استراتژی بنجامین گراهام و وارن بافت- سهام ارزشمند را بخرید و نگه دارید!

Benjamin Graham and Warren Buffett
هوش مالی

استراتژی بنجامین گراهام و وارن بافت- سهام ارزشمند را بخرید و نگه دارید!

سهام ارزشمند را بخرید و نگه دارید!

استراتژی سرمایه گذاری خرید و نگهداری همان چیزی است که وارن بافت برای رشد مالی بلندمدت به آن سوگند یاد می کند.

سهام ارزشمند یا سرمایه گذاری ارزشی بر اساس مفهومی توسط استادان مدرسه بازرگانی کلمبیا، بنجامین گراهام و دیوید داد در سال 1934 توسعه یافته و در کتاب گراهام “سرمایه گذار هوشمند” در سال 1949 رایج شد.

همانطور که از نام آن پیداست، خرید و نگهداری سرمایه گذاری یک استراتژی سرمایه گذاری است که در آن شما یک سرمایه گذاری، مانند سهام یا صندوق سرمایه گذاری مشترک، خریداری می کنید و آن را برای مدت زمان طولانی نگه می دارید. بسیاری از سرمایه گذاران معروف، مانند بنجامین گراهام و وارن بافت، از سرمایه گذاری های خرید و نگهداری هستند.

در یک دوره زمانی کوتاه، بازارهای مالی تمایل به نوسان دارند. در این صورت، سهام و سایر اوراق بهادار تقریباً دائماً در ساعات معاملاتی بالا و پایین می‌شوند. بنجامین گراهام، نویسنده کتاب “سرمایه گذار هوشمند” خرید و فروش سهام در مدت زمان کوتاه را به قمار مرتبط می کند. او گفت که سرمایه گذاری واقعی در مدت زمان طولانی تری انجام می شود.

یا شما پورتفولیوی خود را مدیریت می کنید یا با یک مشاور مالی قابل اعتماد کار می کنید، سرمایه گذاری خرید و نگهداری بهترین استراتژی سرمایه گذاری برای اکثر افراد است. صرف نظر از اینکه برای بازنشستگی یا اهداف دیگری برای حداقل 10 سال آینده سرمایه گذاری می کنید، سرمایه گذاری خرید و نگهداری بهترین انتخاب است و می توان آن را برای هر نوع سهام یا صندوقی اعمال کرد.

دلیل خوب برای باور به خرید و نگهداری سرمایه گذاری این است که در یک دوره زمانی طولانی، یک کسب و کار شرکتی که به خوبی اجرا می شود، باید ارزش آن افزایش یابد. خرید و نگهداری سرمایه گذاری به شما امکان می دهد با بحران کنار بیایید و از طوفان در بازارها جان سالم به در ببرید. در نتیجه شما یک پاداش در نمونه کارها به دست خواهید آورد.

در یک دوره زمانی طولانی، شاخص S&P 500، فهرستی از 500 سهام از بزرگترین سهام ایالات متحده، بازده تاریخی حدود 10 درصد در سال را ارائه می دهد.

البته همه سرمایه گذاران طرفدار خرید و سرمایه گذاری نگه داری نیستند. برخی از آنها می گویند که خرید و نگهداری سرمایه گذاری بهترین راه برای مدیریت ریسک و کار در جهت اهداف بلند مدت مالی است. مخالفان سرمایه گذاری خرید و نگهداری می گویند که با رویکرد عملی به سبد سهام خود می توانید نتایج بهتری به دست آورید. با این حال، نتایج تاریخی به نفع خرید و برگزاری طرح سرمایه گذاری غیرفعال است.

باید در نظر داشته باشید که خرید و فروش سریع سهام ممکن است هیجان انگیز باشد، اما بسیار ریسک پذیر است! در جایی که بازنشستگی و آینده شما درگیر است، نمی خواهید نمونه کارها شما مانند یک کازینو لاس وگاس احساس شود، بنابراین با سرمایه گذاری های خرید و نگهداری، انتخاب درستی خواهید داشت و در سمت امن و مطمئن خواهید بود!

