شبکه چیا: معرفی ارز چیا پایدار و دوستدار محیط زیست

chia network
رمز ارز

شبکه چیا: معرفی ارز چیا پایدار و دوستدار محیط زیست

شبکه چیا: معرفی ارز چیا پایدار و دوستدار محیط زیست

Nov 16, 2022

 •

زمان مطالعه 17 دقیقه

بینش های کلیدی

شبکه چیا یک بلاک چین لایه ۱ غیرمتمرکز با معماری پایدار و سازگار با مقررات است. این پروتکل توسط شبکه چیا .، یک شرکت خصوصی به رهبری برام کوهن، بنیانگذار بیت تورنت، هدایت می شود.

چیا (Chia ) یکی از بزرگترین شبکه های گره را در اکوسیستم رمزنگاری حفظ می کند. نهادهای نظارتی قابل توجهی از جمله بانک جهانی، شرکت مالی بین المللی  و دولت کاستاریکا با چیا همکاری کرده اند. در سال 2022، حجم تراکنش روزانه شبکه تقریباً به پایین ترین حد خود باقی مانده است.

در سال گذشته، تنظیم‌کننده‌ها و سرمایه‌گذاران به طور فزاینده‌ای از استانداردهای پایداری مکانیزم‌های اجماع پیشرو لایه 1 (L1) انتقاد کردند. بیت کوین برای منابع مورد نیاز طرح اثبات کار (PoW) خود مورد بررسی قرار گرفته است. نگرانی ها در مورد مصرف انرژی بلاک چین باعث شده است که قانونگذاران در نیویورک خواستار ممنوعیت کامل عملیات استخراج بیت کوین، با اشاره به استرس احتمالی شبکه برق و افزایش قیمت انرژی شوند. از طرف دیگر، پروتکل‌های اثبات سهام مانند اتریوم با کسری از انرژی مصرف شده اثبات کار به اجماع دست می‌یابند. با این حال، تحقیقاتی که به خطرات متمرکز اعتبارسنجی اشاره می کند، بحث های داغی را در مورد مقاومت اتریوم در برابر سانسور ایجاد کرده است.

پروتکل پرداخت شبکه چیا تلاش می کند تا به درخواست ها برای طراحی بلاک چین L-1 پایدارتر و غیرمتمرکز پاسخ دهد. چیا جنبه‌های بیت‌کوین و اتریوم را ترکیب می‌کند و عملکرد قرارداد هوشمند را در بالای معماری اجماع ناکاموتو ارائه می‌کند. مکانیسم اجماع اثبات فضا و زمان (PoST) منحصر به فرد آن، کاربران را ملزم می کند تا از فضای هارد دیسک استفاده نشده برای هماهنگ کردن تولید بلوک و کسب پاداش استفاده کنند. در مقایسه با اثبات کار، PoST هم هزینه های سخت افزاری کمتری دارد و هم تقاضای برق مصرفی کمتری دارد. این مانع ورود کم، شبکه چیا را قادر می سازد تا حجم بالایی و تعداد گره های توزیع شده جغرافیایی را در مقایسه با سایر پروتکل ها افزایش دهد.

تضمین پایداری و تمرکززدایی چیا هنوز به اثرات شبکه قابل توجهی منجر نشده است، اما تیم پروژه آن اهداف بلندمدت را برای ایجاد اکوسیستمی برای پرداخت‌های همتا به همتا بین کاربران، همراه با ادغام شرکت و دولت حفظ می‌کند.

 

زمینه

در 1 آگوست 2017، برام کوهن شبکه چیا را تأسیس کرد. کوهن همچنین یکی از بنیانگذاران و مخترع بیت تورنت ( BitTorrent)، یک شبکه اشتراک گذاری فایل نظیر به نظیر و یکی از پرکاربردترین پروتکل های اینترنتی در تاریخ است.

در ژانویه 2018، کوهن اولین مقاله دانشگاهی شبکه چیا را نوشت و منتشر کرد. با تمرکز بر جایگزین های اقتصادی برای اثبات کار، یافته های این مقاله به عنوان پایه ای برای الگوریتم جدید ناکاموتو اجماع شبکه، اثبات فضا و زمان (PoST) عمل می کند.

از زمان آغاز به کار، شبکه چیا بیش از 75 میلیون دلار برای تامین مالی جمع آوری کرده است، با آخرین دور توسط ریچموند گلوبال ونچرژ و اندرسن هوروویتز در می 2021. در ژانویه 2019، تیم پروژه کد منبع باز را برای تابع تاخیر قابل تایید (VDF) منتشر کرد. ، یک رمزنگاری ابتدایی مورد استفاده در اجماع PoST. در اواخر همان سال، چیا اولین پتنت های موقت خود را ثبت کرد و طرح جامع شبکه را در کتاب سبز خود به تفصیل شرح داد.

