نمودارهای معاملات فارکس – نحوه خواندن نمودارهای فارکس

How to read forex charts
تحلیل تکنیکال

نمودارهای معاملات فارکس – نحوه خواندن نمودارهای فارکس

نمودارهای معاملات فارکس – نحوه خواندن نمودارهای فارکس

معامله در بازار ارز جهان در ابتدا برای معامله گران مبتدی ترسناک به نظر می رسد. با کمک ابزارهای خاص، تصمیم گیری در مورد اینکه چه چیزی را مبادله کنیم و چه زمانی شروع کنیم بسیار ساده تر می شود. با این حال، یک ابزار معاملاتی وجود دارد که بر همه آنها برتری دارد – نمودارهای فارکس زنده.

نمودارهای زنده فارکس به معامله گران کمک می کند تا آنچه را که در حال حاضر در بازار اتفاق می افتد تجزیه و تحلیل کنند. آن‌ها همچنین سرنخ‌ها و بینش‌های ویژه‌ای در مورد آنچه ممکن است در آینده اتفاق بیفتد ارائه می‌دهند – اما فقط برای کسانی که به خوبی در نحوه خواندن نمودارهای معاملات فارکس مهارت دارند.

در این مقاله، همه چیزهایی را که باید در مورد نحوه خواندن نمودارهای فارکس بدانید، نحوه شناسایی سیگنال ها از انواع مختلف نمودارهای معاملاتی فارکس زنده، نحوه دسترسی به نمودارهای رایگان فارکس برای معامله و اینکه چرا یادگیری نحوه خواندن نمودارهای شمعی می تواند بهترین کاری باشد که امسال انجام می دهید را پوشش می دهیم.

نحوه دسترسی به نمودارهای فارکس زنده

قبل از اینکه بتوانید نحوه خواندن نمودارهای فارکس را یاد بگیرید، ابتدا باید بتوانید به آنها دسترسی داشته باشید. مشاهده نمودارهای فارکس زنده برای تصمیم گیری در مورد معاملات ضروری است زیرا تمام فعالیت های خرید و فروش در حال حاضر در بازار را نشان می دهد. پلتفرم متاتریدر یکی از بهترین پلتفرم های معاملاتی مورد استفاده معامله گران بازار مالی است.

متاتریدر 4

متاتریدر 5

متاتریدر وب تریدر

اکثر معامله‌گران فارکس با متاتریدر 4 شروع می‌کنند که می‌توانید آن را به صورت رایگان دانلود کنید تا نمودارهای رایگان فارکس را مشاهده کنید. یکی از مزایای اصلی این پلتفرم ها این است که می توانید مستقیماً از نموداری که مشاهده می کنید معامله کنید. بنابراین، هنگامی که در نحوه خواندن نمودارهای معاملات فارکس به خوبی آشنا شدید و بتوانید سیگنال های احتمالی برای معامله را شناسایی کنید، می توانید به راحتی به یک بلیط سفارش زنده برای خرید یا فروش دسترسی داشته باشید.

نمودارهای فارکس

اسکرین شات بالا نمودار قیمت جفت ارز EUR/USD را از پلتفرم متاتریدر نشان می‌دهد، با مجموعه‌ای از ارزهای موجود برای معامله در سمت چپ. متاتریدر قیمت ارز فارکس را برای جفت ارزی که مشاهده می کنید به شما نشان می دهد. به طور معمول، کارگزار شما قیمت های بازار را از بازار بین بانکی و ارائه دهندگان نقدینگی رده بالای آنها دریافت می کند – تا اطمینان حاصل شود که شما واقعاً به بازار جهانی متصل هستید.

بنابراین، این نمودارهای رایگان فارکس به ما چه می گویند و چگونه آنها را بخوانیم؟ بیایید دریابیم!

