16 الگوی کندلی فارکس که در سال 2023 باید بدانید!

piercing-pattern-candlestick
فارکس تحلیل تکنیکال

16 الگوی کندلی فارکس که در سال 2023 باید بدانید!

16 الگوی کندلی فارکس که در سال 2023 باید بدانید!

نمودارهای کندل استیک ژاپنی به معامله‌گران اطلاعات عمیقی ارائه می‌دهند و نشانه‌های بصری متفاوتی را ارائه می‌دهند که به معامله‌گران اجازه می‌دهد تا عملکرد قیمت را بهتر درک کنند و الگوهای فارکس را با وضوح بیشتری تشخیص دهند.

الگوهای کندلی فارکس توسط معامله گران برای شناسایی فرصت های معاملاتی و پیش بینی جهت حرکت بعدی قیمت استفاده می شود. در این مقاله، ما 16 مورد از رایج ترین الگوهای کندل استیک را برای شما به اشتراک می گذاریم که هنگام معامله به آنها توجه کنید و همچنین نمونه ای از استراتژی الگوهای کندل استیک فارکس را ارائه می دهیم!

الگوهای کندلی فارکس

کندل چیست؟ “بدنه” کندل تفاوت بین قیمت باز و بسته شدن را شامل می شود و خطوط دو طرف – که به عنوان سایه یا فتیله شناخته می شود – نشان دهنده بالاترین و پایین ترین قیمت های دوره زمانی است.

الگوی کندلی فارکس

به طور کلی، اگر بدنه کندل فارکس سیاه یا قرمز باشد، قیمت بسته شدن آن کمتر از قیمت باز است – به این کندل خرسی می گویند.

از طرفی بدنه سفید یا سبز نشان می دهد که قیمت پایانی بالاتر از قیمت افتتاحیه است و به آن کندل گاو نر می گویند.

کندلی که در جایی که باز می شود بسته می شود یا خیلی نزدیک به جایی که باز می شود، کندل دوجی نامیده می شود. کندل دوجی نشان دهنده کشمکش بین خریداران و فروشندگان است که در نهایت منجر به برنده شدن هیچ یک از طرفین نمی شود.

انواع دوجی

با درک و مشاهده الگوهای کندل استیک فارکس، معامله‌گران می‌توانند ایده‌ای از حرکت، جهت، خریداران یا فروشندگان لحظه‌ای و سوگیری عمومی بازار به دست آورند. در ادامه این مقاله، برخی از رایج ترین الگوهای کندلی را به اشتراک خواهیم گذاشت.

8 الگوی کندلی فارکس که باید بدانید

الگوهای کندلی فارکس اغلب در بازار فارکس اتفاق می‌افتد، در اینجا فهرستی از رایج‌ترین و ساده‌ترین آنها وجود دارد:

 • کندل ماروبوزو
 • کندل چکشی
 • کندل ستاره دنباله دار( شوتینگ استار)
 • کندلی مرد آویزان
 • پیرسینگ لاین ( خط نافذ/ نفوذگر)
 • ابرسیاه پوشاننده
 • کندل های انگالفینگ (فراگیر)
 • کندل مستر

البته علاوه بر اینها، الگوهای کندلی فارکس بسیار بیشتری وجود دارد، اما در این مقاله به محبوب ترین آنها خواهیم پرداخت.

کندل ماروبوزو

کندل مارابوزو یک الگوی کندلی فارکس با تکانه قوی است که معمولاً در سطوح حمایت یا مقاومت رخ می دهد. کندل مارابوزو یا بدون یا یک فتیله کوچک در دو طرف دارد و نشان دهنده مقاومت قوی در فروش یا حمایت خرید قوی است.

marabuzo

کندل ماروبوزو صعودی

یک کندل صعودی مارابوزو که در یک روند صعودی ظاهر می شود ممکن است ادامه روند فعلی را نشان دهد، در حالی که در یک روند نزولی، می تواند نشان دهنده یک برگشت صعودی بالقوه باشد.

در اینجا نمونه ای از یک کندل صعودی مارابوزو آورده شده است:

کندل مارابوزو

کندل ماروبوزو صعودی

به تصویر کشیده شده: نمودار  MetaTrader 5 – AUDUSD H1. محدوده تاریخ: 14 ژوئیه 2022 – 19 ژوئیه 2022. تاریخ ضبط: 13 ژوئیه 2023. عملکرد گذشته یک شاخص قابل اعتماد برای نتایج آینده نیست.

