دامیننس بیت کوین چیست؟

Blog_-_BITCOIN_SCALE
رمز ارز

دامیننس بیت کوین چیست؟

دامیننس بیت کوین چیست؟

بیت کوین اولین ارز دیجیتال و غیرمتمرکز است و همچنان یکی از معتبرترین ارزهای دیجیتال در جهان است. بیت کوین با توجه به ارزش بازار عظیم خود، که از مجموع بسیاری از بزرگترین آلت کوین ها فراتر می رود، تأثیر زیادی بر کل بازار ارزهای دیجیتال دارد.

دامیننس (تسلط ) بیت کوین درصدی از بازار ارزهای دیجیتال را می سنجد که می تواند به بیت کوین نسبت داده شود. پس چرا این مهم است؟

این مقاله توضیح می دهد که دامیننس بیت کوین چیست، چگونه کار می کند و چگونه می توانید از آن برای درک بهتر روندهای بازار استفاده کنید.

دامیننس بیت کوین چیست؟

دامیننس بیت کوین نسبت بین ارزش بازار بیت کوین به کل بازار کل بازار ارزهای دیجیتال است. این حس ارزش بیت کوین را نسبت به سایر ارزهای دیجیتال نشان می دهد و اغلب توسط سرمایه گذاران و معامله گران برای کمک به آنها در تصمیم گیری های سرمایه گذاری بهتر استفاده می شود.

نحوه محاسبه دامیننس بیت کوین

شما می توانید با تقسیم ارزش بازار بیت کوین بر ارزش بازار سایر ارزهای دیجیتال، به شاخص دامیننس بیت کوین برسید:

دامیننس بیت کوین = ارزش بازار BTC / ارزش بازار همه ارزهای دیجیتال دیگر

بیایید فرض کنیم که ارزش بازار بیت کوین 65 میلیون دلار و کل ارزش بازار ارز دیجیتال 100 میلیون دلار است. در این حالت با استفاده از فرمول، دامیننس بیت کوین 65 درصد است.

دامیننس بیتکوین چیست؟

دامیننس واقعی بیت کوین

برخی از معامله گران از گونه ای از دامیننس بیت کوین به نام شاخص دامیننس واقعی بیت کوین استفاده می کنند که فقط سکه هایی را در نظر می گیرد که بر مکانیزم اجماع اثبات کار متکی هستند. منطق این رویکرد این است که شاخص دامیننس واقعی بیت کوین متعهد به ردیابی حرکت سکه هایی است که پتانسیل استفاده به عنوان یک ابزار غیرمتمرکز مبادله در آینده را دارند.

نحوه محاسبه دامیننس واقعی بیت کوین

شاخص دامیننس واقعی بیت کوین با تقسیم ارزش بازار بیت کوین بر ارزش بازار بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال PoW محاسبه می شود:

شاخص دامیننس واقعی بیت کوین = ارزش بازار بیت کوین / (سرانه بازار بیت کوین + ارزش بازار سایر ارزهای دیجیتال PoW)

یک نقطه تمایز بین دامیننس واقعی بیت کوین و دامیننس بیت کوین این است که دامیننس واقعی بیت کوین، ICO ها و استیبل کوین ها را با توجه به ارتباط آنها با واسطه های متمرکز مستثنی می کند. در اوایل سال 2024، شاخص دامیننس واقعی بیت کوین حدود 70 درصد کاهش یافت، از 85 درصدی سال های اخیر که در دسامبر 2019 رخ داد.

تاریخچه دامیننس بیت کوین

در سال 2017، رونق ICO و ظهور آلت کوین های متعدد باعث شد تا سرمایه گذاران شروع به استفاده از دامیننس بیت کوین برای تعیین اینکه آیا ارزهای جایگزین نسبت به قیمت بیت کوین افزایش یا نزولی دارند یا خیر.

در حالی که این شاخص در حدود سال 2017 در جوامع تجاری مورد استفاده قرار گرفت، اما تا قبل از رونق آلتکوین در سال 2021 محبوبیت پیدا نکرد. CoinMarketCap و TradingView برخی از پلتفرم های اولیه برای نظارت بر دامیننس بیت کوین و رایج کردن آن به عنوان راهی برای مشاهده احساسات بازار بودند. روندها

تا سال 2017، با توجه به عدم رقابت قبلی با سایر ارزهای دیجیتال، بیت کوین 95 درصد از کل ارزش بازار ارزهای دیجیتال را به خود اختصاص می داد. در اوایل سال 2018، به دلیل رونق ICO و افزایش محبوبیت سایر بلاک چین‌ها مانند اتریوم و سولانا، دامیننس BTC به پایین‌ترین سطح تاریخ 37.6 درصد کاهش یافت. در سال 2019، زمانی که اتریوم دچار سقوط قیمت 87 درصدی شد، دامیننس BTC به حدود 71 درصد افزایش یافت.

