تجزیه و تحلیل تایم فریم چندگانه در معاملات فارکس (MTFA)

تجزیه و تحلیل تایم فریم چندگانه
فارکس

تجزیه و تحلیل تایم فریم چندگانه در معاملات فارکس (MTFA)

 تجزیه و تحلیل تایم فریم چندگانه در معاملات فارکس ( MTFA)

انواع مختلفی از تجزیه و تحلیل فارکس وجود دارد. اکثر معامله گران در مورد تحلیل بنیادی، احساسات بازار و تحلیل تکنیکال می دانند. نوع دیگری از تجزیه و تحلیل وجود دارد که گاهی اوقات می توان نادیده گرفت، اما چیزی است که اغلب، اگر نه همه، معامله گران در یک مقطع زمانی با آن مواجه شده اند – به ویژه، کسانی که علاقه مند به تحلیل تکنیکال فارکس هستند، و آن تحلیل تایم فریم چندگانه فارکس (MTFA) است. این نوع تحلیل به راحتی توسط معامله گران فراموش می شود زیرا آنها بازارهای خاص تری را دنبال می کنند.

هنگامی که به عنوان یک معامله گر مومنتوم، یک معامله گر روزانه، یک معامله گر ریسک رویداد، اسکلپ می کنید، بسیاری از شرکت کنندگان بازار روند بزرگتر را فراموش می کنند و ممکن است سطوح واضح حمایت و مقاومت را از دست بدهند، و همچنین ممکن است متوجه احتمالات سطح بالا نشوند. هدف کلی این مقاله، بررسی این است که تجزیه و تحلیل  فارکس در تایم فریم چندگانه چیست و چگونه می توان آن را درک کرد.

معنی تجزیه و تحلیل تایم فریم چندگانه چیست؟

تجزیه و تحلیل چند فریم زمانی یا(MTF) در معاملات فارکس شامل نظارت بر جفت ارز یکسان در تایم فریم های مختلف است که به عنوان فشرده سازی زمانی نیز شناخته می شود. معاملات MTF فرآیندی است که در آن به بازه های زمانی مختلف نگاه می کنیم و روند، حرکت و جهت را همسو می کنیم. از آنجایی که هیچ حداکثر واقعی در مورد اینکه چند تایم فریم را می توان نظارت کرد یا کدام تایم فریم خاص را انتخاب کرد وجود ندارد، در عوض دستورالعمل های کلی وجود دارد که اکثر معامله گران از آن پیروی می کنند.

استفاده از سه تایم فریم مختلف معمولاً برای ارائه خوانش کافی در بازار کافی است. اعمال کمتر از این می تواند منجر به از دست دادن قابل توجه داده شود، در حالی که استفاده بیشتر معمولاً تجزیه و تحلیل نامربوط را ارائه می دهد.

البته هنگام انتخاب تایم فریم های سه برابر، یک استراتژی بدون عارضه پیروی از قانون چهاربرابر است.

این بدان معناست که ابتدا باید یک دوره میان‌مدت شناسایی شود و باید استانداردی را نشان دهد که میانگین مدت معامله چقدر طول می‌کشد. از آنجا باید یک فریم زمانی کوتاهتر انتخاب شود و حداقل یک چهارم دوره میانی باشد. به عنوان مثال، یک نمودار 15 دقیقه ای برای تایم فریم کوتاه مدت و یک نمودار 60 دقیقه ای برای تایم فریم متوسط.

با استفاده از یک محاسبه یکسان، با توجه به معاملات چند تایم فریم، تایم فریم بلندمدت باید حداقل چهار برابر بیشتر از تایم فریم متوسط باشد. بنابراین با رعایت مثال قبل، نمودار 240 دقیقه ای یا 4 ساعته تایم فریم های سه برابر را کامل می کند.

انتخاب تایم فریم مناسب هنگام انتخاب محدوده سه دوره بسیار مهم است. یک معامله‌گر بلندمدت فارکس که ماه‌ها موقعیت‌های خاصی را در اختیار دارد، از ترکیب‌های 60 دقیقه‌ای، 15 دقیقه‌ای و 240 دقیقه‌ای استفاده چندانی نخواهد کرد. برعکس، یک معامله گر روزانه فارکس که برای ساعت ها و به ندرت بیشتر از یک روز موقعیت دارد، مزیت کمی در ترتیبات روزانه، هفتگی یا ماهانه به دست می آورد.