شبکه اصلی (Chia Mainnet) در 19 مارس 2021 با تراکنش‌ها و زبان کدگذاری پروتکل آن، Chialisp، در 3 مه 2021 فعال شد. از زمان راه‌اندازی، توسعه شبکه توسط شرکت شبکه چیا.، یک شرکت دلاور، رهبری می‌شود.

 

شرکت و هیئت‌مدیره آن بر ذخیره استراتژیک، خزانه‌داری حاوی 21 میلیون XCH که به عنوان بخشی از رویداد تولید توکن «پیش از مزرعه» در راه‌اندازی شبکه اصلی ایجاد شده است، کنترل دارند. در زمان نگارش این مقاله، XCH که در ذخیره استراتژیک نگهداری می شود تقریباً 80 درصد از کل عرضه توکن را تشکیل می دهد.

این شرکت با SEC برای تعیین طبقه بندی ذخایر کار کرده است و قصد دارد به طور فعال با تنظیم کننده ها در مورد ساختار سهام، حاکمیت شرکتی (از جمله روی ذخایر) و رویداد بالقوه IPO کار کند. کنترل صلاحیتی بر ذخایر به طور مساوی بین شرکت مادر چیا مستقر در ایالات متحده و شرکت تابعه سوئیسی آن تقسیم شده است.

chia

فن آوری

مکانیسم اجماع

شبکه چیا از مکانیسم اجماع PoST خود برای تضمین امنیت و تمرکززدایی بدون نیاز به منابع پرهزینه استفاده می کند. PoST مشابه اثلات کار است، با این تفاوت که شرکت کنندگان PoST به جای قدرت محاسباتی، فضای دیسک را برای تأیید اثبات های رمزنگاری کمک می کنند. در نتیجه، شبکه فقط 0.09 درصد از انرژی مصرفی سالانه بیت کوین را مصرف می کند. با 0.19 تراوات ساعت در سال، شبکه چیا از مقدار قابل مقایسه ای الکتریسیته به عنوان پروتکل های اثبات سهام استفاده می کند، با مصرف برق سالانه تقریباً مشابه سولانا (0.19 تراوات ساعت در سال) و فقط اسماً مصرف بیشتری نسبت به اتریوم (0.01 تراوات ساعت در سال) دارد.

 

شبکه چیا

اثبات فضا

در چیا، اثبات فضا (Proof-of-Space )، کاربران فایل‌های داده‌ای بزرگ، معروف به «نقشه» را ذخیره می‌کنند که حاوی مجموعه‌هایی از هش‌های از پیش تولید شده است. این کاربران، که به عنوان “کشاورزان” شناخته می شوند، وظیفه دارند با استفاده از نرم افزاری که به عنوان دروگر (harvester) شناخته می شود، قطعات ذخیره شده را اسکن کنند تا یک کد هش نزدیک به هش درخواستی را پیدا کنند.

فرآیند «نقشه‌گذاری» فایل‌های ذخیره‌شده روی سخت‌افزار ذخیره‌سازی و «فارمر» برای یک هش درخواستی، به مقدار کمی از محاسبات نیاز دارد. از آنجایی که نمودارها را می توان مجدداً استفاده کرد، نیازی به تولید مجدد نمودارها در هر بار جستجوی هش نیست. از سوی دیگر، در اثبات کار بیت‌کوین، ماینرها جایگشت‌های هش را در هر بلوک بازسازی می‌کنند که به قدرت محاسباتی قابل توجهی نیاز دارد. بنابراین، PoST از نیاز به رقابت برای قدرت محاسباتی برای تولید هش‌های جدید اجتناب می‌کند. در عوض، فضای ذخیره سازی کالای اصلی است.

احتمال حل چالش و کسب پاداش بلوک متناسب با سهم کشاورز از کل فضای ذخیره سازی استقرار شده در شبکه است. برای حفظ نرخ ثابت ایجاد بلوک، شبکه چیا همچنین شامل تنظیم سختی است. این مکانیسم به صورت الگوریتمی تقاضاهای رسم را به گونه ای تنظیم می کند که 32 بلوک با زمان هدف به طور متوسط ​​10 دقیقه ایجاد شود. دشواری اجماع شبکه هر 4608 بلوک (تقریباً هر 24 ساعت) تنظیم می‌شود، با افزایش سختی کشاورزی زمانی که تولید بلوک خیلی سریع است، و زمانی که بلوک‌ها به کندی تکمیل می‌شوند، کاهش می‌یابد.