در سال 2024، دامیننس بیت کوین کمی بالاتر از 51٪ است.

چگونه دامیننس بیت کوین با ارزش  بازار ارتباط دارد؟

همانطور که در بالا مشاهده شد، دامیننس بیت کوین از ارزش بازار به عنوان یک عامل اصلی استفاده می کند. اما چگونه می توان ارزش بازار را محاسبه کرد؟

ارزش بازار ارزش کل ارز دیجیتال است، یعنی تعداد کل سکه هایی که استخراج شده اند ضربدر قیمت یک سکه است:

ارزش بازار = تعداد کل سکه های استخراج شده x قیمت یک سکه

ارزش بازار هر ارز دیجیتال نشان دهنده محبوبیت آن در بین سرمایه گذاران است. سرمایه گذاران از آن برای بدست آوردن تصویری جامع از موقعیت ارز نسبت به سایر سکه ها در بازار کریپتو استفاده می کنند.

به طور کلی، ارزهای رمزنگاری شده با ارزش بالا آنهایی هستند که ارزش بازار آنها 10 میلیارد دلار است. ارزهای رمزپایه متوسط دارای نوسانات بیشتری هستند اما ممکن است پتانسیل رشد بیشتری نیز داشته باشند. ارزهای دیجیتال با سرمایه کوچک ممکن است پتانسیل زیادی برای رشد کوتاه مدت داشته باشند، اما اغلب کاملاً نوسان دارند و عموماً به عنوان یک سرمایه گذاری کریپتو پرخطر تلقی می شوند.

در ژانویه 2024، عرضه در گردش بیت کوین بیش از 19.6 میلیون و قیمت هر بیت کوین حدود 42997 دلار بود. با ضرب این دو، به ارزش بازار بیت کوین در آن ماه می رسیم: 843 میلیارد دلار.

از نظر تاریخی، جهت ارزش بازار ارزهای دیجیتال از ارزش بازار بیت کوین پیروی می کند. این در درجه اول به دلیل موقعیت بیت کوین به عنوان ارز دیجیتال پیشرو در بازار کریپتو است.

چرا بیت کوین محبوب ترین ارز دیجیتال برای سرمایه گذاران است؟

بیت کوین به عنوان «ارز رمزنگاری دروازه» ظهور کرده است و معمولاً اولین سرمایه گذاری است که معامله گران رمزارز قبل از به دست آوردن سایر ارزهای دیجیتال انجام می دهند. این به چند دلیل است:

بیت کوین به عنوان محبوب ترین ارز رمزنگاری شده از دید بالایی برخوردار است

بیت کوین تقریباً در هر صرافی ارز دیجیتال موجود است

عرضه بیت کوین به دلیل مکانیسم نصف شدن آن، کاهش تورم دارد

با افزایش تقاضا در بازار و حرکت سرمایه گذاران به سمت خرید ارز دیجیتال، قیمت بیت کوین افزایش می یابد و معمولاً اکثر ارزهای دیجیتال دیگر از بیت کوین پیروی می کنند. بنابراین معمولاً یک همبستگی مثبت بین بیت کوین و ارزش کل بازار ارز دیجیتال وجود دارد.

دامیننس بیت کوین

چه عواملی بر دامیننس BTC تأثیر می گذارد؟

در حالی که چندین عامل وجود دارد که بر شرایط بازار و دامیننس BTC تأثیر می گذارد، برخی از آنها مهم تر از سایرین هستند.

تغییر روند بازار

در طول سال‌ها، با رشد آلت‌کوین‌ها، BTC بخش قابل توجهی از سهم بازار خود را از دست داده است. این به این دلیل است که زنجیره‌هایی مانند اتریوم دارای قراردادهای هوشمند قابل برنامه‌ریزی هستند و می‌توانند میزبان برنامه‌های غیرمتمرکز (dApps) باشند.

در حالی که dApp ها در شبکه بیت کوین مستقر می شوند، به خصوص پس از به روز رسانی هایی مانند SegWit و Taproot، هنوز تنگناهایی وجود دارد که باید برطرف شوند زیرا زنجیره از ابتدا برای مقابله با این موانع ساخته نشده است.

معمولاً وقتی دامیننس بیت کوین افزایش می یابد، به این معنی است که مردم در مقایسه با آلت کوین ها بیشتر روی بیت کوین سرمایه گذاری می کنند. این به معنای یکی از دو چیز است: یا بیت کوین سریعتر از آلتکوین ها افزایش می یابد یا کندتر سقوط می کند.

