معرفی کامل ارز دیجیتال دسنترالند MANA: دنیای مجازی غیرمتمرکز بر بستر بلاک‌چین

ارز دیجیتال دسنترالند
متاورس

معرفی کامل ارز دیجیتال دسنترالند MANA: دنیای مجازی غیرمتمرکز بر بستر بلاک‌چین

ارز دیجیتال دسنترالند MANA

تا کنون برنامه‌ها و پروژه‌های زیادی خلق شده که هدف آن‌ها ایجاد یک‌دنیای مجازی بوده است که مفهوم واقعیت مجازی و متاورس هم در نتیجه همین تلاش‌ها بوده است. پروژه دیسنترالند یکی از موفق‌ترین برنامه‌هایی بوده که توانسته تا حد زیادی این تلاش‌ها را به هدف نهایی نزدیک کند.

در واقع این پروژه ایجاد یک‌دنیای مجازی در بستر بلاک‌چین است که افراد در آن قادر به انجام هرکاری هستند. همین مورد سبب شده تا طی چند سال گذشته این پروژه به‌شدت معروف شود. در حقیقت باید عنوان کنیم که پروژه دیسنترالند مشابه بازی ورد اف وارکرافت یا Second Life است. در این بازی‌ها افراد در یک‌دنیای مجازی و پهناور قرار دارند. آنان یک آواتار را در این دنیا دارند که به کمک آن می‌توانند اقدامات و کارهای مختلفی را انجام داده و در این دنیا به گشت‌وگذار بپردازند.

این موضوع همان چیزی است که در پروژه دیسنترالند دیده می‌شود. با این تفاوت که دیسنترالند بر بستر بلاک‌چین پیاده شده و افراد می‌توانند در داخل آن علاوه بر گشت‌وگذار، کارهای دیگری را انجام داده و حتی کسب درآمد کنند.

کل شبکه دیسنترالند بر بستر اتریوم پیاده شده و به نحوی از قراردادهای هوشمند اتریوم استفاده می‌کند. در این پروژه سه نوع ارز دیجیتال تعریف شده که ماهیت کلی بازی را تشکیل می‌دهند. ارز اول توکن‌های NFT هستند که بر بستر پروتکل ERC-721 اتریوم ایجاد شده‌اند.

LAND registry نخستین دسته از این توکن‌ها می‌باشد. این دسته از توکن‌ها در حقیقت زمین‌های بازی هستند که ابعادی معادل 33 در 33 فوت دارند. افراد می‌توانند در این زمین‌ها هر چیزی از خانه تا دفتر، مغازه و… را ایجاد نمایند.

دسته دوم از توکن‌های غیر قابل معاوضه Estate Registry نام دارند. این توکن‌ها جمع چند لند یا زمین می‌باشد. برای مثال زمانی که چند زمین در کنار همدیگر باشند، می‌توان آن را به یک قطعه واحد به نام Estate تبدیل کرده و به‌صورت یکجا بفروشید.

دسته سوم از توکن‌های این بازی، ارز دیجیتال مانا (MANA) نام دارد. این توکن‌ها به‌عنوان پایه و اساس کل شبکه دیسنترالند شناخته می‌شوند.

تمام نقل و انتقالات درون بازی توسط این توکن انجام می‌شود و دارندگان آن حق رأی‌گیری دارند. به همین جهت است که این ارز برای بازیکنان آن اهمیت زیادی دارد. این در نوع خود سبب شده تا قیمت آن رشد بسیار بالایی داشته باشد.

ارز دیجیتال دسنترالند

تاریخچه Decentraland

شبکه دیسنترالند جزو معدود پروژه‌هایی بوده که راه‌اندازی کامل آن حدود 5 سال زمان برده است. این شبکه به دلیل پیچیدگی و البته ساختار بی‌نظیری که در خود دارد، دوره‌های مختلفی را طی کرده است.

طرفداران این شبکه، برای هر یک از این دوره‌ها، اسم خاصی تعیین کرده‌اند.