نحوه خواندن نمودارهای معاملاتی

در این بخش، قبل از اینکه در بخش بعدی به چند نمودار خواندن پیشرفته برویم، به عناصر اساسی خواندن نمودار خواهیم پرداخت.

نمودارهای فارکس

همه نمودارهای معاملاتی دارای “زمان” در امتداد محور x افقی و “قیمت” در محور عمودی y هستند. این بدان معناست که ما می توانیم قیمت های تاریخی را با حرکت به سمت چپ نمودار مشاهده کنیم. تاریخ ها و زمان های نشان داده شده بسته به میزان بزرگنمایی یا کوچکنمایی شما در نمودار متفاوت خواهد بود. هرچه کوچک‌نمایی بیشتری داشته باشید، عملکرد قیمت تاریخی بیشتری خواهید دید.

در نمودارهای معاملات فارکس، محور عمودی y قیمت “نرخ ارز” را برای بازاری که مشاهده می کنید نشان می دهد. بر اساس این درک ساده از قیمت و زمان، می‌توانیم چند سناریو را استنباط کنیم که به معامله‌گران کمک می‌کند تا درباره اینکه چه چیزی و چه زمانی معامله کنند، تصمیم بگیرند:

اگر از سمت چپ نمودار به سمت راست نمودار، نرخ ارز کاهش یافته است، می‌توانیم نتیجه بگیریم که در آن بازه زمانی بازار در روند نزولی قرار دارد – یا اینکه فروشندگان کنترل دارند.

اگر از سمت چپ نمودار به سمت راست نمودار، نرخ ارز افزایش یافته باشد، می‌توان نتیجه گرفت که در آن بازه زمانی، بازار در یک روند صعودی قرار دارد – یا اینکه خریداران کنترل می‌شوند.

این ممکن است برای برخی ساده به نظر برسد اما در واقع بسیار مهم است. چرا؟ زیرا هنگامی که یک روند به حرکت در می‌آید، می‌تواند برای یک دوره زمانی طولانی باقی بماند. برای محاسبه میزان حرکت بازار به سمت بالا یا پایین، باید به قیمت گذاری نرخ ارز و اینکه «پیپ» چیست، نگاه کنیم.

 

 1. قیمت گذاری نرخ ارز – پیپ

حرکت یک جفت ارز اغلب با “پیپ” نامیده می شود که مخفف درصد در واحد است. در اصل، این فقط یک واحد اندازه گیری حرکت قیمت است. اکثر ارزها با چهار رقم اعشار اندازه گیری می شوند. با این حال، هر جفت ارز ین ژاپن (JPY) در دو رقم اعشار اندازه گیری می شود.

امروزه، به دلیل معاملات الگوریتمی، اکثر پلتفرم ها قیمت گذاری دقیقی را برای ربات های معامله گر ارائه می دهند تا تراکنش ها را در عرض نانوثانیه انجام دهند. به همین دلیل است که اغلب عدد دیگری در نرخ ارز وجود دارد. با این حال، هنگام محاسبه حرکات پیپ می توان آن را نادیده گرفت. بیایید یک مثال را مشاهده کنیم:

نمودارهای فارکس

در تصویر بالا از بخشی از نمودار معاملات فارکس، بالاترین سطح قیمت در نمودار 1.13385 است. کمترین قیمت در این نمودار 1.12893 است. این بدان معناست که بازار در طول زمان 49 پیپ کاهش یافت و 1.1338 منهای 1.1289 برابر با 0.0049 بود.

این مهم است، زیرا می تواند سود یا زیان پولی شما را تعیین کند. هنگامی که یک بلیط معاملاتی را برای انجام معامله باز می کنید، باید حجم یا اندازه موقعیت معامله خود را پر کنید. این در لات هایی اندازه گیری می شود که یک لات برابر با 10 دلار در هر پیپ است. این می تواند از منظر پولی به معنای دو چیز باشد:

اگر با قیمت 1.1338 خرید کرده و با قیمت 1.1289 فروخته اید، 49 پیپ از دست داده اید. اگر ارزش یک پیپ 10 دلار باشد، 490 دلار (49 پیپ * 10 دلار) از دست داده اید.

