سرعت پول چیست؟ (Velocity ، M2 )

چارت نگار velocity
اقتصاد کلان

سرعت پول چیست؟ (Velocity ، M2 )

سرعت پول چیست؟

سرعت پول برای اندازه گیری نرخ استفاده از پول در گردش برای خرید کالا و خدمات مهم است. برای کمک به اقتصاددانان و سرمایه گذاران در سنجش سلامت و سرزندگی یک اقتصاد استفاده می شود. سرعت بالای پول معمولاً با اقتصاد سالم و در حال گسترش همراه است. سرعت پایین پول معمولاً با رکود و انقباض همراه است.

اقتصاددانان از سرعت پول برای اندازه گیری نرخ استفاده از پول برای کالاها و خدمات در یک اقتصاد استفاده می کنند. اگرچه لزوماً یک شاخص کلیدی اقتصادی نیست، اما می‌توان آن را در کنار سایر شاخص‌های کلیدی که به تعیین سلامت اقتصادی مانند تولید ناخالص داخلی، بیکاری و تورم کمک می‌کنند، دنبال کرد. تولید ناخالص داخلی و عرضه پول دو جزء فرمول سرعت پول هستند.

اقتصادهایی که سرعت پول بالاتری نسبت به سایرین نشان می دهند، توسعه یافته تر هستند. سرعت پول نیز با چرخه های تجاری نوسان می کند. هنگامی که یک اقتصاد در حال گسترش است، مصرف کنندگان و کسب و کارها تمایل دارند با سهولت بیشتری پول خرج کنند و باعث افزایش سرعت پول می شود. زمانی که اقتصاد در حال انقباض است، مصرف کنندگان و کسب و کارها معمولا تمایلی به خرج کردن ندارند و سرعت پول کمتر است.

از آنجایی که سرعت پول معمولاً با چرخه های تجاری مرتبط است، می تواند با شاخص های کلیدی نیز مرتبط باشد. بنابراین، سرعت پول معمولاً با تولید ناخالص داخلی و تورم افزایش می یابد. از طرف دیگر، معمولاً زمانی که شاخص‌های کلیدی اقتصادی مانند تولید ناخالص داخلی و تورم در یک اقتصاد رو به انقباض کاهش می‌یابند، انتظار می‌رود کاهش یابد.

مثالی از سرعت پول

یک اقتصاد متشکل از دو فرد الف و ب را در نظر بگیرید که هر کدام 100 دلار پول نقد دارند. فرد الف یک ماشین را از فرد  ب به قیمت 100 دلار می خرد. اکنون ب 200 دلار پول نقد دارد. سپس ب یک خانه از الف به قیمت 100 دلار خریداری می کند و ب از الف برای افزودن ساخت و ساز جدید به خانه خود کمک می گیرد و برای تلاش آنها، ب 100 دلار دیگر به الف می پردازد.

فرد الف اکنون 200 دلار نقد دارد. سپس فرد ب یک خودرو را به الف به قیمت 100 دلار می فروشد و هر دو الف و ب در نهایت 100 دلار پول نقد دریافت می کنند. بنابراین، هر دو طرف در اقتصاد معاملاتی به ارزش 400 دلار انجام داده اند، حتی اگر هر کدام فقط 100 دلار داشته باشند.

در این اقتصاد، سرعت پول دو (2) حاصل از 400 دلار در معاملات تقسیم بر 200 دلار در عرضه پول خواهد بود. این افزایش در ارزش کالاها و خدمات مبادله شده از طریق سرعت پول در یک اقتصاد امکان پذیر می شود.

 

فرمول سرعت پول

در حالی که موارد فوق مثال ساده‌سازی شده‌ای از سرعت پول را ارائه می‌دهند، سرعت پول در مقیاس بسیار بزرگ‌تری به عنوان معیاری برای فعالیت معاملاتی برای کل جمعیت یک کشور استفاده می‌شود. به طور کلی، این معیار را می توان به عنوان گردش حجم پول برای کل اقتصاد در نظر گرفت.