عصر حجر غیرمتمرکز (Stone Age of the Decentralized)

این دوره را می‌توان نخستین مرحله از شکل‌گیری دسنترالند دانست. در این دوره که مصادف با سال 2015 است، تعدادی پیکسل درون یک فضای دوبعدی نامحدود ایجاد شد. پیکسل‌ها در واقع همان لندهای امروزی بودند. در این پیکسل‌ها تنها داده‌های اندکی دررابطه‌با مالک، رنگ و… آن موجود بود.

عصر برنز (Bronze Age)

این عصر مصادف با اواخر سال 2016 میلادی می‌باشد. در این دوره فضای کلی بازی از دوبعدی به 3 بعدی تغییر پیدا کرد. از طرفی دیگر مفهوم لند ها با وضوح بیشتری ایجاد شد. در این دوره افراد می‌توانند برای هر لند یک هش مرجع ایجاد کرده و فایلی را به آن اختصاص دهند. افراد می‌توانستند با استفاده از شبکه بیت تورنت این فایل را دانلود نمایند که در حقیقت حاوی اطلاعاتی از لند مذکور بود. لازم به ذکر است که طی این دوره مفهوم مالکیت هر لند بادقت بیشتری تعیین و فرایند عرضه آن آغاز شد که توانست رقمی معادل 20 میلیون دلار سود را برای تیم توسعه‌دهنده به همراه داشته باشد.

عصر آهن (Iron Age)

عصر آهن را می‌توان زمانی دانست که پیشرفت‌های چشمگیری در داخل بازی ایجاد شد. طی این دوره اقتصاد توکنی داخل بازی شکل گرفت و افراد می‌توانستند با استفاده از برنامه‌های مختلف، شکل و توکن‌های ویژه‌ای را ساخته و آن را درون بازی به سایر کاربران بفروشند. از طرفی دیگر در طی این دوره امکان تعامل همتا به همتا شکل گرفت و کاربران می‌توانستند با یکدیگر مبادلات داشته باشند. خود شبکه نیز مارکت پلیس اختصاصی خود را راه‌اندازی نمود که بر اساس آن کاربران می‌توانستند نسبت به خرید توکن‌های غیر قابل معاوضه اقدام نمایند.

لازم به ذکر است که توسعه دهندگان این برنامه، سازمان خودگردان غیرمتمرکز (DAO) را برای آن افتتاح کرده‌اند. این سازمان در حقیقت وظیفه اجرای طرح‌ها و البته قانون‌گذاری‌های مختلف درون شبکه را دارد. براین‌اساس افرادی که توکن‌های لند یا مانا را دارند، می‌توانند طرح‌های جدیدی را ارائه داده و یا نسبت به رأی‌گیری برای این طرح‌ها اقدام نمایند. این موضوع سبب شده تا هدایت و کنترل دسنترالند به شیوه‌ای کاملاً غیرمتمرکز صورت گیرد.

عملکرد ارز دیجیتال Decentraland

عملکرد شبکه و ارز دیجیتال Decentraland جزو مواردی بوده که ذهن اغلب فعالان را درگیر خودکرده است. در حقیقت آن‌ها نمی‌دانند که نحوه کار این شبکه چگونه است یا اصلاً حضور در دنیای دسنترالند چه مزیت‌هایی دارد. قبل از هر چیزی باید عنوان کنیم که شبکه کلی دسنترالند بر روی بستر اتریوم قرار دارد. لذا باید عنوان کنیم که امنیت این شبکه و البته قراردادهای هوشمند آن را در خود دارد.

اما خود دسنترالند دارای یک سایدچین جداگانه است که بازی در بستر آن توسعه‌یافته است. این بازی یک جهان نسبتاً محدود با 90000 قطعه زمین است. افراد می‌توانند این قطعه زمین‌ها را خریداری کرده و در آنجا اکوسیستم یا محله دلخواه خود را ایجاد کرده تا افراد هم فکر هم جذب آن شوند.

