عمق بازار چیست؟

عمق بازار چیست؟
تحلیل تکنیکال

عمق بازار چیست؟

عمق بازار چیست؟ تعریف، نحوه استفاده و مثال

عمق بازار به توانایی بازار برای جذب سفارشات نسبتاً بزرگ بازار بدون تأثیر قابل توجهی بر قیمت اوراق بهادار اشاره دارد. عمق بازار سطح و وسعت کلی سفارشات باز، قیمت پیشنهادی خرید ( Bid ) و قیمت پیشنهادی برای فروش ( Offer ) را در نظر می گیرد و معمولاً به معامله  در یک اوراق بهادار فردی اشاره دارد. به طور معمول، هر چه تعداد سفارش‌های خرید و فروش بیشتری وجود داشته باشد، عمق بازار بیشتر می‌شود – به شرطی که این سفارش‌ها به طور نسبتاً مساوی حول قیمت بازار فعلی آن اوراق بهادار پراکنده شوند.

نکته : در بورس ایران در مفیدتریدر عمق بازار ( Depth of Market ) رو می تونید استفاده کنید ولی متاسفانه در معاملات فارکس که توسط بروکرها در ایران ارایه می شود عمق بازار و دفترچه سفارشات قابل مشاهده نیست. هر چند برخی کارگزاری های معتبر که وثیقه زیادی در نهاد نظارتی گذاشته اند این خدمات را در فیوچرژ به مشتریان ارایه می دهند که خیلی معدود هستند.

درک عمق بازار ( Depth of Market یا Market Depth )

عمق بازار ( DOM)، ارتباط نزدیکی با نقدینگی و حجم یک اوراق بهادار دارد، اما به این معنا نیست که هر سهمی که حجم معاملات بالایی را نشان می‌دهد، عمق بازار خوبی دارد. عمق بازار را می توان با نگاه کردن به دفترچه سفارشات یک اوراق بهادار ارزیابی کرد که شامل لیستی از سفارشات در حال انتظار برای خرید یا فروش در سطوح مختلف قیمت است. در هر روز، ممکن است عدم تعادل سفارشات به اندازه کافی بزرگ باشد که نوسانات بالایی ایجاد کند، حتی برای سهام هایی که بیشترین حجم روزانه را دارند..

عمق بازار مشتقی از تمام سفارش‌هایی است که دفترچه سفارش ( Book Order ) اوراق بهادار را در هر مقطع زمانی مشخص می‌کند. مبلغی است که برای یک سفارش محدود با یک قیمت معین معامله می شود – اگر با اندازه محدود نباشد – یا حداقل قیمتی که با یک سفارش بازار با اندازه معین به دست می آید – یا یک سفارش محدود که محدود است. از نظر اندازه و نه قیمت

اگرچه تغییر در قیمت ممکن است به نوبه خود سفارشات بعدی را جذب کند، اما این امر در عمق بازار لحاظ نمی شود زیرا ناشناخته است. به عنوان مثال، اگر بازار یک سهم “عمیق” باشد، حجم کافی از سفارشات در حال انتظار در هر دو طرف پیشنهاد و درخواست وجود خواهد داشت و از تغییر قابل توجه یک سفارش بزرگ در قیمت جلوگیری می کند.

عمق بازار همچنین به تعداد سهام یک سهم خاص اشاره دارد که بدون افزایش قیمت می توان آنها را خریداری کرد. اگر سهام بسیار نقد باشد و تعداد خریداران و فروشندگان زیادی داشته باشد، خرید عمده سهام معمولاً منجر به تغییرات قابل توجه قیمت سهام نمی شود.

چگونه معامله گران از داده های عمق بازار استفاده می کنند.

داده های عمق بازار به معامله گران کمک می کند تا تعیین کنند که قیمت یک اوراق بهادار خاص به کجا می تواند منجر شود. برای مثال، یک معامله‌گر ممکن است از داده‌های عمق بازار برای درک اسپرد پیشنهاد و تقاضا برای یک اوراق بهادار، همراه با حجم انباشته شده در بالای هر دو رقم استفاده کند.