برای این کاربرد، اقتصاددانان معمولاً از GDP و M1 یا M2 برای عرضه پول استفاده می کنند. بنابراین، معادله سرعت پول به صورت GDP تقسیم بر عرضه پول نوشته می شود.

velocity

تولید ناخالص داخلی معمولاً به عنوان شمارنده در فرمول سرعت پول استفاده می شود، اگرچه ممکن است از تولید ناخالص ملی (GNP) نیز استفاده شود. تولید ناخالص داخلی نشان دهنده مقدار کل کالاها و خدمات در یک اقتصاد است که برای خرید در دسترس هستند. در مخرج، اقتصاددانان معمولاً سرعت پول را برای M1 و M2 شناسایی می‌کنند.

M1 توسط فدرال رزرو به عنوان مجموع تمام ارزهای نگهداری شده توسط مردم و سپرده های معاملاتی در موسسات سپرده گذاری تعریف شده است. M2 اندازه گیری گسترده تری از عرضه پول است که به سپرده های پس انداز، سپرده های مدت دار و وجوه متقابل بازار پول واقعی اضافه می کند.

همچنین، فدرال رزرو سنت لوئیس سرعت سه ماهه پول را با استفاده از M1 و M2 دنبال می کند.

 

سرعت پول و اقتصاد

دیدگاه‌های متفاوتی در میان اقتصاددانان وجود دارد که آیا سرعت پول یک شاخص مفید برای سلامت یک اقتصاد است یا به طور خاص، فشارهای تورمی. «پول‌گرایان» که از نظریه کمیت پول پیروی می‌کنند، استدلال می‌کنند که سرعت پول بدون تغییر انتظارات باید ثابت باشد، اما تغییر در عرضه پول می‌تواند انتظارات و در نتیجه سرعت پول و تورم را تغییر دهد.

به عنوان مثال، افزایش عرضه پول از لحاظ نظری باید به افزایش متناسب قیمت‌ها منجر شود، زیرا پول بیشتری در حال تعقیب همان سطح کالاها و خدمات در اقتصاد است. برعکس باید با کاهش عرضه پول اتفاق بیفتد. از سوی دیگر، منتقدان استدلال می‌کنند که در کوتاه‌مدت، سرعت پول بسیار متغیر است و قیمت‌ها در برابر تغییرات مقاوم هستند و در نتیجه یک پیوند ضعیف و غیرمستقیم بین عرضه پول و تورم ایجاد می‌شود.

از نظر تجربی، داده ها نشان می دهد که سرعت پول در واقع متغیر است. علاوه بر این، رابطه بین سرعت پول و تورم نیز متغیر است. به عنوان مثال، از سال 1959 تا پایان سال 2007، سرعت ذخیره پول M2 به طور متوسط تقریباً 1.9x با حداکثر 2.198x در سال 1997 و حداقل 1.653x در سال 1964 بود.

از سال 2007، سرعت پول به طور چشمگیری کاهش یافته است زیرا فدرال رزرو به شدت ترازنامه خود را در تلاش برای مبارزه با بحران مالی جهانی و فشارهای کاهش تورم گسترش داد.

به نظر می رسد سرعت پول در سه ماهه دوم سال 2017 به 1.435 رسیده است و به تدریج در حال افزایش بود تا اینکه رکود جهانی ناشی از همه گیری کووید-19 محرک های اقتصادی عظیم فدرال ایالات متحده را تحریک کرد. در پایان سه ماهه دوم سال 2020، M2V 1.100 بود که کمترین میزان سرعت پول M2 در تاریخ است.