اگر با قیمت 1.1338 فروختید و با قیمت 1.1289 بازخرید کردید، 49 پیپ کسب خواهید کرد. این بدان معناست که شما می توانستید 490 دلار سود داشته باشید.

این یک مثال بسیار ساده است و ارقام با توجه به جفت ارزهایی که معامله می کنید و اندازه موقعیتی که استفاده می کنید متفاوت خواهد بود. با این حال، مدیریت ریسک یکی از اجزای اساسی موفقیت معاملات بلندمدت است.

 1. انواع نمودار – خط، میله و شمع

هنگام مشاهده نرخ ارز در نمودارهای فارکس زنده، سه گزینه مختلف در دسترس معامله گران با استفاده از پلتفرم متاتریدر وجود دارد: نمودار خطی، نمودار میله ای یا نمودار شمعی. هنگامی که در پلتفرم متاتریدر هستید، می توانید با انتخاب View -> Toolbars -> Standard بین این انواع نمودار جابجا شوید. در نوار ابزار بالای صفحه خود، اکنون می توانید کادر زیر را ببینید:

 

تغییر انواع نمودار

گزینه اول این است که نمودار خود را با استفاده از میله های OHLC مشاهده کنید، گزینه دوم نمودارهای کندل استیک و گزینه سوم نمودارهای خطی را ارائه می دهد. بیایید هر یک از اینها را با جزئیات بیشتری بررسی کنیم.

 

نمودارهای خطی

نمودار خطی

نمودار خطی قیمت های بسته شدن بازه زمانی را که مشاهده می کنید به هم متصل می کند. بنابراین، هنگام مشاهده نمودار روزانه، این خط قیمت پایانی هر روز معاملاتی را به هم متصل می کند. این اساسی ترین نوع نمودار مورد استفاده معامله گران است. اگر از سیستم معاملاتی نمودار روزانه فارکس با نمودار خطی استفاده می کنید، عمدتاً قادر خواهید بود روندهای تصویر بزرگتر را شناسایی کنید. نمودارهای خطی برخلاف برخی از انواع نمودارهای دیگر چیز دیگری را ارائه نمی دهند.

نحوه خواندن نمودارهای فارکس

نمودار میله ای OHLC یک میله را برای هر دوره زمانی که معامله گر مشاهده می کند نشان می دهد. بنابراین، وقتی به نمودار روزانه نگاه می کنیم، هر نوار عمودی نشان دهنده ارزش یک روز معامله است. نمودار میله ای منحصر به فرد است زیرا بسیار بیشتر از نمودار خطی مانند مقادیر باز، بالا، پایین و بسته (OHLC) میله را ارائه می دهد.

خط تیره سمت چپ نشان دهنده قیمت افتتاحیه و خط تیره سمت راست نشان دهنده قیمت بسته شدن است. بالاترین میله بالاترین قیمتی است که در بازار در طول دوره زمانی انتخاب شده معامله شده است. پایین ترین میله پایین ترین قیمتی است که در بازار در طول دوره زمانی انتخاب شده معامله شده است.

میله های سبز به عنوان میله های خریدار شناخته می شوند زیرا قیمت بسته شدن بالاتر از قیمت افتتاحیه است.

میله های قرمز به عنوان میله های فروشنده شناخته می شوند زیرا قیمت بسته شدن آن کمتر از قیمت افتتاحیه است.

در هر صورت، نمودار میله ای OHLC به معامله گران کمک می کند تا تشخیص دهند چه کسی کنترل بازار را در دست دارد – خریداران یا فروشندگان. این میله‌ها اساس نوع نمودار بعدی به نام نمودارهای کندل استیک را تشکیل می‌دهند که محبوب‌ترین نوع نمودار فارکس است.