کندلی  مارابوزو نزولی

برعکس، کندل نزولی مارابوزو که در یک روند نزولی ظاهر می شود ممکن است ادامه آن را نشان دهد، در حالی که در یک روند صعودی، یک کندل نزولی مارابوزو می تواند نشان دهنده یک الگوی معکوس نزولی بالقوه باشد.

در اینجا چند نمونه از کندل های نزولی مارابوزو آورده شده است:

مارابوزو نزولی

کندل های ماروبوزو Bearish ( نزولی)

نشان داده شده:  MetaTrader 5 – USDJPY H1 Chart. محدوده تاریخ: 14 ژوئیه 2022 – 19 ژوئیه 2022. تاریخ ضبط: 13 ژوئیه 2023. عملکرد گذشته یک شاخص قابل اعتماد برای نتایج آینده نیست.

کندل چکشی

کندل همر دارای سایه پایینی بلندی است که معمولاً حداقل دو برابر طول بدنه و بدنه کوتاهی دارد. این یک الگوی کندل معکوس صعودی است که در پایین روندهای نزولی ظاهر می شود.

الگوی کندلی چکشی به ما می گوید که علیرغم فشار شدید فروش در طول جلسه، در نهایت، خریداران کنترل را در دست گرفتند و قیمت را مجبور به افزایش کردند.

کندل چکشی

بدنه کندل چکشی می تواند صعودی یا نزولی باشد، اما اگر صعودی باشد سیگنال قوی تری در نظر گرفته می شود.

4 1

نشان داده شده: MetaTrader 5 – نمودار GBPUSD H1. محدوده تاریخ: 10 ژوئن 2022 – 16 ژوئن 2022. تاریخ ضبط: 13 ژوئیه 2023. عملکرد گذشته یک شاخص قابل اعتماد برای نتایج آینده نیست.

کندل ستاره دنباله دار

کندل Shooting Star  یا همان ستاره دنباله دار در روندهای صعودی ظاهر می شود که نشان دهنده یک معکوس بالقوه است. عاقلانه به نظر می رسد، در اصل برعکس کندلی چکشی است، با سایه بالایی بلند و بدنه کوتاه.

SHOOTING STAR

بدنه کندل Shooting Star می تواند صعودی یا نزولی باشد، اما اگر نزولی باشد قوی تر در نظر گرفته می شود.

الگوی کندلی ستاره دنباله دار

الگوی کندلی ستاره تیرانداز

نشان داده شده: MetaTrader 5 – USDCAD H1 Chart. محدوده تاریخ: 13 ژوئیه 2022 – 18 ژوئیه 2022. تاریخ ضبط: 13 ژوئیه 2023. عملکرد گذشته یک شاخص قابل اعتماد برای نتایج آینده نیست.

کندلی مرد آویزان

کندلی Hanging Man شبیه چکش به نظر می رسد، با این تفاوت که در بالای یک روند صعودی اتفاق می افتد و نشان دهنده یک برگشت نزولی بالقوه است.

مانند چکش، الگوی کندلی مرد آویزان به ما نشان می دهد که فشار فروش در طول جلسه وجود داشت که در نهایت توسط خریداران غلبه کرد و با موفقیت قیمت را بالا برد.

hanging man candle

با این حال، در طول یک روند صعودی، این الگوی کندل فارکس اغلب به عنوان نشانه ای در نظر گرفته می شود که خریداران شروع به از دست دادن کنترل بازار کرده اند و بنابراین، ممکن است یک معکوس در شرف وقوع باشد.

الگوی کندلی مرد آویزان

الگوی کندلی مرد آویزان

نشان داده شده: MetaTrader 5 – USDCAD H1 Chart. محدوده تاریخ: 1 ژوئیه 2022 – 6 ژوئیه 2022. تاریخ ضبط: 13 ژوئیه 2023. عملکرد گذشته یک شاخص قابل اعتماد برای نتایج آینده نیست.

کندلی پیرسینگ لاین

پیرسینگ لاین یک الگوی کندل معکوس صعودی است و مانند سایر الگوهای کندل استیک بررسی شده در این مقاله، اغلب در بازار فارکس رخ می دهد.

