7 محرک بازار فارکس

711F789B-6E84-44AB-873B-AE8294282F33
فارکس

7 محرک بازار فارکس

 

7 محرک بازار فارکس-چه چیزی باعث حرکت بازارهای فارکس می شود؟

به عنوان یک معامله گر فارکس، باید برخی از عوامل اصلی را که بازارها را در بلندمدت، میان مدت و کوتاه مدت حرکت می دهند، درک کنید. این به شما امکان می دهد معاملات سودآوری در بازار داشته باشید و آنچه را که تحلیلگران به شما می گویند درک کنید.این عوامل اصلی را در 7 مورد دسته بندی کرده ایم که عبارتند از:

1-رژیم‌های ارز شناور و ثابت:

اکثر ارزها اجازه دارند آزادانه از طریق یک رژیم شناور، شناور شوند، که باید این گونه ارزها انتخاب شما برای انتخاب جفت ارز (با نوسان کافی) برای معامله باشد. اینها ارزهایی هستند که نیروهای بازار، قیمت های خود را بر اساس آنها تعیین می کنند. در نتیجه، هرگونه کسری تجاری یا مازاد تجاری به طور خودکار به سطح تعادل تعدیل می شود. این گونه ارزها شناوری و در نتیجه نوسان بالایی دارند.

این در تضاد با ارزهایی است که رژیم ثابتی دارند. در آن کشورها، مقامات حرکت ارز را کنترل می کنند. البته رژیم های ثابت، اطمینان را برای واردکنندگان و صادرکنندگان فراهم می کند زیرا ارز در محدوده باریکی در نوسان است. آنها مجبور نخواهند بود زیاد نگران حرکات ارز باشند، که به طور بالقوه بر حاشیه سود آنها تأثیر می گذارد. همچنین برای سرمایه گذاران خارجی که باید ارزهای خود را به ارز محلی مبادله کنند، برای سرمایه گذاری در بازار داخلی اطمینان بیشتری ایجاد می کند.

با این حال، حفظ رژیم های ثابت برای بانک های مرکزی گران تر است. نمونه هایی از ارزهای دارای رژیم ثابت عبارتند از: دلار سنگاپور (SGD) و دلار هنگ کنگ (HKD). SGD به سبدی از ارزهای فاش نشده ثابت است. این برای جلوگیری از حدس و گمان در مورد SGD است.

floating currency

یکی دیگر از ارزهایی که به دلار متصل می شود، یوان چین است که محدوده آن توسط بانک خلق چین (PBOC) تعیین می شود.در گذشته، دوره‌هایی را پشت سر گذاشت که طی آن به رژیم شناور مدیریت شده تغییر یافت تا اینکه بحران مالی سال 2008 باعث شد که یوان دوباره به دلار آمریکا متصل شود.با پایین نگه داشتن نرخ یوان چین، به صادرات چین کمک می کند رقابتی باقی بماند و با این حال، واردات را برای شهروندان چینی گران‌تر می‌کند.

به خاطر داشته باشید که هیچ ارزی وجود ندارد که کاملاً شناور یا ثابت باشد. هر دو نوع ارز در معرض مداخله هستند، که باعث می شود آنها شناور مدیریت شوند. بانک‌های مرکزی باید برای حفظ مزیت تجاری رقابتی خود تورم یا تضمین ثبات اقتصادمداخله کنند. تنها تفاوت این است که ارزهای رژیم ثابت نسبت به ارزهای دارای رژیم شناور بیشتر تحت مداخله قرار می گیرند.

2-بازارها:داده های اقتصادی:

رویدادهای کلیدی اقتصادی می توانند بسیار متحرک بازار باشند، به خصوص زمانی که به میزان قابل توجهی از انتظارات منحرف شود.

سلامت اقتصادی یک کشور جریان سرمایه بین المللی را تعیین می کند که به نوبه خود بر عرضه و تقاضای ارز تأثیر می گذارد.زمانی که معامله گران چشم انداز اقتصادی مثبتی نسبت به یک کشور خاص داشته باشند، تقاضا برای آن ارز افزایش می یابد. این منجر به افزایش ارزش ارز می شود.

فرض کنید کشوری که نظارت می کنید چندین شریک تجاری عمده دارد. در آن صورت شرایط اقتصادی و تغییرات آن شرکای تجاری اصلی نیز به طور بالقوه بر کشوری که در حال تماشای آن هستید تأثیر خواهند گذاشت. چه چیزی باعث حرکت بازارهای فارکس می شود؟

به عنوان یک معامله گر فارکس، باید برخی از عوامل اصلی را که بازارها را در بلندمدت، میان مدت و کوتاه مدت حرکت می دهند، درک کنید. این به شما امکان می دهد معاملات سودآوری در بازار داشته باشید و آنچه را که تحلیلگران به شما می گویند درک کنید.