طبیعت بدون مجوز چیا به هر کاربری با هارد دیسک و اتصال به اینترنت اجازه می دهد تا در کشاورزی شرکت کند. کشاورزان همچنین می توانند منابع ذخیره سازی را با هم جمع کنند تا احتمال کسب جوایز XCH را افزایش دهند. برخلاف اثبات کارو اثبات سهام، کشاورز با اثبات برنده محتویات یک بلوک را انتخاب می کند، نه خود استخر. این امر خطر کنترل نامطلوب استخرهای متمرکز بر فعالیت پروتکل را کاهش می دهد.

نمونه هایی از سخت افزار برای ذخیره سازی و زمین های کشاورزی را می توان در اینجا یافت.

 

اثبات زمان

“اثبات زمان” شبکه چیا تضمین می کند که مدت زمان مشخصی پس از صدور هر چالش و در نتیجه ایجاد هر بلوک سپری شده است. با انجام این کار، انگیزه کشاورزان برای اسکن سریع تر نمودارها و سرمایه گذاری در سخت افزار محاسباتی سریعتر را از بین می برد.

اثبات زمان از طریق توابع تأخیر قابل تأیید (VDF) به دست می‌آید، که اثبات‌های رمزنگاری زمان‌بر برای پیشبرد زنجیره شبکه چیا هستند. در حالی که تولید VDF ها زمان بر است، می توان آنها را بدون انجام مجدد کل محاسبات متوالی به سرعت تأیید کرد. این شبیه به این است که چگونه در اثبات کار، می توان به راحتی سنگین ترین زنجیره را بدون تکرار خود کار تعیین کرد.

بدون VDF، چالش‌های اضافی با همان سرعتی که کشاورزان می‌توانند آن‌ها را حل کنند، ایجاد می‌شوند، که کشاورزان را تشویق می‌کند تا در قدرت محاسباتی سرمایه‌گذاری کنند تا نقشه‌ها را سریع‌تر اسکن کنند. این همچنین می‌تواند باعث نوسان در زمان‌های بلوک و سطح حمله باز برای حملات تکراری شود که در آن تراکنش‌ها به طور تقلبی دوباره ارسال می‌شوند. اگر مهاجم یک زنجیره جایگزین نادرست به شبکه ارائه کند، گره ها می توانند با بررسی اینکه آیا بلوک ها حاوی VDF های مورد نیاز هستند یا خیر، می توانند به سرعت آن را باطل کنند.

VDF ها توسط گره های کاملی که به عنوان زمان داران شناخته می شوند، اجرا می شوند، که همچنین مسئول ایجاد چالش ها برای شبکه هستند. اگرچه هیچ پاداش پولی برای اجرای سرور VDF وجود ندارد، زمان دارانافزونگی و امنیت را به شبکه اضافه می کند. فقط یک زمان دار(Timelord) باید در حال اجرا باشد تا زنجیره به جلو حرکت کند، و شرکت چیا قصد دارد تا زمان داران را برای اطمینان از زنده بودن شبکه اجرا کند.

از آنجایی که هر بلوک در بلاک چین شبکه چیا باید شامل یک اثبات فضای تایید شده (VDF) و اثبات زمان (کد هش اسکن شده نزدیک به هش چالش) باشد، زمان داران تنها پس از دو فضا و- چالش های جدید صادر می کند. معیارهای زمانی برآورده شده است.

 

چیا کوین

مدل معاملاتی UTXO

یکی دیگر از شباهت های قابل توجه به بیت کوین، مدل خروجی های تراکنش خرج نشده شبکه چیا (UTXO) است که به «مدل مجموعه سکه» معروف است. هر سکه نشان دهنده مقدار تخصیص یافته XCH خرج نشده است که فقط می تواند پس از حل یک معمای رمزنگاری خرج شود.

برخلاف مدل‌های مبتنی بر حساب، هر کسی می‌تواند تلاش کند تا سکه‌ها را در شبکه خرج کند و هیچ مفهومی از مالکیت سکه وجود ندارد. اگر شخصی دارای یک جفت کلید عمومی/خصوصی خاص برای آن بسته تراکنش باشد، بالفعل «مالک» سکه است.

برخلاف مدل UTXO بیت کوین، در مدل مجموعه کوین، تمام تراکنش‌های درون یک بلوک به طور همزمان انجام می‌شوند، که از فرصت‌های MEV مانند حملات جلویی، پشت سر هم و ساندویچی جلوگیری می‌کند.