بازارهای گاوی و بازار خرسی

یک قانون کلی دامیننس بیت کوین بسیار ساده است: آلت کوین ها به شدت بالا می روند و سخت تر سقوط می کنند.

در بازار صعودی، محبوبیت آلتکوین افزایش می یابد. این امر می‌تواند باعث شود که سرمایه‌گذاران به آلت‌کوین‌ها، پروژه‌های NFT و دارایی‌های پرریسک‌تر به امید بازدهی بزرگ روی بیاورند. این امر باعث کاهش دامیننس BTC می شود.

رمپینگ از طریق استیبل کوین ها

افزایش استیبل کوین‌ها، ارزهای رمزپایه‌ای که قیمت آن‌ها تلاش می‌کند تا با چسباندن به دارایی‌ای باثبات مانند دلار آمریکا، یک ارزش ثابت را حفظ کند، فشار طولانی‌مدتی بر دامیننس BTC وارد کرده است. به طور خاص، در طول یک بازار نزولی یا سایر دوره‌های نوسان، استیبل کوین‌ها اغلب به‌عنوان یک ارز دیجیتال استفاده می‌شوند که نسبت به بسیاری دیگر از نوسانات کمتری تلقی می‌شود.

هنگامی که شرایط بازار بی ثبات است، ممکن است استیبل کوین ها توسط سرمایه گذاران ریسک گریزتر مورد استفاده قرار گیرند. این به سرمایه گذاران بومی رمزارز اجازه می دهد تا در دوره های نوسان شدید بازار در فضای کریپتو بمانند.

استیبل کوین ها در حال حاضر دارای ارزش بازاری تقریباً 134 میلیارد دلاری هستند. تتر، بزرگترین استیبل کوین، دارای ارزش بازاری حدود 95 میلیارد دلار است که از 4.1 میلیارد دلار در ابتدای سال 2020 افزایش یافته است. ارزش بازار دومین استیبل کوین بزرگ، USD Coin، 25.4 میلیارد دلار است.

در نتیجه رمپینگ استیبل کوین، سهم کل ارزش گذاری بازار ارزهای دیجیتال منتسب به بیت کوین کاهش یافته و در حال کاهش است. با این حال، با سقوط USTC در سال 2022، این روند لزوما تضمین نمی شود که ادامه یابد.

سکه ها و پروژه های جدید

در حال حاضر هزاران ارز دیجیتال با ارزش کل بازار بیش از 1 تریلیون دلار وجود دارد. مجموعه‌های NFT مانند VeeFriends و CryptoPunks نیز به‌عنوان دارایی‌های رمزنگاری جایگزین ظاهر شده‌اند که با توجه به اینکه بیشتر NFT‌ها روی این بلاک‌چین‌ها (مانند اتریوم) هستند، می‌توانند برای آلت‌کوین‌ها مطلوب باشند.

نحوه استفاده از دامیننس بیت کوین

دامیننس بیت کوین معیاری است که درصد کل ارزش بازار کریپتو که توسط بیت کوین نشان داده می شود را اندازه می گیرد. این می تواند یک معیار مفید برای ارزیابی سلامت کل بازار ارزهای دیجیتال باشد.

در زیر چند روش برای استفاده از این معیار وجود دارد.

توجه در مدیریت ریسک

سرمایه گذاران می توانند از دامیننس بیت کوین به عنوان یکی از عوامل برای کمک به مدیریت ریسک کلی خود در بازار ارزهای دیجیتال استفاده کنند.

به عنوان مثال، اگر ارزش بیت کوین در حال کاهش باشد اما دامیننس بیت کوین در حال افزایش باشد، این می تواند نشانه ای از بازار نزولی بالقوه آلت کوین ها باشد. در این صورت، سرمایه‌گذارانی که به‌شدت روی آلت‌کوین‌ها سرمایه‌گذاری می‌کنند، ممکن است به فروش برخی از موقعیت‌های خود و انتقال به بیت‌کوین فکر کنند.

سرمایه گذاران ممکن است از دامیننس بیت کوین به عنوان فشارسنج استفاده کنند تا به آنها کمک کند تا احساسات کلی بازار را بسنجند و در مورد چگونگی تنوع بخشیدن به سبد ارزهای دیجیتال خود تصمیم بگیرند.

قرار گرفتن در معرض آلتکوین را افزایش دهید

دامیننس بیت کوین نیز ممکن است توسط معامله گران استفاده شود تا بهتر بفهمند کدام ارزهای دیجیتال بیشترین پتانسیل را دارند.

وقتی سرمایه بیشتری به آلت کوین ها سرازیر می شود، ارزش بازار بیت کوین کاهش می یابد و دامیننس بیت کوین ممکن است شروع به کاهش کند. مشاهده بازار در این دوره ممکن است به سرمایه گذاران خاصی کمک کند تا پروژه های امیدوارکننده را شناسایی کنند.