از طرفی دیگر افزایش کاربران این شبکه باعث شده تا بسیاری از برندها و شرکت‌ها، لند های مختلف را خریداری نموده و دفتر مجازی خود را در آن راه‌اندازی کرده یا بیلبوردهای تبلیغاتی خود را در آن قرار دهند. این موضوع به نوبه خود سبب شده تا جذابیت این فضا برای مخاطبان بیشتر شود. دلیل اصلی جذب بیشتر مخاطبان به این حوزه، قابلیت ایجاد برنامه و صحنه‌های سه‌بعدی در داخل آن است.

در حقیقت افراد می‌توانند صحنه‌های دلخواه خود را با زبان اسکریپتینگ دسنترالند ایجاد کرده و در داخل این بازی به فروش بگذارند. این موضوع به نوبه خود یک مزیت بسیار منحصربه‌فرد است که توانسته به منبع درآمد عالی برای بسیاری از افراد بدل شود. افزون بر کسب درآمد و تبلیغ، این شبکه عملکرد منحصربه‌فرد دیگری هم دارد و آن هم ایجاد یک جامعه آزاد و غیرمتمرکز می‌باشد.

در حقیقت افراد می‌توانند در این جامعه هر ناممکن دنیای واقعی را برای خود ممکن سازند. ایجاد ساختمان‌های بلند یا کازینوهای بزرگ و… همه‌وهمه جزو مواردی است که افراد می‌توانند در بستر این پلتفرم انجام دهند. همین آزادی هم توانسته ترافیک این شبکه را افزایش دهد.

معماری دسنترالند

شبکه و ارز دیجیتال Decentraland، مانند سایر شبکه‌ها بلاک‌چینی دارای معماری مختص به خود است. این معماری همان چیزی است که می‌تواند تا حد زیادی درک این شبکه را برای مهندسان ساده‌تر نماید. در حالت کلی بلاک‌چین دسنترالند سعی کرده تا از پیچیدگی‌های بی‌مورد دوری نماید. به همین جهت هم بوده که ساختار خود را تنها در سه‌لایه خلاصه کرده است که در ادامه این سه‌لایه  به طور مختصر شرح داده می شود.

لایه اجماع

این لایه را می‌توان هسته داخلی کل شبکه در نظر گرفت. در این لایه قراردادهای هوشمند وجود دارد و محلی برای تشکیل و پردازش بلاک‌ها می‌باشد. در این لایه تمام اقدامات لازم برای انجام امور داخل بازی به شیوه‌ای دقیق و البته ایمن انجام می‌شود. از طرفی دیگر تمام پردازش‌های شبکه به این لایه ارجاع داده می‌شود. لذا می‌توان گفت که موتور اصلی این شبکه را در خود دارد.

لایه محتوای زمین

این لایه را می‌توان بخش فرانت‌اند بازی در نظر گرفت. در حقیقت این لایه تمام مناظر و البته بخش‌هایی که به‌محض ورود به بازی مشاهده می‌کنید را در خود دارد. مناظر، سایر کاراکترها و… تماماً بر بستر این لایه قرار می‌گیرند و محتوای آنها توسط این لایه نمایش داده می‌شود.

لایه زمان واقعی

این لایه را می‌توان دومین لایه برای ساختار کلی این شبکه در نظر گرفت. این لایه وظیفه ارتباط و تعامل بین کاربران را برعهده دارد. به عبارت ساده‌تر این لایه برای ارتباط همتا به همتا می‌باشد. خریدوفروش توکن‌ها یا ارتباط‌های داخل شبکه تماماً توسط این لایه دریافت می‌شود. اما پردازش اغلب آنها به لایه اجماع بازمی‌گردد.