این الگوی کندل زمانی مشخص می شود که یک کندل صعودی از یک کندل نزولی پیروی کند. دومین کندل صعودی باید بالای وسط بدنه کندل نزولی اول بسته شود.

کندلی پیرسینگ

معمولاً کندل صعودی نیز پایین تر از بسته شدن کندل نزولی باز می شود. با این حال، در بازار فارکس، اگر باز شدن کندل دوم برابر با بسته شدن کندل اول باشد، این الگو همچنان معتبر است – اگرچه به عنوان قوی در نظر گرفته نمی شود.

پیرسینگ لاین

7 2

نشان داده شده: MetaTrader 5 – USDJPY H1 Chart. محدوده تاریخ: 9 ژوئن 2022 – 15 ژوئن 2022. تاریخ ضبط: 13 ژوئیه 2023. عملکرد گذشته یک شاخص قابل اعتماد برای نتایج آینده نیست.

الگوی کندلی ابرسیاه پوشاننده

کندل Dark Cloud Cover یا همان ابرسیاه پوشاننده یک الگوی معکوس نزولی است که در روندهای صعودی ظاهر می شود و اساساً برعکس کندل پیرسینگ لاین است.

این الگو از دو کندلی تشکیل شده است، یک کندل صعودی و سپس یک کندل نزولی. کندل دوم در بالای بسته شدن کندل اول باز می شود اما سپس پایین می آید و در زیر نیمی از بدنه کندل اول بسته می شود.

همانند پیرسیینگ لاین، در بازار فارکس، کندلی ابر سیاه پوشاننده معتبر تلقی می‌شود، حتی زمانی که کندل دوم در بسته شدن کندل اول باز می‌شود.

Dark Cloud Cover

اما نکته مهم این است که کندل دوم در این الگوی کندل فارکس باید در جایی کمتر از علامت 50 درصدی بدنه کندل اول بسته شود.

الگوی کندلی ابرسیاه پوشاننده

8 1

نشان داده شده: MetaTrader 5 – نمودار H1 EURUSD. محدوده تاریخ: 15 ژوئیه 2022 – 20 ژوئیه 2022. تاریخ ضبط: 13 ژوئیه 2023. عملکرد گذشته یک شاخص قابل اعتماد برای نتایج آینده نیست.

کندل های انگالفینگ (فراگیر)

الگوهای کندلیی صعودی و نزولی از دو کندل تشکیل شده اند و نشان دهنده یک معکوس بالقوه است. کندل های فراگیر صعودی معمولاً در پایین روند نزولی رخ می دهند، در حالی که کندل فراگیر نزولی در بالای یک روند صعودی مشاهده می شود.

ENGULFING PATTERNS

کندل فراگیر صعودی

کندل فراگیر صعودی با دو کندل مشخص می شود که کندل اول نزولی است و در بدنه کندل دوم وجود دارد – که همیشه صعودی است.

در اینجا نمونه ای از الگوی کندلیی در حال افزایش صعودی آمده است:

الگوی کندلی فراگیر صعودی

9 1

نشان داده شده: MetaTrader 5 – USDCAD H1 Chart. محدوده تاریخ: 7 ژوئیه 2022 – 12 ژوئیه 2022. تاریخ ضبط: 13 ژوئیه 2023. عملکرد گذشته یک شاخص قابل اعتماد برای نتایج آینده نیست.

کندل نزولی فراگیر

کندل فراگیر نزولی نیز با دو کندل مشخص می شود. اولی صعودی است و در بدنه کندل دوم قرار دارد که همیشه نزولی است.

در اینجا نمونه ای از الگوی کندلی نزولی است:

کندل خرسی

10 1

نشان داده شده: MetaTrader 5 – نمودار AUDUSD H1. محدوده تاریخ: 24 ژوئن 2022 – 30 ژوئن 2022. تاریخ ضبط: 13 ژوئیه 2023. عملکرد گذشته یک شاخص قابل اعتماد برای نتایج آینده نیست.

کندل مستر

کندل مستر یکی از الگوهای کندل فارکس است که برای بسیاری از معامله گران قیمت شناخته شده است. کندل Master توسط یک کندل 30 تا 150 پیپ تعریف می شود که چهار کندل بعدی را در بر می گیرد.