 

نمودارهای کندل استیک

نمودارهای کندل استیک

 

نمودارهای شمعدانی اولین بار توسط تاجران برنج ژاپنی در قرن هجدهم مورد استفاده قرار گرفت. آنها شبیه میله‌های OHLC هستند زیرا مقادیر باز، زیاد، پایین و بسته یک دوره زمانی خاص را نیز ارائه می‌دهند. با این حال، نمودارهای کندل دارای یک جعبه بین مقادیر قیمت باز و بسته هستند. این همچنین به عنوان “بدن” شمعدان شناخته می شود.

بسیاری از معامله گران هنگام مشاهده نمودارهای فارکس زنده، نمودارهای کندل استیک را از نظر بصری جذاب ترین می دانند. آنها همچنین بسیار محبوب هستند زیرا الگوهای عمل قیمت متنوعی را ارائه می دهند که توسط معامله گران در سرتاسر جهان مورد استفاده قرار می گیرند که در بخش بعدی با جزئیات بیشتر صحبت می کنیم.

 1. بازه های زمانی

هنگام مشاهده نمودارهای فارکس زنده، چندین بازه زمانی وجود دارد که می توانید استفاده کنید. به طور معمول، بهترین نمودار زمانی برای معاملات فارکس وجود ندارد. بازه زمانی انتخاب شده توسط یک معامله گر به سبک کلی آنها بستگی دارد، به عنوان مثال:

نمودارهای ماهانه، هفتگی و روزانه فارکس مناسب معامله گرانی است که برای مدت طولانی موقعیت دارند یا از سبک های معاملاتی نوسانی یا معاملات موقعیتی استفاده می کنند.

نمودارهای چهار ساعته، ساعتی و سی دقیقه ای فارکس، برای معامله گرانی که دوست دارند در روز معامله کنند و برای چند ساعت تا چند روز موقعیت داشته باشند، مناسب است.

نمودارهای 15 دقیقه ای، پنج دقیقه ای و یک دقیقه ای فارکس، برای معامله گرانی مناسب است که برای مدت زمان بسیار کوتاهی موقعیت دارند، مانند معامله گران روزانه و اسکالپرها.

هنگامی که در پلتفرم متاتریدر هستید، می توانید با انتخاب View -> Toolbars -> Timeframes، بین این تایم فریم های مختلف جابجا شوید. در نوار ابزار بالای صفحه خود، اکنون می توانید کادر زیر را ببینید:

بازه های زمانی نمودارهای فارکس

هنگام مشاهده نمودارهای میله ای OHLC یا نمودارهای کندل استیک، یک میله یا شمع جدید پس از پایان دوره زمانی انتخابی تشکیل می شود. به عنوان مثال، هنگامی که در یک نمودار 5 دقیقه ای (M5)، یک میله یا شمع جدید هر پنج دقیقه تشکیل می شود. در عرض یک ساعت معامله، 12 میله یا شمع M5 تشکیل می شود.

اکنون برخی از جزئیات مربوط به نحوه خواندن نمودارهای فارکس را درک می کنید، بیایید به برخی از روش هایی که معامله گران از این نمودارها برای تصمیم گیری در مورد زمان و چه چیزی برای معامله استفاده می کنند، نگاه کنیم.

چگونه نمودارهای کندل استیک را بخوانیم

اکنون به تفصیل در مورد تجزیه و تحلیل نمودار معاملات فارکس صحبت خواهم کرد. در زیر نمونه ای از دو نوع اساسی شمعدان آورده شده است: شمع خریدار و شمع فروشنده.

چگونه نمودارهای کندل استیک را بخوانیم

هر دو کندل اطلاعات مفیدی را به یک معامله گر می دهند:

سطوح قیمت بالا و پایین به ما نشان می دهد که بالاترین قیمت و کمترین قیمت ساخته شده در بازه زمانی انتخاب شده است.