ارز دیجیتال دسنترالند

ویژگی‌های شبکه دسنترالند

شبکه و ارز دیجیتال Decentraland همانند سایر پروژه‌هایی که بر بستر اتریوم ایجاد شده‌اند، دارای ویژگی‌های مختص به خود است. در حقیقت همین ویژگی‌ها هم سبب شده تا این شبکه بتواند در نوع خود بسیار بی‌نظیر و بی‌همتا باشد. چند مورد از این ویژگی‌ها به شرح ذیل می باشد:

امنیت بالا

امنیت را می‌توان به‌عنوان یکی از مهم‌ترین مؤلفه‌هایی دانست که باعث متمایز شدن شبکه دسنترالند شده است. همان گونه که اشاره کردیم، این شبکه بر بستر اتریوم ایجاد شده است. به همین جهت از پروتکل POW  اتریوم برای تأمین امنیت خود استفاده می‌کند. مازاد بر این توسعه دهندگان این برنامه، تمهیدات امنیتی زیادی را برای کاهش مشکلات موجود در شبکه پیش‌بینی نموده‌اند. مواردی همچون سازوکار رأی‌گیری غیرمتمرکز، مارکت پلیس همتا به همتا و… مواردی است که باعث تمرکززدایی از این شبکه شده و در نتیجه احتمال بروز هرگونه خرابکاری را کاهش می‌دهد.

یکی از راهکارهایی که توسعه دهندگان دسنترالند تعبیه کرده‌اند، وجود یک هیات مشاور امنیتی (SAB) می‌باشد. این هیئت 5 عضو دارد و اعضای جامعه دسنترالند به آنها رأی می‌دهند. این افراد بر روی روند موجود در شبکه نظارت می‌کنند. این افراد طرح‌های ارائه شده از سوی دارندگان توکن را بررسی کرده و این حق را دارند که طرح را رد یا به تأخیر بیندازند. وجود این افراد باعث می‌شود تا جامعه دسنترالند از خطر کلاهبرداری یا تحریف در امان باشد.

ساختار چند توکنی

اغلب بلاک‌چین‌هایی که بر روی بستر اتریوم قرار دارند، غالباً یک نوع توکن برای امور داخل شبکه خود دارند. اما اقتصاد توکنی شبکه دسنترالند بر پایه سه نوع توکن مختلف صورت می‌گیرد. توکن اول همان ارز دیجیتال مانا است.

توکن دوم NFTهای لند و توکن سوم هم Estate می‌باشد که آن هم یک توکن غیر قابل معاوضه می‌باشد. هر یک از این توکن‌ها مطابق قیمت‌ها و البته تعرفه‌های جداگانه‌ای به فروش می‌رسند. این ویژگی باعث گستردگی اقتصاد توکنی این شبکه شده است.

پیشرو در متاورس

شبکه دسنترالند را می‌توان به‌عنوان یکی از پیشروترین و البته جدیدترین برنامه‌های دنیا در حوزه واقعیت مجازی و دنیای متاورس دانست. این شبکه تقریباً به‌عنوان پل ارتباطی افراد در بین دنیای واقعی و مجازی تلقی می‌شود. امکان ارتباط با افراد جدید، ایجاد کسب‌وکار، تبلیغ، خرید و فروش مستغلات و… از جمله مواردی است که این شبکه سعی داشته آن را به شیوه‌ای نوین و با یک ساختار سه‌بعدی در دنیای دیجیتال فراهم نماید. به همین جهت است که در نوع خود بسیار پیشرو شناخته می‌شود.

حاکمیت غیرمتمرکز

حاکمیت غیرمتمرکز را می‌توان به‌عنوان یکی از شاخص‌ترین و البته حیاتی‌ترین ویژگی‌های شبکه و ارز دیجیتال Decentraland در نظر گرفت. در حقیقت تمام پروژه‌های متاورسی که مشابه دسنترالند هستند، توسط یک نهاد خاص اداره شده یا زیر نظر آن‌ها هستند. حال اینکه دسنترالند تماماً تحت‌نظر کاربران خود است. در واقع این شبکه دارای یک سازمان خودگردان غیرمتمرکز (DAO) می‌باشد.

این سازمان در حقیقت اجتماعی از تمام کاربران شبکه می‌باشد. افرادی که دارای توکن مانا یا توکن‌های لند و استیت باشند، می‌توانند در چهارچوب این سازمان طرح یا قوانین جدیدی را برای بهبود شبکه ارائه دهند. چنانچه هیات SAB این طرح را تأیید کند، برای رأی‌گیری گذاشته می‌شود. تمام افرادی که دارای ارز دیجیتال mana یا سایر توکن‌های این شبکه هستند، می‌توانند در این رأی‌گیری شرکت نمایند.