سرعت پول چه چیزی را اندازه می گیرد؟

سرعت پول، حرکت پول را در یک اقتصاد تخمین می‌زند – به عبارت دیگر، تعداد دفعاتی که میانگین دلار در یک سال تغییر می‌کند. سرعت بالای پول نشان‌دهنده یک اقتصاد شلوغ با فعالیت اقتصادی قوی است، در حالی که سرعت پایین نشان‌دهنده بی‌میلی کلی برای خرج کردن پول است.

چگونه سرعت پول را محاسبه می کنید؟

سرعت پول از تقسیم تولید ناخالص داخلی یک کشور بر کل عرضه پول محاسبه می شود. این محاسبه می‌تواند از عرضه پول M1 که شامل ارز فیزیکی، سپرده‌های قابل بررسی و ارقام خاص دیگر است یا عرضه M2 که شامل سپرده‌های پس‌انداز و وجوه بازار پول نیز می‌شود، استفاده کند.

چرا سرعت پول بسیار کم است؟

طبق محاسبه بانک فدرال رزرو سنت لوئیس، سرعت پول در ایالات متحده در سه ماهه اول و دوم سال 2020 به شدت کاهش یافت. در حالی که توضیح قطعی وجود ندارد، سقوط احتمالاً به دلیل کاهش فعالیت های انجام شده در طول همه گیری COVID-19 و همچنین افزایش پس انداز مصرف کنندگان به دلیل عدم اطمینان اقتصادی است.

سرعت پول چیست؟
سرعت پول M2.، بانک فدرال رزرو سنت لوئیسش​

فرکانس مبادله ارز را می توان برای تعیین سرعت یک جزء معین از عرضه پول مورد استفاده قرار داد و بینشی در مورد اینکه آیا مصرف کنندگان و مشاغل پول خود را پس انداز می کنند یا خرج می کنند ارائه می دهد. چندین مؤلفه از عرضه پول وجود دارد: M1، M2، و MZM   ( M3 دیگر توسط فدرال رزرو ردیابی نمی شود).

این مولفه ها بر روی طیفی از باریک ترین تا وسیع ترین مرتب شده اند. M1 را در نظر بگیرید، باریک ترین جزء. M1 عرضه پول ارز در گردش (اسکناس و مسکوک، چک مسافرتی [اوراق غیر بانکی]، سپرده‌های مطالبه‌ای و سپرده‌های چک‌پذیر) است. کاهش سرعت M1 ممکن است نشان دهنده کمتر بودن معاملات مصرف کوتاه مدت باشد. می‌توانیم معاملات کوتاه‌مدت را به‌عنوان مصرفی که ممکن است به صورت روزانه انجام دهیم، در نظر بگیریم.

از آغاز می 2020، M2 شامل M1 به علاوه (1) سپرده های مدت دار کوچک (سپرده های مدت دار به مبلغ کمتر از 100000 دلار) منهای IRA و موجودی Keogh در مؤسسات سپرده گذاری است. و (2) موجودی در MMFهای خرده فروشی منهای IRA و موجودی Keogh در MMF. M2 با تعدیل فصلی با جمع سپرده‌های پس‌انداز (قبل از ماه مه 2020)، سپرده‌های مدت دار کوچک و MMF خرده‌فروشی، که هر کدام به طور جداگانه به‌صورت فصلی تعدیل شده‌اند، ساخته می‌شود و این نتیجه را به M1 تعدیل‌شده فصلی اضافه می‌کند.

برای اطلاعات بیشتر در مورد تغییرات انتشار H.6 و اصلاحیه نظارتی که منجر به ایجاد مؤلفه سپرده‌های نقدی دیگر و گنجاندن آن در مجموع پولی M1 شد، به اطلاعیه‌های H.6 و پرسش و پاسخ فنی ارسال شده در 17 دسامبر 2020 مراجعه کنید.

