شکست های معاملاتی در فارکس (Trading Breakouts)

breakout in forex
فارکس

شکست های معاملاتی در فارکس (Trading Breakouts)

شکست های معاملاتی در فارکس (Trading Breakouts)

هنگام معامله در فارکس، می‌توان از قوانین بی‌شماری که سایر معامله‌گران وضع کرده‌اند پیروی کرد یا راه خود را طی کرد. مسیر انتخاب شده به عوامل متعددی مانند تجربه، دانش فنی و ریسک پذیری بستگی دارد. همانطور که گفته می شود، دریاهای صاف هرگز یک ملوان ماهر نمی ساختند – و همین را می توان در مورد معامله گران نیز گفت.

در حالی که همه آزادند مسیر خود را برای تبدیل شدن به یک معامله گر موفق فراموش کنند، دیگران ممکن است ترجیح دهند یک استراتژی آزمایش شده و امتحان پس داده شده را اتخاذ کنند که قبل از آنها به بسیاری از معامله گران کمک کرده است. یکی از این استراتژی‌ها مبتنی بر موقعیت‌های شکست است – چگونه برای آن‌ها آماده شویم، چگونه آن‌ها را شناسایی کنیم و چگونه سریع واکنش نشان دهیم.

Breakouts در فارکس چیست؟

به زبان ساده، شکست یک حرکت ناگهانی شارپ در قیمت یک دارایی است که از مناطق حمایت و مقاومت ثابت دور می شود. افزایش قیمت نشان دهنده روند شکست صعودی است، در حالی که کاهش قیمت نشان دهنده بازار نزولی است.

به اولین باری فکر کنید که سعی کردید نمودار را تفسیر کنید و به احتمال زیاد احساس کردید که ترسیم الگوهای بین حرکات قیمت غیرممکن است. در حالی که بازارها می توانند بسیار غیرقابل پیش بینی باشند، الگوهای شکست می توانند به معامله گر کمک کنند تا نمودارها را با دیدی کاملاً جدید ببیند. هنگامی که شروع به شناسایی شکست ها می شود، یک معامله گر شروع به مشاهده بازار به عنوان یک پازل بزرگ می کند که منتظر حل شدن است.

انواع شکست

برک آوت ها را می توان بیشتر به شکست های پیوسته، معکوس یا کاذب دسته بندی کرد. چیزی که معمولاً در همه شکست‌ها مشترک است این است که پس از یک دوره تثبیت رخ می‌دهند، که طی آن معامله‌گران برای بررسی اقدامات بعدی خود مکث می‌کنند. اگر معامله‌گران تصمیم بگیرند که روند در مسیر درستی حرکت می‌کند، ممکن است یک شکست ادامه پیدا کند. با این حال، اگر آنها بر این باورند که دارایی بیش از حد خرید شده است، به جای آن ممکن است یک شکست برگشتی رخ دهد. از طرف دیگر، شکست کاذب می‌تواند منجر به افزایش کوتاه‌مدت فراتر از سطح حمایت یا مقاومت شود و تنها به مناطق ثابت بازگردد.

3-شکست ادامه‌دهنده (Continuation breakout)

در بازار وقتی برای مدتی طولانی یک روند قوی وجود داشته باشد، باید مدتی هم استراحت وجود داشته باشد.(این استراحت با استراحت هر گام که به شکل اصلاح است متفاوت است، زیرا در این حالت، بازار مدتی در حالت رنج است) این اتفاق معمولاً زمانی می‌افتد که خریداران و فروشندگان در بازار، یک مدت مکس می‌کنند تا بفهمند قدم بعدی چیست و کدام سمت بازار می‌چربد. در نتیجه معمولاً بازار به یک حالت تثبیت یا (Consolidation) میرسد که در بیشتر مواقع، حالت آن رنج است.(الگوهایی مثل مثلث و مستطیل و … از همین نوع هستند که در آینده مقالات آینده توضیح می‌دهیم)

شکست های معاملاتی در فارکس

2-شکست بازگشتی (Reversal breakouts)

 

شکست بازگشتی یا ریورسال همانند شکست های ادامه‌دهنده هستند و بعد از یک حرکت طولانی در روند، قیمت در یک حالت تثبیت یا استراحت قرار می‌گیرد.

شکست های معاملاتی در فارکس

تنها تفاوت این است که پس از این دوره تثبیت قیمت، معامله گران تصمیم می‌گیرند که روند به حالتی خستگی رسیده و زمان برگشت آن فرا رسیده، به همین دلیل معاملات معکوس روند، زیاد می‌شود و نتیجه یک شکست خواهد بود.

