بازده دارایی ها چیست ؟ (ROA)

ROA
سهام

بازده دارایی ها چیست ؟ (ROA)

درک بازده دارایی ها (ROA)

بازده دارایی ها (ROA) معیاری است که نشان می دهد یک شرکت تا چه اندازه از دارایی های خود برای ایجاد سود استفاده می کند. مدیران، تحلیلگران و سرمایه گذاران از ROA برای ارزیابی سلامت مالی شرکت استفاده می کنند.

بازده دارایی: ROA چیست؟

بازده دارایی ها ارزش دارایی های یک کسب و کار را با سودهایی که در یک دوره زمانی معین تولید می کند مقایسه می کند. بازده دارایی ها ابزاری است که توسط مدیران و تحلیلگران مالی استفاده می شود تا تعیین کنند که یک شرکت چقدر به طور موثر از منابع خود برای کسب سود استفاده می کند.

اگر انتزاعی به نظر می رسد، در اینجا نحوه عملکرد ROA در یک سازنده ویجت فرضی آمده است. این شرکت دارای چندین کارخانه تولیدی، به علاوه ابزار و ماشین آلات مورد استفاده برای ساخت ویجت است. همچنین دارای انباری از مواد خام، به علاوه موجودی ویجت فروخته نشده است. سپس طرح‌های ویجت منحصربه‌فرد آن، و پول نقد و معادل‌های نقدی که برای هزینه‌های تجاری در اختیار دارد، وجود دارد.

در مجموع، اینها دارایی های سازنده ویجت هستند. پولی که شرکت از فروش ویجت ها به دست می آورد منهای هزینه مواد و نیروی کار برابر با سود خالص آن است. سود خالص شرکت را بر ارزش دارایی های آن تقسیم کنید تا ROA بدست آورید.

نحوه محاسبه ROA

همانطور که در بالا دیدیم محاسبه ROA ساده است: سود خالص یک شرکت را بر کل دارایی های آن تقسیم کنید، سپس نتیجه را در 100 ضرب کنید.

ROA  = سود خالص تقسیم بر کل دارایی ها ×100

ROA

شرکت های دولتی سود خالص را در صورت سود و زیان خود گزارش می دهند و کل دارایی های خود را در ترازنامه ماهانه، سه ماهه یا سالانه افشا می کنند. می توانید این اظهارات را در گزارش های سود سه ماهه یک شرکت بیابید.

فرض کنید سازنده ویجت ما سود خالص 2.5 میلیون دلاری در سال 2020 و کل دارایی ها را در پایان سال 38.5 میلیون دلار گزارش کرده است. برای تعیین ROA شرکت برای سال 2020، 2,500,000 دلار را بر 38,500,000 دلار تقسیم می کنید و 0.064935 به شما می دهد. در 100 ضرب کنید و به بالا گرد کنید تا ROA=  6.49٪ بدست آورید. این به شما می گوید که به ازای هر دلار دارایی متعلق به شرکت ویجت، آنها 6.49¢ سود کسب می کنند.

فرمول ROA پیشرفته

یک محاسبه ROA پیچیده تر این را در نظر می گیرد که ارزش دارایی های یک شرکت در طول زمان تغییر می کند. برای در نظر گرفتن این موضوع در محاسبات خود، به جای ارزش کل دارایی های آن در پایان سال، از میانگین ارزش دارایی های شرکت در یک سال معین استفاده کنید.

هنگامی که میانگین ارزش دارایی های یک شرکت را تعیین کردید، سود خالص را بر میانگین دارایی ها تقسیم کنید و آن را در 100 ضرب کنید تا درصد را بدست آورید.

ROA  = سود خالص تقسیم بر کل دارایی ها ×100

برای ادامه مثال بالا، میانگین ارزش دارایی‌های سازنده ویجت را از سال 2020 می‌گیرید، و متوجه می‌شوید که میانگین ارزش دارایی آن تنها 33500000 دلار است که کمتر از کل دارایی‌ها در پایان سال است. وقتی سود خالص شرکت 2,500,000 دلاری را بر 33,500,000 دلار تقسیم کنید، ROA= 7.46% دریافت خواهید کرد. این ROA دقیق تر از رقم 6.49% در مثال بالا است.

نحوه استفاده از بازده دارایی ها

ROA یک معیار مفید برای سنجش عملکرد یک شرکت است. زمانی که ROA یک شرکت در طول زمان افزایش می‌یابد، نشان می‌دهد که شرکت از هر دلار دارایی‌اش سود بیشتری به دست می‌آورد. برعکس، کاهش ROA نشان می‌دهد که یک شرکت سرمایه‌گذاری بدی کرده است، پول زیادی خرج می‌کند و ممکن است دچار مشکل شود.