لازم به ذکر است که هر توکن مانا که معادل یک رأی و هر توکن لند هم معادل 2000 رأی وزن دارد. برای اینکه افراد بتوانند در این چارچوب رأی خود را ارائه دهند، باید ابتدا ارز دیجیتال مانا خود را قفل نمایند. در این پروسه ارز مانا آنها به wMANA یا همان Wrapped MANA تبدیل می‌شود.

بعد از این کار ارز دیجیتال آن‌ها قفل شده و تا پایان رأی‌گیری حق فروش آن را ندارند. اما بعد از رأی‌گیری می‌توانند هر زمان که مایل باشند، ارز مانای خود را آزاد کرده و از آن استفاده نمایند. نحوه وثیقه گذاشتن سایر توکن‌ها نیز به همین صورت است.

نحوه کار شبکه دسنترالند

نحوه کار و ورود به دنیای دسنترالند جزو مواردی است که اغلب افراد را درگیر خود می‌کند. در حقیقت بسیاری از افراد با اینکه می‌دانند که این حوزه تا چه اندازه می‌تواند جذاب و منحصربه‌فرد باشد، اما با پیش‌نیازهای ورود به این دنیا آشنایی ندارند. برای ورود به دنیای دسنترالند ابتدا بایستی در قدم اول اواتار طراحی گردد. این اواتار در حقیقت همان ظاهر فرد در دنیای متاورس می‌باشد.

ایجاد پاسپورت دیسنترالند از دیگر مواردی است که بایستی در ابتدا کار بدان دقت شود. این پاسپورت به کیف پول اتریوم تان متصل شده و می توان  تمام توکن‌ها را در آن ذخیره کرد.  با ایجاد آواتار و پاسپورت، امکان ورود به محیط بازی به وجود می آید. البته باید عنوان کنیم که اغلب اقدامات موجود در بازی نیازمند مقداری از ارز مانا می‌باشد. داشتن زمین یا همان LAND جزو مواردی است که می‌تواند تأثیر زیادی بر روند کار قرار دهد.

وجود مارکت پلیس یا بازار یکی دیگر از بخش‌های مهم بازی هست که تأثیر زیادی بر روی روند کار قرار می‌دهد. در حقیقت این بخش امکان تبادل همتا به همتا را برای کاربران داخل شبکه فراهم نموده است. افراد می‌توانند با استفاده از این بازار، نسبت به خرید فروش لند، توکن‌های اختصاصی همچون عینک، لباس و… اقدام نمایند. این در نوع خود یک قابلیت بسیار منحصربه‌فرد است که باعث می‌شود تا فرصت کسب درآمد از این محیط فراهم شود.

توکن های Decentraland

همان گونه که قبلاً اشاره شد، بلاک‌چین دسنترالند جزو معدود برنامه‌هایی است که اقتصاد توکنی آن دارای چند نوع ارز مختلف می‌باشد. هر یک از این توکن‌ها نیز در نوع خود بسیار منحصربه‌فرد هستند که به اختصار شرح داده می شود:

ارز دیجیتال دسنترالند

ارز دیجیتال MANA

ارز دیجیتال مانا را می‌توان به‌عنوان پایه و اساس شبکه دسنترالند در نظر گرفت. این ارز دیجیتال پایه اقتصاد توکنی این شبکه را تشکیل می‌دهد و تمام کاراکترهای داخل شبکه به وسیله‌ی این توکن خریداری می‌شود. حتی توکن‌های لند نیز با این توکن خریداری می‌شود. به همین جهت است که اهمیت زیادی برای زیر بنای شبکه دارد. این توکن بر اساس پروتکل ERC-20 اتریوم ساخته شده و به همین جهت سازگاری بالایی با کیف پول‌های رایج دارد. این توکن محدود بوده و تنها 2.19 میلیارد عدد از آن تولید می‌شود.