دامیننس بیت کوین

چرخه دامیننس بیت کوین

افزایش و سقوط ارزهای دیجیتال چرخه ای است و به طور کلی به ترتیب زیر قابل مشاهده است:

 1. BTC افزایش می یابد

 1. آلت کوین های مارکت کپ بزرگ بالا می روند

 1. آلت کوین های مارکت کپ متوسط افزایش می یابد

 1. آلت های مارکت کپ کوچک بالا می روند

 1. بیت کوین شروع به کاهش می کند (اما بقیه همچنان در حال افزایش هستند)

 1. آلت‌های مارکت کپ بزرگ شروع به سقوط می‌کنند (الت کوین های با مارکت کپ متوسط و کوچک همچنان که حرکت دارند ادامه می‌یابند)

 1. آلت های مارکت کپ متوسط شروع به سقوط می کنند (مارکت کپ پایین ها به فشار دادن ادامه می دهد)

 1. در نهایت الکوین های با مارکت کپ کوچک نیز خراب می شود

به عنوان مثال، اگر ارزش بیت کوین در حال افزایش باشد اما دامیننس بیت کوین در حال کاهش باشد، این می تواند نشانه ای از بازار صعودی بالقوه برای آلت کوین ها باشد. در این صورت، سرمایه‌گذارانی که عمدتا بیت‌کوین را در اختیار دارند، ممکن است بخواهند با سرمایه‌گذاری در آلت‌کوین‌هایی که می‌توانند قیمت آن‌ها افزایش پیدا کند، سبدهای خود را متنوع کنند.

منابعی که در آن می توان دامیننس بیت کوین را ردیابی کرد

سلطه بیت کوین با بازارهای کریپتو تغییر می کند، بنابراین دشوار است که انگشت خود را روی نبض روندهای دائما در حال تغییر بازار نگه دارید. خوشبختانه، چندین سایت، ابزار و پلتفرم وجود دارد که به شما امکان می‌دهد به راحتی دامیننس بیت کوین را ردیابی کنید:

CoinMarketCap

CoinMarketCap یک سایت محبوب است که به شما امکان می دهد دامیننس بیت کوین را به صورت روزانه و همچنین سایر معیارهای ارزهای دیجیتال مانند قیمت، ارزش بازار، حجم 24 ساعته و رتبه بندی سکه در صرافی های ارز دیجیتال را مشاهده کنید.

CoinGecko

مشابه CoinMarketCap، CoinGecko با معیارهایی مانند قیمت واقعی و تاریخی، حجم، عرضه در گردش و سقف بازار برای هزاران ارز دیجیتال، نمای کلی گسترده‌ای از بازار کریپتو به شما ارائه می‌دهد.

TradingView

TradingView سایتی است که به شما امکان می دهد معیارهایی مانند دامیننس بیت کوین، رتبه بندی TTV (کل ارزش قفل شده)، آدرس های کیف پول کلی، بازنده ها و بازندگان و سایر روندهای بازار برای ارزهای دیجیتال مختلف را مشاهده کنید.

دامیننس بیت کوین  خوب است یا بد؟

دامیننس بیت کوین معیاری است که می تواند برای درک بهتر بازارهای رمزنگاری، شناسایی پروژه های بالقوه امیدوارکننده و کمک به تصمیم گیری در مورد نحوه تعادل سبد ارزهای دیجیتال مورد استفاده قرار گیرد.

با این حال، این یک معیار بحث برانگیز است. برخی افراد بر این باورند که دامیننس بیت کوین در گذشته تنها به این دلیل مهم بوده است که ارزهای دیجیتال بسیار کمی وجود داشته است. آنها استدلال می کنند که با گذشت زمان، بیت کوین تأثیر کمتری بر بازار خواهد داشت.

با این وجود دامیننس بیت کوین یک معیار محبوب است، به ویژه در میان طرفداران بیت کوین.

تحلیل بنیادی ارز دیجیتال کاوا – KAVA بر اساس نظر هوش مصنوعی (AI)

دیدگاه خود را اینجا قرار دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فیلدهای نمایش داده شده را انتخاب کنید. دیگران مخفی خواهند شد. برای تنظیم مجدد سفارش ، بکشید و رها کنید.
 • عکس
 • شناسه محصول
 • امتیاز
 • قیمت
 • در انبار
 • موجودی
 • افزودن به سبد خرید
 • توضیحات
 • محتوا
 • عرض
 • اندازه
 • تنظیمات بیشتر
 • نویسنده
 • قسمت
 • زبان
Click outside to hide the comparison bar
مقایسه