با این حال، در مورد مقایسه ROA در شرکت های مختلف باید بسیار محتاط باشید. ROA ابزار مفیدی برای مقایسه شرکت‌های با اندازه‌های مختلف یا شرکت‌هایی که در صنایع مشابه نیستند، نیست. ROA های مورد انتظار ممکن است حتی در بین شرکت هایی با اندازه یکسان در یک صنعت متفاوت باشد، اما در مراحل مختلف چرخه عمر شرکت خود هستند.

به این دلایل، بهتر است از ROA به عنوان راهی برای تجزیه و تحلیل یک کسب و کار در طول زمان استفاده کنید. ترسیم ROA یک شرکت در سه ماهه یا سال به سال می تواند به شما کمک کند تا متوجه شوید که چقدر خوب عمل می کند. افزایش یا کاهش ROA می تواند به شما در درک تغییرات طولانی مدت در کسب و کار کمک کند.

ROA خوب چیست؟

ROA= 5٪ یا بیشتر معمولا خوب در نظر گرفته می شود، در حالی که 20٪ یا بهتر عالی در نظر گرفته می شود. به طور کلی، هر چه ROA بالاتر باشد، شرکت در تولید سود کارآمدتر است. با این حال، ROA هر شرکتی باید در چارچوب رقبای آن در همان صنعت و بخش در نظر گرفته شود.

به عنوان مثال، یک شرکت دارای دارایی سنگین، مانند یک تولید کننده، ممکن است ROA= 6٪ داشته باشد در حالی که یک شرکت سبک دارایی، مانند یک برنامه دوستیابی، می تواند ROA= 15٪ داشته باشد. اگر فقط دو مورد را بر اساس ROA مقایسه کنید، احتمالاً تصمیم می‌گیرید که برنامه سرمایه‌گذاری بهتری باشد.

با این حال، اگر شرکت تولیدی را با نزدیک‌ترین رقبای خود مقایسه کنید، و همه آنها ROA زیر 4 درصد داشتند، ممکن است متوجه شوید که این شرکت بسیار بهتر از همتایان خود عمل می‌کند. برعکس، اگر به برنامه دوستیابی در مقایسه با شرکت‌های فناوری مشابه نگاه کنید، می‌توانید متوجه شوید که اکثر آنها ROA نزدیک به 20 درصد دارند، به این معنی که در واقع شرکت‌های مشابه بیشتری را ضعیف جلوه می دهند.

ROA در مقابل ROE

بازده حقوق صاحبان سهام (ROE) یک نسبت مالی مشابه با ROA است و هر دو می توانند برای اندازه گیری عملکرد یک شرکت استفاده شوند.

ROE با تقسیم سود خالص یک شرکت در یک دوره معین بر حقوق صاحبان سهام محاسبه می‌شود – این اندازه‌گیری می‌کند که شرکت چقدر سرمایه‌ای را که از طریق فروش سهام ایجاد کرده است به‌طور موثر اهرم می‌کند. اگر ROA بررسی کند که یک شرکت تا چه اندازه دارایی های خود را برای ایجاد سود مدیریت می کند، ROE بررسی می کند که شرکت چقدر پول سرمایه گذاری شده توسط سهامداران خود را برای ایجاد سود مدیریت می کند.

سرمایه گذاران از ROE برای درک کارایی سرمایه گذاری های خود در یک شرکت دولتی استفاده می کنند. اندازه گیری ROA از کارایی یک شرکت از نظر دارایی ها، نتایجی را که می توانید از ROE بگیرید، تکمیل می کند.

محدودیت های ROA

اگرچه ROA یک محاسبه مفید است، اما تنها راه برای اندازه گیری کارایی و سلامت مالی یک شرکت نیست. ROA یک شرکت تحت تأثیر طیف گسترده ای از عوامل اضافی است، از شرایط بازار و تقاضا گرفته تا هزینه نوسان دارایی های مورد نیاز یک شرکت،  ROA باید در هماهنگی با سایر اقدامات، مانند ROE، استفاده شود تا تصویر کاملی از سلامت مالی کلی یک شرکت به دست آید.​

این مقاله هم می تواند برای شما مفیر باشد :

دیدگاه خود را اینجا قرار دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فیلدهای نمایش داده شده را انتخاب کنید. دیگران مخفی خواهند شد. برای تنظیم مجدد سفارش ، بکشید و رها کنید.
 • عکس
 • شناسه محصول
 • امتیاز
 • قیمت
 • در انبار
 • موجودی
 • افزودن به سبد خرید
 • توضیحات
 • محتوا
 • عرض
 • اندازه
 • تنظیمات بیشتر
 • نویسنده
 • قسمت
 • زبان
Click outside to hide the comparison bar
مقایسه