تا به این لحظه حدود 1.82 میلیارد آن عرضه شده است. موارد باقی‌مانده که حدود 222 میلیون عدد است، در اختیار سازمان خودگردان DAO دسنترالند قرار دارد. این سازمان مطابق برنامه‌ریزی‌های خود این ارزها را تا 10 سال آینده منتشر می‌کند. لازم به ذکر است که کلید خصوصی این توکن توسط تیم توسعه‌دهنده از بین رفته تا دیگر امکان تولید مجدد آن مقدور نباشد.

همین موضوع فعالان را نسبت به عدم تولید مجدد خاطرجمع نموده و سیکل عرضه و تقاضای مناسبی را هم ایجاد کرده است. این ارز تا به این لحظه توانسته رکورد قیمت 5.6 دلار را بشکند. از طرفی دیگر ارزش کل بازار آن به 6.33 میلیارد دلار می‌رسد که حجم کل مبادلات روزانه آن در محدوده 1 میلیارد دلار قرار دارد. به همین جهت توانسته تسلط 0.27 درصد را بر بازار ارزهای دیجیتال داشته باشد.

توکن LAND

توکن‌های لند یا زمین را می‌توان به‌عنوان دسته دوم از توکن‌های داخل شبکه دسنترالند در نظر گرفت. این توکن‌ها غیر قابل معاوضه یا همان NFT هستند. برای ساخت این توکن‌های از پروتکل ERC-721 اتریوم استفاده شده است. این توکن‌ها به دارندگان خود این اجازه را می‌دهند تا در رأی‌گیری هیات DAO شرکت کرده یا ساختمان‌ها و منظره‌های مختلفی را بر بستر آن ایجاد نمایند. تعداد توکن های لند نیز محدود بوده و تنها 90000 از آن‌ها وجود دارد. البته که تمام این توکن‌ها به فروش رفته‌اند. اما تیم توسعه‌دهنده کلید خصوصی آن را در اختیار دارد و در صورت لزوم می‌توانند نسبت به تولید مجدد تعدادی دیگر اقدام نمایند.

توکن‌های ESTATE

توکن‌های استیت یا قراردادهای استیت را می‌توان دسته‌ای دیگر از توکن‌های داخل بازی دانست. این دسته از توکن‌ها توسط تیم توسعه‌دهنده ساخته نمی‌شود بلکه ساخته بازیکنان می‌باشد. زمین واحد کنید که به‌اصطلاح به آن‌ها استیت گفته می‌شود. وجود این توکن این امکان را می‌دهد تا بتوان در زمین‌های خود، محصولات و سازه‌های بزرگ‌تر را خلق کند.

چه چیزی دیسنترالند را متمایز می‌کند؟

در دنیای متاورس، دیسنترالند اولین پلتفرمی است که به صورت غیر متمرکز فعالیت داشته و ارتباط بین کاربران را تسهیل می‌بخشد. همچنین نخستین فضایی به شمار می‌رود که مالکیت زمین‌ها را به کاربران واگذار می‌کند. علاوه بر ایمن، دیسنترالند محیطی داینامیک را ایجاد کرده و در آن سرمایه گذاران اقدام به خرید زمین کرده و سرمایه گذاری خود را گسترش دهند.

تمام این موارد باعث توسعه این پروژه، بدون نیاز به یک سازمان مرکزی برای کنترل ان است. کاربران در این پلتفرم قادرند مالکیت خود را به صورت لحظه‌ای اثبات کنند. همچنین تمامی تراکنش‌ها و تعاملات بین آن‌ها جهت افزایش امنیت سیستم، ثبت خواهد شد. همچنین دارندگان زمین‌ها قادرند برنامه‌های متعددی را در زمین خود اجرا کرده و از این طریق کسب درآمد کنند.

چرا پروژه دسنترالند با ارزش است؟

این پروژه نخست به دلیل تکنولوژی بسیار قوی خود و همچنین ظرفیت بالایی که برای توسعه و پیشرفت دارد، با ارزش است. همچنین این پروژه با داشتن دو توکن توانست اکوسیستم خود را تقویت کند. تقاضای افراد برای خرید ارز مانا و سپس خرید زمین یا لند از این طریق نیز بر ارزش آن افزوده است. لازم به ذکر است که قیمت ارز دیجیتال مانا در بازار رمز ارزها، به میزان تقاضا و حداکثر موجودی آن که یک مقدار از پیش تعیین شده است، بستگی دارد.