اوراق بهادار با عمق بازار بالا معمولاً حجم بالایی دارند و کاملاً نقد هستند و به معامله‌گران اجازه می‌دهد بدون تأثیر قابل‌توجهی بر قیمت بازار، سفارش‌های بزرگ را ثبت کنند. در همین حال، اگر سفارش خرید یا فروش به اندازه کافی بزرگ باشد، اوراق بهادار با عمق ضعیف می توانند جابه جا شوند.

داده‌های عمق بازار معمولاً به صورت فهرست الکترونیکی از سفارش‌های خرید و فروش به نام دفترچه سفارش وجود دارد. اینها بر اساس سطح قیمت سازماندهی شده و در زمان واقعی به روز می شوند تا فعالیت فعلی را منعکس کنند.

در گذشته، این داده ها با هزینه در دسترس بودند، اما امروزه بیشتر پلتفرم های معاملاتی نوعی نمایش عمق بازار را به صورت رایگان ارائه می دهند. این به همه طرف‌هایی که در یک اوراق بهادار معامله می‌کنند، اجازه می‌دهد تا لیست کاملی از سفارش‌های خرید و فروش در انتظار اجرا را همراه با اندازه‌های آن‌ها به جای بهترین‌ها ببینند.

داده های عمق بازار در زمان واقعی به معامله گران اجازه می دهد تا از نوسانات کوتاه مدت قیمت سود ببرند. به عنوان مثال، اگر یک شرکت سهامی عام شود و برای اولین بار معاملات خود را آغاز کند، معامله گران می توانند در برابر تقاضای خرید قوی ایستادگی کنند و نشان دهند که قیمت شرکت جدید سهامی عام می تواند مسیر صعودی خود را ادامه دهد.

نمونه ای از عمق بازار

اطلاعات دفترچه سفارش را در تصویر زیر در نظر بگیرید، که اسپرد پیشنهادی خرید فعلی را در سمت چپ به همراه عمق بازار در سمت راست نمایش می دهد. این نوع مظنه به داده های بازار سطح 2 نیز معروف است.

دفترچه سفارش برای عمق بازار

عمق بازار چیست؟

دفترچه سفارش برای عمق بازار.

قیمت فعلی اوراق بهادار، سهام MEOW، 13.62 تا 13.68 دلار است، با 3000 سهم در پیشنهاد خرید (BID ) و 500 سهم در پیشنهاد فروش ( ASK ). پانل سمت راست عمق پیشنهادات را در سمت چپ نشان می دهد. اگر همه 3000 سهم به 13.62 دلار فروخته شوند، بهترین پیشنهاد بعدی 13.45 دلار خواهد بود، اما فقط برای 16 سهم.

اگر سفارشی برای فروش 10000 سهم MEOW در بازار داشته باشید، تمام پیشنهادات موجود را تا 13.35 دلار می‌فروشید، که در آن سفارش ثابت برای خرید 43500 سهم وجود دارد. بنابراین فروش 10000 سهم بازار را نزدیک به 30 سنت یا حدود 2 درصد کاهش می دهد. این نشان دهنده سطح پایینی از عمق بازار است.​

نظریه جعبه دارواس چیست؟

دیدگاه خود را اینجا قرار دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فیلدهای نمایش داده شده را انتخاب کنید. دیگران مخفی خواهند شد. برای تنظیم مجدد سفارش ، بکشید و رها کنید.
 • عکس
 • شناسه محصول
 • امتیاز
 • قیمت
 • در انبار
 • موجودی
 • افزودن به سبد خرید
 • توضیحات
 • محتوا
 • عرض
 • اندازه
 • تنظیمات بیشتر
 • نویسنده
 • قسمت
 • زبان
Click outside to hide the comparison bar
مقایسه