کندل فروشنده که با بدنه‌ای قرمز یا گاهی سیاه نشان داده می‌شود، به ما می‌گوید که فروشندگان نبرد را در طول دوره زمانی انتخاب شده برنده شده‌اند. این به این دلیل است که سطح قیمت پایانی کمتر از سطح قیمت افتتاحیه است.

کندل خریدار که با بدنه سبز یا گاهی سفید نشان داده می‌شود، به ما می‌گوید که خریداران در طول دوره زمانی انتخاب شده برنده نبرد شده‌اند. زیرا سطح قیمت پایانی بالاتر از سطح قیمت افتتاحیه است.

معامله گران چگونه از این اطلاعات استفاده می کنند؟ به دو صورت:

اگر بعد از کندل فروشنده، شمع بعدی به پایین آمدن جدید ادامه داد، نشانه آن است که فروشندگان مایل به فروش بازار هستند. این ضعف باعث می شود که برخی از معامله گران پوزیشن های کوتاه (فروش) را آغاز کنند یا موقعیت های فروش خود را حفظ کنند.

اگر بعد از کندل خریدار، شمع بعدی به اوج جدیدی برسد، نشانه آن است که خریداران مایل به خرید بازار هستند. این قدرت باعث می شود که برخی از معامله گران پوزیشن های خرید (خرید) را آغاز کنند یا موقعیت های خریدی را که قبلاً دارند حفظ کنند.

سودمندی نمودارهای کندل استیک به همین جا ختم نمی شود. هنگام یادگیری نحوه خواندن نمودارهای کندل استیک، همچنین ارزشمند است که به برخی از انواع اصلی الگوهای منحصر به فرد آنها نگاه کنید، زیرا آنها به معامله گران در فرآیند تصمیم گیری کمک می کنند.

الگوهای نمودار شمعی صعودی

در اینجا فقط چند نمونه از کندل های صعودی آورده شده است:

الگوهای نمودار شمعی صعودی

کندل چکشی فروشندگان را نشان می‌دهد که بازار را به پایین‌ترین سطح جدید می‌برند و سپس خریداران آن را تا آخر بالا می‌برند. با سطوح باز و بسته شدن قیمت در نیمه بالایی کندل ، نشان دهنده رد نزولی و قدرت احتمالی به سمت بالا در آینده است.

حرامی صعودی یک کندل قرمز رنگ است که به دنبال آن یک الگوی کندل سبز است که نشان دهنده عدم تصمیم گیری در بازار و احتمال خروج از آن است. به این تشکل‌های «کندل داخلی» نیز گفته می‌شود، زیرا یک کندل در محدوده قیمت بالا تا پایین کندل قبلی شکل می‌گیرد.

روند صعودی یک کندل قرمز است که به دنبال آن یک الگوی کندل سبز است که نشان دهنده یک تغییر قوی در احساسات در بازار است. اساساً، یک کندل کاملاً محدوده قیمت کندل قبلی را کاملاً در بر می گیرد که نشان می دهد ادامه روند صعودی محتمل است.

الگوهای نمودار کندل استیک نزولی

در اینجا فقط چند نمونه از کندل های نزولی آورده شده است:

الگوهای نمودار کندل استیک نزولی

رچکش معکوس، که به عنوان ستاره تیرانداز نیز شناخته می‌شود، خریداران را نشان می‌دهد که بازار را به بالاترین سطح جدیدی می‌برند و سپس فروشندگان آن را تا آخر به پایین هل می‌دهند. با سطوح باز و بسته شدن قیمت در نیمه پایین ، نشان دهنده رد روند صعودی و حرکت احتمالی به سمت پایین بعدی است.