 

محاسبات

Chialisp زبان قرارداد هوشمند بومی شبکه چیا است. Chialisp بر اساس Lisp، یک زبان برنامه نویسی 60 ساله است که در طول تاریخ به عنوان پایه ای برای تکرارهای مختلف زبان بیانی عمل کرده است.

Chialisp در کنار استاندارد توکن CAT2 کار می‌کند که به توسعه‌دهندگان اجازه می‌دهد تا دارایی‌های قابل برنامه‌ریزی روی زنجیره‌ای که به نام Chia Asset Tokens (CAT) شناخته می‌شوند، بسازند. CAT2 مشابه استاندارد توکن ERC-20 در شبکه اتریوم است و می تواند استیبل کوین ها و توکن های عرضه محدود را در خود جای دهد. دو تفاوت قابل توجه بین CAT و توکن های ERC-20 عبارتند از:

گربه ها را نمی توان بدون اجازه مالک منجمد یا مصادره کرد.هنگامی که یک CAT توزیع شد، تغییر عملکرد دارایی در کل عرضه توکن غیرممکن است. تلاش برای انجام این کار عملاً نسخه “قدیمی” CAT را با عرضه کاملاً جدیدی از توکن ها جایگزین می کند.

توکنومیک و حکمرانی

توکنومیکس

توکن بومی شبکه Chia Chia (XCH) برای پرداخت ها، هزینه های گاز و امنیت شبکه استفاده می شود. کشاورزان برای گنجاندن تراکنش‌های ممپول در بلوک‌های منتشر شده، کارمزد تراکنش دریافت می‌کنند. با این حال، اگر ممپول پر نباشد، تراکنش‌ها نیازی به شامل کارمزد ندارند و کشاورزان فقط پاداش بلوک XCH را دریافت می‌کنند. از 14 نوامبر 2022، شبکه چیا فقط بلوک هایی را ایجاد می کند که 50٪ از حداکثر اندازه را داشته باشند تا از انقباض شبکه جلوگیری کند.

پس از راه‌اندازی شبکه چیا در مارس 2021، 21 میلیون XCH ساخته شد و به یک استخر ذخیره استراتژیک که توسط شرکت شبکه چیا کنترل می‌شود، تخصیص یافت. از 14 نوامبر 2022، شرکت شبکه چیا. حق توزیع استراتژیک XCH از استراتژیک را حفظ می‌کند. ذخیره به اکوسیستم چیا. با توجه به حجم کم تراکنش پروتکل، این امکان وجود دارد که از ذخایر برای جذب کاربران به اکوسیستم استفاده شود. با این حال، تیم پروژه برنامه‌های واضحی برای انجام این کار در آینده نزدیک بیان نکرده است.

 

chia governance

XCH های اضافی ساخته شده و از طریق پاداش برای فارمرها توزیع می شود. در حال حاضر 64 XCH هر 10 دقیقه ایجاد می شود. این مقدار چهار بار (در سال های 2025، 2028، 2031 و 2033) نصف می شود تا زمانی که به طور دائم در 4 XCH در هر 10 دقیقه ثابت شود. بنابراین، برخلاف BTC، XCH منبع ثابتی ندارد.

انتشار ثابت دنباله دار برای اطمینان از اینکه نسبت کارمزد تراکنش به پاداش بلوک به اندازه کافی متعادل می ماند تا فارمرها را از بازنویسی بلوک ها برای پاداش های بالاتر بازدارد، طراحی شده است. انتقادات اخیر از عرضه محدود بیت کوین باعث شده است که برخی از توسعه دهندگان پیشنهاد کنند انتشار مشابهی نیز به بیت کوین اضافه شود.

برنامه زمان‌بندی انتشار شبکه چیا پیش‌بینی می‌کند که تقریباً ۲۱ سال از راه‌اندازی شبکه اصلی طول می‌کشد تا پاداش‌های کشاورزی در گردش به اندازه ذخیره استراتژیک شبکه چیا باشد.

