؟

نقدینگی خارج از بازار

هر چه نقدینگی خارج از بازار بیشتر باشد، قیمت نمایش داده شده در بازار به عنوان شاخص ارزش منصفانه دقت کمتری دارد زیرا بسیاری از اطلاعات در مورد قیمتی که فعالان بازار مایل به معامله هستند برای همه فعالان بازار شناخته شده نیست.

تمام نقدینگی در دارک پول ها به عنوان نقدینگی خارج از بازار تلقی می شود. یافتن میزان نقدینگی خارج از بازار کار بسیار دشوارتر از بررسی نقدینگی بازار است. اینجاست که معامله گری الگوریتمی وارد عمل می­شود.

دارک پول ها میزان حجم پیشنهادی را نشان نمی‌دهند. (در غیر این صورت خیلی غیرشفاف نبودند، اینطور نیست؟) نقدینگی خارج از بازار در واقع اصلی ترین چیزی است که دارک پول ها را غیرشفاف می کند. این ناتوانی در دیدن مقدار پیشنهاد خرید یا فروش در هر زمان است.

نقدینگی فانتوم: وجود دارد یا خیر؟

نقدینگی فانتوم مفهومی است که با معاملات با تواتر بالا (اچ.اف.تی) به وجود آمده است و به ظاهر نقدینگی اشاره دارد. اگر به یک دفتر سفارش در بورس اوراق بهادار نگاه کنید، پیشنهادهای خرید و فروش فراوان و حجم زیادی را در دو طرف دفتر معاملات خواهید دید، اما آیا این حجم واقعا وجود دارد؟

نقدینگی فانتوم چیست؟

اگر این پیشنهادهای خرید و فروش توسط برنامه های اچ.اف.تی ارسال شوند، می توان آن ها را در میلی ثانیه برداشت کرد، به این معنی که نقدینگی که به نظر می رسد می تواند سریعتر از چشم بهم زدن ناپدید شود. آیا این نقدینگی واقعی است یا فانتوم است؟ آیا قرار است به نظر برسد که آنجاست، اما وقتی سعی می‌کنید آن را دنبال کنید، ناپدید می‌شود؟

حامیان اچ.اف.تی می­گویند چیزی به نام نقدینگی خیالی وجود ندارد. این فقط یک بازار فوق سریع است. کسانی که مخالف اچ.اف.تی هستند می­گویند نقدینگی فانتوم یک مشکل جدی است و اغلب سقوط ناگهانی سال 2010 را به عنوان نمونه ای از نقدینگی فانتوم ذکر می کنند، زمانی که تنها در چند ثانیه بازارها با خروج نقدینگی چندین صد نقطه سقوط کردند. .

 

دیدگاه خود را اینجا قرار دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فیلدهای نمایش داده شده را انتخاب کنید. دیگران مخفی خواهند شد. برای تنظیم مجدد سفارش ، بکشید و رها کنید.
 • عکس
 • شناسه محصول
 • امتیاز
 • قیمت
 • در انبار
 • موجودی
 • افزودن به سبد خرید
 • توضیحات
 • محتوا
 • عرض
 • اندازه
 • تنظیمات بیشتر
 • نویسنده
 • قسمت
 • زبان
Click outside to hide the comparison bar
مقایسه