تجزیه و تحلیل تایم فریم چندگانه
تجزیه و تحلیل تایم فریم چندگانه

منبع:  MetaTrader – نمونه ای از تجزیه و تحلیل چارچوب زمانی چندگانه – نمودار هفتگی، روزانه و 4 ساعته EURUSD، 19 آگوست 2022

 

تحلیل تایم فریم چندگانه با استفاده از تایم فریم های بلند مدت

ما اصول اولیه تجزیه و تحلیل فریم های زمانی چندگانه را در فارکس پوشش داده ایم، بنابراین اکنون به نحوه اعمال مستقیم آن در بازار فارکس خواهیم پرداخت. با این رویکرد برای مطالعه نمودارها، معمولاً ایده خوبی است، برای شروع، یک چارچوب زمانی طولانی مدت، و سپس به تایم فریم های دیگر ادامه دهید. با رعایت یک تایم فریم بلندمدت می توان روند غالب را تعیین کرد.

مهم است که بیشترین استفاده بیش از حد در معاملات را برای این تایم فریم به خاطر بسپارید – روند دوست شماست. ترتیبات نباید در این نمودار زاویه باز اجرا شوند، اما معاملاتی که انجام می شود باید در همان جهت روند باشند.

این در واقع به این معنی نیست که معاملات را نمی توان در مقابل روند بزرگتر اتخاذ کرد، با این حال، معاملاتی که هستند به احتمال زیاد احتمال موفقیت بسیار کمتری دارند و هدف سود کمتر از زمانی است که در جهت حرکت رو به جلو باشد. روند کلی هنگام معامله در بازه های زمانی متعدد، حتما این را در نظر بگیرید.

در بازارهای ارز – زمانی که چارچوب زمانی بلندمدت دارای دوره‌های متفاوتی مانند روزانه، هفتگی یا ماهانه است – عوامل بنیادی معمولاً تأثیر قابل‌توجهی بر جهت دارند. بنابراین، یک معامله گر فارکس وظیفه نظارت بر روندهای اصلی اقتصادی را هنگام دنبال کردن روند کلی در این تایم فریم دارد.

خواه نگرانی اصلی اقتصادی کمبود حساب جاری، مخارج مصرف‌کننده، سرمایه‌گذاری تجاری یا هر فهرست دیگری از تأثیرات باشد، این تحولات باید برای درک بهتر جهت حرکت قیمت دنبال شوند. این یکی از تکنیک های اصلی تجزیه و تحلیل چارچوب زمانی چندگانه است.

تفکر دیگر برای تایم فریم بالاتر در این محدوده در واقع نرخ بهره است. نرخ بهره که اغلب به عنوان بازتابی از سلامت اقتصاد استفاده می شود، یک عنصر اساسی در قیمت گذاری نرخ ارز است. در اکثر شرایط، سرمایه به سمت ارز با نرخ بالاتر در یک جفت جریان می‌یابد، زیرا این امر به بازده بسیار بیشتری از سرمایه‌گذاری مربوط می‌شود.

تجزیه و تحلیل چند تایم فریم با استفاده از تایم فریم های میان مدت و کوتاه مدت

اکنون به مرحله بعدی راهنمای خود برای تجزیه و تحلیل تایم فریم چندگانه در بازار فارکس می‌رویم. ما به چارچوب زمانی متوسط با حرکات کوچکتر در روند گسترده تر که قابل تشخیص تر می شود نگاه خواهیم کرد. این انعطاف پذیرترین تایم فریم در بین سه تایم فریم است، به این دلیل که حس فریم های بلند مدت و کوتاه مدت را می توان از این سطح به دست آورد. همانطور که قبلاً اشاره کردیم، دوره نگهداری پیش‌بینی‌شده برای یک معامله متوسط باید این لنگر را برای تایم فریم تعیین کند. در واقع، این سطح بیشترین نموداری است که هنگام برنامه ریزی معامله دنبال می شود.