 

حاکمیت شرکتی

از 14 نوامبر 2022، شرکت شبکه چیا . یک شرکت خصوصی است، اما آنها در حال برنامه ریزی برای عرضه عمومی در آینده هستند. این شرکت اعلام کرده است که هیچ یک از XCH را در ذخیره استراتژیک صرف یا تخصیص نخواهد داد تا زمانی که به یک شرکت سهامی عام تبدیل شود. پس از عمومی شدن، آنها از ذخیره استراتژیک برای اهدافی مانند:

اعطای وام XCH به دولت‌ها، مؤسسات مالی، بازارسازان و شرکت‌های دارای اعتبار برای تأمین نقدینگی پروژه‌های مرتبط با چیا

بازخرید سهام یا تقسیم سود بین سهامداران سرمایه‌گذاری در پروژه‌ها و فن‌آوری‌ها برای ترویج استفاده از شبکه چیا

شرکت شبکه چیا در رابطه با فعالیت های خود سه تضمین زیر را ارائه می دهد:

این شرکت بدون ارائه اطلاعیه 90 روزه به عموم، XCH را از ذخیره استراتژیک نمی فروشد. این توسط یک مجموعه قوانین تعبیه شده در کیف پول ذخیره استراتژیک شبکه چیا اعمال می شود که به 90 روز پس از شروع استقرار XCH از کیف نیاز دارد.

شرکت غرامتی به کارمندان یا افراد وابسته به شرکت با XCH پرداخت نخواهد کرد و نکرده است.

شرکت عملیات کشاورزی XCH را تأمین مالی یا انجام نخواهد داد.

وضعیت فعلی شبکه و اکوسیستم چیا

فعالیت شبکه

چیا

حجم معاملات روزانه در طول سال 2022 با نوسانات قابل توجهی روبرو بوده است. از اول ژوئن 2022، حجم تراکنش های روزانه حدود 90000 تراکنش روزانه بوده است که تقریباً 97 درصد از بالاترین میزان خود در ماه فوریه کاهش داشته است. حجم در 12 فوریه 2022 با کمتر از 3 میلیون تراکنش به اوج خود رسید، با اوج‌ها و دره‌های بزرگ در نوسانات حجم تا ژوئن. این نوسان ممکن است ناشی از “طوفان های گرد و غبار” باشد، که در آن کاربر موجی از سکه های دقیقه ای را در تلاش برای ایجاد اختلال در شبکه ارسال می کند.

تعداد آدرس‌های منحصربه‌فرد در شبکه از می 2021 به طور پیوسته افزایش یافته است و به طور متوسط ​​روزانه 50000 آدرس جدید اضافه می‌شود. بر اساس CoinMarketCap، ارزش بازار در گردش شبکه چیا در حال حاضر رتبه 145 را در بین تمام ارزهای دیجیتال دارد که نسبت به اوج حجم تراکنش در 12 فوریه 2022 (187) پیشرفت قابل توجهی دارد.

 

شبکه چیا در حال حاضر دارای 115000 گره پیشرو L-1 است که بلاک چین چیا را از سراسر جهان تأیید می کند، از جمله چین (حدود 18.5٪ گره ها)، ایالات متحده (حدود 14٪ از گره ها)، آلمان (7.6٪ از گره ها)، روسیه (7.1٪ از گره ها) و دیگران.

chia

زیست بوم

مشارکت ها و موارد استفاده در دنیای واقعی

توسعه اکوسیستم شبکه چیا در درجه اول بر پیشبرد مأموریت خود برای تبدیل شدن به یک پشته زیرساخت مالی سازگار و پایدار متمرکز شده است. شرکت شبکه چیا. با مشارکت با پروژه‌ها و سازمان‌هایی که ابتکارات را برای بهتر کردن کره زمین پیش می‌برند، به این مهم دست یافته است.

انبار آب و هوا: در نوامبر 2021، شبکه چیا همکاری خود را با انبار آب و هوای بانک جهانی برای توسعه یک نمونه اولیه به اشتراک گذاری داده برای اطلاعات پروژه آب و هوا اعلام کرد. راه حل چیا سیستم های ثبت مستقل و دولتی را برای کمک به کشورها برای دستیابی به اهداف کاهش انتشار کربن متصل می کند. در اکتبر 2022، انجمن تجارت بین‌المللی انتشار گازهای گلخانه‌ای (IETA)، بانک جهانی و دولت سنگاپور همکاری مشترکی را برای همکاری با شبکه چیا بر روی راه‌حل اشتراک‌گذاری ابرداده با افست کربن اعلام کردند.

اعتبارات کربن توکن شده: در ماه اوت گذشته، شرکت مالی بین‌المللی (IFC) اعلام کرد که با شبکه چیا در صندوق فرصت‌های کربن، یک راه‌حل توکن‌شده برای اعتبارات کربن تأیید شده، همکاری خواهد کرد. با استفاده از شبکه چیا، این پلت فرم بازار کربن ایمن و شفاف را فعال می کند، در حالی که سرمایه گذاری سرمایه را در پروژه های تغییرات آب و هوایی هدایت می کند.