حرامی نزولی یک رسبز رنگ است که به دنبال آن یک الگوی کندل قرمز وجود دارد که نشان‌دهنده بلاتکلیفی در بازار و احتمال خروج از آن است. به این تشکل‌های «کندل داخلی» نیز گفته می‌شود، زیرا یک کندل در محدوده قیمت بالا تا پایین کندل قبلی شکل می‌گیرد.

نزولی فراگیر یک کندل سبز است که به دنبال آن یک الگوی کندل قرمز است که نشان دهنده یک تغییر قوی در احساسات در بازار است. اساساً، یک کندل کاملاً محدوده قیمت شمع قبلی را کاملاً در بر می گیرد که نشان می دهد ادامه روند نزولی محتمل است.

شناسایی الگوهای معاملاتی فارکس در نمودارهای کندل استیک

اکنون در مورد نحوه خواندن نمودارهای شمعدان بیشتر می دانید، آیا می توانید الگوهای شمعدانی را در زیر مشاهده کنید؟

الگوهای نمودار کندل استیک نزولی

اینها فقط برخی از الگوهایی هستند که معمولاً می توانید در نمودارهای شمعدانی پیدا کنید. همه آنها را برجسته نمی کند، اما یک پایه عالی برای ساختن است. چیزی که ممکن است متوجه شوید این است که گاهی اوقات این الگوها در ابتدای یک حرکت جهت دار طولانی شروع می شوند. در واقع، با نگاهی به گذشته، می توان چرخه های بازار نمودار را با وضوح بیشتری مشاهده کرد.

شناسایی چرخه های بازار می تواند هنگام تجزیه و تحلیل نمودارهای معاملات فارکس مفید باشد، زیرا می تواند به تعیین روند کلی یا سوگیری جهت آینده بازار کمک کند. البته، به ما نمی گوید که بازار با چند پیپ حرکت خواهد کرد، اما مطمئناً می تواند به شکل بخشی از تصویر هنگام خواندن نمودارهای فارکس کمک کند.

معامله گری با یک حساب آزمایشی

یک راه عالی برای قرار دادن برخی از این دانشی که در این مقاله آموخته‌اید، از طریق یک حساب آزمایشی رایگان است. با قدرتمندترین پلتفرم معاملاتی جهان که در دسترس شماست، مشاهده نمودارهای رایگان فارکس نیز هرگز آسان تر نبوده است.

این بدان معنی است که معامله گران می توانند از به خطر انداختن سرمایه خود اجتناب کنند و می توانند انتخاب کنند که چه زمانی می خواهند به بازارهای زنده نقل مکان کنند.

کلمات پایانی

وقتی برای اولین بار به نمودارهای معاملات فارکس نگاه می کنید، می تواند دلهره آور به نظر برسد. با این حال، درک محور قیمت و زمان به تعیین آنچه در طول تاریخ اتفاق افتاده است، کمک می‌کند، که می‌تواند به شناسایی آنچه که احتمال بیشتری برای وقوع دارد کمک کند.

هر سه نوع نمودار مختلف دارای ویژگی‌های منحصر به فردی هستند و نمودارهای شمعی محبوب‌ترین در میان معامله‌گران در سراسر جهان هستند. شناسایی الگوها از نمودارهای کندل استیک – مانند حرامی نزولی یا صعودی – می تواند به معامله گران کمک کند تا نقاط عطف احتمالی و شروع یا پایان چرخه های بازار را شناسایی کنند.​

 

اهرم در معاملات چیست؟

دیدگاه خود را اینجا قرار دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فیلدهای نمایش داده شده را انتخاب کنید. دیگران مخفی خواهند شد. برای تنظیم مجدد سفارش ، بکشید و رها کنید.
 • عکس
 • شناسه محصول
 • امتیاز
 • قیمت
 • در انبار
 • موجودی
 • افزودن به سبد خرید
 • توضیحات
 • محتوا
 • عرض
 • اندازه
 • تنظیمات بیشتر
 • نویسنده
 • قسمت
 • زبان
Click outside to hide the comparison bar
مقایسه