 

driver for forex

 

3-قیمت کالا:

شما اغلب یک همبستگی معکوس بین دلار آمریکا با قیمت طلا و نفت را در دراز مدت مشاهده خواهید کرد. دلیل آن این است که قیمت این کالاها به دلار آمریکا است.

به عبارت دیگر، در صورت افزایش عرضه دلار، قیمت طلا در نتیجه افزایش خواهد یافت. خبر خوب برای معامله گران ارز این است که XAU/USD را می توان به همان روشی که برخی از جفت ارزها معامله کرد. سرمایه گذاری در صندوق های ETF طلا نیز یک انتخاب محبوب در میان سرمایه گذارانی است که می خواهند از افزایش قیمت بهره ببرند.

نقره همبستگی مثبت نزدیکی با طلا دارد، اما به دلیل کمبود نقدینگی در مقایسه با طلا، قیمت به سمت نوسانات بیشتر و در نتیجه کمتر از قیمت طلا قابل پیش بینی است.قیمت کالاها نیز بر ارزهای کالا تأثیر می گذارد.

4- رویدادهای سیاسی:

این امر می تواند باعث تحرک قابل توجهی در بازار ارز شود. هنگامی که یک جفت ارز را برای معامله انتخاب می کنید، مطمئن شوید که وضعیت سیاسی کشور را درک کرده اید. انتخابات به ویژه یک رویداد متحرک بازار است.از این رو، تاجران باید کشورهایی را انتخاب کنند که محیط سیاسی آنها نسبتاً باثبات است.

در چند سال گذشته، انتخابات تاثیر قابل توجهی بر ارزش دلار داشته است. اگر به اندازه کافی دقت کنید، یک روند مشترک در انتخابات گذشته وجود دارد و می توانید از آن به عنوان سرنخی برای تجارت انتخابات آینده استفاده کنید.

به عنوان مثال، یک هفته قبل از انتخابات، بازار سهام اغلب به دلیل عدم اطمینان حزب فعلی دچار رکود می شود. این امر با یک تجمع پس از انتخابات همراه خواهد شد زیرا بازارها سیاست های رئیس جمهور جدید را هضم کرده اند.

در انتخابات ریاست جمهوری 2020 ایالات متحده در 3 نوامبر، می توانید ببینید که بازار سهام یک هفته یا بیشتر قبل از انتخابات سقوط کرد (شکل 1). به دنبال آن تجمعی با پیروزی جو بایدن انجام شد. بدانید که هر انتخابات متفاوت است. انتخابات 2020 با گذشته متفاوت است و همه گیر شدن پس زمینه آن است.

چارت نگار
شکل1-بازار سهام یک هفته یا بیشتر قبل از انتخابات سقوط کرد .

به طور مشابه، بازار سهام یک هفته قبل از انتخابات سال 2016 ایالات متحده که در 8 نوامبر برگزار شد، سقوط کرد (شکل 2). در طول سال های انتخابات، بازار سهام در مقایسه با سال های غیرانتخاباتی، دارای نوسانات بیشتری است.

بازار سهام یک هفته قبل از انتخابات سال 2016 ایالات متحده
شکل 2-بازار سهام یک هفته قبل از انتخابات سال 2016 ایالات متحده که در 8 نوامبر برگزار شد، سقوط کرد

بسیاری از مردم بر این باورند که پیروزی دموکرات ها به بازار سهام آسیب می رساند، در حالی که پیروزی جمهوری خواهان باعث افزایش بازار سهام می شود. در حالی که این تا حدی درست است، تاریخ خلاف آن را ثابت می کند.

بازارهای سهام بدون توجه به پیروزی دموکرات ها یا جمهوری خواهان افزایش خواهند یافت. تنها سوال این است که درصد اختلافات در آن افزایش خواهد یافت.

در واقع، در 16 انتخابات گذشته، S&P500 در سال بعد از انتخابات به طور میانگین 6.5 درصد افزایش یافت.

شاید این کار آسانی باشد که چشمان خود را ببندید و بازار را بخرید. اگر می‌خواهید از بخش‌های خاصی در بازارها سود ببرید، باید سیاست‌های رئیس‌جمهور فعلی را مطالعه کنید، به‌ویژه برنامه‌هایی که در مورد همکاری با شرکای تجاری به میان می‌آید.

به عنوان مثال، بایدن قصد دارد مالیات شرکت ها را افزایش دهد و بر بخش انرژی پاک تمرکز کند، در حالی که ترامپ طرفدار کاهش مالیات شرکت ها و افزایش هزینه های دارایی های مالی است.

این امر در بخش های مربوطه، بازارهای کالایی و بازار ارز تأثیر خواهد داشت. به عنوان مثال، سیاست های مالی انبساطی بالقوه در دوران بایدن به نفع قیمت طلا در بلندمدت خواهد بود.