مشارکت با کاستاریکا: چیا یک یادداشت تفاهم (توافق بین طرفین) با دولت کاستاریکا در نوامبر 2021 اعلام کرد. با کمک تخصص فنی شرکت شبکه چیا .، کاستاریکا سکان هدایت توسعه یک شرکت باز را در دست می گیرد. پلت فرم نرم افزار منبع برای کمک به کشورها در مدیریت اطلاعات ثبت آب و هوا و تجارت اعتبار کربن.

دیفای

کاربران می توانند دارایی های بومی چیارا در صرافی های غیرمتمرکز (DEX) مانند Hashgreen anddexie مبادله کنند. علاوه بر XCH، این DEX ها از CAT هایی مانند Stably USD (USDS)، یک استیبل کوین با دلار آمریکا پشتیبانی می کنند. شایان ذکر است، در زمان نگارش این مقاله، هشگرین در 24 ساعت گذشته 0 دلار حجم معاملات داشته است.

Offerbin یک تبادل همتا به همتا است که کاربران شبکه چیا را با درخواست‌های متقابل پیشنهاد CAT متصل می‌کند. تجارت از طریق افزونه های کیف پول سبک چیا مانند Goby قابل دسترسی است.

NFT ها

استاندارد NFT1 شبکه چیا به کاربران اجازه می دهد تا NFT ها را بر روی پلتفرم های مختلف ضرب، خرید و فروش کنند. طبق SpaceScan، شبکه چیا دارای بیش از 330000 NFT در بیش از 1700 مجموعه NFT است.

یکی از محبوب ترین بازارهای NFT شبکه SkyNFT است که بیش از 21000 NFT با حجم بیش از 2846 XCH (~87713 دلار تا 14 نوامبر 2022) فهرست می کند. در حالی که ضرب NFT به تجربه فنی با رابط خط فرمان شبکه Chia (CLI) نیاز دارد، کاربران می‌توانند NFT‌ها را با استفاده از ابزارهای اجتماعی مانند SkyNFT با هزینه‌ای اسمی مدیریت کنند.

 

یکی از برترین مجموعه های NFT،  شبکه چیا است

دوستان چیا

، که شامل بیش از 10000 عکس پروفایل متحرک است. Chia Friends بیش از 1700 بار برای حجم کل تقریباً 15250 XCH (~470000 دلار از 14 نوامبر 2022) معامله شده است. تمام حق‌الامتیازهای این پروژه به بنیاد بازیابی مارموت، یک تلاش برای بازیابی مارموت در معرض خطر اهدا می‌شود.

نقشه راه

پیشرفت های فنی:

نقشه راه شبکه چیا برای سه ماهه چهارم 2022 شامل بهبودهای فنی در مقیاس تراکنش، پشتیبانی اولیه جدید و ابزارهای توسعه دهنده Chialisp است.

ZK OpCodes: برای افزایش توان عملیاتی تراکنش از حداکثر 40 tps به 1000+ توسعه دهندگان قصد دارند OpCodes را در ماشین مجازی خود پیاده سازی کنند تا شبکه قرارداد هوشمند L-2 را در بالای زنجیره اصلی تسهیل کنند. افزایش توان عملیاتی را می‌توان از طریق جمع‌آوری‌های اثبات دانش صفر (ZK rollups) انجام داد. از آنجایی که راه‌حل‌های مقیاس‌بندی جمع‌آوری مشابه ZK در اتریوم در حال توسعه هستند، چیا امیدوار است OpCodes را برای پشتیبانی از تراکنش‌های ZK که از L2s در ممپول صرف می‌شود، ادغام کند. علاوه بر این، پتانسیل یک نسخه بومی چیا از Lightning با استفاده از راه‌حل‌های Zero-Knowledge Rollup وجود دارد.

پشتیبانی Clawback: وقتی کیف پول یک کاربر توسط یک عامل مخرب در هر L-1 در معرض خطر قرار می‌گیرد، کار کمی برای بازگرداندن وجوه انجام می‌شود. با استفاده از Clawback primitive پیشنهادی شبکه، صاحبان کیف پول چیا می‌توانند تراکنش را پس از تسویه حساب در کیف پول دریافت‌کننده، به عقب برگردانند. این کار با ارائه یک کلید اضافی به فرستنده انجام می شود که می تواند در طول یک دوره کوتاه بازیابی برای تصحیح تراکنش بد استفاده شود. با این حال، از 14 نوامبر 2022، توسعه دهندگان چیا هنوز مشخص نکرده اند که چگونه یک clawback اولیه بر نهایی شدن بلوک تأثیر می گذارد.