راز خرید و نگه داشتن سرمایه گذاری ارزشی که باعث “کارکرد” آن شد چیست؟

بنجامین گراهام تجزیه و تحلیل سهام را ایجاد کرد و معیارهای محکمی را ایجاد کرد که برای غربالگری سرمایه‌گذاری‌های کم‌ریسک با پتانسیل صعودی بزرگ مفید است. بنجامین گراهام مانند یافتن همپوشانی در مسابقات اسب‌سواری راهی برای معلولیت شرکت‌ها پیدا کرد و تعیین کرد که کدام سرمایه‌گذاری برای او مزیت آماری ایجاد می‌کند.

عامل کلیدی در فلسفه بنجامین گراهام این باور است که سهام بخشی از یک کسب و کار است، نه یک تکه کاغذ که در حال تغییر قیمت است. در ترکیب با معیارهای سرمایه گذاری قوی، طرز فکر – صاحب کسب و کار – به شما این قدرت را می دهد که در طول نوسانات بازار در این مسیر بمانید.

گراهام توضیح داد که در کوتاه مدت، بازار به سادگی مانند یک دستگاه رای گیری است (یعنی قیمت ها بر اساس محبوبیت و درک عمومی) و در دراز مدت، بازار مانند یک دستگاه توزین است (یعنی بر اساس ارزش واقعی کسب و کار ارزش گذاری می شود).

این بدان معناست که در یک دوره زمانی طولانی، یک سبد متنوع از سهام که زیر ارزش ذاتی معامله می شوند، بازدهی عظیمی را در رابطه با بازده عمومی بازار به همراه خواهد داشت. به سادگی با پیروی از استراتژی سرمایه گذاری ارزشی، که ریشه در اصول سرمایه گذاری با ارزش عمیق بنجامین گراهام دارد، می توانید در یک بازه زمانی طولانی سرمایه گذاری بازدهی عظیمی به دست آورید.

سهام ارزشمند

برای موفقیت باید اصول سرمایه گذاری ارزش بنجامین گراهام را اجرا کنید!

وارن بافت به عنوان یکی از بزرگترین سرمایه گذاران تمام دوران شناخته می شود، اما اگر از او در مورد بزرگترین سرمایه گذار تمام دوران بپرسید، احتمالاً یک نام را ذکر می کند: بنجامین گراهام. بنجامین گراهام یک سرمایه گذار و مربی سرمایه گذاری بود که به طور کلی پدر تحلیل امنیت و سرمایه گذاری ارزشی در نظر گرفته می شود. در این بخش، اصول اصلی سرمایه‌گذاری گراهام را در اختیار شما قرار می‌دهم و به شما کمک می‌کنم تا فلسفه پیروزی او را درک کنید.

اصل شماره 1: همیشه با حاشیه ایمنی سرمایه گذاری کنید

حاشیه ایمنی اصل خرید سهام و سهام با قیمت قابل توجهی پایین تر در مقایسه با ارزش ذاتی آنهاست، که تصور می شود نه تنها فرصتی برای بازدهی بالا فراهم می کند، بلکه به کاهش ریسک نزولی سرمایه گذاری نیز کمک می کند. به سادگی، هدف بنجامین گراهام خرید دارایی به ارزش 1 دلار به قیمت 50 سنت بود. و او این کار را بسیار بسیار خوب انجام داد.

از نظر بنجامین گراهام، این دارایی‌های تجاری ممکن است به دلیل قدرت سود پایدار یا صرفاً به دلیل ارزش وجوه نقد با ارزش بوده باشند. برای گراهام معمول بود که در سهامی سرمایه گذاری کند که دارایی های نقدی در ترازنامه بیش از کل ارزش بازار شرکت ارزش داشت. این به این معنی است که گراهام به طور موثر کسب و کار را بیهوده می خرید. در حالی که او چندین استراتژی دیگر داشت، این استراتژی اصلی سرمایه گذاری برای گراهام بود.

این مفهوم برای سرمایه گذاران بسیار مهم است که به خاطر بسپارند، زیرا سرمایه گذاری ارزشی می تواند سود قابل توجهی را زمانی که بازار به طور اجتناب ناپذیری سهام را مجدداً ارزیابی می کند و قیمت آن را به ارزش منصفانه افزایش می دهد، فراهم کند.