ارز دیجیتال مانا (MANA) به عنوان یک مهره اساسی در دیسنترالند عمل می‌کند. از این توکن می‌توان برای انجام تراکنش و یا شرکت در حاکمیت این پلتفرم استفاده کرد.  علاوه بر موارد بالا، همانطور که پیش از این ذکر کردیم، کاربران با داشتن این ارز دیجیتال قادرند در فرآیند رای دهی نیز شرکت کنند. آن‎‌ها همچنین با این توکن قادر به خرید قطعات زمین در دیسنترالند هستند. در زمان فروش زمین‌ها، ارزهای دیجیتال مانا که صرف خرید شده‌اند، سوزانده می‌شوند. در نتیجه از چرخه بازار خارج شده و مانع تورم خواهد شد.

آینده ارز دیجیتال دسنترالند

با در نظر داشتن این موارد می‌توان گفت که اکثر تحلیل گران آینده روشنی را برای ارز دیجیتال Decentraland پیش‌بینی می‌کنند. در حقیقت آنها بر این باور هستند که دنیای آینده متعلق به متاورس می‌باشد. افزون بر این موارد پروژه دسنترالند جزو معدود پروژه‌هایی است که توانسته این دنیا را به‌خوبی در اختیار مخاطبان قرار دهد. نکته قابل‌توجه این است که متاورس دسنترالند، بر بستر بلاک‌چین اتریوم فعال است و عملاً غیرمتمرکز می‌باشد. همین موضوع هم سبب شده تا نسبت به سایر پروژه‌های مشابه بسیار متمایز باشد. ترکیب کلی آن موارد سبب شده تا این پروژه آینده روشنی را داشته باشد.

جمع‌بندی

پروژه دسنترالند را می‌توان به‌عنوان یکی از موفق‌ترین پروژه‌ها در حوزه متاورس تلقی نمود. در حقیقت این پروژه با اهداف ایجاد یک‌دنیای مجازی و سه‌بعدی ایجاد شده که در آن افراد می‌توانند هرگونه اقدامی که مایل باشند را انجام دهند. این پروژه تیم توسعه‌دهنده حرفه‌ای دارد که از سال 2015 بر روی آن کار می‌کند. خود پروژه دارای سه توکن مختلف است که اصلی‌ترین آن ارز دیجیتال مانا نام دارد که تمام مبادلات و اقدامات داخل بازی را شامل می‌شود.

توکن دوم لند یا زمین است که خریداران می‌توانند خانه‌ها یا منظره دلخواه خود را بر روی آن ایجاد نمایند. نکته قابل‌توجه در رابطه با این دنیای متاورس، قابلیت خرید و فروش توکن‌های مختلف درون آن می‌باشد. همین مورد سبب شده تا یک اقتصاد توکنی پایدار درون آن ایجاد شود. از طرفی دیگر این موضوع امکان کسب درآمد برای کاربران را هم فراهم نموده است. ترکیب کلی این موارد سبب شده تا پروژه دسنترالند به‌عنوان یکی از معروف‌ترین پروژه‌های دنیای متاورس تبدیل شود.

معرفی ارزها و بازی های متاورس: ارز دیجیتال اکسی اینفینیتی

دیدگاه خود را اینجا قرار دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فیلدهای نمایش داده شده را انتخاب کنید. دیگران مخفی خواهند شد. برای تنظیم مجدد سفارش ، بکشید و رها کنید.
 • عکس
 • شناسه محصول
 • امتیاز
 • قیمت
 • در انبار
 • موجودی
 • افزودن به سبد خرید
 • توضیحات
 • محتوا
 • عرض
 • اندازه
 • تنظیمات بیشتر
 • نویسنده
 • قسمت
 • زبان
Click outside to hide the comparison bar
مقایسه