اگر می خواهید در مورد رویدادهای سیاسی معامله کنید، مراقب باشید زیرا در معرض خطر نوسانات قرار خواهید گرفت. این امر مستلزم مدیریت ریسک محتاطانه در مورد شما و دانستن آنچه انجام می‌دهید است.

 

فدرال رزرو

5- بانک‌های مرکزی:

تصمیمات و اظهارات بانک‌های مرکزی درباره نرخ‌ها می‌تواند باعث تغییر فوری در احساسات یک ارز شود و در کوتاه‌مدت باعث حرکت سریع شود. همچنین، به انتظارات تورمی توجه داشته باشید، زیرا این می‌تواند یک شاخص پیشرو برای اقدامات بعدی بانک‌های مرکزی باشد. بر تصمیمات نرخ بهره آنها تأثیر می گذارد.

هنگامی که تورم بیش از حد افزایش می یابد، بانک های مرکزی به احتمال زیاد نرخ ها را افزایش می دهند. با این حال، زمانی که نرخ های بهره در طول یک دوره تورمی عمده افزایش پیدا نکند، احتمالاً ارز کاهش می یابد. زمانی که پول زیادی در اقتصاد جریان دارد، ارزش پول کاهش می‌یابد زیرا کالاها و خدمات گران‌تر می‌شوند.

وقتی پول در اقتصاد خیلی کم باشد، این می تواند منجر به افزایش بیکاری شود. از این رو، بانک‌های مرکزی باید در مدیریت تورم تعادل ایجاد کنند.به عبارت دیگر، تورم و تغییرات نرخ بهره بازارها را به حرکت در می آورد.

 

7 محرک بازار فارکس

6-سطوح تکنیکال:

این عاملی است که اغلب در مورد عواملی که بازارهای ارز را به حرکت در می آورند صحبت نمی شود.

فعالان بازار اغلب از الگوها، شاخص‌ها یا تکنیک‌های مشابهی برای انجام معامله استفاده می‌کنند.

البته، حتی اگر معامله گران مختلف از آنها به طور متفاوتی استفاده می کنند، اکثر آنها به طور یکسان از آنها استفاده می کنند، به خصوص برای معامله گران خرده فروشی. این امر منجر به خرید و فروش مردم در همان سطوح قیمتی مانند سطوح حمایت و مقاومت قوی می شود.

رویدادهای اجتماعی و موقت: وقتی معامله‌گران تصمیم می‌گیرند ارز بخرند یا غیر آن، ثبات اجتماعی کشور را نیز در نظر خواهند گرفت.

به غیر از آن، رویدادهای برنامه ریزی نشده مانند جنگ، بیماری های همه گیر و بلایای طبیعی نیز باعث جهش موقتی گسترده در بازارهای ارز خواهند شد. همچنین احساسات بازار را تغییر خواهد داد.

در زمان شروع همه‌گیری، بازار سهام و ارزهای کالایی ضربه بزرگی خوردند. اگر شما یکی از پول های هوشمند هستید، وحشت نخواهید کرد زیرا زمان خوبی برای خرید سهام ارزان و ارزهای کم ارزش بود.

همانطور که از نمودار می بینید (شکل 3)، AUD/JPY در ماه مارس ضربه بزرگی به خود دید، اما در اوایل آوریل همراه با بازار سهام افزایش یافت.

7 محرک بازار فارکس
شکل3-AUD/JPY در ماه مارس ضربه بزرگی به خود دید، اما در اوایل آوریل همراه با بازار سهام افزایش یافت.

7- بورس:

حرکت برخی از ارزها همگام با بازار سهام خواهد بود که در قسمت انواع جفت ارز بیشتر به آن می پردازیم.

اگر نمودار قبلی AUD/JPY را با بازار سهام مقایسه کنید (شکل 4)، تقریباً می توانید یک همبستگی مثبت مرتبط با این دو بازار را مشاهده کنید.

شکل4- هبستگی مثبت AUD/JPY را با شکل 3 در بازار سهام مقایسه کنید.

اگر به تازگی به فارکس علاقمند شده اید توصیه می کنیم مقاله قبلی ما (مزایا و معایب معامله گری در فارکس )  را مطالعه کنید.

دیدگاه خود را اینجا قرار دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فیلدهای نمایش داده شده را انتخاب کنید. دیگران مخفی خواهند شد. برای تنظیم مجدد سفارش ، بکشید و رها کنید.
 • عکس
 • شناسه محصول
 • امتیاز
 • قیمت
 • در انبار
 • موجودی
 • افزودن به سبد خرید
 • توضیحات
 • محتوا
 • عرض
 • اندازه
 • تنظیمات بیشتر
 • نویسنده
 • قسمت
 • زبان
Click outside to hide the comparison bar
مقایسه