این مفهوم همچنین در صورت عدم موفقیت کارها طبق برنامه ریزی و نوسانات کسب و کار، از خطرات منفی محافظت می کند. گراهام دریافت که کاهش بیشتر در این سهام کم ارزش به ندرت رخ می دهد.

در حالی که بسیاری از شاگردان گراهام با استفاده از استراتژی های خود موفق شدند، همه آنها ایده اصلی “حاشیه ایمنی” را به اشتراک گذاشتند.

اصل شماره 2 سرمایه گذاری در سهام و اوراق قرضه

گراهام سرمایه گذاری در سهام و اوراق قرضه را به عنوان راهی برای حفظ سرمایه در رکود بازار و در عین حال دستیابی به رشد سرمایه از طریق درآمد اوراق قرضه توصیه کرد. به یاد داشته باشید، فلسفه گراهام اول از همه حفظ سرمایه و سپس تلاش برای رشد آن بود. او پیشنهاد کرد 25 تا 75 درصد از سرمایه گذاری خود را در اوراق قرضه داشته باشید و این را بر اساس شرایط بازار تغییر دهید. این استراتژی دارای مزیت اضافه ای بود که سرمایه گذاران را از خستگی دور نگه می داشت، که منجر به وسوسه شرکت در معاملات بی سود (یعنی سفته بازی) می شود.

اصل سوم: خود را به عنوان سرمایه گذار تصور کنید

برای این اصل، بنجامین گراهام تمایزهای واضحی را در میان سرمایه‌گذاران مختلف فعال در بازار سهام ایجاد کرد و به ویژه این دو نوع را برجسته کرد: سرمایه‌گذاران فعال و غیرفعال، و از آنها به عنوان «سرمایه‌گذاران سرمایه‌گذار» و «سرمایه‌گذاران دفاعی» یاد کرد.

وقتی نوبت به سرمایه‌گذاری می‌شود، شما فقط دو انتخاب واقعی دارید: اولین انتخاب این است که تعهدی جدی در زمان و انرژی داشته باشید تا سرمایه‌گذار خوبی شوید که کیفیت و میزان تحقیقات عملی را با بازده مورد انتظار مرتبط می‌کند. اگر این فنجان چای شما نیست، پس راضی باشید که احتمالاً بازده غیرفعال کمتری داشته باشید، اما با صرف زمان و کار بسیار کمتر. گراهام مفهوم آکادمیک “ریسک = بازده” را بر سر زبان ها انداخت. برای او کار مساوی است با بازگشت.

این بدان معناست که هر چه کار بیشتری برای سرمایه گذاری خود انجام دهید، بازدهی بیشتری خواهید داشت. اگر زمان یا تمایلی برای انجام تحقیقات با کیفیت در مورد سرمایه گذاری های خود ندارید، سرمایه گذاری در یک شاخص جایگزین خوبی برای شما است. گراهام گفت که سرمایه‌گذار تدافعی می‌تواند با خرید 30 سهام میانگین صنعتی داوجونز در مقادیر مساوی، بازدهی متوسط را به دست آورد. هم بنجامین گراهام و هم وارن بافت گفتند که کسب حتی یک بازده متوسط، مانند بازگشت S&P 500 بیش از آن چیزی که به نظر می رسد موفقیت آمیز است.

به گفته گراهام، توهم انبوهی که بسیاری از مردم به آن دست می زنند، این است که اگر بدست آوردن بازده متوسط با کار کم یا بدون کار – از طریق نمایه سازی بسیار آسان است، پس فقط کمی کار بیشتر باید بازدهی کمی بالاتر داشته باشد. واقعیت این است که اکثر افرادی که این کار را انجام می دهند در نهایت بسیار بدتر از حد معمول عمل می کنند.

همانطور که گراهام به زبان مدرن توضیح داد، سرمایه گذار تدافعی سرمایه گذار در صندوق های شاخص سهام و اوراق قرضه خواهد بود. اساساً، آنها مالک کل بازار هستند و از مناطقی بهره می برند که بهترین عملکرد را دارند بدون اینکه سعی کنند آن مناطق را از قبل پیش بینی کنند.