 ۳. شکست جعلی یا کادب ( False Breakout)

تا اینجای کار حداقل متوجه شدیم که انواع شکست‌ ها و رخ‌ دادنشان، اتفاق بسیار مهمی هستند زیرا باعث حرکت شتاب‌دار قیمت می‌شوند، اما لازم است بدانیم که در مورد شکست‌ها خیلی حواس‌جمع باشیم، زیرا شکست‌های جعلی یا الکی در بازار بسیار زیاد است. شاید برای شما هم پیش آمده باشد که فکر می‌کردید یک شکست رخ داده و سپس با کمال ناباوری قیمت مسیرش را کج کرده و به ناحیه برگشت بزند؟

شکست جعلی یا کادب ( False Breakout)

 بررسی دقیق‌تر Breakout

شکست در بازار به این دلیل رخ می‌دهد که قیمت برای مدتی در زیر سطح حمایت یا مقاومت قرار داشته است. سطوح حمایت و مقاومت به خطی تبدیل می‌شوند که بسیاری از تریدرها از آن برای ورود به معامله یا سطوح توقف ضرر استفاده می‌کنند. هنگامی که این سطوح شکسته می‌شوند معامله گرانی که منتظر شکست سطح بودند وارد معامله می‌شوند و آن‌هایی که بر خلاف این تحلیل کرده بودند از پوزیشن خود خارج می‌شوند تا از ضرر بیشتر جلوگیری کنند.

این افزایش فعالیت اغلب باعث افزایش حجم می شود که نشان می دهد بسیاری از معامله گران به سطوح شکست علاقه مند هستند. وجود حجم بالاتر از حد متوسط به تائید شکست کمک می‌کند. اگر حجم کافی وجود نداشته باشد به این معنی است که احتمالا آن سطح به اندازه کافی برای تریدرها حائز اهمیت نیست و ممکن است فیک بریک اوت یا شکست فیک به حساب بیاید.

قوانین شکست های معاملاتی در فارکس

بریک اوت‌ها نیز مانند هر اتفاق دیگری در بازارهای مالی نیازمند قوانین مخصوص به خود هستند. در صورتی که Breakout از این شرایط پیروی نکند نمی‌توان آن را معتبر دانست. این قوانین عبارتند از:

 1. زمانی که یک سطح شکسته شد باید منتظر تائید بمانید تا کندلی که سطح را شکسته است بسته (Close) شود.
 2. کندلی که باعث این شکست شده است باید بدنه نسبتا بزرگی داشته باشد ولی سایه بلندی نداشته باشد.
 3. اگر قیمت بسته شدن کندل پایین سطح مقاومتی یا بالای سطح حمایتی باشد Breakout به حساب نمی‌آید.
 4. برای تعیین اعتبار یک بریک اوت باید حتما حجم معاملات را بررسی کنید. هر چه حجم بالاتر اعتبار شکست بیشتر خواهد بود.

برای این که بتوانید راحت تر شکست‌ها را تشخیص دهید می‌توانید از نوسان قیمت استفاده کنید. چند اندیکاتور وجود دارد که نوسانات قیمت را بررسی می‌کنند و در این بخش قصد داریم به معرفی آن‌ها بپردازیم:

نحوه شناسایی شکستگی ها

در ابتدا، جستجوی شکست‌ها می‌تواند فرآیندی زمان‌بر برای معامله‌گرانی باشد که تازه وارد معامله گری شده‌اند. با این حال، چند روش وجود دارد که برای گرفتن نقاط شکست طراحی شده است.

باندهای بولینگر

باندهای بولینگر یک اندبکاتور تکنیکال هستند که برای نمایش مناطق حمایت و مقاومت در نمودار قیمت استفاده می شود. آنها یک نمایش بصری از شکست را ارائه می دهند، زیرا زمانی که قیمت ها به خطوط بیرونی باندها می رسند، اغلب به حرکت در همان جهت، فراتر از خطوط مقاومت یا حمایت ادامه می دهند. معامله گران می توانند از استفاده از اندیکاتورهای Bollinger Band با انتظار برای عبور قیمت ها از خطوط سود ببرند. به عنوان یک قاعده کلی، هرچه دامنه باریکتر باشد، دوره تثبیت محدودتر است. این بدان معنی است که هنگامی که شکست رخ می دهد، معمولا با حرکت بیشتری اجرا می شود.

Picture4

باندهای بولینگر

میانگین متحرک نمایی

میانگین متحرک نمایی (EMA) شاخص دیگری است که می تواند برای معامله شکست فارکس استفاده شود. با ترکیب EMA های دوره 5، 30 و 50، می توانید یک شکست آینده را زمانی که نشانگرها صاف می شوند مشخص کنید. هنگامی که شکست EMA کوتاه مدت از محدوده باریک تعیین شده خارج شد، این احتمال وجود دارد که یک شکست کلی در همان جهت رخ دهد.Picture5

میانگین های متحرک نمایی

سود حاصل از شکست فارکس

در حالی که هیچ استراتژی نمی تواند سود بالا را در هر بازاری تضمین کند، یادگیری درک نحوه معامله گری شکست های فارکس یک مهارت عالی محسوب می شود.

۱۶ الگوی کندلی فارکس که در سال ۲۰۲۳ باید بدانید!

دیدگاه خود را اینجا قرار دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فیلدهای نمایش داده شده را انتخاب کنید. دیگران مخفی خواهند شد. برای تنظیم مجدد سفارش ، بکشید و رها کنید.
 • عکس
 • شناسه محصول
 • امتیاز
 • قیمت
 • در انبار
 • موجودی
 • افزودن به سبد خرید
 • توضیحات
 • محتوا
 • عرض
 • اندازه
 • تنظیمات بیشتر
 • نویسنده
 • قسمت
 • زبان
Click outside to hide the comparison bar
مقایسه