Wallet SDK: توسعه دهندگان شبکه چیا در حال کار برای ساخت یک کیف پول SDK هستند که ردیابی هزینه های سکه را در برنامه های غیرمتمرکز (dapps) آسان تر می کند. توسعه‌دهندگانی که می‌خواهند هزینه‌های چیا کوین را در یک برنامه ردیابی کنند، اغلب باید با استفاده از کتابخانه‌های پایتون شبکه چیا، یکی را از ابتدا بسازند، فرآیندی که زمان و منابع زیادی دارد. برای ساده‌سازی یکپارچه‌سازی کیف پول، معماری مجدد قابلیت‌های کیف پول اصلی از ویژگی‌های پلاگین Chialisp پشتیبانی می‌کند و به توسعه‌دهندگان اجازه می‌دهد تا رابط کاربری گرافیکی (GUI) خود را راحت‌تر ادغام کنند.

 

چارت نگار

راهبرد رشد:

فراتر از بهبودهای فنی انجام شده توسط جامعه توسعه دهندگان شبکه شرکت شبکه چیا . به دنبال رشد اکوسیستم و مشارکت خود خواهد بود. در سپتامبر 2022، این شرکت با Akash Network، ارائه‌دهنده محاسبات ابری همتا به همتا، و Evergreen، یک تولیدکننده سخت‌افزار چیا، اعلام کرد. این ابتکار مشترک به دنبال بهبود تجربه کاربری شبکه چیا با اجازه دادن به کاربران برای استقرار فضای ذخیره سازی بیکار به طور کارآمدتر و مقرون به صرفه تر است.

شرکت شبکه چیا . همچنین قصد دارد سهام خود را در بورس اوراق بهادار ملی عرضه کند. با مشخص کردن صریح ارزش سهام در شرکت شبکه چیا . از توکن‌های XCH، این امر وضوح بیشتری را به قانون‌گذاران در مورد برخورد با معاملات سهام شرکت جدا از کاربرد کالایی سکه‌های چیا ارائه می‌کند. تیم شرکت شبکه چیا . جدول زمانی عمومی را برای عمومی شدن فاش نکرده است.

استراتژی ورود به بازار و درآمد شرکت شبکه چیا شامل موارد زیر است:

سرمایه گذاری در توسعه و خدمات برای حمایت از استفاده از XCH، Chialisp، و صدور دارایی های CAT2

کسب سود وام به نهادها، شرکت ها و توسعه دهندگان دارای اعتبار

قدردانی از XCH موجود در ترازنامه شرکت

باز کردن شرکت چیا برای سهامداران عمومی به کاربران، کشاورزان و توسعه‌دهندگان این امکان را می‌دهد تا فراتر از نیاز به نگه‌داری XCH، در معرض ارزش‌گذاری شبکه قرار بگیرند. به عنوان مثال، حاکمیت سهامداران می‌تواند منجر به فروش، سرمایه‌گذاری یا توزیع توکن‌های رزرو از طریق سود سهام شود. علاوه بر این، شفافیت و تضمین نظارتی که با یک شرکت سهامی عام ارائه می‌شود ممکن است سرمایه‌گذارانی را جذب کند که در غیر این صورت توسط عدم قطعیت نظارتی که در سایر اکوسیستم‌های رمزنگاری وجود دارد، منصرف می‌شوند.

خلاصه

شبکه چیا تلاش می‌کند تا چندین جبهه را در چشم‌انداز رقابتی L-1 قرار دهد، و در عین حال تلاش می‌کند تا کاستی‌های آن‌ها را کاهش دهد، چارچوب‌های آزمایش‌شده و واقعی را از بلاک‌چین‌های پیشرو مانند بیت‌کوین و اتریوم قرض می‌گیرد. مکانیسم اجماع PoST Chia منعکس کننده تمرکززدایی قوی بیت کوین است در حالی که به ورودی های سخت افزاری کمتری نیاز دارد. چیا در ترکیب با زبان تراکنش هوشمند Chialisp خود، نسخه جدید مدل تراکنش UTXO را با قابلیت برنامه‌ریزی مشابه اتریوم ترکیب می‌کند، در حالی که تمرکز جانبی خطراتی را برای رقبای PoS در حال اجرا L-1 ایجاد می‌کند. زنجیره های رقیب مانند الگورند، کاردانو و سولانا هر کدام کمتر از 3000 اعتبارسنجی دارند، در حالی که چیا تقریباً 115000 اعتبار دارد.