معاملات خاصی وجود دارد که باید در تایم فریم میان مدت و کوتاه مدت انجام شود. هنگامی که نوسانات کوچکتر در عملکرد قیمت واضح تر می شود، معامله گر فارکس بهتر می تواند یک ورودی جذاب را برای موقعیتی انتخاب کند که جهت آن قبلاً توسط نمودارهای تایم فریم بالاتر مشخص شده است.

شاید یکی دیگر از ملاحظات مهم برای این دوره این باشد که فاندامنتال یک بار دیگر به طور قابل توجهی بر عملکرد قیمت در این نمودارها تأثیر می گذارد، هرچند به روشی بسیار متفاوت با بازه های زمانی بالاتر. هنگامی که نمودارها زیر تایم فریم چهار ساعته باشند، روندهای اساسی دیگر قابل مشاهده نیستند.

هنگام اعمال تجزیه و تحلیل چند چارچوب زمانی، موارد زیر را در نظر بگیرید – فریم کوتاه مدت با نوسانات بزرگ به آن شاخص های فارکس که در حال حرکت بازار نامیده می شوند پاسخ می دهد. هرچه این تایم فریم پایین‌تر دانه بندی تر باشد، در واقع واکنش به شاخص‌های اقتصادی بیشتر به نظر می‌رسد.

در بیشتر مواقع، این حرکات تند برای مدت کوتاهی دوام می‌آورند و به همین دلیل گاهی اوقات به عنوان نویز توصیف می‌شوند. با این وجود، یک معامله گر فارکس اغلب از انجام معاملات ضعیف در این عدم تعادل های میانی اجتناب می کند، زیرا آنها پیشرفت سایر فریم های زمانی را زیر نظر دارند.

تجزیه و تحلیل تایم فریم چندگانه

منبع:  MetaTrader – نمونه ای از تجزیه و تحلیل فریم زمانی چندگانه – GBPUSD نمودار روزانه و 4 ساعته، 19 آگوست 2022

 

نتیجه کنار هم قرار دادن تمام تایم فریم ها

هنگامی که تمام فریم های سه زمانی برای ارزیابی یک جفت ارز ترکیب می شوند، یک معامله گر فارکس می تواند به راحتی شانس موفقیت یک معامله را افزایش دهد. اجرای تجزیه و تحلیل از بالا به پایین معامله گری با روندهای نسبتا بزرگتر را تشویق می کند. در واقع، این به تنهایی ریسک را کاهش می دهد، زیرا احتمال بیشتری وجود دارد که اقدام قیمت در پایان، روند طولانی تر را ادامه دهد.

با استفاده از این تئوری، سطح اطمینان در یک معامله باید با نحوه همسویی بازه های زمانی متعدد ارزیابی شود. به عنوان مثال، اگر روند بزرگ‌تر به سمت بالا باشد، اما روند میان‌مدت و کوتاه‌مدت به سمت پایین‌تر حرکت می‌کند، باید شورت‌های محتاطانه، با اهداف سود منطقی و همچنین توقف انجام شود.

به عنوان یک جایگزین، یک معامله گر فارکس ممکن است صبر کند تا یک موج نزولی جهت خود را در نمودارهای تایم فریم پایین تر اجرا کند، و سپس ممکن است زمانی که فریم های سه زمانه یک بار دیگر همسو می شوند، در سطح رضایت بخشی حرکت کند.

یکی دیگر از مزایای ادغام چند فریم های زمانی فارکس در تجزیه و تحلیل معاملات، توانایی تعیین میزان حمایت و مقاومت و همچنین سطوح ورودی-خروجی قوی است. شانس موفقیت یک معامله زمانی افزایش می‌یابد که دقیقاً در نمودار کوتاه‌مدت دنبال شود، به دلیل توانایی یک معامله‌گر برای دوری از قیمت‌های ورودی ضعیف، اهداف بی‌معنا، و توقف‌های نامناسب.

فیلتر کردن تنظیمات بد

هنگام معامله در بازه های زمانی پایین تر (مانند نمودارهای 15 دقیقه ای) همیشه مشخص نیست که کدام محرک ها و راه اندازی ها شانس موفقیت بیشتری دارند. گاهی اوقات، تنظیمات تقریباً یکسان به نظر می رسند، اما چرا برخی از آنها خوب کار می کنند، در حالی که برخی دیگر شکست می خورند؟ جالب است که نتیجه بدون توجه به ابزار یا شاخص مورد استفاده یا آزمایش شده یکسان است.