کندل Master

الگوی کندل مستر

11

نشان داده شده: MetaTrader 5 – USDCAD H1 Chart. محدوده تاریخ: 12 ژوئیه 2022 – 21 ژوئیه 2022. تاریخ ضبط: 13 ژوئیه 2023. عملکرد گذشته یک شاخص قابل اعتماد برای نتایج آینده نیست.

در صورتی که کندل پنجم، ششم یا هفتم محدوده را بشکند تا معامله برک آوت معتبر شود، شکست های کندل Master قابل معامله هستند.

استراتژی کندل مستر

12

نشان داده شده: MetaTrader 5 – USDJPY H1 Chart. محدوده تاریخ: 27 ژوئن 2022 – 6 ژوئیه 2022. تاریخ ضبط: 13 ژوئیه 2023. عملکرد گذشته یک شاخص قابل اعتماد برای نتایج آینده نیست.

این یک الگوی کندلیی فارکس است که می توانید به طور منظم هنگام معامله آن را بررسی کنید. در بخش بعدی، مثالی از نحوه عملکرد یک استراتژی الگوی کندل در هنگام معامله در فارکس ارائه خواهیم داد.

استراتژی الگوی کندل استیک

شرایط این استراتژی الگوی کندل استیک فارکس به شرح زیر است:

شاخص ها: میانگین متحرک نمایی (EMA) 30، 60 و 100 – تنظیم روی بسته

سیگنال ورودی: شناسایی الگوهای کندلی فارکس

بازه زمانی: H4

ابتدا باید سه EMA را به نمودار کندل استیک خود اضافه کنیم. در مثال در نمودار زیر، EMA 30 آبی، EMA 60 قرمز و EMA 100 سبز است.

هر سه EMA باید به درستی تراز شوند تا روند را نشان دهند. وقتی EMA آبی زیر EMA قرمز است، که زیر EMA سبز است، روند نزولی است. وقتی EMA آبی بالاتر از EMA قرمز است، که بالاتر از EMA سبز است، روند صعودی است.

به عنوان مثال، نمودار USD/JPY زیر نمونه ای از یک روند صعودی را نشان می دهد:

نمودار USDJPY

13

نشان داده شده: MetaTrader 5 – USDJPY H4 Chart. محدوده تاریخ: 10 ژوئن 2022 – 20 ژوئیه 2022. تاریخ ضبط: 13 ژوئیه 2023. عملکرد گذشته یک شاخص قابل اعتماد برای نتایج آینده نیست.

لطفاً به خاطر داشته باشید که EMAها باید به درستی تراز شوند تا روند را نشان دهند. اگر EMA ها در هم تنیده شوند، به این معنی است که در حال حاضر روندی نداریم.

هنگامی که یک روند ایجاد شد، زمانی که قیمت به سمت EMA ها عقب نشینی کرد، ورودی ها انجام می شود. هنگامی که ما یک عقب نشینی می بینیم، اتفاق بعدی که رخ می دهد، ظهور الگوهای کندل صعودی یا نزولی است، بسته به جهت روند.

ورودی‌ها روی هر یک از الگوهای کندلی فارکس زیر انجام می‌شوند که هیچ‌کدام از دیگری قابل اعتمادتر نیستند:

 • چکش
 • ستاره دنباله دار
 • مرد آویزان
 • پیسرسینگ لاین
 • ابر سیاه پوششاننده

فراگیر صعودی/نزولی

استاپ ضرر در این مثال 10 پیپ زیر/بالای کندل ورودی قرار می گیرد. برای اهداف، توصیه می‌کنیم از  Pivot  استفاده کنید که روی «Weekly Timeframe» تنظیم شده است.

مثال معاملات نزولی

مثال استراتژی الگوهای کندل استیک

14

نشان داده شده: MetaTrader 5 – نمودار H4 GBPUSD. محدوده تاریخ: 10 ژوئن 2022 – 20 ژوئیه 2022. تاریخ ضبط: 13 ژوئیه 2023. عملکرد گذشته یک شاخص قابل اعتماد برای نتایج آینده نیست.