چیا از طریق مشارکت خود با بانک جهانی، IFC و کاستاریکا نشانه هایی از پذیرش را نشان داده است. با این حال، شبکه چیا از نظر افزایش اثر شبکه کاربر خود راه درازی در پیش دارد. حجم تراکنش‌های شبکه در ماه‌های اخیر به شدت کاهش یافته است و حجم NFT و پشته DeFi آن در مقایسه با پروتکل‌های دیگر مورد توجه قرار نگرفته است.

تا پایان سال 2022، جامعه توسعه‌دهندگان شبکه چیا قصد دارد ابزارهای جدیدی را برای جذب سازندگان به شبکه پیاده‌سازی کند که می‌تواند در بلندمدت به تقویت فعالیت شبکه کمک کند. تیم شرکت شبکه چیا. در ژوئن 2021 با بلومبرگ در مورد برنامه هایی برای عمومی کردن شرکت صحبت کرد، اما تاکنون هیچ به روز رسانی در سال 2022 صورت نگرفته است، زیرا شرایط فعلی بازار عدم اطمینان بیشتری را به جدول زمانی شرکت اضافه کرده است. با این وجود، ویژگی‌های بنیادی شبکه چیا باعث شده است تا به عنوان یک بازیکن قانونی L-1 شناخته شود و تصمیمات رهبری در حال اجرا می‌تواند این پروتکل را برای ارتقای جایگاهش در اکوسیستم کریپتو تحریک کند.

با پر کردن این فرم کوتاه به ما اطلاع دهید که چه چیزی را در گزارش دوست دارید، چه چیزی ممکن است گم شده باشد، یا هر بازخورد دیگری را با ما در میان بگذارید. همه پاسخ ها تابع خط مشی رازداری و شرایط خدمات ما هستند.

این گزارش توسط شرکت شبکه چیا، یکی از اعضای Protocol Services تهیه شده است. همه محتوا به طور مستقل توسط نویسنده(های) تولید شده است و هرگونه نظر، برآورد یا احتمال لزوماً منعکس کننده نظرات شرکت مساری. یا سازمانی نیست که گزارش را درخواست کرده است. عضویت پولی در سرویس‌های پروتکل تأثیری بر تصمیمات یا محتوای سرمقاله ندارد. پروژه های کریپتو ممکن است تحقیقات مستقل را از طریق خدمات پروتکل سفارش دهند. برای جزئیات بیشتر یا عضویت در برنامه با ps@messari.io تماس بگیرید.

نویسنده(های) ممکن است ارزهای رمزنگاری شده نامگذاری شده در این گزارش را در اختیار داشته باشد و هر نویسنده مشمول قانون رفتار مساری و خط مشی تجارت داخلی است. علاوه بر این، کارمندان ملزم به افشای دارایی های خود هستند که هر ماه به روز می شوند و در اینجا منتشر می شوند. این گزارش فقط برای مقاصد اطلاعاتی است و نباید به آن اعتماد کرد. این گزارش نه مشاوره مالی است و نه سرمایه گذاری. شما باید تحقیقات خود را انجام دهید و قبل از تصمیم گیری در مورد سرمایه گذاری با یک مشاور مالی، مالیاتی یا حقوقی مستقل مشورت کنید.

هیچ چیز در این گزارش توصیه یا پیشنهادی نیست، به طور مستقیم یا غیرمستقیم، برای خرید، فروش، ایجاد یا نگهداری هر گونه سرمایه گذاری، وام، کالا یا اوراق بهادار، یا انجام هرگونه سرمایه گذاری یا استراتژی تجاری در رابطه با هر سرمایه گذاری، وام، کالا، اوراق بهادار یا هر صادرکننده دیگری. این گزارش نباید به عنوان یک پیشنهاد برای فروش یا درخواست پیشنهاد برای خرید هر گونه اوراق بهادار یا کالا تلقی شود. چارت نگار توالی، صحت، کامل بودن یا به موقع بودن اطلاعات ارائه شده در این گزارش را تضمین نمی کند. لطفاً برای اطلاعات بیشتر تحقیقات خود را کامل کنید.

 

دیدگاه خود را اینجا قرار دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فیلدهای نمایش داده شده را انتخاب کنید. دیگران مخفی خواهند شد. برای تنظیم مجدد سفارش ، بکشید و رها کنید.
 • عکس
 • شناسه محصول
 • امتیاز
 • قیمت
 • در انبار
 • موجودی
 • افزودن به سبد خرید
 • توضیحات
 • محتوا
 • عرض
 • اندازه
 • تنظیمات بیشتر
 • نویسنده
 • قسمت
 • زبان
Click outside to hide the comparison bar
مقایسه