در حین انجام این کار، یک سرمایه گذار عملاً بازده بازار را تضمین می کند و تنها با اجازه دادن به نتایج کلی بازار سهام که بازده بلندمدت را تعیین کند، از انجام کارهای بدتر از حد متوسط اجتناب می کند. به گفته گراهام، شکست دادن بازار بسیار آسان‌تر از انجام آن است و بسیاری از سرمایه‌گذاران هنوز متوجه می‌شوند که بازار را شکست نداده‌اند.

استراتژی بنجامین گراهام و وارن بافت

ارزش ذاتی – سرمایه گذاری ارزش

در بورس اوراق بهادار، سهام کم‌ارزش‌شده معادل ارزان یا تخفیف‌خورده بودن سهام در نظر گرفته می‌شود. سرمایه گذاران ارزشی امیدوارند از سهامی که آنها را عمیقاً تخفیف می دهند سود ببرند. سرمایه گذاران از معیارهای مختلفی برای یافتن ارزش یا ارزش ذاتی سهام استفاده می کنند. ارزش ذاتی ترکیبی از استفاده از تجزیه و تحلیل مالی مانند مطالعه عملکرد مالی، درآمد، درآمد، جریان نقدی و سود و همچنین عوامل اساسی از جمله برند شرکت، مدل کسب و کار، بازار هدف و مزیت رقابتی شرکت است. معیارهای بیشتری برای ارزش گذاری سهام یک شرکت استفاده می شود، مانند:

 • قیمت – به – ارزش دفتری (P/B) یا ارزش دفتری که ارزش دارایی های یک شرکت را اندازه گیری می کند و آن ها را با قیمت سهام مقایسه می کند. اگر قیمت کمتر از ارزش دارایی ها باشد، با این فرض که شرکت با مشکلات مالی مواجه نیست، ارزش سهام کم می شود.

 

 • قیمت به سود (P/E) که سوابق شرکت را برای سود نشان می دهد تا مشخص شود که آیا قیمت سهام منعکس کننده تمام درآمدها نیست یا کمتر از ارزش گذاری شده است.

 

 • جریان نقدی آزاد – که وجه نقدی است که از درآمد یا عملیات یک شرکت پس از حذف هزینه های مخارج به دست می آید. جریان نقدی آزاد نقدی است که پس از پرداخت هزینه‌ها باقی می‌ماند، از جمله هزینه‌های عملیاتی و خریدهای کلان به نام مخارج سرمایه‌ای که به معنای خرید دارایی‌هایی مانند تجهیزات و غیره است. اگر شرکتی در حال ایجاد جریان نقدی آزاد باشد، پولی برایش باقی می‌ماند. سرمایه گذاری در آینده کسب و کار، پرداخت بدهی، پرداخت سود سهام یا پاداش به سهامداران، و صدور بازخرید سهام .

البته، در کنار این موارد، معیارهای زیادی از جمله تحلیل بدهی، حقوق صاحبان سهام، فروش و رشد درآمد در تحلیل مورد استفاده قرار می گیرد. پس از بررسی تمام این معیارها، اگر ارزش مقایسه ای (یعنی قیمت فعلی سهام در مقابل ارزش ذاتی شرکتش) به اندازه کافی جذاب باشد، سرمایه گذار ارزشی می تواند تصمیم بگیرد که آیا سهام بخرد یا خیر.​

دیدگاه خود را اینجا قرار دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فیلدهای نمایش داده شده را انتخاب کنید. دیگران مخفی خواهند شد. برای تنظیم مجدد سفارش ، بکشید و رها کنید.
 • عکس
 • شناسه محصول
 • امتیاز
 • قیمت
 • در انبار
 • موجودی
 • افزودن به سبد خرید
 • توضیحات
 • محتوا
 • عرض
 • اندازه
 • تنظیمات بیشتر
 • نویسنده
 • قسمت
 • زبان
Click outside to hide the comparison bar
مقایسه