خوشبختانه خبرهای خوبی در راه است. تجزیه و تحلیل تایم فریم چندگانه (MTF) به معامله گران حرفه ای کمک می کند تا تنظیمات ضعیف تر را فیلتر کنند. به عنوان مثال، در مثال زیر، معامله‌گر به دنبال تنظیم کوتاه EUR/USD بر روی نمودار 15 دقیقه‌ای بود. روند نزولی به خوبی تثبیت شده به نظر می رسید، و ادامه پس از شکست نزولی، تنظیمی بود که ارزش بررسی داشت، همانطور که در نمودار ارائه شده در زیر مشهود است:

تجزیه و تحلیل تایم فریم چندگانه

منبع:  MetaTrader – نمونه ای از تجزیه و تحلیل چارچوب زمانی چندگانه – نمودار 1 ساعته و 15 دقیقه ای EURUSD، 19 آگوست 2022

در نمودارهای بالا، معامله‌گر می‌تواند اطمینان داشته باشد که روند نزولی در نمودار 15 دقیقه‌ای (سمت راست) ادامه خواهد داشت، زیرا تایم فریم بالاتر نیز نشان می‌دهد معامله‌گران نمودار 1 ساعته نزولی هستند. داشتن چندین تجزیه و تحلیل تایم فریم مانند این اغلب می‌تواند منجر به ادامه روندها شود (اما البته همه آنها در نقطه‌ای به پایان می‌رسند).

داشتن دو نمودار در کنار هم می‌تواند به معامله‌گر دید سریعی از آنچه در تصویر بزرگ و تصویر کوچک‌تر اتفاق می‌افتد را در یک زمان ارائه دهد. آیا می دانستید که با دانلود رایگان افزونه Admirals MetaTrader Supreme Edition می توانید دو نمودار را به یکدیگر پیوند دهید و به طیف وسیعی از ابزارها و نشانگرهای اضافی دسترسی پیدا کنید؟

تحلیل تایم فریم چندگانه در تایم فریم های پایین تر

ممکن است این تصور را داشته باشید که تایم فریم های بالاتر همیشه اطلاعات بیشتری نسبت به تایم فریم های پایین تر ارائه می دهند. این لزوماً درست نیست، زیرا نمودارهای مالی ماهیت فرکتال دارند، به این معنی که الگوهای قیمت در همه مقیاس‌ها، از پایین به بالا، به روشی مشابه تکرار می‌شوند. دقیقاً به همین دلیل است که تایم فریم های پایین تر نیز می توانند در تحلیل بازه های زمانی بالاتر کمک کنند.

به عنوان مثال، ممکن است یک راه اندازی طولانی بر اساس یک شمع روزانه در نظر بگیرید، اما آیا قیمت بلافاصله ادامه خواهد یافت؟ یا ابتدا اصلاحی صورت خواهد گرفت؟ معامله‌گران می‌توانند با بزرگ‌نمایی در بازه‌های زمانی پایین‌تر و سپس بررسی اینکه آیا قیمت می‌تواند از سطوح حمایت محلی عبور کند یا خیر، اطلاعات بیشتری در مورد احتمال شکست یا عقب‌نشینی به دست آورند. مثلا:

شکست در آن مقیاس زمانی احتمالا ادامه خواهد داشت

یک جهش می تواند نشان دهنده بازگشت احتمالی باشد

بهترین تایم فریم ها برای تحلیل چند تایم فریم کدامند؟

در اینجا ترکیب‌هایی وجود دارد که می‌توانید از آنها در تنظیمات معاملاتی خود استفاده کنید:

معاملات نوسانی: نمودارهای هفتگی، روزانه، 4 ساعته

معاملات درون روز/هفته: نمودارهای روزانه، 4 ساعته، 1 ساعته

معاملات درون روزی: نمودارهای روزانه، 1 ساعت، 15 دقیقه

معامله گران بلند مدت می توانند از ترکیب نمودار ماهانه، هفتگی و روزانه (یا 4 ساعته) استفاده کنند. اسکالپرها ممکن است با یک نمودار ترکیبی 1 ساعته، 15 دقیقه ای و 5 دقیقه ای استفاده کنند.