مثال معاملات صعودی

استراتژی الگوهای کندل استیک صعودی

15

نشان داده شده: MetaTrader 5 – USDJPY H4 Chart. محدوده تاریخ: 10 ژوئن 2022 – 20 ژوئیه 2022. تاریخ ضبط: 13 ژوئیه 2023. عملکرد گذشته یک شاخص قابل اعتماد برای نتایج آینده نیست.

معمولاً بهتر است قبل از تصمیم گیری برای ورود، منتظر بمانید تا حداقل EMA آبی را لمس کنید.

موارد فوق فقط نمونه ای از یک استراتژی معاملاتی است که می تواند با استفاده از الگوهای کندل استیک فارکس اجرا شود، اما شما همچنین می توانید از اطلاعات این مقاله برای ایجاد استراتژی الگوهای کندل استیک خود استفاده کنید!

همچنین مهم است که به یاد داشته باشید که حتی بهترین استراتژی های معاملاتی نیز بدون تکنیک های مدیریت ریسک مناسب، بعید است که موفق شوند.

چگونه الگوهای کندلی را بخوانیم؟

یک الگوی کندلیی سطوح قیمت باز، بسته، بالا و پایین را در یک دوره زمانی ثابت نشان می دهد. بدنه کندل تفاوت قیمت باز و بسته شدن است. یک بدنه سیاه یا قرمز نشان می دهد که بسته شده پایین تر از جایی که باز شده است. بدنه سفید یا سبز نشان دهنده بسته شدن آن بالاتر از جایی است که باز شده است. خطوط بالا و پایین بدنه کندل به عنوان فیتیله شناخته می شوند و نشان دهنده بالاترین و پایین ترین سطح قیمت در بازه زمانی نموداری که در آن قرار دارید (5 دقیقه، روزانه و غیره) است.

آیا الگوهای کندلی برای معامله کافی است؟

از آنجایی که معامله در بازارهای مالی مربوط به احتمالات است، بسیاری از معامله گران از کندل ها با ابزارهای تحلیل دیگر نیز استفاده می کنند. این می تواند یک نشانگر خرید بیش از حد یا بیش فروش تحلیل تکنیکال یا تحلیل بنیادی باشد. استفاده از الگوهای کندل استیک، همراه با سطوح حمایت و مقاومت و سایر ابزارهای تجزیه و تحلیل می تواند ترکیبی قوی برای کمک به تصمیم گیری های معاملاتی ارائه دهد.

آیا تجزیه و تحلیل الگوی کندل واقعاً کار می کند؟

بله، تجزیه و تحلیل الگوی کندل واقعاً کار می کند زیرا یک کندل صرفاً به شما می گوید که در یک دوره زمانی خاص چه اتفاقی برای قیمت افتاده است. با این حال، هنگام استفاده از الگوهای کندل استیک برای معاملات، تجزیه و تحلیل بیشتری لازم است تا مشخص شود بازار تا چه حد می تواند حرکت کند و سپس بهترین توقف ضرر را شناسایی کند و سطوح سود را برای اعمال مدیریت ریسک مناسب بگیرد.

کدام الگوی کندلی قابل اعتمادتر است؟

الگوهای مختلف کندلیی در دسترس معامله گران است. قابلیت اطمینان هر یک به نحوه استفاده معامله گر و توانایی آنها در استفاده از آنها در شرایط مناسب بازار بستگی دارد. برخی از الگوهای پرکاربرد کندلی عبارتند از کندل ماروبوزو، کندل چکشی، کندل ستاره تیرانداز، کندلی مرد معلق، خط سوراخ کننده، پوشش ابر تاریک، کندل درگیر و کندل استاد.​

نمودارهای معاملات فارکس – نحوه خواندن نمودارهای فارکس

 

دیدگاه خود را اینجا قرار دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فیلدهای نمایش داده شده را انتخاب کنید. دیگران مخفی خواهند شد. برای تنظیم مجدد سفارش ، بکشید و رها کنید.
 • عکس
 • شناسه محصول
 • امتیاز
 • قیمت
 • در انبار
 • موجودی
 • افزودن به سبد خرید
 • توضیحات
 • محتوا
 • عرض
 • اندازه
 • تنظیمات بیشتر
 • نویسنده
 • قسمت
 • زبان
Click outside to hide the comparison bar
مقایسه