به طور معمول، آژانس های آماری سرعت پول را با استفاده از یکی از دو معیار عرضه پول محاسبه می کنند: (1) M1، عرضه ارز در گردش، اسکناس و سکه، چک های مسافرتی (ناشران غیر بانکی)، سپرده های مطالبه، و قابل چک سپرده ها (2) M2، معیار وسیع‌تری از عرضه پول، M1 به اضافه سپرده‌های پس‌انداز، گواهی‌های سپرده با ارزش کوچک (<100000 دلار) و سپرده‌های بازار پول برای افراد است.

نمودار بالا سرعت M2 را برای ایالات متحده از سال 1959 تا 2022 نشان می دهد. در طول رکود (که با نوارهای خاکستری نشان داده شده است)، سرعت پول تمایل به کاهش دارد، زیرا میزان معاملات در یک اقتصاد کاهش می یابد. مصرف‌کنندگان تمایل دارند بیشتر پس‌انداز کنند و شرکت‌ها تمایل دارند کمتر سرمایه‌گذاری کنند، یعنی به جای خرج کردن، پول نقد ذخیره می‌کنند. همانطور که نمودار نشان می دهد، این مورد در زمان بحران “دات کام حباب” در سال 2001 و اخیراً در طول بحران مالی 2007 وجود داشت.

به طور کلی، سرعت پول پس از پایان رکود، زمانی که اعتماد بازگردانده شد، شروع به افزایش می کند. با این حال، از سال 2007، سرعت پول در ایالات متحده کاهش یافته است، به این معنی که مصرف‌کنندگان و شرکت‌ها همچنان به جای خرج کردن، پول نقد نگه می‌دارند. این رفتار که کاهش تورم را نیز منعکس می کند، نشان می دهد که اعتماد به بهبود همچنان پایین است. هنگامی که اعتماد بازگردانده می شود، باید انتظار داشته باشیم که شاهد بازگشتی در سرعت پول باشیم.

 

سرعت M2 و تورم

این کاملاً رایج است که استدلال هایی را ببینیم که اگر سرعت M2 (نسبت تولید ناخالص داخلی اسمی به M2) پایین است، باید تورم بالا باشد. در حالی که سرعت M2 در حال حاضر در پایین ترین حد تاریخی است، تورم به وضوح بالا نیست. آیا ما به سادگی شرایط خاصی داریم که این رابطه را از بین برده است؟ آیا در وهله اول چنین رابطه ای وجود دارد؟ بیایید به داده ها نگاه کنیم:

سرعت پول و تورم
نمودار آبی M2 ، نمودار قرمز CPI

با توجه به نمودار، ما هیچ رابطه واضحی بین این متغیرها مشاهده نمی کنیم. اگرچه جایگزین بهتری نسبت به نمودارهای خطی برای همبستگی کره چشم وجود دارد: نمودارهای پراکنده. برای هر سه ماه، تورم CPI بر روی یک محور (افقی) و سرعت M2 در محور دیگر (عمودی) ترسیم می شود.

M2 , CPI

رابطه زیادی در اینجا پیدا نمی شود. در هر صورت، شیب کمی به سمت بالا وجود دارد که نشان می دهد سرعت M2 بالاتر با تورم بالاتر همراه است، اگرچه این از نظر آماری معنی دار نخواهد بود.

 

نظر (3)

 1. radin

  نفهمیدم چه سیگنالی میده آخرش

 2. H.h

  چقد کمکم کرد، ممنونممم🦋🌱

  1. مدیر

   ممنون از شما

دیدگاه خود را اینجا قرار دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فیلدهای نمایش داده شده را انتخاب کنید. دیگران مخفی خواهند شد. برای تنظیم مجدد سفارش ، بکشید و رها کنید.
 • عکس
 • شناسه محصول
 • امتیاز
 • قیمت
 • در انبار
 • موجودی
 • افزودن به سبد خرید
 • توضیحات
 • محتوا
 • عرض
 • اندازه
 • تنظیمات بیشتر
 • نویسنده
 • قسمت
 • زبان
Click outside to hide the comparison bar
مقایسه