خبر خوب این است که چندین روش در دسترس معامله‌گران حرفه‌ای وجود دارد که آنها را قادر می‌سازد تا با استفاده از اندیکاتورهای ویژه مانند Mini Charts که در افزونه MetaTrader Supreme Edition موجود است، تجزیه و تحلیل MTF را به سرعت انجام دهند.

بهترین ترکیب تایم فریم MTFA چیست؟

اگرچه تمام تایم فریم‌ها مزایای فردی خود را دارند، برخی از معامله‌گران فکر می‌کنند که هر تایم فریم برای این سه جنبه کلیدی معامله مفید است:

پشتیبانی و مقاومت نقطه‌ای – پشتیبانی و مقاومت کلیدی برای بازه‌های زمانی بالاتر است. به عنوان مثال، بررسی نمودار هفتگی زمانی مفید است که شما یک معامله گر نوسانی هستید.

شناسایی روند و الگوها – فریم های زمانی میانی برای مشاهده روندها، حرکت، اصلاحات و به طور کلی الگوها بهترین هستند. برای معامله‌گران نوسانی، این نمودار روزانه است، در حالی که برای معامله‌گران درون روز یا درون هفته، نمودار ۱ ساعته یا ۴ ساعته مناسب است.

هدف اصلی معامله‌گر اندازه‌گیری اینکه آیا روند وجود دارد، آیا اقدام قیمتی تکانشی یا اصلاحی وجود دارد، آیا نشانه‌هایی از فرسودگی مانند الگوهای واگرایی یا معکوس وجود دارد و آیا نشانه‌هایی از الگوهای ادامه وجود دارد یا خیر است.

جستجوی ورودی ها – کمترین فریم های زمانی بهترین نمودار ماشه هستند و برای اهداف تجاری مفید هستند. برای یافتن ورودی، و همچنین برای انجام یک راه اندازی معامله گری، بهترین است.

در بیشتر موارد، معامله گران از الگوهای شمعدانی برای تأیید نقاط ورود استفاده می کنند. به عنوان مثال، با تنظیمات پرش، معامله گران ممکن است منتظر یک فتیله یا یک شمع خستگی باشند. با تنظیمات شکست، معامله گران ممکن است منتظر بسته شدن شمع قوی باشند. همانطور که می بینید، بازه های زمانی به ویژه نسبی هستند. بهترین تایم فریم برای شما به نوع معامله ترجیحی شما و البته سایر عوامل مهم بستگی دارد.

اما یک جنبه در معامله با یک حساب معاملاتی آزمایشی یا یک حساب کاربری زنده و استفاده از تجزیه و تحلیل تایم فریم چندگانه صادق است – یک مفهوم مفید برای اکثر معامله گران. لطفاً توجه داشته باشید که تحلیل یک فریم زمانی منفرد مشکلی ندارد، اما معامله‌گران حرفه‌ای ممکن است مزایای واضح‌تری را در انجام تحلیل‌های فریم زمانی متعدد ببینند، به‌ویژه زمانی که از سه نمودار با سه نقش مختلف استفاده می‌کنند.

نتیجه

استفاده از MTFA می تواند به طور قابل توجهی شانس انجام یک معامله گری موفق را افزایش دهد. متأسفانه، بسیاری از معامله گران هنگامی که شروع به یافتن جایگاه خاصی می کنند، مفید بودن این تکنیک را نادیده می گیرند. با این حال، این یک نقطه شروع عالی برای مبتدیان است و مطمئناً برای معامله گران باتجربه ارزش بازدید مجدد را دارد.

16 الگوی کندلی فارکس که در سال 2023 باید بدانید!

 

دیدگاه خود را اینجا قرار دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فیلدهای نمایش داده شده را انتخاب کنید. دیگران مخفی خواهند شد. برای تنظیم مجدد سفارش ، بکشید و رها کنید.
 • عکس
 • شناسه محصول
 • امتیاز
 • قیمت
 • در انبار
 • موجودی
 • افزودن به سبد خرید
 • توضیحات
 • محتوا
 • عرض
 • اندازه
 • تنظیمات بیشتر
 • نویسنده
 • قسمت
 • زبان
Click outside to hide the comparison bar
مقایسه